اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مدار سوئیچینگ

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مدار سوئیچینگ

سلام اساتید محترم خسته نباشید
    من به دنبال یک مدار سوئیچینگ هستم که بتونم خیلی سریع در حد میکروثانیه ولتاژ و جریان رو سوئیچ کنم به قسمت دیگری از مدارم.آیا چنین چیزی امکان پذیر هست؟چه مداری به درد من می خوره؟

پاسخ : مدار سوئیچینگ

دوست گرامی
    در دنیای الکترونیک ، یک میکروثانیه زمان زیادی محسوب میشود و اکثریت قریب به اتفاق ترانزیستورها و فت های معمولی قادرند هم با این سرعت سوویچ کنند .

کاش شما توضیح دقیقتری داده بودید که چه مداری مورد نظر شماست
    پاره ای از رویکردهای دفاعی

دیدگاه

چشم.
      ولی همین هست می خوام مثلا برق شهر که دوره تناوبش 20 میلی ثانیه هست رو مثلا 10 میلی ثانیه اش ی قسمت از مدارم باشه و 10 میلی ثانیه دیگرش ی بخش دیگه.نیم سیکل

دیدگاه

سلام دوست عزیز
        می تونی یه مدار zero detector بزاری ورودیش هم یه برق شهر بدی بعد هر 10 میلی ثانیه بهت یه پالس میده بعد می تونی یه کانتر بزاری که مثلا پالس اول اومد یعنی 10 میلی ثانیه اول یه قسمت مدارت رله بشه 10 ثانیه دوم یه قسمت دیگه 10 ثانیه سوم قسمت بعد و.... تا هر جا دلت می خاد برو :eek:

در مورد سوییچ هم بگم 10 میلی ثانیه اصلا سریع نیست من با دستم می تونم طی 10 میلی ثانیه سوییچ کنم( الکی مثلا) معمولا از هر ترانزیستوری می تونی استفاده کنی البته با توجه به توان مورد نیاز خروجی می تونی ترانزیستور قدرت هم انتخا کنی

دیدگاه

نوشته اصلی توسط VAHIDGK
          من به دنبال یک مدار سوئیچینگ هستم که بتونم خیلی سریع در حد میکروثانیه ولتاژ و جریان رو سوئیچ کنم به قسمت دیگری از مدارم.آیا چنین چیزی امکان پذیر هست؟چه مداری به درد من می خوره؟
          این بستگی شدید داره به ولتاژت و جریانت و المان مورد سوئیچت . کلا سوالت مجهولات است .فرض کن بخای جریان 500 آمپر رو با این فرکانس سوئیچ کنی ؟
          تنها موردي كه همه آدما يقين دارن خدا در حقش زیاد لطف کرده
          داشتن عقله زيادتر از دیگر آدم ها است

دیدگاه

ممنون دوستان
            می خوام برق شهر رو مثلا 5 میلی ثانیه از هر سیکلش رو بر روی باری با توان 350 وات سوئیچ کنم و 5 میلی دیگرش رو بر روی باری با توان 1000 وات سوئیچ کنم.این هدف من هست .اصلا امکان داره؟ :cry2:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط VAHIDGK
              ممنون دوستان
              می خوام برق شهر رو مثلا 5 میلی ثانیه از هر سیکلش رو بر روی باری با توان 350 وات سوئیچ کنم و 5 میلی دیگرش رو بر روی باری با توان 1000 وات سوئیچ کنم.این هدف من هست .اصلا امکان داره؟ :cry2:
              سلام
              چرا که نه دوست عزیز! این چیزی که شما می فرمایید شبیه مدار یک دیمر هست که سیگنال برق شهر رو بُرش میده. امروزه با مدارات شامل ترایاک و تریستور و درایور های مربوطه میشه به راحتی این کار رو انجام داد.
              اما نوع بار بسیار مهم هست. مثلاً در مورد موتور های الکتریکی، برش سیگنال برق شهر باعث ایجاد هارمونیک هایی در شبکه میشه که به موتور های الکتریکی آسیب می رسونه. در مورد موتور های الکتریکی این کار رو با اینورتور انجام میدن. (مثل موتور آسانسور ها برای راه اندازی نرم.)
              ولی اگر قرار باشه شما در نقاط ZERO مدار رو سوییچ کنید، صرف نظر از نوع بار میتونید به راحتی این کار رو انجام بدید. (به کمک ترایاک و درایور مربوطه)
              *** يا راهي خواهم يافت، يا راهي خواهم ساخت ... ***

دیدگاه

نوشته اصلی توسط VAHIDGK
                دوست عزیز همون طور که آقای aliila گفتن

ویژگی بارتون تو طراحی این مدار خیلی مهمه از اونجایی که ac میخواین سوییچ کنید بارتون اگه سلفی باشه و شما توسط قطعاتی مثل تریستور یا ترایاک که ترکیبات کریستالی دیودی دارن همین اختلاف فازی ک ایجاد میکنه باعث میشه در لحظه مورد نظر خاموش نشه سوییچ

چون مثلا جریانتون از ولتاژتون به خاطر فازش عقب میمونه ( به علت نوع بار ) و وقتی ولتاژ از صفر عبور کرد تا زمانی که جریان هم از صفر عبور نکنه خاموش نمیشه پس باید اینها رو هم در نظر بگیرید
                این موردو با محاسبه خازن و طراحی اسنابر میشه حل کرد
                اشک هایی که پس از هر شکست ریخته میشوند همان عرق هاییست که برای پیروزی ریخته نشده است

