اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

اتومات روشن شدن مدار رموت کنترل(pt2272)

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

اتومات روشن شدن مدار رموت کنترل(pt2272)

با سلام
    من یک مدار یموت روی پی سی بی بستم و به پمپ وصل اش کردم گاهی اوقات بدون اینکه من دکمه ای از ریموت کنترل را فشار بدهم پمپ روشن می شود !! علت اش از چی میتونه باشد؟

مدار مربوطه:

سپاس

پاسخ : اتومات روشن شدن مدار رموت کنترل(pt2272)

نوشته اصلی توسط ircaspianhero
    با سلام
    من یک مدار یموت روی پی سی بی بستم و به پمپ وصل اش کردم گاهی اوقات بدون اینکه من دکمه ای از ریموت کنترل را فشار بدهم پمپ روشن می شود !! علت اش از چی میتونه باشد؟

مدار مربوطه:

سپاس
    سلام
    ابتدا عرض کنم که شما نباید به همین راحتی سیستمی را که نمیدونیم داخلش چی رخ میده و چطوری کار میکنه به دستگاه صنعتی ببندین حتی برای تست . مگر این که برنامه ای براش بزارین که در صورت رخ داد یا اتفاقی سیستم از مدار خارج بشه . که در مواقعه ای ممکنه خسارت جبران ناپذیری وارد کنه .
    دوما این که وقتی شما ازدیکدر های pt استفاده میکنید . به این هم فکر بکنید که ممکنه در همون منطقه کسی با همین ای سی داره کدی ارسال و دریافت میکنه . که با کد گذاری شما یکی هست پس اصلا اعتماد نکنید .
    منجمله این که حتما این ای سی را به میکرو بدین و از اونجا برای فعال یا غیر فعال کردن رله استفاده کنین چون pt خالی و اتصال اون مستقیم به رله کار خطر ناکی هست چون خود pt نویز پذیره و امکان داره که پارازیت روی خروجی تاثیر بزاره .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط سمیراا
      سلام
      ابتدا عرض کنم که شما نباید به همین راحتی سیستمی را که نمیدونیم داخلش چی رخ میده و چطوری کار میکنه به دستگاه صنعتی ببندین حتی برای تست . مگر این که برنامه ای براش بزارین که در صورت رخ داد یا اتفاقی سیستم از مدار خارج بشه . که در مواقعه ای ممکنه خسارت جبران ناپذیری وارد کنه .
      دوما این که وقتی شما ازدیکدر های pt استفاده میکنید . به این هم فکر بکنید که ممکنه در همون منطقه کسی با همین ای سی داره کدی ارسال و دریافت میکنه . که با کد گذاری شما یکی هست پس اصلا اعتماد نکنید .
      منجمله این که حتما این ای سی را به میکرو بدین و از اونجا برای فعال یا غیر فعال کردن رله استفاده کنین چون pt خالی و اتصال اون مستقیم به رله کار خطر ناکی هست چون خود pt نویز پذیره و امکان داره که پارازیت روی خروجی تاثیر بزاره .
      ممنونم از شما بابت نظرتان: پس این مدار قابل اعتماد نیست!؟ من الان باید چکار کنم؟ با توجه به این که این ای سی کد فیکس هست و من هم تنظیم کردن اش برای حالت کد لرن را بلد نیستم !! باید چکار کنم؟
      ای سی چطور میشه داد به میکرو ؟ کد نویسی خاصی داره؟اموزشی هست ...
      سپاس

