اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

فاصله بین فرستنده و گیرنده در ماژولهای بی سیم ؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

فاصله بین فرستنده و گیرنده در ماژولهای بی سیم ؟

سلام
    تو ماژولهای بیسیم مثل NRF یا HMTR چطوری بفهمم گیرنده داره از دسترس خارج میشه ؟؟؟؟
    إِنَّ الَّذِینَ یُحِبُّونَ أَنْ تَشِیعَ الْفاحِشَهُ فِی الَّذِینَ آمَنُوا لَهُمْ عَذابٌ أَلِیمٌ فِی الدُّنْیا وَ الْآخِرَهِ وَ اللَّهُ یَعْلَمُ وَ أَنْتُمْ لا تَعْلَمُونَ.
    کسانى که دوست دارند زشتی ها در میان مردم با ایمان شیوع یابد عذاب دردناکى براى آنها در دنیا و آخرت است، و خداوند میداند و شما نمی‏دانید. (نور19)

پاسخ : فاصله بین فرستنده و گیرنده در ماژولهای بی سیم ؟

سلام دوست عزیز
    بهتره تو بخش مخابرات مطرحش کنی
    در کل باید یک سری اطلاعات رو با در نظر گرفتن زمان ارسال و دریافت کنی بعد باید از قبل حساب کرده باشی که این اطلاعات برای یه فاصله مثلا 5 متری چقدر زمان گرفته و حالا این دوتا زمان رو با هم مقایسه کنی
    اگر زمان مرجعت که برای 5 متر بوده حدود 1 میلی ثانیه زمان برده و حالا ارسال جدیدت حدود 2 میلی ثانیه زمان گرفته پس فاصله از هم میشه 10 متر
    اي خدا ، من بايد از نظر علم از همه برتر باشم، تا مبادا که دشمنان مرا از اين راه طعنه زنند. بايد به آن سنگدلاني که علم را بهانه کرده و به ديگران فخر ميآ*فروشند، ثابت کنم که خاک پاي من هم نخواهند شد. بايد همه آن تيره دلان مغرور و متکبر را به زانو در آورم، آنگاه خود خاضع ترين و افتاده ترين مرد روي زمين باشم.
    شهيد دکتر مصطفي چمران
    اللهم صل علي محمد و ال محمد و عجل فرجهم
    ; C is not for children

دیدگاه

نوشته اصلی توسط مهدی رهی
      سلام دوست عزیز
      بهتره تو بخش مخابرات مطرحش کنی
      در کل باید یک سری اطلاعات رو با در نظر گرفتن زمان ارسال و دریافت کنی بعد باید از قبل حساب کرده باشی که این اطلاعات برای یه فاصله مثلا 5 متری چقدر زمان گرفته و حالا این دوتا زمان رو با هم مقایسه کنی
      اگر زمان مرجعت که برای 5 متر بوده حدود 1 میلی ثانیه زمان برده و حالا ارسال جدیدت حدود 2 میلی ثانیه زمان گرفته پس فاصله از هم میشه 10 متر
      یعنی شما میگین یه داده رو بفرستیم بعد اونطرف گیرنده همون رو برگردونه. و تو این مدت فرستنده زمان رو اندازه بگیره؟

نمیشه. سرعت امواج بیشتر از اون هست که بشه این کار رو باهاشون کرد. تاخیر ، بخاطر انکود و دیکود کردن اطلاعات هست. نه بخاطر حرکت موج و رسیدن اون به گیرنده.

موج رادیویی با سرعت نزدیک به نور حرکت میکنه. و زمان ارسال و دریافت برای فاصله 1 سانتی متر با حد اکثر برد یه ماژول یکسان هست. (اختلاف برای میکرو قابل اندازه گیری نیست)
      [glow=green,2,300][b]بشر ممکن الخطاست
      درخت هرچه پربار تر سر به زیر تر[/glow]

دیدگاه

یه سوال دیگه : این ساعتهای iphone چجوری گوشی رو پیدا میکنه ؟ و با فلش نشون میده ؟؟؟؟
        إِنَّ الَّذِینَ یُحِبُّونَ أَنْ تَشِیعَ الْفاحِشَهُ فِی الَّذِینَ آمَنُوا لَهُمْ عَذابٌ أَلِیمٌ فِی الدُّنْیا وَ الْآخِرَهِ وَ اللَّهُ یَعْلَمُ وَ أَنْتُمْ لا تَعْلَمُونَ.
        کسانى که دوست دارند زشتی ها در میان مردم با ایمان شیوع یابد عذاب دردناکى براى آنها در دنیا و آخرت است، و خداوند میداند و شما نمی‏دانید. (نور19)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط " سید محمد "
          یه سوال دیگه : این ساعتهای iphone چجوری گوشی رو پیدا میکنه ؟ و با فلش نشون میده ؟؟؟؟
          GPS ، قطب نما و زاویه سنج

دیدگاه

برا اینکه بدونید گیرنده در دسترس هست یه نه باید از ارتباط دو طرفه استفاده کنید و مدام یک سری دیتایه اضافه به عنوان دیتای چک بین دو ماژول فرستاده شود و پاسخ داده شود
            عجب روزگاریست...! هیچکس به سکوت آدم نمیرسد،همه منتظرند به داد آدم برسند...!

