اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

پروگرمر avr usb

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پروگرمر avr usb

سلام به همه :smile:
    من یه پروگرمر avr usb خریدم،میخوام میکرو رو تو حالت ISP روی برد بورد،پروگرم کنم.تو فایل راهنما نوشته که تو حالت ISP باید جامپر EX Power که روی پروگرمر هست رو وصل کنید.منظور از این وصل کردن چیه دقیقا؟؟؟
    آخه دو تا جامپره در واقع،منظور از وصل کردن،اینه که من این دو جامپر رو با یه سیم دو سر مادگی،به هم وصل کنم؟ oo:
    ایم از عکس:
    http://8pic.ir/images/y87wwotwurtrep1uazep.jpg

پاسخ : پروگرمر avr usb

یه قطعه ای به شکل زیر روی برد هستش......احتمالا 3 تا پایه کنار هم هستش که وسطی مشترک و روی یکی نوشته usb (فک کنم) و روی اون یکی نوشته ISP و پایه وسطی هم مشترکه، حالا اگه این جامپر رو به پایه وسطی و اون ISP وصل کنی میتونی پروگرامر رو ببری به حالت ISP
    http://eshop.eca.ir/1034-large_default/%D8%AC%D8%A7%D9%85%D9%BE%D8%B1-%D8%B7%D9%88%D8%B3%DB%8C-%D8%A8%D8%B3%D8%AA%D9%87-20-%D8%AA%D8%A7%DB%8C%DB%8C.jpg

خواستی یه عکس بگیر و تو سایت http://8pic.ir/ پلود کن تا دوستان بهتر راهنماییت کنن........ظررررررررر نداره
    اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وآلِ مُحَمَّدٍ وعَجِّلْ فَرَجَهُمْ

اگه دوس دارید سریع به جواب برسید :
    1) قبل از پرسیدن سوال، بسرچید.
    2) سوالاتون رو با جزئیات کامل مطرح کنید.

دیدگاه

داداش دمت گرم،اما هیچ کدوم از اینایی که گفتی نبود،عکسشو گذاشتم،فقط دوتا جامپر روی برد هست که اونام هیچ اسمی نداره

دیدگاه

در صورتیکه بخواهید میکرو را بر روی برد پروگرام کنید و تغذیه مدار میکرو را با استفاده از USB تامین کنید کافیست جامپر فوق را اتصال کوتاه کنید (دو پین آنرا را به هم وصل کنید). در این حالت پورت USB علاوه بر تامین تغذیه پروگرامر میتواند مدار شما را نیز تغذیه کند. و فقط شما باید از پایه VCC مربوطه در کانکتور ISP به ورودی مثبت تغذیه مدار میکرو وصل کنید.

در صورتیکه که مدار شما دارای تغذیه مناسب است میتوانید این جامپر را استفاده نکنید. باید بدانید که پروگرامر شما فاقد امکان تامین هوشمندانه تغذیه است. و در صورتیکه از تغذیه USB استفاده کنید، این ولتاژ بصورت دائم بر روی مدار وجود خواهد داشت. حتی در زمانیکه عملیات پروگرام انجام نمیدهید؛ پس در صورت وجود مشکلی در مدار شما ممکن است به پورت USB صدمه برسد. حتی در صورتیکه تغذیه را معکوس به میکرو صل کنید؛ باز پروگرامر شما متوجه این مسئله نشده و باعث سوختن میکروی شما و سایر قطعات مدار خواهد شد.

پس بهتر است که این گزینه را بخصوص در این نوع پروگرامرها مورد استفاده قرار ندهید.

در پروگرامرهای استاندارد یا تغذیه میکرو از طریق پروگرامر تامین نمیشود و یا اگر تغذیه توسط پروگرامر تهیه شود حتما بصورت مستقیم و بدون واسطه از طریق USB تامین نمیشود. بلکه حتما بصورت کاملا حساب شده و فقط در زمان پروگرام این تغذیه به مدار میکرو اعمال میشود.

نکته بعدی نیز تامین کلاک مناسب در حین پروگرام داخل مداری است. در صورتیکه کلاک لازم تامین نشود میکرو کار نکرده و پروگرامر امکان شناسایی آنرا نخواهد داشت. توجه داشته باشید که پروگرامر شما فاقد مدار تامین کلاک نیز هست.

