ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

صفحه 1 از 2 12 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 15
    2014/10/04
    149
    0

اشکال پیش اومده در ترانس

سلام دوستان بنده مدتی بود که در این فکر بودم که بیام و ترانس 220 به 16 رو برعکس به برق بزنم و نتیجتا برق کیلوولتی داشته باشم اما هر دفعه که می زنم فیوز می پره اصلا نمی دونم چرا آخه من که جریانی نمی کشم!! :angry:
    و یک سواله دیگه این که اگر من یک ترانس درست کنم که یه ورش 1 دور باشه و اونورش 100 دور و به برق شهر یک ور رو بزنم اون ور 220*100 ولت دارم؟؟در واقع می خوام بدونم از لحاظ عملی چه محدودیتهایی داریم؟
    2010/12/18
    یزد
    663
    68

پاسخ : اشکال پیش اومده در ترانس

فیوز میپره چون اینقدر اندوکتانس سر ثانویش کمتره ک جریان زیادی میکشه در یک لحظه انگار ی سیم با مقاومت کم زدی تو برق

پیچیدن ترانس خودش ی مبحثیه سایز هسته و خیلی چیزا رو باید در نظر گرفت من نپیچیدم تاحالا ولی یادمه خیلی محاسبات مختلف رو باید در نظر گرفت
    اون حالت ایده آل بدون تلفات مثلا فوکو و مسی هسته هست که میگین ، خود اونام رو قطعا باید لحاظ کرد

از دوستانی ک در زمینه پیچیدن ترانس تجربه دارن منم میخوام که محاسبات عملی ی ترانسو توضیح بدن
    اشک هایی که پس از هر شکست ریخته میشوند همان عرق هاییست که برای پیروزی ریخته نشده است
    2014/10/04
    149
    0

فیوز میپره چون اینقدر اندوکتانس سر ثانویش کمتره ک جریان زیادی میکشه در یک لحظه انگار ی سیم با مقاومت کم زدی تو برق

پیچیدن ترانس خودش ی مبحثیه سایز هسته و خیلی چیزا رو باید در نظر گرفت من نپیچیدم تاحالا ولی یادمه خیلی محاسبات مختلف رو باید در نظر گرفت
    اون حالت ایده آل بدون تلفات مثلا فوکو و مسی هسته هست که میگین ، خود اونام رو قطعا باید لحاظ کرد

از دوستانی ک در زمینه پیچیدن ترانس تجربه دارن منم میخوام که محاسبات عملی ی ترانسو توضیح بدن
    آخه من که سر ثانویه رو به جایی وصل نکردم!یعنی رو هوان پس چرا باید جریان بکشه؟
    2014/10/04
    149
    0

و چرا اندوکتانسش کمه سر ثانویه؟
    2010/12/18
    یزد
    663
    68

خب این سوالتون رو با این سوال مقایسه کنید

ی ترانسو میزنید ب برق تا جریان از سر ثانویه کشیده نشه نباید از اولیه هم جریانی کشیده بشه ولی کشیده میشه ! به دلایل مختلفی چون تلفات هسته

خب ی بحثی ک هست اینه که سیم پیچ شما ی امپدانسی داره که با توجه به فرکانس برق شهر خودشو نشون میده و شبیه ی مقاومت عمل میکنه در ضمن اینو باید در نظر گرفت که هسته به اشباع بره اندوکتانس کاهش پیدا میکنه پس مقاومت دیده شده از سرش کم میشه جریان میره بالا میسوزه ترانس یا فیوز میپره

احتمالات بالا هست

و چرا اندوکتانسش کمه سر ثانویه؟
    خب ترانستون کاهنده بوده برعکس بستین که بشه افزاینده ! خب ترانس کاهنده سر اولیش دورش خیلی بیشتره تا ثانویش چون ولتاژ متناظر با القا در سر ثانویه کم بشه ، تعداد دور سیم پیچ کم شدن رابطه مستقیم داره با کاهش اندوکتانس
    اشک هایی که پس از هر شکست ریخته میشوند همان عرق هاییست که برای پیروزی ریخته نشده است
    2014/10/04
    149
    0

مدار معادل کامل ترانس شکل زیر هست دیگه:

که Xm , Rc یه چیز در حدود 100pu هست Xp و Rp هم ناچیز هستند و با توجه به این که Vp رو 1pu بگیریم جریان خیلی کمی عبور می کنه و قاعدتا اتفاقی نباید بیفته.
    2010/05/28
    350
    79

درود بر شما،

خیلی تئوری لازم نیست تا متوجه علت سوختن ترانس شوید.

فقط کافیست مقدار مقاومت اهمی پیچش اولیه ی ترانس (سمت 220 ولت) را اندازه بگیرید و آن را با مقدار مقاومت اهمی ثانویه ی ترانس (سمت مثلا 12 ولت) مقایسه کنید.

ملاحظه می کنید که مثلاً سمت 220 ولت 400 اهم مقاومت دارد، در صورتی که سمت 12 ولتی فقط 3 اهم است.

حالا، حساب کنید که یک مقاومت 3 اهمی را به 220 ولت وصل کرده باشید، چند آمپر جریان از آن خواهد گذشت؟ نزدیک به 70 آمپر!

روشن است که فیوز 10 یا 16 آمپری در جعبه ی کنتور می پرد و اگر سرعت عمل فیوز کند باشد، ترانس خواهد سوخت.

پیروز باشید
    2014/10/04
    149
    0

از پاسختون بسیار ممنون ولی آخه جریانی نباید بگذزه آخه مدار بسته نیست.
    2010/12/18
    یزد
    663
    68

فقط بحث مدار باز بودن که نیست این قضیه تا وقتی صادقه که هسته اشباع نشده باشه بعدش دیگه ی جریان هجومی به وجود میاد ( به خاطر افزایش رلوکتانس)
    2014/06/18
    675
    51

خخخخ شما مقاومت دو سر ثانویه رو اندازه بگیر تا بفهمی چی زدی تو پریز برق

مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

صفحه 1 از 2 12 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 15