اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ای سی L298 ,L297

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ای سی L298 ,L297

با سلام
    من برای یک مدار درایور برای استپ موتور میخواستم از ای سی L298 استفاده کنم.اما هرجا یه مطلبی نوشته یکجا نوشته باید به همراه این ای سی ؛ ای سی L297 هم استفاده کنی (یعنی هر دوشون باید بخرم)!!!!!!!!
    جای دیگری اومده بود خروجی میکرو را به L298 داده بود و استپ موتور هم به همین ای سی وصل کرده بود(عملا با یک ای سی اینکار راانجام داده بود) حالا کدومش درسته و چه تفاوتی با هم دارند(موتور من از نوع 6 سیمه یعنی نوع Unipolar هستش)
    ممنون از راهنماییتون

پاسخ : ای سی L298 ,L297

آی سی l298 یک درایور هست به این معنی که توانایی راه اندازی یک یا دو موتور رو داره به علاوه یک سری امکان دیگه . آی سی l297 یک کنترلر هست. یعنی پالس های لازم برای حرکت صحیح استپر موتور شما رو تولید میکنه . اینکه بعضی جاها از میکرو به جای l297 استفاده کردن به این دلیله که وظیفه کنترل پالس رو به میکرو دادن که البته باید برای اون برنامه نوشته بشه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mostafa6369
      با سلام
      من برای یک مدار درایور برای استپ موتور میخواستم از ای سی L298 استفاده کنم.اما هرجا یه مطلبی نوشته یکجا نوشته باید به همراه این ای سی ؛ ای سی L297 هم استفاده کنی (یعنی هر دوشون باید بخرم)!!!!!!!!
      جای دیگری اومده بود خروجی میکرو را به L298 داده بود و استپ موتور هم به همین ای سی وصل کرده بود(عملا با یک ای سی اینکار راانجام داده بود) حالا کدومش درسته و چه تفاوتی با هم دارند(موتور من از نوع 6 سیمه یعنی نوع Unipolar هستش)
      ممنون از راهنماییتون
      سلام
      این IC های درایور در واقع ترانزیستور های Open Collector هستند که به صورت پکیج به فروش میرسند. L298 برای درایو یک استپر موتور بسیار زیاد هست و با توجه به توپولوژی پایه ها توصیه نمیشه. برای درایو یک استپر موتور میتونید از IC با شماره ی ULN2003A (یا ULN2803) استفاده کنید، و یا از 4 عدد ترانزیستور (بسته به تعداد کویل های استپر موتور) به صورت Open Collector استفاده نمایید.
      در زیر بخشی از مدار درایور استپر موتور با ULN2003A رو براتون قرار دادم ...

*** يا راهي خواهم يافت، يا راهي خواهم ساخت ... ***

دیدگاه

نوشته اصلی توسط K1.IEEE
        سلام
        این IC های درایور در واقع ترانزیستور های Open Collector هستند که به صورت پکیج به فروش میرسند. L298 برای درایو یک استپر موتور بسیار زیاد هست و با توجه به توپولوژی پایه ها توصیه نمیشه. برای درایو یک استپر موتور میتونید از IC با شماره ی ULN2003A (یا ULN2803) استفاده کنید، و یا از 4 عدد ترانزیستور (بسته به تعداد کویل های استپر موتور) به صورت Open Collector استفاده نمایید.
        در زیر بخشی از مدار درایور استپر موتور با ULN2003A رو براتون قرار دادم ...

ممنون ولی ای سی uln2003حداکثر 0.5 امپر میتونه بده

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mostafa6369
          ممنون ولی ای سی uln2003حداکثر 0.5 امپر میتونه بده
          عرض کردم، برای استپر موتور کافی هست!! (پیش تر تست شده و پاسخ مطلوب دریافت شده)
          یک نگاه به مشخصات موتور روی بدنه و یا دیتاشیت اون بندازید تا شدت جریان مورد نیاز مشخص بشه.
          *** يا راهي خواهم يافت، يا راهي خواهم ساخت ... ***

دیدگاه

نوشته اصلی توسط سایمون
            آی سی l298 یک درایور هست به این معنی که توانایی راه اندازی یک یا دو موتور رو داره به علاوه یک سری امکان دیگه . آی سی l297 یک کنترلر هست. یعنی پالس های لازم برای حرکت صحیح استپر موتور شما رو تولید میکنه . اینکه بعضی جاها از میکرو به جای l297 استفاده کردن به این دلیله که وظیفه کنترل پالس رو به میکرو دادن که البته باید برای اون برنامه نوشته بشه
            با سلام
            من ای سی l298 گرفتم و بستم.ولی چند تا مشکل دارم
            1- برنامه من تو پروتیوس جواب داده ولی در عمل کار نمیکنه(راست گرد میچرخه و چپ گرد مشکل داره)
            2-استپ موتور با کمترین باری که بهش وصل میشه متوقف میشه و قدرت نداره
            3- جریان موتور طبق کاتالوگ 1 امپر زده ولی الان موتور با حداکثر جریان 200 میلی امپر داره کار میکنه
            میشه در مورد راه اندازی این استپ موتور با این ای سی راهنماییم کنید(استپ موتور من هم 6 سیمه هستش که 4 تا از این سیمها دو به دو به هم اهم دارند ودوتای باقیمانده به هیچ کدومشون اهم و اتصالی نداره)

دیدگاه

شما برای کنترلر از چی استفاده کردین؟ روشاتصال uni-polar یا bipolar ؟
              1- قاعدتا نباید هیچ مشکلی از نظر جهت وجود داشته باشه. اگر از L297 استفاده کردین تنها کافیه پایه CW/CCW رو از نظر منطقی تغییر بدید
              2و3- این مساله یک دلیلش مقاومتی هست که به پایه Rsens متصل شده . مقدارش رو تا جای ممکن کمتر کنید.برای استفاده بصورت unipolar مقاومت نذارید برای بدست اوردن حداکثر گشتاور بهته از روش bipolar (دوقطبی) استفاده کنید
              استر موتور شما 6 سیمه هست و برای استفاده بصورت و قطبی مناسب هست
              اگر مشکلتون حل نشد فایل پروتوس رو اپلود کنید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط سایمون
                شما برای کنترلر از چی استفاده کردین؟ روشاتصال uni-polar یا bipolar ؟
                1- قاعدتا نباید هیچ مشکلی از نظر جهت وجود داشته باشه. اگر از L297 استفاده کردین تنها کافیه پایه CW/CCW رو از نظر منطقی تغییر بدید
                2و3- این مساله یک دلیلش مقاومتی هست که به پایه Rsens متصل شده . مقدارش رو تا جای ممکن کمتر کنید.برای استفاده بصورت unipolar مقاومت نذارید برای بدست اوردن حداکثر گشتاور بهته از روش bipolar (دوقطبی) استفاده کنید
                استر موتور شما 6 سیمه هست و برای استفاده بصورت و قطبی مناسب هست
                اگر مشکلتون حل نشد فایل پروتوس رو اپلود کنید
                ممنون .مشکلم حل شد.مشکل از برد برد بود

دیدگاه

دیدگاه

دوستان به نظرتون برای یه سی ان سی که بتونه کار ادمو راه بندازه یه چیز کوچیک چه استپ موتوری مناسبه؟

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                    X