اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تنظیم فیوز بیت

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

تنظیم فیوز بیت

سلاااام
    ببخشید میخواستم توضیحی در مورد فیوز بیت بدید بهم و اینکه اصلا کارش چیه
    و اینکه همیشه با تنظیم فیوز بیت مشکل دارم
    مثلا این فیوز بیت هارو چطوری باید پروگرام کنم با tiny 2313
    CKSEL0=1
    CKSEL1=1
    CKSEL2=1
    CKSEL3=1
    SUT0=1
    SUT1=1
    نرم افزار هم prog isp میباشد
    اگه قبلا روی یه میکرو فیوز بیت پروگرام شده باشه میتونم تغیر بدم یا نه؟
    ممنون میشم جواب بدید

پاسخ : تنظیم فیوز بیت

خب توی قسمت navigation نرم افزار progisp فرکانس رو انتخاب کن دیگه. اگه توی progisp تیک program fuse رو بزنید فیوز بیت ها هم پروگرم میشه.
    www.gam-co.blogsky.com

دیدگاه

نوشته اصلی توسط vahidabedi
      خب توی قسمت navigation نرم افزار progisp فرکانس رو انتخاب کن دیگه. اگه توی progisp تیک program fuse رو بزنید فیوز بیت ها هم پروگرم میشه.
      ممنون ولی اونو میدونم
      منظورم اینه که الان مثلا برا این فیوز بیت ها رو کجا باید اضافه کنم یا کم کنم
      CKSEL0=1
      CKSEL1=1
      CKSEL2=1
      CKSEL3=1
      SUT0=1
      SUT1=1
      الان خودش پیش فرض یه چیزایی رو یک کرده و یه چیزایی رو 0
      من اونا رو پاک کنم مثل این کنم
      یا اون کد پایین مثلا e4 رو باید عوض کنم درسته؟
      خوب الان برا این فیوز بیت ها چی میشه؟
      CKSEL0=1
      CKSEL1=1
      CKSEL2=1
      CKSEL3=1
      SUT0=1
      SUT1=1
      اگه من قبلا روی میکرو فیوز بیت تنظیم کرده باشم میتونم تغیر بدم یا نه؟
      ممنون

دیدگاه

ببینید اگه میخواین فیوزبیتها رو به همین صورت که خودتون گذاشتید تنظیم کنید کافیه توی progisp در قسمت config bit روشون کلیک کنید و مقدارشون رو به صفر یا یک تغییر بدید.
        بجای اینکار میتونید در قسمت navigation مثلا فرکانس و استارت پ رو تنظیم کنید و با اینکار خود بخود فیوز بیت ها در قسمت config bit تنظیم میشه.
        اگه تیک program fuse رو بزنید تنظیمات قبلی فیوز بیتهای میکرو پاک میشه و تنظیم جدید اعمال میشه. یعنی قابل تغییره.
        www.gam-co.blogsky.com

دیدگاه

نوشته اصلی توسط vahidabedi
          ببینید اگه میخواین فیوزبیتها رو به همین صورت که خودتون گذاشتید تنظیم کنید کافیه توی progisp در قسمت config bit روشون کلیک کنید و مقدارشون رو به صفر یا یک تغییر بدید.
          بجای اینکار میتونید در قسمت navigation مثلا فرکانس و استارت پ رو تنظیم کنید و با اینکار خود بخود فیوز بیت ها در قسمت config bit تنظیم میشه.
          اگه تیک program fuse رو بزنید تنظیمات قبلی فیوز بیتهای میکرو پاک میشه و تنظیم جدید اعمال میشه. یعنی قابل تغییره.
          با تشکر
          ولی من این فیوز بیت هارو به این شکل پروگرام کردم ولی میکرو دیگه شناخته نمیشه
          میه روی تصویر نشونم بدید گیج شدم
          CKSEL0=1
          CKSEL1=1
          CKSEL2=1
          CKSEL3=1
          SUT0=1
          SUT1=1