دیدگاه

پاسخ : فاصله بین فرستنده و گیرنده در ماژولها&

نوشته اصلی توسط امیر حسین بیگدلی
              یعنی شما میگین یه داده رو بفرستیم بعد اونطرف گیرنده همون رو برگردونه. و تو این مدت فرستنده زمان رو اندازه بگیره؟

نمیشه. سرعت امواج بیشتر از اون هست که بشه این کار رو باهاشون کرد. تاخیر ، بخاطر انکود و دیکود کردن اطلاعات هست. نه بخاطر حرکت موج و رسیدن اون به گیرنده.

موج رادیویی با سرعت نزدیک به نور حرکت میکنه. و زمان ارسال و دریافت برای فاصله 1 سانتی متر با حد اکثر برد یه ماژول یکسان هست. (اختلاف برای میکرو قابل اندازه گیری نیست)
              سلام به همه
              تقریبا همچین کاری
              مشکلی پیش نمیاد
              سرعت امواج الکترونیکی فوق العاده از سرعت نور پایینتره حتی در فرکانس های مایکرویو باز هم اختلاف خیلی شدیدی تا سرعت نور داره که این رو هم در نظر بگیرین که فرستنده های در اختیار ما معمولا از چند گیگ تجاوز نمیکنن و با این سرعت پایین امواج میشه شیوه ای که گفتم رو پیاده کرد (قبلا پیاده شده به کمک بلوتوث)

نوشته اصلی توسط " سید محمد "
              دوستمون پاسخ دادن
              gps و... البته در موارد دیگه ای هم شیوه امواج استفاده شده
              --------
              تصحیح میکنم که در این متن که گذاشتم سرعت ها تقریبا با هم برابر هستن و اختلاف در پهنای باند هستش و پهنای باند امواج در دسترس ما بسیار از پهنای باندی که نور داره پایینتره
              اي خدا ، من بايد از نظر علم از همه برتر باشم، تا مبادا که دشمنان مرا از اين راه طعنه زنند. بايد به آن سنگدلاني که علم را بهانه کرده و به ديگران فخر ميآ*فروشند، ثابت کنم که خاک پاي من هم نخواهند شد. بايد همه آن تيره دلان مغرور و متکبر را به زانو در آورم، آنگاه خود خاضع ترين و افتاده ترين مرد روي زمين باشم.
              شهيد دکتر مصطفي چمران
              ; C is not for children

دیدگاه

نوشته اصلی توسط مهدی رهی
                سلام به همه
                تقریبا همچین کاری
                مشکلی پیش نمیاد
                سرعت امواج الکترونیکی فوق العاده از سرعت نور پایینتره حتی در فرکانس های مایکرویو باز هم اختلاف خیلی شدیدی تا سرعت نور داره که این رو هم در نظر بگیرین که فرستنده های در اختیار ما معمولا از چند گیگ تجاوز نمیکنن و با این سرعت پایین امواج میشه شیوه ای که گفتم رو پیاده کرد (قبلا پیاده شده به کمک بلوتوث)
                مخالفم.

سرعت حرکت هر نوع موج الکترو مغناطیسی در حد نور هست.

Actually, radio waves travel very quickly through space. Radio waves are a kind of electromagnetic radiation, and thus they move at the speed of light. The speed of light is a little less than 300,000 km per second.

http://www.qrg.northwestern.edu/projects/vss/docs/communications/2-why-does-it-take-so-long.html

برای اطمینان تو گوگل بزنین the speed of radio waves

دیدگاه

مخالفم.

سرعت حرکت هر نوع موج الکترو مغناطیسی در حد نور هست.