دیدگاه

ممنونم از شما بابت نظرتان: پس این مدار قابل اعتماد نیست!؟ من الان باید چکار کنم؟ با توجه به این که این ای سی کد فیکس هست و من هم تنظیم کردن اش برای حالت کد لرن را بلد نیستم !! باید چکار کنم؟
        ای سی چطور میشه داد به میکرو ؟ کد نویسی خاصی داره؟اموزشی هست ...
        سپاس
        من خودم خیلی روی این قبیل کدر و دیکدر ها کار میکردم ولی از اونجایی که این نوع در دسترس همه هست و منجمله این که دزدگیر های خودرو که قدیمی بودن از همین نوع استفاده میکنن لذا . اصلا تو صنعت استفاده نکنین مگر در موارد خواص مثل ازمایش . و تست کم و کوتاه .
        من تقریبا از چند سال پیش کلا دور این نوع را خط کشیدم و خودم با میکرو هم کدر و هم دیکدر رش را تعریف کردم .
        شما چند تا راه کار دارین
        1- اگر از همین نوع میخواین استفاده کنین حتما با فرکانس ها و کریر های مختلف ارسال کننین منظورم فرستنده ها و گیرنده ایی با فرکانس یا خیلی بالا یا خیلی کم . که در دست رس افراد نیست
        2- اگر باز از همین نوع میخواین استفاده کنین عرض کردم با میکرو مچ کنین مثلا پایه 14 یا همون din دیکدر را به میکرو همراه با خروجی های 4تایی این ای سی به میکرو . و برنامه ای براش بنویسین که اگر این پایه یک شد بعد از 5 ثانیه بره و 4 تا ورودی را چک کنه اگر در این صورت هر کدوم از پایه ها یک بودن انوقت خروجی مربوطه فعال بشه . این کار از پارازیت های ناخواسته و کد ها جلو گیری میکنه .
        3- به میکرو برنامه بدین که اگر مثلا دوتا کد اومد یعنی کد اولی امد حالا کد دومی هم امد انوقت یک خروجی داشته باشین اونطور که تو شماره 2 توضیح دادم . که این کار برای اینه که حتی اگه کسی تو همین رنج فرکانس و کد هم فعالیت میکرد بار سیستم شما خروجی بیخود نمیده

در هر صورت من فقط برنامش را هم تولید کد و هم دیکد کردنش را فقط با میکرو خالی انجام دادم و هنوز که هنوزه که 3 سال میگذره یک لحظه هم خروجی بیجا نداشتم . و از این ای سی ها استفاده نکردم .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط سمیراا
          من خودم خیلی روی این قبیل کدر و دیکدر ها کار میکردم ولی از اونجایی که این نوع در دسترس همه هست و منجمله این که دزدگیر های خودرو که قدیمی بودن از همین نوع استفاده میکنن لذا . اصلا تو صنعت استفاده نکنین مگر در موارد خواص مثل ازمایش . و تست کم و کوتاه .
          من تقریبا از چند سال پیش کلا دور این نوع را خط کشیدم و خودم با میکرو هم کدر و هم دیکدر رش را تعریف کردم .
          شما چند تا راه کار دارین
          1- اگر از همین نوع میخواین استفاده کنین حتما با فرکانس ها و کریر های مختلف ارسال کننین منظورم فرستنده ها و گیرنده ایی با فرکانس یا خیلی بالا یا خیلی کم . که در دست رس افراد نیست
          2- اگر باز از همین نوع میخواین استفاده کنین عرض کردم با میکرو مچ کنین مثلا پایه 14 یا همون din دیکدر را به میکرو همراه با خروجی های 4تایی این ای سی به میکرو . و برنامه ای براش بنویسین که اگر این پایه یک شد بعد از 5 ثانیه بره و 4 تا ورودی را چک کنه اگر در این صورت هر کدوم از پایه ها یک بودن انوقت خروجی مربوطه فعال بشه . این کار از پارازیت های ناخواسته و کد ها جلو گیری میکنه .
          3- به میکرو برنامه بدین که اگر مثلا دوتا کد اومد یعنی کد اولی امد حالا کد دومی هم امد انوقت یک خروجی داشته باشین اونطور که تو شماره 2 توضیح دادم . که این کار برای اینه که حتی اگه کسی تو همین رنج فرکانس و کد هم فعالیت میکرد بار سیستم شما خروجی بیخود نمیده

در هر صورت من فقط برنامش را هم تولید کد و هم دیکد کردنش را فقط با میکرو خالی انجام دادم و هنوز که هنوزه که 3 سال میگذره یک لحظه هم خروجی بیجا نداشتم . و از این ای سی ها استفاده نکردم .
          ممنون بابت توضیحات تان: من میخوام در حد امکان از این نوع فرستنده و گیرنده استفاده کنم! توضیحات 2 و3 شما در مورد حذف پارازیت هست یا با این توضیحات شما گیرنده کد لرن هم میشه؟ من از این فرستنده اماده استفاده می کنم!! ایا برنامه نویسی به فرستنده هم مربوط میشه؟

http://www.newkiteshop.com/product_info.php/cPath/103_55/products_id/139/pname/%D8%B1%DB%8C%D9%85%D9%88%D8%AA-%D8%AA%DA%A9---4-%D8%AF%DA%AF%D9%85%D9%87-%D8%B7%D8%B1%D8%AD-%DA%86%D9%88%D8%A8

می تونید بی زحمت یک نمونه کد یا شماتیکی از اتصالات میکرو به pt2272 بگذارید و الگوریتم برنامه نویس اش بیشتر توضیحات بدهید! من برنامه نویس ام ضعیف هست!
          من در مدارم از ای سی فلیپ فلاپ برای حالت دائمی استفاده می کنم نه لحظه ای ایا با اضافه کردن میکرو به مدار فلیپ فلاپ باید حذف بشه یا ربطی نداره؟