دیدگاه

اگه اینجوری پروگرم کردید طبق قسمت navigation نرم افزار progisp یعنی میکرو رو در حالت کریستال خارجی و استارت پ 14 کلاک + 65 میلی ثانیه تنظیم کردید. اگه دوباره بخواین پروگرمش کنید باید حتما براش کریستال خارجی بذارید.
            www.gam-co.blogsky.com

دیدگاه

در رابطه با نرم افزار progISP باید به این نکته توجه داشته باشید که این برنامه با این فرض طراحی شده است که سرعت پروگرام میکرو یا همان فرکانس SCK توسط پروگرامر بصورت اتوماتیک تنظیم میشود. پروگرامر شما نیز باید USBasp باشد و اگر تولید داخل باشد و یا خودتان اقدام به ساخت آن کرده باشید؛ و از برنامه موجود در سایت اصلی استفاده کرده باشید. باید بدانید که این گزینه یعنی تنظیم اتوماتیک سرعت پروگرامر فعلا توسط USBasp اصلی توسعه داده نشده است.
              حال بسته به نوع پروگرامر خود باید یکی از روش های زیر را استفاده کنید :
              - تنظیم سرعت پروگرامر بر روی حداقل توسط کلید موجود بر روی بعضی از پروگرامرهای نسخه قدیم.
              - تنظیم سرعت پروگرامر بر روی مقدار دلخواه توسط نرم افزار avrdude و یا حتی بسکام.

اما از آنجایی که شما احتمالا فیوزبیت میکروی خود را بر روی کریستال خارجی تنظیم کردید؛ باید بدانید که میکروی شما برای راه اندازی در این حالت نیاز به تامین کلاک توسط یک کریستال که پایه های xtal1 , xtal2 متصل میگردد؛ دارد.

در زیر فیلم نحوه تنظیمات فیوز بیت توسط نرم افزار progISP قرار داده شده است. در این فیلم فیوز بیت میکرو بر روی حالات مختلف CKSEL تنظیم میشود و مجدد فیوز بیت خوانده میشود تا از صحت پروگرام شدن و فعال بودن میکرو اطمینان حاصل شود.
              http://www.aparat.com/v/CE2xj

به هر بهتر است که تصویری از پروگرامر مورد استفاده نیز قرار دهید، تا بتوان راهنمایی کامل تری کرد. در مجموع برای افرادی که چندان آشنایی با مبحث فیوز بیت ها ندارند؛ پروگرامرهای داخل مداری چندان مناسب نیستند و در صورت تنظیم فیوز بیت CKSEL بر روی گزینه غیر از اسیلاتور داخلی میکرو از کار خواهد افتاد و مگر آنکه پیش بینی لازم در مدار شما برای تامین کلاک مناسب شده باشد. و از طرفی تنظیم دستی سرعت برنامه ریزی نیز یکی از موارد عمده ای است که این دسته از کاربران به مشکل بر می خورند. مناسب ترین گزینه پروگرامر سانا است که علاوه بر تشخیص اتوماتیک قطعه بر روی زیف سوکت. دارای قابلیت تامین کلاک مورد نیاز برای میکرو است و در نتیجه احتمال از کار افتادن میکرو بر اثر تنظیم غلط فیوز بیت های CKSEL و CKDIV8 وجود ندارد؛ از طرفی در این پروگرامر گزینه Auto در تنظیم سرعت پروگرامر توسعه داده شده و فعال است. در نتیجه پروگرامر سانا بصورت خودکار در این حالت میتواند سرعت مناسب جهت برنامه ریزی را تشخیص داده و اقدام به پروگرام میکرو کند. موارد فوق باعث افزایش سرعت و کاهش خطا و هر چه ساده تر شدن روند پروگرام میشود.

نکات بسیار مهم در تهیه پروگرامر که متاسفانه فراموش میشود!

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
              X