نکات بسیار مهم در تهیه پروگرامر که متاسفانه فراموش میشود!

دیدگاه

بسیار ممنونم،یعنی در واقع این پروگرمر اصن استاندارد نیس،,ولی چیکار میشه کرد،نمونه های اوریجینال و استانداردش،قیمتشون سر به فلک میکشه

دیدگاه

حتما هم نیاز به استفاده از نسخه های اصلی شرکت اتمل نیست. مشکل اینجاست که پروگرامر شما یک پروگرامر USBasp است که بسیار پروگرامر خوب و مناسبی است و هم اکنون استقبال خوبی از آن در دنیا شده و حتی بسکام نیز آنرا مستقیما ساپورت میکند و سالانه تعداد بالایی از آن تولید و استفاده میشود.

اما در واقع این پروگرامر یک پروگرامر داخل مداری است و اضافه کردن زیف به آن توسط تولید کنندگان داخلی و یا حتی قرار دادن گزینه تامین ولتاژ تغذیه بر روی برد؛ آنهم به روش غلط است که باعث ایجاد اشکالات متعددی در این نوع پروگرامر ها شده است. آنهم برای اینکه مشتریان بدنبال خرید پروگرامر زیف سوکت دار هستند و حاضرند هزینه بیشتری برای آن کنند؛ غافل از آنکه [glow=red,2,300]هر گردی، گردو نیست[/glow].

ولی ما پروگرامرهای خوب که دارای زیف سوکت هوشمند و استاندارد و اعمال تغذیه درست و همچنین دارای روش تامین کلاک اصولی و هوشمندانه باشند کم نداریم. ولی تمامی این پروگرامرها قیمت بالایی دارند و متاسفانه از پروتکل های شرکتی برای ارتباط با کامپیوتر استفاده میکنند و در نتیجه امکان استفاده مستقیم از آنها در محیط های توسعه مثل بسکام وجود ندارد. و از طرف دیگر فقط در ویندوز قابل استفاده هستند.

اما پروگرامر سانا علاوه بر داشتن قابلیت های پروگرامرهای زیف سوکت دار استاندارد، دارای ویژگی منحصر به فرد سازگار بودن با پروگرامر بسیار محبوب USBasp نیز هست. در نتیجه این پروگرامر با یک تیر چند هدف را نشانه گرفته است. سادگی استفاده و حرفه ای بودن و قابلیت های منحصر به فردی همچون تنظیم اتومات سرعت پروگرامر و صد البته قیمت بسیار مناسب و ابعاد جیبی.

نکات بسیار مهم در تهیه پروگرامر که متاسفانه فراموش میشود!

دیدگاه

البته USBasp رو هم میشه به محیط برنامه نویسی واردش کرد...
              من این کار رو با Atmel Studio انجام دادم و از همون محیط برنامه نویسی میکرو رو پروگرم میکردم...
              تولید کننده تجهیزات برنامه پذیر اتوماسیون صنعتی

www.intelart.ir

ساخت کنترلر دما PID فازي با AVR [آموزشی]

دیدگاه

بازم ممنون. :agree:
                پس بهترین راه اینه که به صورت ISP پروگرم کنم ولی از تغذیه خارجی استفاده کنم
                آقای فانی،دقیقا چه پروگرمری؟این پروگرمر avr usb رو نمیشه به محیط atmel studio اورد؟

دیدگاه

از برنامه پروگرمر AVRdude استفاده کنید.این برنامه تحت داس عمل میکنه.شما باید واسه هر میکروکنترلر که باهاش کار میکنید یه سری فلگ رو پشت سر هم بنویسید و وارد محیط External Command توی اتمل استودیو کنید....از اونجا میتونید یه شورتکات هم واسه پروگرم کردن بزارید تا راحت از توی برنامه پروگرم کنه واستون....
                  موفق باشید
                  تولید کننده تجهیزات برنامه پذیر اتوماسیون صنعتی

www.intelart.ir

ساخت کنترلر دما PID فازي با AVR [آموزشی]

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                  X