Actually, radio waves travel very quickly through space. Radio waves are a kind of electromagnetic radiation, and thus they move at the speed of light. The speed of light is a little less than 300,000 km per second.

http://www.qrg.northwestern.edu/projects/vss/docs/communications/2-why-does-it-take-so-long.html

برای اطمینان تو گوگل بزنین the speed of radio waves
                  دوست عزیز سایت و مطلب مفیدی بود که گذاشتین و موارد زیادی برای یاد گیری داشت ممنون

نکته:نور از خانواده امواج الکترومغناطیس هستش (به معادلات ماکسول مراجعه شود)
                  از لحاظ سرعت هم تقریبا برابر با 300 هزار کیلومتر بر ثانیه هست (طبق اثبات ماکسول)
                  نکته این قسمت اینه که این سرعت محاسبه شده در خلا هست نه در محیطی با چگالی مثل زمین (چگالی محیط زمین از خلا بیشتره و امواج الکترومغناطیسی بر خلاف امواج مکانیکی هر چه محیطشون چگالیش بیشتر بشه سرعتشون پایینتر میاد)

نکته دوم: این کار فاصله سنجی بین دو دستگاه توسط بلوتوث انجام شده و کاری که قبلا انجام شده و اثبات شده رو نمیشه نقض کرد
                  شهيد دکتر مصطفي چمران
                  ; C is not for children

دیدگاه

نوشته اصلی توسط مهدی رهی
                    دوست عزیز سایت و مطلب مفیدی بود که گذاشتین و موارد زیادی برای یاد گیری داشت ممنون

نکته:نور از خانواده امواج الکترومغناطیس هستش (به معادلات ماکسول مراجعه شود)
                    از لحاظ سرعت هم تقریبا برابر با 300 هزار کیلومتر بر ثانیه هست (طبق اثبات ماکسول)
                    نکته این قسمت اینه که این سرعت محاسبه شده در خلا هست نه در محیطی با چگالی مثل زمین (چگالی محیط زمین از خلا بیشتره و امواج الکترومغناطیسی بر خلاف امواج مکانیکی هر چه محیطشون چگالیش بیشتر بشه سرعتشون پایینتر میاد)

نکته دوم: این کار فاصله سنجی بین دو دستگاه توسط بلوتوث انجام شده و کاری که قبلا انجام شده و اثبات شده رو نمیشه نقض کرد
                    من اطلاعی در مورد پروژه بلوتوثیتون ندارم. پس نظر نمیدم.

ولی سرعت نور در هوا خیلی با سرعت نور در خلا فرق نداره. و شما نمیتونین از امواج الکترومغناطیسی برای فاصله سنجی استفاده کنین.

با صوت میشه ولی با نور و کلا هر موج الکترومغناطیسی نمیشه.

دیدگاه

ولی سرعت نور در هوا خیلی با سرعت نور در خلا فرق نداره. و شما نمیتونین از امواج الکترومغناطیسی برای فاصله سنجی استفاده کنین.

تا حالا متر لیزری دیدید ؟
                      ازنور لیزر برا اندازه گیری طولی استفاده میکنه
                      چه طور میگید نمیشه؟؟ oo:
                      عجب روزگاریست...! هیچکس به سکوت آدم نمیرسد،همه منتظرند به داد آدم برسند...!

دیدگاه

هیچ وقت دوست عزیز در مورد نشدها اونقدر محکم حرف نزنین که باعث بشه ملکه ذهن شما بشه چون اینجوری فقط برای شما نشدنی میشه.
                        راه کارهای زیادی برای اینکار وجود داره
                        مثال:(خطر مرگ و.. رو در این مثال کاری نداریم)
                        اگر شما حدود 10 سانتی یک رعد و برق قرار گرفته باشین درست موقع وقوع رعد صداش رو هم میشنوین اما اگر تنها چند کیلومتر فاصله بینتون باشه اونوقت اول نورش رو میبینین و بعد صداش رو بعد از چند ثانیه میشنوین
                        در این پروژه بلوتوث (که مال من نبوده) تونستن فاصله سنجی رو انجام بدن (بلوتوث هم از امواج الکترومغناطیس استفاده میکنه با فرکانسی حدود 2.4 گیگاهرتز)
                        چندین سال پیش توسط نور لیزر فاصله بین زمین تا ماه رو اندازه گرفتن
                        خوب چجوری میشه فاصله بین زمن تا ماه رو با نور اندازه گرفت اما فاصله 1 سانتی رو نمیشه؟
                        به دلیل شنیدن همزمان صدای رعد در فاصله 10 سانتیش و شنیدن غیر همزمان صدای رعد در چند کیلومتریش
                        حالا کافیه که ما هم فاصله 1 سانتی رو تبدیل به یک فاصله چند هزار کیلومتری برای امواج الکترومغناطیسی کنیم تا بشه اندازش گرفت
                        راه حلشم خیلی سادست کافیه از قانون آینه ها استفاده کنیم
                        چرا روی آینه های بغل ماشین مینویسن اجسام نزدیکتر از چیزین که شما میبینین؟
                        چون نور یک باز به آینه رفته و مسافت A رو طی کرده و بعد هم از آینه تا چشم شما یک مسافت دومی B رو طی کرده اما مسافت اصلی از جسم تا چشمان شماست
                        حالا ما هم یک حدی رو مشخص میکنیم و هر بار که قراره فاصله رو حساب کنیم میایم یک گروه اطلاعات رو از دستگاه A به دستگاه B ارسال میکنیم و بعد از دریافتشون در B اونارو دوباره به A ارسال و بعد همین کار رو بارها و بارها تکرار میکنیم و اینجوری فاصله از دستگاه A تا دستگاه B (که 1 سانت بوده) مثلا تبدیل میشه به فاصله از زمین تا ماه
                        البته اول این که این طرح خامه و نیاز به محاسبه مدت زمان مورد نیاز هر بار اجرای توابع و... هم داره و دوم اینکه راه کارهای زیادتری هم هست و این رو فقط بابت مثال گفتم
                        شهيد دکتر مصطفي چمران
                        ; C is not for children