دیدگاه

من دقیقا بارم سلفی هست یعنی می خوام ی دریل رو راه بندازم .یعنی ی نیم سیکلش روی دریل باشه مثلا بعد از زیروکراس 5 میلی ثانیه اش بر روی دریل باشه و 5 میلی ثانیه دیگه اش بر روی ی بار مقاومتی خازنی باشه.بعد در زمان هایی هم ممکنه که کل توان رو به دریل انتقال بدم .
                  یعنی من اگه بخوام چنین کاری بکنم نمیتونم از یک برشگر استفاده کنم :sad: :sad: :sad: چون بارم سلفیه.یا راه حلی وجود داره

دیدگاه

نوشته اصلی توسط VAHIDGK
                    چشم.
                    ولی همین هست می خوام مثلا برق شهر که دوره تناوبش 20 میلی ثانیه هست رو مثلا 10 میلی ثانیه اش ی قسمت از مدارم باشه و 10 میلی ثانیه دیگرش ی بخش دیگه.نیم سیکل
                    درود بر شما،

اگر می خواهید نیم سیکل مثبت برق را جدا کنید، خوب چرا از یک دیود یکسوساز استفاده نمی کنید؟

پیروز باشید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط مته به خشخاش
                      درود بر شما،

اگر می خواهید نیم سیکل مثبت برق را جدا کنید، خوب چرا از یک دیود یکسوساز استفاده نمی کنید؟

پیروز باشید
                      اگه بخوان از دیود هم جهت یکسوسازی استفاده کنن بارشون سلفی باشه تو بخشی از نیم سیکل منفی هم دیود جریان رو عبور میده چون دیود تو نیم سیکل منفی هم روشن میمونه چون جریان هنوز از صفر عبور نکرده و اختلاف فاز داره با ولتاژ بار

برای رفع این مشکل من چیزی که یادمه بعد از یکسوسازی ی دیود هرزگرد مشکل رو حل میکرد

البته جسارت نباشه که توضیح شما رو کامنت کردم ، فقط فکر کردم ممکنه کمک بیشتری بشه بهشون
                      اشک هایی که پس از هر شکست ریخته میشوند همان عرق هاییست که برای پیروزی ریخته نشده است

دیدگاه

ممنون دوستان بابت وقت گذاریتون :job: :job:
                        البته من دقیقا یک نیم سیکل رو نمی خوام سوئیچ کنم بیشتر هدفم اینه که از هر نیم سیکل (چه مثبت و چه منفی) 5 میلی ثانیه اش بر روی بار سلفی ام باشه و 5 میلی ثانیه دیگرش هم بر روی ی بار خازنی مقاومتی.خب فکر نکنم دیگه دیود به دردم بوخوره :biggrin:.دوستان گفتند که بار سلفی اختلال ایجاد میکنه خب من برای حلش دقیقا باید اطراف ترایاکم از چی استفاده کنم و راستی بار خازنی چی مشکلی در برشگر ها ایجاد نمیکنند؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط VAHIDGK
                          ممنون دوستان بابت وقت گذاریتون :job: :job:
                          البته من دقیقا یک نیم سیکل رو نمی خوام سوئیچ کنم بیشتر هدفم اینه که از هر نیم سیکل (چه مثبت و چه منفی) 5 میلی ثانیه اش بر روی بار سلفی ام باشه و 5 میلی ثانیه دیگرش هم بر روی ی بار خازنی مقاومتی.خب فکر نکنم دیگه دیود به دردم بوخوره :biggrin:.دوستان گفتند که بار سلفی اختلال ایجاد میکنه خب من برای حلش دقیقا باید اطراف ترایاکم از چی استفاده کنم و راستی بار خازنی چی مشکلی در برشگر ها ایجاد نمیکنند؟
                          بار خازنی هم اختلاف فاز ایجاد میکنه البته از نوع پیش فازش
                          سلف پس فاز بود تا جایی که یادمه

برای خنثی سازی تاثیر هم دیگر هم استفاده از دیگری در مدار هست به طور کلی البته
                          مثلا وقتی بار سلفی هست میان خازن باش موازی میکنن ( محاسبه میکنن ) و وقتی خازنی هست سلف باهاش سری میکنن

البته بار خازنی خیلی کمه مطمئن بشین که بارتون خازنیه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mehran901
                            بار خازنی هم اختلاف فاز ایجاد میکنه البته از نوع پیش فازش
                            سلف پس فاز بود تا جایی که یادمه

برای خنثی سازی تاثیر هم دیگر هم استفاده از دیگری در مدار هست به طور کلی البته
                            مثلا وقتی بار سلفی هست میان خازن باش موازی میکنن ( محاسبه میکنن ) و وقتی خازنی هست سلف باهاش سری میکنن

البته بار خازنی خیلی کمه مطمئن بشین که بارتون خازنیه
                            ممنون دوست عزیز به خاطر وقت گزاریت
                            بارم که سلفی هست.ولی ی قسمت مدارم ی باتری اتمی برا ماشین پرایده مگه این نوع باتری ها خازنی مقاومتی نیستند.؟ :biggrin:
                            بعد ببخشید من چطور مداری رو باید به دوسر ترایاکم وصل کنم که بر اثر برش خوردن اختلالی در مدارم ایجاد نشه مدار رو ضمیمه کردم.

البته به جای اون هیتره ی موتور ac تک فازه ،تقریبا 400 واتی هست.ورودیم هم 220 ولته برق شهر میدونم باید دوسر ترایاک یه مدار دیگه رو متصل کنم ولی نمیدونم چی هستن با چه توانی.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                            X