اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

شارژر خورشیدی برای پاوربانک

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

شارژر خورشیدی برای پاوربانک

سلام

قصد ساخت یک شارژر خورشیدی برای یک پاوربانک رو دارم. چه پنلی انتخاب کنم که به پاوربانک آسیب نزنه اندازش کوچیک باشه و با یه مدار کوچیک قابل استفاده باشه؟ ترجیحا آنلاین بتونم تهیش کنم.

تا جایی که فهمیدم برای اینکه به ۵ ولت برسم باید حداقل ۱۲ ولت تهیه کنم حالا چند وات و میلیآ‌آمپر رو نمیآ‌دونم.

پاسخ : شارژر خورشیدی برای پاوربانک

آموزش ساخت پاوربانک 12 و 5 ولت تا اینجا پی بردیم که دو نوع باتری مناسب ساخت پاوربانکه، یکی باتری های لپ تاپ یعنی باتری 18650 که در بازار به باتری چراغ قوه پلیس معروفه. ظرفیت این باتری ها حدودا 4000 میلی آمپر ساعت و ولتاژ کاریشون 3.7 و قیمتی حدودا 7 هزارتومن دارن. باتری دیگه که سایز و وزن کمتری داری باتری های لیتیوم پلیمری هستن

با پنل خورشیدی کوچیک خیییییلی طول میکشه تا باتریت شارژ بشه مگه ایکنه صفحه بزرگ داشته باشی.

دیدگاه

ببین پاور بانکت چند ولته،، بعد ولتاژ شارژرت و باید طوری بسازی که حدودا 1.2 ولت از ولتاژ پاور بانکت بیشتر باشه. البته اگه از این پاور بانک هایی که با شارژر گوشی شارژ میشه هست، شما باید همون 5 ولت رو برای شارژر در نظر بگیری. چون باتری پاور بانک 3.7هست حتما.
      بعد ببین جریان پاوربانکت چند آمپر ساعت هست، همونو ضربدر 0.1 کنی، میشه جریان مورد نیاز برای شارژر خورشیدیت.
      به سمت نور خورشيد حرکت کن،تو ميتوني تابش خورشيد رو حس کني ،حتي اگه کور باشي.
      (پيش به سوي هدف)

دیدگاه

مهم ترین نکته اینه که بین کوچک بودن پنل و سریع شارژ شدن پاور بانکت یکی رو انتخاب کنی...یعنی اگه سلول کوچیک ببندی مثلا 20 ساعت طول میکشه شارژ بشه ولی اگه سلول بزرگ ببندی میتونی به 5 ساعت و کمتر هم برسی
        و شما باید از پنل های 5.5 ولت که هرکدوم 200 میلی امپر جریان میدن استفاده کنی که هر یه دونش 11 سانت در 6 سانته و 16 هزار تومن قیمتش هست
        لینک این نمونه از سولار پنل
        مهم ترین چیزی که بهش اشاره نکردی اینه که حجم پاور بانکت چقدره؟ من فرض میکنم 4000 میلی امپر باشه
        پس اگه یه پنل ببندی 20 ساعت طول میکشه پاورت از 0 به 100 برسه....اگه 4 تا ببندی میشه 5 ساعت و بقیه مقادیر به همین ترتیب( حجم پاور بانک تقسیم بر جریان سلول ها)
        البته یه نکته هم هست اگه پاور بانکت بزرگ باشه با جریان کم مثلا 200 میلی اصلا شروع به شارژ نمیکنه چون خیلی براش ضعفه
        (بهتره یه آیسی رگولاتور 5 ولت هم بذاری توی مدار و اگه میخوای حرفه ای تر باشه باید یه مدار محافظ بذاری که اگه ولتاژ مثلا زیر4.8 رسید خروجی رو قطع کنه ...این برای شرایطی هست که مثلا هوا ابری هست و نور کمه و سلول ها نمیتونن 5 ولت رو تامین کنن )
        جدیدترین ویرایش توسط ARLOX; ۲۱:۲۳ ۱۳۹۵/۰۳/۱۸.

دیدگاه

رفیق شما فراموش کردید که در محاسبات زاویه تابش خورشید و افت توان باتری خورشیدی را در نظر بگیرید در کل روی روزی 6 تا 8 ساعت مفید حساب کنید تازه این مال شارژ کنتزل نسبتا خوبه وگرنه کمتر میشه
          تازه شارژ کنترلر باید باک بوست باشد

Sent from my SM-G7102 using Tapatalk

دیدگاه

پیشنهاد بهتر شارژر هندلی یا انواع gravity شارژر ها است

Sent from my SM-G7102 using Tapatalk

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
            X