سپاس

دیدگاه

ممنون بابت توضیحات تان: من میخوام در حد امکان از این نوع فرستنده و گیرنده استفاده کنم! توضیحات 2 و3 شما در مورد حذف پارازیت هست یا با این توضیحات شما گیرنده کد لرن هم میشه؟ من از این فرستنده اماده استفاده می کنم!! ایا برنامه نویسی به فرستنده هم مربوط میشه؟

http://www.newkiteshop.com/product_info.php/cPath/103_55/products_id/139/pname/%D8%B1%DB%8C%D9%85%D9%88%D8%AA-%D8%AA%DA%A9---4-%D8%AF%DA%AF%D9%85%D9%87-%D8%B7%D8%B1%D8%AD-%DA%86%D9%88%D8%A8

می تونید بی زحمت یک نمونه کد یا شماتیکی از اتصالات میکرو به pt2272 بگذارید و الگوریتم برنامه نویس اش بیشتر توضیحات بدهید! من برنامه نویس ام ضعیف هست!
            من در مدارم از ای سی فلیپ فلاپ برای حالت دائمی استفاده می کنم نه لحظه ای ایا با اضافه کردن میکرو به مدار فلیپ فلاپ باید حذف بشه یا ربطی نداره؟

سپاس
            خوب در مورد کد لرن که خیلی خوب هست یه کم قضیه فرق میکنه . کلا کد لرن که ای سی هاش فرق داره و بعد باید براش کد ست بشه با این ای سی ها که نمیشه . اما مطالب بالا را در کلا من گفتم که یه روتینی دستت بیاد و زیاد فرقی نداره . که برای کد لرن باشه یا نه.یا چیز دیگه .
            این یه نمونه برنامه

خروجی پایه din) pt2272) را بده تو نقشه به پایه pinb.0 میکرو مشخص کردم و پایه های d0 الی d4 را هم بده به پایه های شماره 1 الی 4 که تو میکرو مشخص کردم . و به جای پرش به برچسب هایی که تو برنامه مشخص کردم مثل pomp وdor و serh و on/off بزار set port b.1 و set port b.2 و set port b.3 وset port b.4 البته بعد از مدتی کم باید ریست بشن وگرنه حالت پایه ها حالت لچ پیدا میکنن و خاموش نمیشن .
            مثلا اینطور بنویس

دیگه خودت هر کاری خواستی و تغیرات ایجاد کن .
            یه فایل pdf هم گذاشتم خوب بخون تا متوجه بشی . :nerd:

این مخلفات را هم برات گذاشتم یه کم مطالعه کن و انجام بده تا کارت راه بیافته .
            http://s6.picofile.com/file/8209028400/samirra.zip.html

دیدگاه

ممنون دوست عزیز از اطالاعات تان: من باید یک دور از اول مطالبی را که گفتید بخوانم فعلا هنگ کردم :mrgreen: ظاهر اش اسان هست ولی زبان بیسیک را زیاد بلد نیستم برای همین قاتی کردم!!
              راستی ان فایل پرتئوس را که دادید : ان مدار دقیقا چکار می کنه؟ 4 تا دکمه برای چی هست؟
              بقیه سئوالات بعدا.........
              سپاس

دیدگاه

ممنون دوست عزیز از اطالاعات تان: من باید یک دور از اول مطالبی را که گفتید بخوانم فعلا هنگ کردم :mrgreen: ظاهر اش اسان هست ولی زبان بیسیک را زیاد بلد نیستم برای همین قاتی کردم!!
                راستی ان فایل پرتئوس را که دادید : ان مدار دقیقا چکار می کنه؟ 4 تا دکمه برای چی هست؟
                بقیه سئوالات بعدا.........
                سپاس
                این مدار همونطور که دیدی 5 تا ورودی داره که تو برنامه بالا مشخصه . همون کلید ها هستن که گذاشتم اولی که نوشتم pinb.0 که معلومه باید خروجی پایه din ) pt2272 ) را بدی به این پایه و بقشم همینطور باید4 تا خروجی دیگه این ای سی را بدی به این کلید ها البته اینجا من کلید تعریف کردم ولی شما بجای کلید ها باید پایه ای ای سی را به این میکرو وصل کنی و مقاومت ها را که گذاشتم حذف نکنی و فقط کلید ها را برداری . ا. همین برنامشم خودت اگه وارد نبودی من که اصلش را گفتم اگه نتونستی بگو تا برات اماده کنم . اگه باز تو شماتیک هم مشکلی داشتی بگو تا کاملش را اماده کنم . البته اگه یهو غیبم زدو جواب ندادم شرمنده چون هر وقت سرم خلوت میشه میام انجمن .

