اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

خطا هنگام پروگرام شدن

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

خطا هنگام پروگرام شدن

سلام دوستان
    من یک پروگرامر stk200/300 با پورت پرینتر ساختم که مدارش هم معروفه و خواستم یک atmega32a رو که تازه خریدم برای اولین بار پروگرام کنم اما وقتی تمام تنظیمات رو در کدویژن انجام میدم و گزینه ی پروگرام رو میزنم یک خطا میده که فارسی ش اینه:
    1.چک کن پروگرامر رو درست انتخاب کردی.
    2.پورت پرینتر مشکلی نداره.
    3.منبع تغذیه وصله
    4.میکرو سالم باشه.
    از درست بودن مدارم و تنظیمات کدویژن مطمئن هستم ،منبع تغذیه هم وصله،پورت رو هم در دیوایس منیجر چک کردم. نمیدونم مشکل کجاست.لطفا راهنمایی ام کنید.
    در ضمن من از کریستال خارجی هم استفاده نمی کنم چون تا اونجا که میدونم میکرو به حالت پیش فرض با فرکانس 1MHz داخلی کار میکنه.

پاسخ : خطا هنگام پروگرام شدن

سلام من هم یه atmega8دارم همین خطا رو میده از هرکی میپرسم میگه فیوزبیتاش به هم ریخته. :smile:

دیدگاه

لطفا تصویر تنظیمات اعمالی قبل از پروگرام میکرو خود را ارسال کنید تا بررسی شود.
      مواردی که کدویژن گفته باید رعایت شود و اگر درست رعایت کردید احتمال به هم ریختن فیوز بیت ها بالا است. دلیل آنهم به محیط تنظیمات فیوزبیت کدویژن بر میگردد که همان محیط ساده کلاسیک را حفظ کرده است و بصورت عادی هیچگونه توضیحی در رابطه با فیوزبیت ها وجود ندارد و شما باید کاملا نسبت به فیوزبیت ها شناخت داشته باشید. از طرف دیگر در بسیاری موارد گزینه Program Fuse Bit تیک خورده و در عین حال فویز بیت های CKSEL نیز در حالتی غیر از اسیلاتور داخلی تنظیم شده اند. در نتیجه با پروگرام میکرو فیوزبیت ها نیز پروگرام شده و میکرو توسط پروگرامر قابل راه اندازی و شناسایی نیست.

بهترین کار برای شروع یا عدم استفاده و تغییر فیوز بیت ها است و شما به همان وضعیت پیش فرض کارخانه اکتفا کنید. و یا اینکه حداقل در محیط بسکام اقدام به پروگرام فیوز بیت ها کنید؛ بدلیل اینکه توضیحات روشن تری در رابطه با تنظیمات فیوزبیت داده است. و در نهایت اینکه برای شروع بهتر است از پروگرامرهایی که فاقد روش مناسبی برای تامین کلاک هستند و یا برای درج بر روی زیف سوکت میکرو باید در محل های مختلفی بسته به نوع میکرو درج شود استفاده نکنید. تا احتمال خطا و نتیجه نگرفتن در گام های نخست به حداقل برسد.

توجه داشته باشید که زمانیکه برای رفع اشکالات پروگرام کردن خود از دست میدهید و حتی بعضا هزینه های مالی که برای ساخت پروگرامر و از دست دادن میکروهای مختلف میکنید؛ باعث کاهش انگیزه و دلسردی خواهد شد. پس در پایان مشاهده خواهید کرد که تهیه یک پروگرامر مناسب هیچ هزینه اضافه ای نیست و بلکه سود بالایی را نیز به لحاظ کاستن از هزینه و افزایش سرعت فراگیری شما خواهد داشت.

نکات بسیار مهم در تهیه پروگرامر که متاسفانه فراموش میشود!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط lachini
        لطفا تصویر تنظیمات اعمالی قبل از پروگرام میکرو خود را ارسال کنید تا بررسی شود.
        مواردی که کدویژن گفته باید رعایت شود و اگر درست رعایت کردید احتمال به هم ریختن فیوز بیت ها بالا است. دلیل آنهم به محیط تنظیمات فیوزبیت کدویژن بر میگردد که همان محیط ساده کلاسیک را حفظ کرده است و بصورت عادی هیچگونه توضیحی در رابطه با فیوزبیت ها وجود ندارد و شما باید کاملا نسبت به فیوزبیت ها شناخت داشته باشید. از طرف دیگر در بسیاری موارد گزینه Program Fuse Bit تیک خورده و در عین حال فویز بیت های CKSEL نیز در حالتی غیر از اسیلاتور داخلی تنظیم شده اند. در نتیجه با پروگرام میکرو فیوزبیت ها نیز پروگرام شده و میکرو توسط پروگرامر قابل راه اندازی و شناسایی نیست.

