اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

روشن شدن میکرو رسیور در ارتباط سریال دو میکرو کنترلر

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

روشن شدن میکرو رسیور در ارتباط سریال دو میکرو کنترلر

سلام
    دو میکرو دارم که فقط یکی اطلاعاتی رو ارسال میکنه و یکی فقط دریافت میکنه
    با بسکام نوشتم
    دو مشکل دارم
    اول اینکه با اتصال پایه ارسال میکرو فرستنده به پایه دریافت میکرو گیرنده، میکروکنترلر دوم دوشن میشه (زمین مشترک بینشون)
    دوم اینکه من که TXفرستنده رو به گیرنده وصل کنم چه RX فرستنده، در هر دو حالت من اطلاعات میگیرم واقعا چرا؟

حالا میخوام بدونم من چکار کنم که میکرو دومم روشن نشه با اتصال پایه های سریال؟
    اپتوکولر باید بزنم یا ....؟

پاسخ : روشن شدن میکرو رسیور در ارتباط سریال دو میکرو کنترلر

سلام،
    در مورد سوال اولتون بعضی قسمت ها بهشون ولتاژ وصل بشه احساس میشه که روشن شدن اما کامل روشن نمیشه! برای ایزوله کامل دو قسمت ازاپتو می تونید استفاده کنید فقط دقت کنید baudrate در رنج فرکانس اپتو باشه.
    در مورد سوال دومتون :eek: :eek: :eek:
    یه باره دیگه تست دقیق تر انجام بدین، مثالا اگر امکان داره فقط سیم زمین وصل باشه و یک سیم از RX فرستنده به TX گیرنده و سیم معکوس وصل نباشه ببینید باز هم کار می کنه!
    هر انسانی که احساس بی نیازی کند سرکش و طغیان گر می شود...

دیدگاه

ممنون از جوابتون
      در مورد جواب اولتون یه گشتی زدم به اپتوکوپلر 6n137 رسیدم که 10 مگابیت بر ثانیه زده در صورتی که من روی 9.6 کیلو بیت باودریتم رو تنظیم کردم فقط نمیدونم چجوری تو مدار قرارش بدم

اما پاسخ دومتون، کلا کارم اینجوره. یعنی فقط میکروکنترلر اولیهاطلاعات رو میفرسته و میکروکنترلر دوم دریافت میکنه. همونجور که گفتین یه اتصال زمین دارن مشترک و یه سیم هم برای ارتباط از TX فرستنده به RX گیرنده که برای میکروکنترلر فرستنده (Atmega128) فرقی نداره به TX باشه یا RX

دیدگاه

سلام
        میدونم موضوع پیش پا افتاده ای هست اما لطفا کمک کنید حلش کنم

باید بین 2 عدد Atmega128 در یوزات شماره 1 ارتباطی برقرار کنم. که یکی از میکرو ها فرستنده و یکی دیگه گیرنده می باشد. ارتباط دو طرفه رو حتما پیش بینی میکنم تو سخت افزار ولی پیش فرضم همین ارتباط یک طرفست که گفتم. فقط مشکل اینه که فرستنده رو که به گیرنده وصل میکنم با سیم، گیرنده روشن میشه. من باید فرستنده رو از گیرنده ایزوله کنم.
        خوندم که با max232 هم میشه ایزوله کرد ولی متاسفانه به دلیل اینگه برد فرستنده از پیش طراحی شده امکان استفاده از این چیپ رو ندارم. فقط باید با پیزی مثله اپتوکوپلر این کار رو انجام یدم
        فاصله دو برد هم خیلی کمه در حد نیم متر
        لطفا عنایتب کنبد راهنمایی کنید
        به خدا لنگم

دیدگاه

نبود؟

دیدگاه

سلام
            به نظرم ایزولاسیون لازم نیست. من قبلاً بارها و بارها این کار رو انجام دادم. یه سوالِ اساسی که پیش میاد اینه که در حالتِ کارِ واقعیِ سیستم، همیشه میکروکنترلرِ دوم خاموشه؟!!! دِ خوب اگه قراره خاموش باشه که دیگه چرا ازش استفاده می کنید؟!!
            اینکه با دادنِ ولتاژ به یک پینِ میکروکنترلرِ خاموش، اون آی سی یه تغذیه جزئی می گیره به علت ساختار داخلی پورت ها و ترانزیستورهای ورودی/خروجیه که طبعاً یه ولتاژی رو از طریق ترانزیستورها روی تغذیه آی سی می ندازه و می دونید که میکروکنترلرهای جدید با 1.8 ولت هم روشن می شن. راه حلش اینه که یه مقاومت جزئی توی مسیر ارتباطی قرار بدید مثلاً 100 اهم یا 220 اهم.