دیدگاه

ممنون دوست عزیز:اگر مدار مد نظر را دارید بی زحمت قرار بدهید(شماتیک + کد) : چون شما تجربیات تان در این زمینه زیاد هست ! حالا من بخوام برم مطالعه کنم و... طول میکشه!!! و هزار تا سئوال پیش می اید و.....
                  سپاس

دیدگاه

ممنون دوست عزیز:اگر مدار مد نظر را دارید بی زحمت قرار بدهید(شماتیک + کد) : چون شما تجربیات تان در این زمینه زیاد هست ! حالا من بخوام برم مطالعه کنم و... طول میکشه!!! و هزار تا سئوال پیش می اید و.....
                    سپاس
                    باشه . پس منتظر باش تا اماده بشه چون قبلا هم گفته بودم که چند سال هست که دیگه از این نوع ای سی ها و مدارات استفاده نکردم و باید از اول برات اماده کنم . یه کم طول می کشه احتمالا فردا عصر بشه .....

دیدگاه

نوشته اصلی توسط سمیراا
                      باشه . پس منتظر باش تا اماده بشه چون قبلا هم گفته بودم که چند سال هست که دیگه از این نوع ای سی ها و مدارات استفاده نکردم و باید از اول برات اماده کنم . یه کم طول می کشه احتمالا فردا عصر بشه .....
                      ممنون دوست عزیز: پس منتظرم. :nice:
                      سپاس

دیدگاه

ممنون دوست عزیز: پس منتظرم. :nice:
                        سپاس
                        بفرما اینم مدار کامل با برنامه . چون نمیدونم شما خروجی چطوری نیاز دارین . دوتا برنامه نوشتم
                        توی فایهایی که قرار دادم دوتا برنامه هست به نام های LA و LB که LB حالت لحظه ای هست ولی LA حالت لچ داره و فکر کنم برای شما همون LA خوب باشه .

http://s6.picofile.com/file/8209193518/SAMIRRA.zip.html

دیدگاه

نوشته اصلی توسط سمیراا
                          بفرما اینم مدار کامل با برنامه . چون نمیدونم شما خروجی چطوری نیاز دارین . دوتا برنامه نوشتم
                          توی فایهایی که قرار دادم دوتا برنامه هست به نام های LA و LB که LB حالت لحظه ای هست ولی LA حالت لچ داره و فکر کنم برای شما همون LA خوب باشه .

http://s6.picofile.com/file/8209193518/SAMIRRA.zip.html
                          ممنون دوست عزیز بابت شماتیک و برنامه : چند ابهام وجود دارد لطفا راهنمایی کنید!
                          طبق عکس:
                          1. فلش قرمز: پایه های a0 تا a7 انجا برای چی هستند و ایا باید به جایی وصل شوند؟
                          2.فلش زرد: ان خط ابی پر رنگ وظیف اش انجا چی هست؟ چی را به چی وصل کرده؟
                          3.فلش سبز: من فقط یک رله میخوام استفاده کنم خروجی 1 خروجی میکرو که ان بالا نوشتید وصل می شود؟
                          4. توی کد ها دیدم واژه های pomp و on/off و ... توی lcd چاپ شده !! قضیه اش چی هست؟ برنامه به lcd نیاز مگه داره؟
                          5. من از حالت لچ یا همان دائمی میخوام استفاده کنم : حالت LA مناسب هست برای من درسته؟ اینجا فلیپ فلاپ حذف میشه؟ درسته؟

کد:
                          Do
                          If Pinb.0 = 1 Then
                          Incr E
                          Home L
                          Lcd E ; " "
                           If Pind.4 = 0 And Pind.5 = 1 And Pind.6 = 0 And Pind.7 = 0 Then    '2
                           Home
                            Lcd "pomp"
                           Call Ch11
                            End If

If Pind.4 = 1 And Pind.5 = 0 And Pind.6 = 0 And Pind.7 = 0 Then    '1
                           Home : Lcd "on/off"
                           Call Ch12
                          End If

If Pind.4 = 1 And Pind.5 = 1 And Pind.6 = 0 And Pind.7 = 0 Then    '3
                           Home : Lcd "on"
                           Call Ch13
                          End If
                            If Pind.4 = 0 And Pind.5 = 0 And Pind.6 = 1 And Pind.7 = 0 Then    '4
                           Home : Lcd "off"
                            Call Ch14
                          End If
                          End If
                          Loop
                          End