بهترین کار برای شروع یا عدم استفاده و تغییر فیوز بیت ها است و شما به همان وضعیت پیش فرض کارخانه اکتفا کنید. و یا اینکه حداقل در محیط بسکام اقدام به پروگرام فیوز بیت ها کنید؛ بدلیل اینکه توضیحات روشن تری در رابطه با تنظیمات فیوزبیت داده است. و در نهایت اینکه برای شروع بهتر است از پروگرامرهایی که فاقد روش مناسبی برای تامین کلاک هستند و یا برای درج بر روی زیف سوکت میکرو باید در محل های مختلفی بسته به نوع میکرو درج شود استفاده نکنید. تا احتمال خطا و نتیجه نگرفتن در گام های نخست به حداقل برسد.

توجه داشته باشید که زمانیکه برای رفع اشکالات پروگرام کردن خود از دست میدهید و حتی بعضا هزینه های مالی که برای ساخت پروگرامر و از دست دادن میکروهای مختلف میکنید؛ باعث کاهش انگیزه و دلسردی خواهد شد. پس در پایان مشاهده خواهید کرد که تهیه یک پروگرامر مناسب هیچ هزینه اضافه ای نیست و بلکه سود بالایی را نیز به لحاظ کاستن از هزینه و افزایش سرعت فراگیری شما خواهد داشت.
        چجوری میشه تنظیمات فیوز بیت، را به پیش فرض کارخانه برگردوند؟
        و تنظیم فیوز بیتها فقط در نرم افزار کدویژن باید انجام گیرد؟ {و سپس با خزاما فایل هگز را به میکرو منتقل کنیم؟خزماما فقط کار انتقال را انجام میده؟}
        وقتی از مبدل com به usb استفاده کنیم، دیگه usbasp تو دیوایس نشون نمیده.پس در این حالت نمیشه با khazama پروگرم کرد؟
        هرگز توان خودت را در تغيير دادن خويش،دست كم نگير!
        هرگز توان خودت را در تغيير دادن ديگران،دست بالا نگير!

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=112772.0

دیدگاه

واسه پورت پرینتر بهتره از برنامه avr-ispv5.6.0 استفاده کنید...
          سرچ کنید لینک دانلودش پیدا میشه...
          تولید کننده تجهیزات برنامه پذیر اتوماسیون صنعتی

www.intelart.ir

ساخت کنترلر دما PID فازي با AVR [آموزشی]

دیدگاه

از توضیحات شما ممنونم اما همانطور که گفتم هنوز یکبار هم این میکروکنترلر رو پروگرام نکردم چطور ممکنه فیوز بیت ها به هم خورده باشند؟یعنی در همان دفعه ی اول باید فیوز بیت رو روی کریستال داخلی تنظیم کنم تا پروگرام بشه؟تا اونجایی که من میدونم حداقل دفعه ی اول باید بدون مشکل پروگرام بشه ولی برای دفعات بعد اگر فیوز بیت روی کریستال خارجی تنظیم شده باشه به مشکل میخوره.
            در ضمن من تیک program fuse bit رو هم برداشتم ولی بازم این پیام میاد.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط amir 93101038
              از توضیحات شما ممنونم اما همانطور که گفتم هنوز یکبار هم این میکروکنترلر رو پروگرام نکردم چطور ممکنه فیوز بیت ها به هم خورده باشند؟یعنی در همان دفعه ی اول باید فیوز بیت رو روی کریستال داخلی تنظیم کنم تا پروگرام بشه؟تا اونجایی که من میدونم حداقل دفعه ی اول باید بدون مشکل پروگرام بشه ولی برای دفعات بعد اگر فیوز بیت روی کریستال خارجی تنظیم شده باشه به مشکل میخوره.
              در ضمن من تیک program fuse bit رو هم برداشتم ولی بازم این پیام میاد.
              خواهش میکنم
              دفه اول اصلا به فیوزبیت کاری ندارید
              خودش روی RC 1 مگاهرتز تنظیمه
              شما از همون برنامه استفاده کنید
              اگه سخت افزاری مشکلی نداشته باشید مطمئنا راه میفته...

www.intelart.ir

دیدگاه

ممنون از برنامه ای که معرفی کردید اما این برنامه دقیقا چیه؟ یک کامپایلر هست یا یک برنامه ی واسط؟
                ممنون میشم توضیح بدید.

