اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

درخواست راهنمایی درباره ساخت آیفون صوتی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

درخواست راهنمایی درباره ساخت آیفون صوتی

سلام
    من می خوام یک آیفون صوتی بسازم که با سیم باشه .
    قدیم تو مدارس هم استفاده میشد .
    گوشی رو تو یک اتاق برداری و گوشی دیگه تو اتاق دیگر صحبت کنی .
    می خوام صدا خیلی واضح و خوب باشه .
    لطفا مداری که مطمئن شده و تست شده است با نام قطعات .
    ممنون

پاسخ : درخواست راهنمایی درباره ساخت آیفون صوتی

دوست گرامی

این مدار یکی از قشنگترین طرحهای مکالمه داخلی Intercom میباشد که مزیت اصلی به مدارهای مشابه در استفاده از یک زوج سیم ساده ( برای مکالمه دو طرفه ) بدون نیاز به کلید تغییر جهت مکالمه میباشد ( یعنی درست مثل تلفن شهری ) و از همه جالبتر اینکه میزان همشنوایی برای هر دستگاه مستقل صفر میباشد ( یعنی شما صدای خودت را از گوشی خودت نمیشنوی ) که سبب جلوگیری از سوت بوقهای ناخواسته میگردد

اساس چنین تکنیکی بر پایه ایجاد اختلاف فاز 180 درجه ای در سیگنال میکروفون و تقویت آن توسط آمپلی فایر خودی استوار است ( در حالی که سیگنال ارسال شده یا دریافتی درای اختلاف فاز نمیباشد )

http://www.redcircuits.com/Page78.htm

در این مدار از آی سی تقویت کننده TDA7052 استفاده گردیده که اگر دسترسی به آن مشکل بود میتوایند از نگارش دیگر مدار که با آی سی بسیار متداول LM386 طراحی گردیده استفاده کنید

پاره ای از رویکردهای دفاعی

دیدگاه

پاسخ : درخواست راهنمایی درباره ساخت آیفون ص&#

فقط یک مساله ای
      اونم اینکه این مدار مثل مدار فرستنده های صوتی بیسیم نویز و این موارد هم دارن ؟
      اونا خیلی اذیت کننده بودند .
      آیا این روش های با سیم نویز و بد رفتن صدا و خش خش و این موارد رو شامل می شوند . اگر خش خش ایجاد بشه ایراد از کدوم قسمت است ؟ درست لحیم نکردن و....

الان گوشی مدار . فرستادن صدا برای یکی و گرفتن صدا برای دیگری و همینطور برعکس کجاست ؟
      ممنون

دیدگاه

توی مدرسه ما یه زنگ هم داشت ولی توی این شماتیک من ندیدم قربان؟

دوست عزیز همه ما اینجا هستیم تا در کنار هم و با کمک هم بر دانسته های خودمان بیافزاییم و سطح علمی و فنی خودمان و جامعه علمی کشورمان را بالا ببریم.

دیدگاه

دوست گرامی

برای کاهش نویز تکنیکهای خاصی وجود داره که در مورد همه مدارها باید رعایت گردد

- مثلا تغذیه کاملا صاف و بدون ریپل
          - استفاده از شیلد برای تمام قسمتها :
          مثلا جعبه فلزی ... سیمهای زره دار ...مدار چاپی با طراحی صحیح
          - زمین کردن مناسب

در مجموع اگر همه عوامل به شکل درستی رعایت شده باشند نویزی نباید وجود داشته باشه
          البته در موارد ارتباط بیسیم مقابله با نویز بسیار دشوارتره ... چون منابع نویزی که کاملا از ما دور هستند ممکنه رو ارتباط تاثیر داشته باشند ....
          در حقیقت در محلهایی که به شدت به نویز آلوده هستتند ارتباط با سیم راه حل بهتریه

-----
          قاعدتا مطابق نقشه دو دستگاه ساخته میشود که میکروفون و بلند گو هر دستگاه میتواند در یک گوشی قرار گیرد و ارتباط بین دو دستگاه نیز توسط یک زوج سیم شیلد بین شاسی و نقاط نشان داده شده برقرار میگردد

دیدگاه

نوشته اصلی توسط emitor نمایش پست ها
            دوست گرامی

این مدار یکی از قشنگترین طرحهای مکالمه داخلی Intercom میباشد که مزیت اصلی به مدارهای مشابه در استفاده از یک زوج سیم ساده ( برای مکالمه دو طرفه ) بدون نیاز به کلید تغییر جهت مکالمه میباشد ( یعنی درست مثل تلفن شهری ) و از همه جالبتر اینکه میزان همشنوایی برای هر دستگاه مستقل صفر میباشد ( یعنی شما صدای خودت را از گوشی خودت نمیشنوی ) که سبب جلوگیری از سوت بوقهای ناخواسته میگردد

اساس چنین تکنیکی بر پایه ایجاد اختلاف فاز 180 درجه ای در سیگنال میکروفون و تقویت آن توسط آمپلی فایر خودی استوار است ( در حالی که سیگنال ارسال شده یا دریافتی درای اختلاف فاز نمیباشد )

در این مدار از آی سی تقویت کننده TDA7052 استفاده گردیده که اگر دسترسی به آن مشکل بود میتوایند از نگارش دیگر مدار که با آی سی بسیار متداول LM386 طراحی گردیده استفاده کنید

