اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

درس عبرت: خطاها و اشتباهاتمون در کار با AVR

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

درس عبرت: خطاها و اشتباهاتمون در کار با AVR

سلام.
    دوستان همه می دونید که کار با AVR خیلی ریزه کاری داره و یه اشتباه کوچیک میتونه ساعت ها وقت و انرژی ما رو بگیره تا بفهمیم مشکل از کجا بوده.
    من هم میگم هر اشتباهی که کردیم و هر سوتی ای که دادیم :mrgreen: (چه سخت افزاری، چه نرم افزاری) و خیلی عذابمون داده رو اینجا بگیم تا یکی دیگه یه
    وقت از این کارا نکنه :biggrin: و قتش هدر نره. و چون هرکی که به مشکلی برخورد کرده، حتما حمش کرده که میاد میگه، بعد چند وقت اینجا میشه لایبری مشکلات و
    راه حلاشون در این مسیر پر مخاطره .
    It's your attitude, not your aptitude,that makes your altitude

<< اللهم عجل لولیک الفرج >>

پاسخ : درس عبرت: خطاها و اشتباهاتمون در کار با AVR

اولیش رو خودم میگم:
    آقا ما یه 1.11.7.8 bascom نسبیدیم و شروع کردیم به نوشتن کد. بعدش F7 (کامپایل) و بعدشم F2 (سیمولاتر). چشمتون روز بد نبینه ما میدیدیم بعد کامپایل ارور نمیده ولی تو سیمولاتر
    برنامه جواب نمیده oo:. چند تا برنامه دیگه رو امتحان کردم جواب داد ولی این یه دونه برنامه مارو اصلا. شیرین یه صبح تا شب داشتم باهاش ور میرفتم.چشمام
    شده بود این----> :eek:
    آخرش نا امید شدم خواستم bascom رو پاک کنم و با یه کامپایلر C برنامم رو بنویسم. رفتم توی Add or remove که دیدم بببببللله برنامه دمو بوده
    به خدا تقصیر من نبود، کرک کوفتی برنامه درست کار نمیکرد :angry:. برنامه تو سی دی کتاب آقای کاهه بود. من تمام مراحل کرک کردن رو طبق دستورالعمل داخل سی دی
    انجام دادم ولی... . وقتی هم که یه bascom کرک شده نصب کردم(1.11.7.4) فهمیدم که مشکل برنامه من این بود که یه متغیر به نام Command رو Cammand نوشته بودم و bascom
    تو کامپایل هیچ اروری نمی داد. اون برنامه های دیگه رو هم که تست کردم و جواب داده بود به این خاطر بود که، خوب هیچ اروری نداشتند :mrgreen:.
    خلاصه که این موضوع خیلی تو روحیه ما تاثیر گذاشت. فکر کن، یه صبح تا شب از وقت نازنینت، هییییییییییهییییییییییی :cry2:. باور کنید وقتی از برنامم جواب گرفتم به
    جای اینکه اینطوری باشم---> :wow:، اینطوری بودم :angry: بعدشم اینطوری شدم ---> :sad:.

درس اخلاقی: چه می دونم. شاید، شاید، شاید برای یکی دیگه هم این مشکل پیش بیاد.(با توجه به مخاطب های زیاد کتاب آقای کاهه).

دیدگاه

منم از مشکل هایی که و اسم پیش اومده و حسابی کلافم کرده منبع تغذیه بوده که خیلی مهمه که ولتاژ رگواه شده و ثابتی رو به میکرو وصل کنیم و حتما از رگلاتور و خازن استفاده کنیم
      کمتر به سایت میام .....

دیدگاه

با فیوز بیت های میکرو زیاد ور نرید . خطرناکه !!!

اول کارشو بدونید( و بفهمید) و بعد هر کاری دلتون خاست انجام بدبد ( مخصوصلا با میکروی mega8 )
        مهم نيست كه چه انديشه اي در سر و چه ترسي در دل داريد؛ مهم آن است كه بيكار ننشينيد و دست به كاري بزنيد و وارد ميدان عمل بشويد.