ولی هنوز هم برام مبهمه که واقعاً نیازی دارید که میکروی دوم همیشه خاموش باشه؟؟!! واقعـــاً؟! این بود اون ارزش های ما؟!!

و اما، اگه با اندکی مطالعه و تفکر و تأمل :read: به این نتیجه رسیدید که تغذیه میکروکنترلر دوم هم به تغذیه میکروکنترلرِ اول وصل بشه، یا اصاً کلاً از یه جایی تغذیه بگیره و بنده خدا روشن بشه، تازه می رسیم به صورت مسئله! اینکه اساساً صورت مسئله چــی بوده؟! چرا میکروها به هم وصل شدند؟ چی قراره به هم بفرستند؟ آیا پروتئوس در سالی که الآن توش هستیم اختراع شده است؟! یا اینکه نشده است و ما به هیــــــچ عنوان نمی توانیم برنامه رو شبیه سازی کنیم؟! آیا سخت افزار رو چه جوری می شود که بشود که ببندیم؟! واقعاً؟!
            یا مثلاً اینکه که این میکروها چقدر از هم فاصله دارند؟! اگه نزدیکِ هم هستند و محیط استفاده پرنویز نیست، کافیه Rx یکی رو به Tx دیگری و برعکس متصل کنید. قبلاً بارها و بارها توسط هزاران انسان روی کرده زمین انجام شده و <<قطعا!>> جواب میده. خودم هم قبلاً اینجوری کار کردم.
            اگه فاصله تون تا 10 متره، از MAX232 استفاده کنید.
            اگه فاصله تون بیشتره، از MAX485 استفاده کنید.
            به همین سادگی.
            بیایید با Google آشتی کنیم!

دیدگاه

به همین خوشمزه گی
              آقای رستمی عزیز، بابا خوب شد معلم نشدی وگرنه دانش آموز طفلی که تازه میخواد چیزی رو یاد بگیره چی میشد اون وقت

اما در مورد کار من،
              بله در مواقعی باید میکروی دوم خاموش باشه و هر وقت هم روشنش میکنیم نیازه تا کانفیگی رو انجام بده. این کانفیگ باید وقتی ما روشنش میکنیم انجام بشه نه زمانی که کانکشنی انجام میشه. پس باید دو میکرو ایزوله باشن برای جلو گیری از خطا. میکروی اول که کار خودش رو میکنه، هیچ. میکروی دوم هم کار خودش رو میکنـــــــــه، هیچ
              در واقع برای اینگه بیشتر گیج بشیم باید بگم دو میکرو هر کدوم کار خودشون رو میکنن فقط عین دو تا دوست که با هم قهرن رو کاغذ بهم پیام میدم که تازه دومی خیلی قهره و فقط کاغذا رو میخونه
              این دو تا قهر قهرو هم هر کی تو خونه خودشه، تغذیش هم پا خودشه ولی فقط رو یه زمینن
              همسایه نزدیکن، دیوار به دیوار
              اساساً هم یه سوراخ رو دیوار مشترک در بیارن کاغذا اولی رد میشن به خونه دومی و نیازی به پستچی و تیپاکس و چاپار (MAX232 & MAX485) نیست
              اگر هم دیدیم دومی سوراخ رو گرفت هم میزنیم حتما

بازم مرسی بابت راهنماییتون
              اما حدا کارم با راهنمایی مختصر و مفید دوستان حاضر در انجمنی دیگه راه افتاد
              اینجا اشتراک گذاری میکنم که تاپیک و سوالم به نتیجه نهایی رسیده باشه

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
              X