سپاس

دیدگاه

اضافه شده در تاریخ :
                            ممنون دوست عزیز بابت شماتیک و برنامه : چند ابهام وجود دارد لطفا راهنمایی کنید!
                            طبق عکس:
                            1. فلش قرمز: پایه های a0 تا a7 انجا برای چی هستند و ایا باید به جایی وصل شوند؟
                            2.فلش زرد: ان خط ابی پر رنگ وظیف اش انجا چی هست؟ چی را به چی وصل کرده؟
                            3.فلش سبز: من فقط یک رله میخوام استفاده کنم خروجی 1 خروجی میکرو که ان بالا نوشتید وصل می شود؟
                            4. توی کد ها دیدم واژه های pomp و on/off و ... توی lcd چاپ شده !! قضیه اش چی هست؟ برنامه به lcd نیاز مگه داره؟
                            5. من از حالت لچ یا همان دائمی میخوام استفاده کنم : حالت LA مناسب هست برای من درسته؟ اینجا فلیپ فلاپ حذف میشه؟ درسته؟

کد:
                            Do
                            If Pinb.0 = 1 Then
                            Incr E
                            Home L
                            Lcd E ; " "
                             If Pind.4 = 0 And Pind.5 = 1 And Pind.6 = 0 And Pind.7 = 0 Then    '2
                             Home
                              Lcd "pomp"
                             Call Ch11
                              End If

If Pind.4 = 1 And Pind.5 = 0 And Pind.6 = 0 And Pind.7 = 0 Then    '1
                             Home : Lcd "on/off"
                             Call Ch12
                            End If

If Pind.4 = 1 And Pind.5 = 1 And Pind.6 = 0 And Pind.7 = 0 Then    '3
                             Home : Lcd "on"
                             Call Ch13
                            End If
                              If Pind.4 = 0 And Pind.5 = 0 And Pind.6 = 1 And Pind.7 = 0 Then    '4
                             Home : Lcd "off"
                              Call Ch14
                            End If
                            End If
                            Loop
                            End

سپاس
                            خوب اگه اون pdf را که تو پست قبلی دادم خوب میخوندی این سوال ها پیش نمی اومد در هر صورت
                            1- خوب این پایه ها مال pt2272 هست دیگه که اگه تو فرستنده که مثل همینه دست نزنید اینجا هم باشون کاری نداری . و همون بهتر که دست نزنید .
                            2- خوب معلومه که پایه pinb.0 میکرو اتمگا 8 به پایه 17 وصله . این پایه حالت لحضه ای داره هروقت کدی از طرف فرستنده ارسال شد اینجا این پایه یک لحضه یک میشه .
                            3-خوب شما از یه خروجی متصل به رله استفاده کنید . البته با مداری که در بالای اون قرار دادم استفاده کنید . این مدار چهار تا خروجی بهت میده . در ضمن ولتاژ روی پایه رلت باید بیشتر از تغذیت باشه مثلا 9 یا 12 برابر تغذیه رله نه کمتر .
                            4-اگه lcd هم وصل کردی نشون میده اگه وصل نکردی مهم نیست .
                            5- بله از LA استفاده کن که مثل فیلیپ فلاپ عمل میکنه . البته هگزش هم هست دیگه نیاز به کامپایل نداری . هگز را بریز تو اتمگا 8 و حالشو ببر .....
                            موفق

دیدگاه

در ضمن یه نکته یادم رفت بگم این که بجای مقاومت های 10K که به تعداد 5 هست مقاومت 50 کیلو به بالا استفاده کنید مثلا 68 کیلو . تا جریان کمتری از تغذیه کشیده بشه . و همچنین از بیس ترانزیستور یه مقاومت دیگه تقریبا 68 کیلو به زمین یا منفی بده تا از تریگر شدن ناشی از تاثیرات محیطی جلو گیری کنه .
                              همچنین از رله های معمولی برای روشن و خاموش ماندن وسایل صنعتی تو این قبیل استفاده نمیکنن . جهت بالا بردن اصلاعات عمومیت . بگم که از رله لچ الکترونیکی استفاده کن اگه قیمتش بالاست خودت بصورت مکانیکی بساز من خودم تا الان 50 تا از این مورد داشتم و ساختم و تا الان هیچ گونه مشکلی نداشته و هم این که تا سقف 500 امپر هم ساختم که تو بازار پیدا نکردم و با قیمت خیلی بالا میدادن . . :nerd:

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X