اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

یه سری سوال از این که چرا fpga?

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

یه سری سوال از این که چرا fpga?

سلام دوستان خیلی میگن fpga خب من هم ترغیب شدم بیام دنبالش یه سری سوال دارم اگه پاسخ بدید ممنون میشم.
    1:fpga چیست و کلا چیا باهاش طراحی میکنن ؟
    2:بازار کار fpga در ایران+این که کار شخصی هم میشه انجام داد یعنی استحدام نشد ودر شهرستان کار کرد و هرچیز دیگه اکه به ذهنتون میرسه؟
    3:برای کسی که مهندسی کنترل ارشد داشته باشه fpga بهتره کار کنه یا plc?
    4:برای شروع از کجا شروع کنیم(پیش نیاز ها)+بهترین کتاب فارسی چیه+نظرتون در مورد دوره های www.*****.ir چیه(لطفا دوره ها رو بخش بخش توضیح بدین)+نظرتون در مورد برد های اموزشی؟
    5:و هرچیزی که نگفتم و به نظرتون مهمه
    ببخشید زیاد شد واقعا دستتون درد نکنه از پاسخاتون.

پاسخ : یه سری سوال از این که چرا fpga?

یعنی واقعا کسی نمیخواد اطلاعاتی بده :cry2:

دیدگاه

سلام.
      ببینید fpga ها یک سری تراشه های قابل برنامه ریزی هستند که همه چی باهاشون میشه طراحی کرد! :agree:
      ساختارشون با میکرو کنترلر ها فرق داره.در میکرو ها شما یک ic که مثلا با c یا اسمبلی بهش دستور میدید و اون واستون اجرا میکنه.که میشه بیاده سازی نرم افزاری.یعنی سخت افزار واقعا دست نمیخوره و ثابته و فقط دستور ها اجرا میشن.
      ولی fpga اینجوری نیست یعنی شما هر نوع سخت افزاری رو که بخواین میتونید باهاش بیاده سازی کنین.مثلا هموم میکرو کنترلر رو با fpga بسازید یا یه فیلتر دیجیتال بسازید و خیلی چیزای دیگه.که میشه بیاده سازی سخت افزاری.یعنی سخت افزار واقعا عوض میشه.
      کلا جای بحث زیاد داره!
      2:بازار کار fpga در ایران+این که کار شخصی هم میشه انجام داد یعنی استحدام نشد ودر شهرستان کار کرد و هرچیز دیگه اکه به ذهنتون میرسه؟
      توی کارای نظامی خب خیلی کاربرد داره.مثلا توی شیراز من آشنا دارم که توی نیروه وایی fpga کار میکنه یا بعضی شرکتای تهران حتی.
      اظلاعات بیشتری ندارم بهت بگم.باز دوستان اگه نجربه ی کاری دارن بگن.
      3:برای کسی که مهندسی کنترل ارشد داشته باشه fpga بهتره کار کنه یا plc?
      plc که میدونم خیلی خوبه.این تابستونی رفتم یک کارخونه ای از نزدیک با سیستمای کنترلشون آشنا شدم واقعا از plc خوشم اومد.خیلی هم کاربرد داره.
      ولی این دو تا یکم به نظرم fieldشون جداست.توی plc میری سمت الکترونیک قدرت و کارای کارخونه ای و اینا ولی با fpga میری سمت الکترونیک دیجیتال و ...
      به نظرم علاقه و فیلدی که میخوای فعالیت کنی رو نیگا کن.
      4:برای شروع از کجا شروع کنیم(پیش نیاز ها)+بهترین کتاب فارسی چیه+نظرتون در مورد دوره های www.****.ir چیه(لطفا دوره ها رو بخش بخش توضیح بدین)+نظرتون در مورد برد های اموزشی؟
      اگر کلاس اینا میخوای بری یه سر به سایت fpga.ir بزن.خوبه.نخواستی به خودم میل بزن مدرس سراغ دارم.کتاب خوب اگر میخای کتاب دکتر رضی داشنگاه تهران واسه شروع خوبه.
      راجع به برد آموزشی به نظرم هنوز زوده.اول یکم راجع به Fpga و vhdl اطلاعات کسب کن بعدش میتونی خودن واسه خودت برد بزنی اصن.

