اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

افزایش فرکانس برق شهری بدون میکرو

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

افزایش فرکانس برق شهری بدون میکرو

سلام
    یه مداری دارم که برق شهری رو میگیره و برق خروجیش 5 ولت مستقیم 30 آمپر هستش.
    اولا چطور بدون پل دیود این جریان رو مستقیم میکنه و ثانیا این معایب پل دیود چیه که از این استفاده کرده؟
    ثانیا قبل تبدیل کردن به برق مستقیم، ابتدا اون رو با یه چیزی که فکر کنم تریستور یا رکتیفایر هست ولتاژ را تا 280 بالا برده و وارد یه ترانسفورماتور کرده که کلی خروجی داره. فکر کنم اینجا فرکانس رو بالا برده و رسونده به ترانسفورماتور. حالا این افزایش فرکانس را چطوری انجام میده؟ عکس مدارش رو چطوری پیدا کنم؟ اسم این کار چیه اصلا؟ اصلا چطور میشه فرکانس برق شهر رو از 50 به مثلا 2000 هرتز رسوند بدون اینکه از میکرو استفاده کنم و فقط از تریستور و رکتیفایر و ترانزیستور و اینجور چیزها استفاده کرده؟

پاسخ : افزایش فرکانس برق شهری بدون میکرو

نوشته اصلی توسط hamid hamid
    سلام
    یه مداری دارم که برق شهری رو میگیره و برق خروجیش 5 ولت مستقیم 30 آمپر هستش.
    اولا چطور بدون پل دیود این جریان رو مستقیم میکنه و ثانیا این معایب پل دیود چیه که از این استفاده کرده؟
    ثانیا قبل تبدیل کردن به برق مستقیم، ابتدا اون رو با یه چیزی که فکر کنم تریستور یا رکتیفایر هست ولتاژ را تا 280 بالا برده و وارد یه ترانسفورماتور کرده که کلی خروجی داره. فکر کنم اینجا فرکانس رو بالا برده و رسونده به ترانسفورماتور. حالا این افزایش فرکانس را چطوری انجام میده؟ عکس مدارش رو چطوری پیدا کنم؟ اسم این کار چیه اصلا؟ اصلا چطور میشه فرکانس برق شهر رو از 50 به مثلا 2000 هرتز رسوند بدون اینکه از میکرو استفاده کنم و فقط از تریستور و رکتیفایر و ترانزیستور و اینجور چیزها استفاده کرده؟
    به اختمال خیلی خیلی زیاد شما یه منبع تغذیه سوییچینگ داری تو منابع تفذیه نگاه در مورد منابع تغذیه سوییچینگ مطلب زیاده
    به دلیل بالا بودن راندمان و کم حجم بودن سوییچینگ نصبت به منابع تغذیه خطی خیلی طرفدار دارن

دیدگاه

برای اینکه به فرکانس مطلوب برسید میشه ورودی رو به مدار تزانزیستوری C.E بدید و توی کلکتور اون یه فیلتر RLC موازی با فرکانس مورد نظر بذارید.
      البته هر چه فرکانسی که میخاهید از فرکانس ورودی بیشتر باشه در خروجی مدار دامنه بیشتر تضعیف میشه

دیدگاه

سلام
        1- یه مداری دارم که برق شهری رو میگیره و برق خروجیش 5 ولت مستقیم 30 آمپر هستش.

2- اولا چطور بدون پل دیود این جریان رو مستقیم میکنه و ثانیا این معایب پل دیود چیه که از این استفاده کرده؟

3 - ثانیا قبل تبدیل کردن به برق مستقیم، ابتدا اون رو با یه چیزی که فکر کنم تریستور یا رکتیفایر هست ولتاژ را تا 280 بالا برده و وارد یه ترانسفورماتور کرده که کلی خروجی داره. فکر کنم اینجا فرکانس رو بالا برده و رسونده به ترانسفورماتور.

4- حالا این افزایش فرکانس را چطوری انجام میده؟ عکس مدارش رو چطوری پیدا کنم؟ اسم این کار چیه اصلا؟ اصلا چطور میشه فرکانس برق شهر رو از 50 به مثلا 2000 هرتز رسوند بدون اینکه از میکرو استفاده کنم و فقط از تریستور و رکتیفایر و ترانزیستور و اینجور چیزها استفاده کرده؟

اینهایی که گفتید مراحل مختلف منابع تغذیه سوئچینگ هست

جواب ها

1- همانطور که دوستمون گفت این یه منبع تغذیه سوئچینگ هست

2- در این گونه مدارات هم ورودی با یکسوساز DC میشه - پل دیود عیب بزرگی نداره که بخوان از سوئچینگ استفاده کنن تغذیه سووصلینگ در مقابل با تغذیه ترانس هست و چون ترانس زیر 15 وات صرفه اقتصادی داره و بالاتر سوئچینگ به صرفه تر هست ازش استفاده میکنن البته سوئچینگ معایب و مزایای دیگری هم داره فقط اینایی که گفتم نیست و اصلیاش همینه

3- در کل هر ولتاژ ac رو که توسط دیود یکسو نکنی و خازن تغذیه قرار بدی ولتاژ تو حالت بی باری حدود 1.25 افزایش پیدا میکنه

بله این ولتاژ را در اینجا فرکانس شو بالا برده و داده به اولیه ترانس

4- به سادگی : برق متناوب شهری که 50 هرتز هست یکسو میشه و تبدیل به برق dc میشه بعد ترانزیستورها میان این برق مستقیم را تبدیل به برق ac با فرکانس مثلا 2000 هرتز میکنن