نمي توانيد به كودكي بياموزيد كه از خود مواظبت كند، مگر آنكه او را آزاد بگذاريد تا براي مواظبت از خود بكوشد؛ ممكن است اشتباه كند، ولي دانايي او از ميان همين اشتباهات سرچشمه مي گيرد.

دیدگاه

چند روز پیش داشتم یه برنامه مینوشتم که یه داده رو از توی eeprom میکرو میخوند و یه سری کارها با هاش میکرد. توی سیمولیت درست جواب میداد ولی توی مدار نه. بعد دو سه روز ور رفتن و کلی کلافه شدن تازه توی اتاق تفکر :mrgreen: یادم افتاد که ای بابا اصلن eeprom میکرو رو پروگرم نکردم

دیدگاه

یکی دیگه:
            دو شب پیش بود داشتم یه مگا 32 رو پروگرام می کردم. فیوز بیتاشم روی کریستال خارجی گذاشتم با بسکام. همون مشکل معروف، یه بار پروگرام شد و دیگه هر چی التماسش می کردم ما رو به کفشش هم حساب نمیاورد :cry:، پروگرام نمی شد که نمی شد. 10 بار، 100 بار، 1000 بار اتصالات و پروگرامر رو چک کردم(STK 200\300) درست بود. خیلی جالب بود آخه اگه اتصالات مشکل داشت که خوب همون اول هم نباید پروگرام می شد، منم که برد بورد رو بعد از اولین پروگرام تکون نداده بودم، اصلا همون موقع می خواستم دوباره فلش میکرو رو بخونم که ندا اومد که پروگرامر میکرو رو نمیشناسه oo:. در ضمن کریستال خارجی رو هم گذاشته بودم. دیگه مساله میکرو و وقتم و کارم که مونده بود و همه چی برام بی اهمیت شده بود، فقط داشتم می مردم از فضولی که آخه قضیه چیه؟ :mrgreen:. حدود دو- دو و نیم شب بود که همه چی برای ما شد روز. :nice: همین طوری الکی گفتم من که همه کار کردم، خازن های کریستال رو بر دارم بلکمم درست شد ضرر که نداره که، آقا ضرر که نداشت هیچ کلی هم سود داشت، درسسسسسسسسسسسسسسسست شششششششششششششششششششششد :wow:. اینقدر خوشحال شده بودم که میکروی بعدی رو برعکس گذاشتم رو برد، Pinc.2 به رحمت خدا رفت .
            پیام اخلاقی:
            (1 کم نیارید، زیگیل باشید، سیریش باشید، تا از مداری که دیگران تونستن ازش جواب بگیرن جواب نگرفتید بی خیال نشید. لطفا.
            (2 جوگیر نشید و همیشه قبل از وصل کردن تغذیه یه بار دیگه همه چیز رو چک کنید وگرنه Pinc.2 پررر. :cry:
            (3 عجب دنیای باحالیه این الکترونیک.

دیدگاه

خازن های کریستال رو بر دارم بلکمم درست شد
              مگه خازنها چند پیکو بودن؟

فرکانس کریستال چند بود؟
              ِِDie for Life, Not Live to Die
              Freedom Fighter
              " ناخود گاه، هريك از ما ، از ناميرائي خود يقين دارد " . فروید

دیدگاه

من هم یه تجربه خنده دار از این دست دارم.
                من قبلا با 8051 کار کرده بودم و پروگرمر اون هم یه پروگرمر آماده بود که از بازار خریداری شده بود.بنابراین من از مدار داخلی اون پروگرمر اصلا اطلاعی نداشتم. :nerd:
                وقتی من اومدم که پروگرمر AVR رو درست کنم، همه پایه ها رو همونجوری که تو کتاب و تو همه جای اینترنت هست وصل می کردم ولی میکرو پروگرم نمیشد و error معروف difference at 0000 رو میداد. خلاصه ما یه 4-3 هفته ای علاف بودیم تا این error رو برطرف کنیم.
                خلاصه روزها پشت هم می گذشتند و ما هم تو کف مونده بودیم.
                خلاصه آخر سر فهمیدیم که باید یه تغذیه 5 ولت هم به میکرو بدیم تا پروگرم بشه.