دیدگاه

خواهش میکنم...این یک برنامه واسه ارتباط با پروگرمر هست...کامپایلر که قبلا کارشو کرده...شما فایل هگز رو میدید به برنامه و اون روی میکرو واستون فلش میکنه...

www.intelart.ir

دیدگاه

جناب لاچینی طبق توضیحاتی که دادم میخواستم بدونم چطور میشه فیوز بیت ها ی میکروکنترلر بدون پروگرام شدن به هم بریزه؟
                    چون فکر کنم شما فرموده بودید به احتمال زیاد مشکل از تنظیمات فیوز بیت هست.ممنون میشم توضیح بدید.

دیدگاه

همانطور که عرض شد؛ اگر در محیط کدویژن، برای اولین بار میکروی نو را پروگرام کرده باشید؛ ممکن است که به تیک برنامه ریزی میکروها دقت نکرده باشید و از طرف دیگر دکمه Program All را زده باشید مثل تصویر زیر :

در این حالت معمولا چون سایر فیوز بیت ها بصورت تیک نخورده هستند؛ عملا میکرو بر روی کلاک خارجی تنظیم میشود و این بدان معنی است که حتی قرار دادن کریستال خارجی نیز نمیتواند میکرو را زنده کند.

و تنها پروگرامرهایی میتوانند میکرو را مجددا شناسایی و راه اندازی و پروگرام کنند که توانایی تولید کلاک واقعی داشته باشند. که این دسته پروگرامرها بسیار محدود و نسبتا گرانتر از سایر پروگرامرها هستند.

دیدگاه

بله اینکه شما می فرمایید درست است ام زمانی که حداقل برای یکبار میکرو پروگرام شود و فیوز بیت ها تغییر کنند اما همانطور که گفتم من حتی یکبار هم نتوانستم پروگرام کنم پس مشکل از به هم ریختن فیوز بیت ها نیست. اگه اشتباه میگم بفرمائید.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط lachini
                          همانطور که عرض شد؛ اگر در محیط کدویژن، برای اولین بار میکروی نو را پروگرام کرده باشید؛ ممکن است که به تیک برنامه ریزی میکروها دقت نکرده باشید و از طرف دیگر دکمه Program All را زده باشید مثل تصویر زیر :

در این حالت معمولا چون سایر فیوز بیت ها بصورت تیک نخورده هستند؛ عملا میکرو بر روی کلاک خارجی تنظیم میشود و این بدان معنی است که حتی قرار دادن کریستال خارجی نیز نمیتواند میکرو را زنده کند.

و تنها پروگرامرهایی میتوانند میکرو را مجددا شناسایی و راه اندازی و پروگرام کنند که توانایی تولید کلاک واقعی داشته باشند. که این دسته پروگرامرها بسیار محدود و نسبتا گرانتر از سایر پروگرامرها هستند.
                          اگر تیک گزینه Program Fuse Bit برداشته بشه و هیچ فیوز بیتی پروگرم نشه، بازم میتونه کار کنه؟؟
                          و اگر فویز بیت های CKSEL نیز در حالتی غیر از اسیلاتور داخلی(مثلا0001) تنظیم شده اند باید بدون کریستال خارجی کار کنه درسته؟؟اما پروگرمر من فقط لحظه ای که flash یا erase chip رو میزنم، یک مدت یک دو ثانیه LED پروگرمش روشنه باز خاموش میشه و خطای همین نفر اول تاپیک رو میده.این علتش فقط به فیوز بیتها برمیگرده؟
                          و شما گفتین اگر program all رو بزنیم، ممکنه عامل مشکل باشه.چرا؟؟
                          هرگز توان خودت را در تغيير دادن خويش،دست كم نگير!
                          هرگز توان خودت را در تغيير دادن ديگران،دست بالا نگير!

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=112772.0

دیدگاه

من الآن که فکر کردم به دو مورد شک کردم که شاید بتونه باعث این خطا بشه،میخواستم ببینم مرتبط هستند یا نه:
                            1.اینکه میگید منبع تغذیه باید 5 ولت باشه یعنی دقیقا 5 یا اگه مثلا 4.8 هم باشه قبوله؟
                            2.من در پورت پرینتر فقط پایه های 3 و 11 رو اتصال کوتاه کردم چون شنیدم این اتصال کوتاه برای پروگرام کردن atmega کافی هست،درسته؟

دیدگاه

ولتاژ 4 ولت هم مشکلی بوجود نخواهد آورد؛ حال آنکه ولتاژ شما 4.8 ولت بوده.
                              در رابطه با اتصال پایه 3 و 11 باید بدانید که پایه سه نباید به پایه 11 وصل شود به تصویر زیر دقت کنید :

برای STK200 جامپر J1
                              برای STK300 جامپرهای J1 , J2 متصل میشوند.
                              J1 = 2 -> 12
                              J2 = 3 -> 11

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X