مگه ما نمیگیم ترانزیستور یه کلید سریع الکترونیکی هست

این ترانزیستورها با سرعت مثلا 2000 بار این برق dc شده را قطع و وصل میکنن و این برقی که داره قطع و وصل میشه دیگه dc نیست و همون برق ac هست و این مهمترین تفاوت بین این دو هست

اینکه چرا اصلا برق را میان فرکانس شا بالا می برن مهمترین دلیل وجود سوئچینگه

وقتی فرکانس بره بالا حجم ترانس میاد پایین

یه ترانس 50 هرتزی مثلا 100 ولت 10 امپر هزینه بالای 500 هزار تومن داره و وزنش هم شاید 20 یا 30 کیلو گرم باشه

ولی اگر فرکانس را مثلا تا 1 میلیون بار بالا ببریم به یه ترانس کوچیک و با هزینه کم احتیاج داریم

--------------------------- --------------------------

دیدگاه

نوشته اصلی توسط aswhu600

اینهایی که گفتید مراحل مختلف منابع تغذیه سوئچینگ هست

جواب ها

1- همانطور که دوستمون گفت این یه منبع تغذیه سوئچینگ هست

2- در این گونه مدارات هم ورودی با یکسوساز DC میشه - پل دیود عیب بزرگی نداره که بخوان از سوئچینگ استفاده کنن تغذیه سووصلینگ در مقابل با تغذیه ترانس هست و چون ترانس زیر 15 وات صرفه اقتصادی داره و بالاتر سوئچینگ به صرفه تر هست ازش استفاده میکنن البته سوئچینگ معایب و مزایای دیگری هم داره فقط اینایی که گفتم نیست و اصلیاش همینه

3- در کل هر ولتاژ ac رو که توسط دیود یکسو نکنی و خازن تغذیه قرار بدی ولتاژ تو حالت بی باری حدود 1.25 افزایش پیدا میکنه

بله این ولتاژ را در اینجا فرکانس شو بالا برده و داده به اولیه ترانس

4- به سادگی : برق متناوب شهری که 50 هرتز هست یکسو میشه و تبدیل به برق dc میشه بعد ترانزیستورها میان این برق مستقیم را تبدیل به برق ac با فرکانس مثلا 2000 هرتز میکنن

مگه ما نمیگیم ترانزیستور یه کلید سریع الکترونیکی هست

این ترانزیستورها با سرعت مثلا 2000 بار این برق dc شده را قطع و وصل میکنن و این برقی که داره قطع و وصل میشه دیگه dc نیست و همون برق ac هست و این مهمترین تفاوت بین این دو هست

اینکه چرا اصلا برق را میان فرکانس شا بالا می برن مهمترین دلیل وجود سوئچینگه

وقتی فرکانس بره بالا حجم ترانس میاد پایین

یه ترانس 50 هرتزی مثلا 100 ولت 10 امپر هزینه بالای 500 هزار تومن داره و وزنش هم شاید 20 یا 30 کیلو گرم باشه

ولی اگر فرکانس را مثلا تا 1 میلیون بار بالا ببریم به یه ترانس کوچیک و با هزینه کم احتیاج داریم
          خیلی خیلی دست شما و بقیه دوستان درد نکنه. سوال اصلی من هم همینه که چطور بدون میکرو و تایمر و اینجور آی سی ها و فقط با ترانزیستور و تریستور و رکتیفایر فرکانس رو میبرن بالا. چطور این دستورات قطع و وصل یه این ترانزیستور ها و تریستورها داده میشه؟ مدارش چیه؟ محاسباتش چطوره؟

دیدگاه

خب توضیحات اینا خیلی زیاده و مطالبش هم تو نت پره...اگه منبعی در موردش سراغ ندارید کتاب های الکترونیک صنعتی یا الکترونیک قدرت رو بخونید..اونجا با تمام تئوری هاش توضیح داده...
            تولید کننده تجهیزات برنامه پذیر اتوماسیون صنعتی

www.intelart.ir

ساخت کنترلر دما PID فازي با AVR [آموزشی]

دیدگاه

خیلی خیلی دست شما و بقیه دوستان درد نکنه. سوال اصلی من هم همینه که چطور بدون میکرو و تایمر و اینجور آی سی ها و فقط با ترانزیستور و تریستور و رکتیفایر فرکانس رو میبرن بالا. چطور این دستورات قطع و وصل یه این ترانزیستور ها و تریستورها داده میشه؟ مدارش چیه؟ محاسباتش چطوره؟
              همانطور که دوستمون گفتن برای اموزش اصولی تر وجامع تر بهتر برید به طرف کتاب ها و منابع معتبر

ولی به زبان ساده خیلی راها هست که یه ترانزیستور را با سرعت بالا راه بیاندازیم

ساده ترینش کیت چشمک زن دولامپی هست که در واقع یه مدار مولتی ویبراتوره در اون مدار با افزایش یا کاهش ظرفیت خازن میشه فرکانس یا سرعت سوئیچ را تغییر داد

یا ای سی معروف تایمر 555 که میشه حداکثر تا 500 هزار بار در ثانیه فرکانسش را تغییر داد

در نمونه ساده وقتی این پالس به بیس یه ترانزیستور بدیم اون ترانزیستور هم با همون سرعت شروع با کار میکنه

--------------------------- --------------------------

دیدگاه

دوست عزیز نمیشه نظر درستی در مورد این قضیه داد بهترین کار اینه شما تصویر مدار رو بگذارید بعد هستند دوستان صاحب نظر با پل دیود یا با سوخت راکت می ماند بعد تشریح از مدار شما :read:

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                X