پیام اخلاقی: همیشه تغذیه میکرو رو بهش بدین وگرنه نباید انتظاری از میکرو داشته باشیم.
                عمر گران میگذرد خواهی نخواهی سعی بر آن کن نرود رو به تباهی
                مطلب دل را طلب از سوی خدا کن زآنکه بود رحمت او لا یتناهی

دیدگاه

نوشته اصلی توسط چیاکو ناصری

مگه خازنها چند پیکو بودن؟

فرکانس کریستال چند بود؟
                  22 پیکو
                  16MHz
                  ولی خیلی جالبه الآن که پست تو رو خوندم، همون پروگرامر رو با دو تا 22 پیکو، و دو تا 15 پیکو تست کردم با هر دوتا جواب داد :eek: :surprised: oo:.
                  why :question: I don't know

دیدگاه

احتمالا کریستال شل بوده و وقتی خازنها رو برداشتید کریستال متصل شده

من فکر کردم خازن شما زیاد بوده و نذاشته کریستال نوسان کنه اما ظاهرا قضیه یه چیز دیگه بوده :smile:
                    ِِDie for Life, Not Live to Die
                    Freedom Fighter
                    " ناخود گاه، هريك از ما ، از ناميرائي خود يقين دارد " . فروید

دیدگاه

اقا من یه ساعت داشتم تایپ میکردم یه دفه dc شدم :angry: :angry:راستش حوصله ندارم دوباره تایپ کنم :sad:خلاصه میگم
                      1- اگر دیدین میکرو پروگرم میشه ولی کار نمیکنه به اولین چیزی که مشکوک بشین تغذیه میکرو چون بعضی وقتا نازک بودن مسیر تغذیه روی pcb باعث این مشکل میشه
                      2- اگر همه چیز درست بود و از برنامتون هم اطمینان داشتین به دومین چیزی که مشکوک بشین به خود میکرو هست که با کریستال مچ نمیشه (با میکرو های چینی یا کار نکنین یا اگه کار میکنید حتما توجه کنید که از حداکثر سرعت استفاده نکنید) :surprised:
                      پروردگارا: به من زيستني عطا کن که در لحظه مرگ بر بي ثمري لحظه اي که براي زيستن گذشته است حسرت نخورم، و مردني عطا کن که بر بيهودگيش سوگوار نباشم. بگذار تا آن را خود انتخاب کنم، اما آنچنان که تو دوست ميداري

دیدگاه

اقا من یه ساعت داشتم تایپ میکردم یه دفه dc شدم راستش حوصله ندارم دوباره تایپ کنم خلاصه میگم
                        1- اگر دیدین میکرو پروگرم میشه ولی کار نمیکنه به اولین چیزی که مشکوک بشین تغذیه میکرو چون بعضی وقتا نازک بودن مسیر تغذیه روی pcb باعث این مشکل میشه
                        2- اگر همه چیز درست بود و از برنامتون هم اطمینان داشتین به دومین چیزی که مشکوک بشین به خود میکرو هست که با کریستال مچ نمیشه (با میکرو های چینی یا کار نکنین یا اگه کار میکنید حتما توجه کنید که از حداکثر سرعت استفاده نکنید)
                        پروردگارا: به من زيستني عطا کن که در لحظه مرگ بر بي ثمري لحظه اي که براي زيستن گذشته است حسرت نخورم، و مردني عطا کن که بر بيهودگيش سوگوار نباشم. بگذار تا آن را خود انتخاب کنم، اما آنچنان که تو دوست ميداري

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                        X