دیدگاه

پسران خوب.
                          کی گفت نمیشه؟
                          هرچی گفتم درباره AVR بوده.

(اختلاف برای میکرو قابل اندازه گیری نیست)
                          گاهی وقتا طرف مقابل آدم دو سه تا چیز رو اشتباه میگه. و این باعث میشه آدم از سمت اون کمتر حرف قبول کنه یا رو حرف خودش محکم تر شه.
                          همین باعث شد من نرم و تحقیق نکنم که الان میکنم. محاسبه میکنم ببینم حق با کیه.

نوشته اصلی توسط مهدی رهی
                          سرعت امواج الکترونیکی فوق العاده از سرعت نور پایینتره حتی در فرکانس های مایکرویو باز هم اختلاف خیلی شدیدی تا سرعت نور داره
                          1- امواج الکترونیکی نداریم.
                          2- اگر امواج الکترونیکی رو بنا بر الکترومغناطیسی بذاریم، سرعتش هم اندازه نوره. البته در خلا یا هر نوع محیطی که واسه همشون شفاف به حساب بیاد.
                          3- سرعت یک موج الکترو مغناطیسی ربطی به فرکانسش نداره. که شما گفتین: حتی در فرکانس های مایکرو ویو . این "حتی" یعنی این که مثلا سرعت امواج گاما با امواج مایکرو ویو فرق داره که اینطور نیست.

سرعت هر نوع موج الکترومغناطیسی در خلا یکسانه. با تغییر فرکانس، طول موج تغییر میکنه در حالی که سرعت ثابت میمونه.

اشتباه بعدی:
                          نوشته اصلی توسط مهدی رهی
                          چرا روی آینه های بغل ماشین مینویسن اجسام نزدیکتر از چیزین که شما میبینین؟
                          چون نور یک باز به آینه رفته و مسافت A رو طی کرده و بعد هم از آینه تا چشم شما یک مسافت دومی B رو طی کرده اما مسافت اصلی از جسم تا چشمان شماست
                          این چه حرفیه شما میزنین؟
                          نور سوار قاطر نیست که. سرعتش 300 هزار کیلومتر بر ثانیه هست.

علتش بخاطر کوچک نمایی آیینه محدب هست.
                          __________________________________________________ ________

حالا بریم سراغ محاسبه.

سرعت نور در هوا ( که با سرعت تمام امواج الکترومغناطیسی برابره ) = 299700 کیلومتر بر ثانیه.
                          خوب ما زمان رفت و برگشت رو 0.5 میکرو ثانیه میگیریم ( یک سیکل AVR در فرکانس حد اکثر اون 20مگاهرتز )
                          کد:
                          299700000 * 0.00000005 = 14.985 m
                          14.985 / 2 = 7.4925 m
                          یعنی هر سیکل 7.4925 متر. که دقت خیلی خوبی نیست. ولی برای فهمیدن اینکه گیرنده داره از برد خارج میشه کافی هست.

شما اگه یه چیز رو بفرستی بعد به تایمر بگی روشن شو ، تا همینجاش یه سیکل پرید.
                          بعد بگی هر وقت کد رو دریافت کرد اون رو دیکود کنه تا بفهمه همونیه که فرستادی یا نه، حد اقل 3-4 سیکل میپره.

حالا باید کدی رو پیدا کنیم که کمترین حجم رو بگیره تا میکرو بتونه رنج بیشتری رو اندازه بگیره.

هرچه کد سیکل کمتری برای اجرا بخواد بهتره. و AVR میتونه فواصل نزدیک رو هم شناسایی کنه.

خوب دیدیم که حق با جناب رهی هست. و این کار عملیه.

دیدگاه

وقتی که هر پیامی که می فرستی خیلی دیر یا حتی نمیره می تونه باشه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ابوالفضل نورمحمدی طایمه
                              وقتی که هر پیامی که می فرستی خیلی دیر یا حتی نمیره می تونه باشه
                              متوجه نشدم.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X