دیدگاه

دوستمون توضیحات خوبی دادن. من هم یک سری توضیحات تکمیلی به مطالب ایشون اضافه میکنم.

FPGA معمولا جاهایی بکار میره که میکروکنترلر و میکروپروسسور جواب نده.
        نمونه‌ش میتونه جاهایی باشه که نیازهای اینترفیسی خاص داشته باشید (چه به لحاظ نوع اینترفیس و چه به لحاظ تعدادش). مثلا موقعیتی را در نظر بگیرید که شما به طور همزمان نیاز به 12 تا لینک سریال با سرعت بالا نیاز داشته باشید. طبیعتا هیچ SoC ی نیست که چنین قابلیتی را برای شما فراهم کنه، بنابراین مجبورید برید سمت FPGA.
        نمونه‌ی دیگر مواردی است که شما نیازمند توان پردازشی بالایی هستید و نوع پردازشتون هم به نحوی است که قابلیت موازی سازی دارد. نمونه‌ی بارز این مسئله را در پردازش سیگنال‌های مخابراتی و پردازش تصویر شاهد هستیم (مثل پیاده‌سازی فیلتر و ...). برای این دست مسائل FPGA یک راه حل ایده‌آل است که میتواند چه به لحاظ قیمت و چه به لحاظ توان مصرفی از راه حل های دیگر (همانند DSP و GPGPU) پیشی بگیرد.
        در کنار تمام این محاسن، نقطه ضعف FPGA بالا بودن زمان develop آن است. شاید شما با کمترین تغییرات بتوانید کد C را که بر روی کامپیوتر خود اجرا میکنید بر روی یک DSP یا یک میکروکنترلر معمولی اجرا نمایید ولی زمان زیادی لازم است تا کد مورد نظر را تبدیل به کد verilog یا vhdl ی نمایید که بر روی FPGA قابل سنتز باشد. به همین دلیل در بسیاری از موارد که کار دقیقه نودی است عطای استفاده از FPGA به لقای آن بخشیده میشود (از جمله کشور عزیز ما!).

بازار کار FPGA در کشور ما بخش اعظمش صنایع نظامی هستند. بخش کوچکتریش هم پروژه های دانشجویی. غیر از این دو جا من شخصا جایی رو سراغ ندارم. اگه دوستان اطلاعات بیشتری دارند بفرمایند.

برای کسی که مهندسی کنترل ارشد داشته باشه fpga بهتره کار کنه یا plc?
        طبیعتا PLC به زمینه ی تحصلیتون نزدیکتره. ولی شما ببین چیکار میخوای بکنی و بسته به هدف نهاییت انتخاب کن کدوم سمت بری. تا جایی که من میدونم وادی FPGA هم وسیعه و هم عمیق! یعنی شما حتی 10 سال هم حرفه‌ای FPGA کار کرده باشی باز هم مطلب واسه یاد گرفتن هست. ولی با توجه به جایگاه فعلی FPGA در صنعت کشور، اگه معیار انتخابتون کسب درآمد هست، متاسفانه باید بگم که FPGA گزینه‌ی خوبی نیست (با اینکه خودم طرفدار پر و پا قرصش هستم)! ولی این احتمال هست که در آینده جایگاه بهتری پیدا کنه.

4:برای شروع از کجا شروع کنیم(پیش نیاز ها)+بهترین کتاب فارسی چیه+نظرتون در مورد دوره های www.*****.ir چیه(لطفا دوره ها رو بخش بخش توضیح بدین)+نظرتون در مورد برد های اموزشی؟
        به نظرم برای شروع از ویدئوهای آموزشی آقای صدری (دانشگاه صنعتی اصفهان) که از سایت مکتب خونه قابل دانلود هست شروع کنید. آقای صدری واقعا استاد هستند توی این زمینه و انصافا هم خوب درس میدن.
        منبع فارسی سراغ ندارم. ولی منبع انگلیسی اگه بخواهید کتاب FPGA Prototyping By Verilog Examples (برای وریلاگ) یا fpga prototyping by vhdl examples (برای vhdl) خیلی خوبه.
        در مورد بوردهای آموزشی هم نمونه‌های چینی توی بازار هستند که چون داکیومنت درست و حسابی ندارند عملا غیرقابل استفاده هستند و من توصیه نمیکنم. بورد Mojo هست که خوبه ولی ایرادش اینه که کمی گرونه و با مجموعه‌ی ISE بطور کامل سازگار نیست (توی Impact و Chipscope و SDK نمیشه ازش استفاده کرد).
        پیشنهاد من بورد پازج-1 هستش که ظرف چند هفته آینده به بازار میاد و در کنار قیمت مناسبی که داره مثال‌های و آموزش‌های متنوعی هم داره که از طریق سایتش ارائه میشه.

