اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مدار مدوله کردن ؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مدار مدوله کردن ؟

سلام به همه دوستان
    خدمتتون عارضم که راستش من هنوز مخابرات پاس نکردم و الان هم شدیدا کارم گیره یه مدار مدولاسیون هست ، منتها نمیدونم این مدولاسیونی که من الان خدمتتون میگم چه نوع مدولاسیونی هست؟ خودم که فکر می کنم fm باشه !
    ببینید من یه موج مربعی با فرکانس 50 کیلو دارم که میخوام روی یه موج دندانه اره ای با فرکانس 1 هرتز سوارش کنم ، حالا از چه مداری باید استفاده کنم؟ شما بگید؟

پاسخ : مدار مدوله کردن ؟

با اینکه من هم به طور حرفه ای از مخابرات سر درنمیارم اما چیزی که واضح است اینه که در مبحث مدولاسیون معمولا موج کریر (حامل) حد اقل دارای فرکانسی ۱۰۰ برابر پیام هست یعنی این چیزی که شما نوشتید فکر می کنم کاملا غلط باشه و روی هیچ نوع مدولاسیونی جواب نمیده اما اگر فرض بگیریم قضیه بر عکس باشه یعنی فرکانس ۱ هرتز بخواد روی موج مربعی ۵۰ کیلو هرتز سوار بشه فکر می کنم هر سه نوع مدولاسیون آنالوگ یعنی am , fm , pm امکان پذیر هست و با توضیحاتی که شما دادید نوع آن مشخص نمیشه اگر بیشتر توضیح بدهید دوستان راحت تر می تونند کمک کنند.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Sasan.J
      با اینکه من هم به طور حرفه ای از مخابرات سر درنمیارم اما چیزی که واضح است اینه که در مبحث مدولاسیون معمولا موج کریر (حامل) حد اقل دارای فرکانسی ۱۰۰ برابر پیام هست یعنی این چیزی که شما نوشتید فکر می کنم کاملا غلط باشه و روی هیچ نوع مدولاسیونی جواب نمیده اما اگر فرض بگیریم قضیه بر عکس باشه یعنی فرکانس ۱ هرتز بخواد روی موج مربعی ۵۰ کیلو هرتز سوار بشه فکر می کنم هر سه نوع مدولاسیون آنالوگ یعنی am , fm , pm امکان پذیر هست و با توضیحاتی که شما دادید نوع آن مشخص نمیشه اگر بیشتر توضیح بدهید دوستان راحت تر می تونند کمک کنند.
      تایید میشه. در هر حال شما میتونی این دو موج رو با آی سی 1496 در هم ضرب کنی تا مدوله بشن.
      دلا یاران سه قسمند ار بدانی
      زبانی اند و نانی اند و جانی
      به نانی نان بده از در برانش
      محبت کن به یاران زبانی
      و لیکن یار جانی را به دست آر
      به جانش جان بده تا می توانی

دیدگاه

سلام . ببینین دوستان اصلا بحث مدولاسیون نیست ، من فکر می کنم اینها باید با هم جمع بشن ، شما در نظر بگیرین یه سینوسی که مقدار dc اش به صورت خطی داره زیاد میشه ، یه شکلی میشه شبیه به یک سینوسی که حول اون موج دندانه اره ای بالا پایین میره ، فکر کنم جمع باشه تا ضرب . IC جمع کننده فرکانس بالا چی سراغ دارین؟

دیدگاه

اگر درست متوجه شده باشم این کاری که شما میگید فکر کنم اصلا نیازی به آی سی نداشته باشه می تونید خیلی ناشیانه یه مقاومت بزارید و هر دوتا سیگنال رو بهش وصل کنید البته با مقاومت واسط بینشون :biggrin:
          یا اینکه مثلا از جمع کننده با پ امپ استفاده کنید، اینطوری کار قشنگ تر و اصولی تر میشه به علاوه می تونید سیگنال رو تقویت هم بکنید.
          فرکانسی که شما گفتید یعنی 50 کیلو اصلا فرکانس بالا حساب نمیشه و احتمالا هر آی سی پیدا کنید تو این فرکانس کار می کنه اما اگر فرکانس بالاتر رفت همین 741 از رده خارج هم فکر کنم تا نزدیک یک مگاهرتز جواب بده اگر بازم رفت بالا بگید من یا دوستان یه چیزه دیگه معرفی کنیم.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط shahabamo
            سلام . ببینین دوستان اصلا بحث مدولاسیون نیست ، من فکر می کنم اینها باید با هم جمع بشن ، شما در نظر بگیرین یه سینوسی که مقدار dc اش به صورت خطی داره زیاد میشه ، یه شکلی میشه شبیه به یک سینوسی که حول اون موج دندانه اره ای بالا پایین میره ، فکر کنم جمع باشه تا ضرب . IC جمع کننده فرکانس بالا چی سراغ دارین؟
            کلا تصور ذهنی شما از مدولاسیون اشتباه هست. در اینجا جوابی یه شکل یه سینوسی حول مبدا هست که در جاهای مختلف از بالا و پایین کشیده و یا جمع می شه.
            دلا یاران سه قسمند ار بدانی
            زبانی اند و نانی اند و جانی
            به نانی نان بده از در برانش
            محبت کن به یاران زبانی
            و لیکن یار جانی را به دست آر
            به جانش جان بده تا می توانی

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
            X