سلام آقایemitor ، ببخشید که تایپیک قدیمی رو باز کردم، من این مدار رو بستم جواب داد ولی وقتی بهره lm386 رو با اتصال کوتاه کردن مقاومت 1 کیلو زیاد میکنم سوت میکشه با تنظیم پتانسیومتر هم مشکل برطرف نمیشه، آخه در حالت عادی صدا ضعیفه و باید صدا رو تقویت کنم. راه حلی برای این مشکل میدونین؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط pedram0032 نمایش پست ها
              سلام آقایemitor ، ببخشید که تایپیک قدیمی رو باز کردم، من این مدار رو بستم جواب داد ولی وقتی بهره lm386 رو با اتصال کوتاه کردن مقاومت 1 کیلو زیاد میکنم سوت میکشه با تنظیم پتانسیومتر هم مشکل برطرف نمیشه، آخه در حالت عادی صدا ضعیفه و باید صدا رو تقویت کنم. راه حلی برای این مشکل میدونین؟
              دوست گرامی
              چون کاربرد پتانسیومتر 100% نیست بهره زیاد قسمت صوتی باعث میشه مقدار کم همشنوایی تقویت شود و سوت ایجاد گردد ....میتوانید از پتانسیومترهای مولتی ترن ( یا تنظیم دقیق 20 دور ) استفاده کنید که اون هم ممکنه تاثیر زیادی نداشته باشه
              شما چرا ضریب تقویت آی سی ار بیشتر کردید ؟

دیدگاه

ممنون از پاسختون، چون به نظرم صدا برای مکان های شلوغ ضعیفه و جایی که من میخوام این دستگاه رو استفاده کنم سروصدای تقریبا زیادی هستش و داخل خونه یا مکان آروم استفاده نمیکنم.

دیدگاه

شلام خسته نباشید میشه دقیق تر توضیح بدید ارتباط دوتا مدار باهم دقیقان روی مدار کجاست؟؟
                  من واسه یه کار خیلی مهم این مدار رو لازم دارم ولی 2بار بستم متاسفانه جواب نگرفتم
                  اگر لطف کنین راهنمایی کنین ممنون دار میشم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط amir-elc.msh نمایش پست ها
                    شلام خسته نباشید میشه دقیق تر توضیح بدید ارتباط دوتا مدار باهم دقیقان روی مدار کجاست؟؟
                    من واسه یه کار خیلی مهم این مدار رو لازم دارم ولی 2بار بستم متاسفانه جواب نگرفتم
                    اگر لطف کنین راهنمایی کنین ممنون دار میشم
                    یک سیم ، از پایه مثبت خازن ده میکرو نزدیک ولوم به پایه خازن متناظر وصل هست . پایه دوم هم زمین دو مدار باید باشه که به درستی وصل نشده

دیدگاه

درود بر شما.
                      ماژول آماده اینترکام رو فروشگاه ها دارن.قیمتش هم 22 هست. با کلی امکانات.
                      ابتدا و شروع هرکاری سخت ترین مرحله آن کار است. برای مثال به عقابها نگاه کن ، حتی اونها هم در ابتدای پرواز ، زیاد بال و پر می زنند، اما هنگامی که اوج می گیرند ، دیگر حتی نیازی به پر زدن هم ندارند ...

کافیست اولین قدمها را بدون ترس و با پشتکارِ بالا برداری مطمئن باش بزودی به اوج خواهی رسید و روزهای سخت همیشه نخواهند ماند ...

دیدگاه

سلام ممنون از مدارتون میشه لطف کنین بگین خازن موازی با مقاومت ۱ کیلو چقدره؟ که بین پایه های ۱ و ۸ وصل شدن؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط aida91 نمایش پست ها
                          سلام ممنون از مدارتون میشه لطف کنین بگین خازن موازی با مقاومت ۱ کیلو چقدره؟ که بین پایه های ۱ و ۸ وصل شدن؟
                          دوست عزیز
                          اگر دیتاشت تراشه LM386 را ببینید ملاحظه میکنید که پایه های 1 و 8 برای تنظیم بهره LM386 استفاده میشود به این صورت که دو پایه کاملا آزاد باشد و جایی وصل نشده باشد دارای ... بهره حدود 20 ..... با یک خازن 10 میکرو تنها ( بدون مقاومت ) بهره 200 ..... و با خازن ده میکرو و مقاومت حدود یک یک کیلو ( مثل همین مدار ) بهره 50 میباشد

دیدگاه

نوشته اصلی توسط emitor نمایش پست ها
                            دوست گرامی

سلام اساتید ببخشید سوالم ابتداییه. ولتاژ خازنها رو چجوری حساب کنیم؟ باتشکر

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Omidsm نمایش پست ها
                              سلام اساتید ببخشید سوالم ابتداییه. ولتاژ خازنها رو چجوری حساب کنیم؟ باتشکر
                              خواهش میکنم ..... از جایی که از منبع تغذیه 12 ولت استفاده شده میتوانید از خازنهای الکترولیت 16 ولت و اگر نبود 25 ولت استفاده فرمایید خازنهای عدسی معمولی که روی آنها ولتاژی نوشته نشده معمولا 50 ولت هستند و برای مدار کاملا مناسب میباشند

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X