امیدوارم کمک کرده باشم.

دیدگاه

سلام
          تشکر بابت پاسختون ممنون.
          یه چیزی برام سواله ایا میشه استخدام ارگان های نظامی نشد ولی پروژه براشون انجام داد؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mme74
            سلام
            تشکر بابت پاسختون ممنون.
            یه چیزی برام سواله ایا میشه استخدام ارگان های نظامی نشد ولی پروژه براشون انجام داد؟
            سلام
            بستگی داره چه پروژه ای باشه رتبه ی شرکت شما چقدر بالا باشه و در اخر چقدر از بند پ استفاده کنید
            بعضی پروژه ها رو میشه بعضی ها رو به هیچ وجه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط صادق بخشی
              سلام
              بستگی داره چه پروژه ای باشه رتبه ی شرکت شما چقدر بالا باشه و در اخر چقدر از بند پ استفاده کنید
              بعضی پروژه ها رو میشه بعضی ها رو به هیچ وجه
              تشکر بابت پاسختون.
              و اما بند پ چیه دیگه؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mme74
                سلام
                تشکر بابت پاسختون ممنون.
                به نظر من هم در ایران (مثل افغانستان) کار سفارشی زیادی برای این سیستمهای پیشرفته و سرعت بالا پیدا نمی شه. مگر اینکه طبق گفته دوستان، بتوانید از بند پ استفاده کنید که البته کار برای دستگاههای دولتی، هزار جور خون جگر خوردن هم دارد.
                اما به نظرم فعلا در ایران؛ زمینه کاری در حد میکروی ARM بهتر فراهم باشد. درد سر یادگیری کامل اینها هم کمتر است.

دیدگاه

بنظرم اف پی جی ای تو خیلی از جهات از میکرو سره اگر پشتکار پشتش باشه!

دیدگاه

دوستان تا جایی که ممکنه از نظام و نظامی و نظامی گری وغیره دوری کنید که جز بیگاری و بدبختی چیز دیگه ای نداره...فقط یه سرباز بدبخت مثل من اینا را خوب میشناسه...اگه خواستید با FPGA کسب درآمد کنید پروژه تون را در غالب جعبه سیاه ارایه بدید.
                    الکترونیک فقط ترانزیستور نیست...موفقیت فقط الکترونیک نیست...زندگی فقط موفقیت نیست.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mmmaherani
                      دوستان تا جایی که ممکنه از نظام و نظامی و نظامی گری وغیره دوری کنید که جز بیگاری و بدبختی چیز دیگه ای نداره...فقط یه سرباز بدبخت مثل من اینا را خوب میشناسه...اگه خواستید با FPGA کسب درآمد کنید پروژه تون را در غالب جعبه سیاه ارایه بدید.
                      یکم بیشتر در مورد نحوه ارائه پروژه به صورت جعبه سیاه توضیح میدی؟؟

دیدگاه

سلام دوستان ممنون بابت پاسخاتون اما این بند پ چیه؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mme74
                          سلام دوستان ممنون بابت پاسخاتون اما این بند پ چیه؟
                          بند پ همون پارتی هستش :biggrin: :biggrin:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hesan
                            بند پ همون پارتی هستش :biggrin: :biggrin:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hesan
                              یکم بیشتر در مورد نحوه ارائه پروژه به صورت جعبه سیاه توضیح میدی؟؟
                              مثلا فلان دستگاه که مبتنی بر FPGA هست فلان کار را انجام میده مثلا آشکارسازی سلاح...اصلا لزومی نداره در مورد اینکه بر اساس چی هست
                              یا چطور کار میکنه توضیح بدبد مثل جعبه سیاه داخلش یه رازه.
                              الکترونیک فقط ترانزیستور نیست...موفقیت فقط الکترونیک نیست...زندگی فقط موفقیت نیست.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X