اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

راه اندازی موتور dc به کمک l298 و میکرو

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

راه اندازی موتور dc به کمک l298 و میکرو

لطفا" به عکس توجه کنید:

من سعی کردم با کمک مقایسه کنده آنالوگ و ارتباط میکرو به یک درایور l298 از ولتاژ بالاتری برای راه اندازی موتور dc استفاده کنم تا بتونم بدون آسیب رسوندن به موتور سرعت بالاتری بدست بیارم. البته نمیدونم این کار عملی هست یا نه ولی از نظر تئوری شدنی به نظر میرسه اما در عمل تنها نتیجه اون سوختن میکرو هست ! تا الان یکی دوتا از بین رفته

میشه لطفا" بگید کجای این کار اشتباه هست؟
    برنامه میکرو هم به شکلی هست که با برابری AIN0 با AIN1 پورت A0 که به ENABLE آی سی L298 متصل هست قطع میشه .

پاسخ : راه اندازی موتور dc به کمک l298 و میکرو

کار خلاقانه ای انجام دادی !!!!!!!!!!!!!!!
    این مدار رو کجا دیدی ؟ vs رو وصل کردی به 36 ولت !

شما که میخوای موتورت تک جهته کار کنه یه ترانزیستور یا ماسفت میزاشتی . چرا از L298 استفاده کردی ؟

ورودی ENa رو با ولت متر dc اندازه بگیر بگو چقدره ؟؟؟ ( در دو حالت ، 1 وقتی ورودی IN1 وصله . 2 وقتی ورودی IN1 زمینه )
    إِنَّ الَّذِینَ یُحِبُّونَ أَنْ تَشِیعَ الْفاحِشَهُ فِی الَّذِینَ آمَنُوا لَهُمْ عَذابٌ أَلِیمٌ فِی الدُّنْیا وَ الْآخِرَهِ وَ اللَّهُ یَعْلَمُ وَ أَنْتُمْ لا تَعْلَمُونَ.
    کسانى که دوست دارند زشتی ها در میان مردم با ایمان شیوع یابد عذاب دردناکى براى آنها در دنیا و آخرت است، و خداوند میداند و شما نمی‏دانید. (نور19)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط سایمون
      لطفا" به عکس توجه کنید:

من سعی کردم با کمک مقایسه کنده آنالوگ و ارتباط میکرو به یک درایور l298 از ولتاژ بالاتری برای راه اندازی موتور dc استفاده کنم تا بتونم بدون آسیب رسوندن به موتور سرعت بالاتری بدست بیارم. البته نمیدونم این کار عملی هست یا نه ولی از نظر تئوری شدنی به نظر میرسه اما در عمل تنها نتیجه اون سوختن میکرو هست ! تا الان یکی دوتا از بین رفته

برنامه میکرو هم به شکلی هست که با برابری AIN0 با AIN1 پورت A0 که به ENABLE آی سی L298 متصل هست قطع میشه .
      باید همین دیود هایی رو که روی out1 گذاشتی رو اصلاح کنی به این صورت که دوتاشو روی out 2 بزاری
      توی این تصویر همه چیز مشخص هست

موفق باشید
      http://s6.uplod.ir/i/00674/9cm41hm4inx0.jpg

دیدگاه

نوشته اصلی توسط MAHDI ZAMANI
        باید همین دیود هایی رو که روی out1 گذاشتی رو اصلاح کنی به این صورت که دوتاشو روی out 2 بزاری
        ولتاژ 36 ولت روی IC
        ولتاژ 5 ولت دو سر موتور !!!!!!!!!!!!!!!!

دیودها درستن !
        إِنَّ الَّذِینَ یُحِبُّونَ أَنْ تَشِیعَ الْفاحِشَهُ فِی الَّذِینَ آمَنُوا لَهُمْ عَذابٌ أَلِیمٌ فِی الدُّنْیا وَ الْآخِرَهِ وَ اللَّهُ یَعْلَمُ وَ أَنْتُمْ لا تَعْلَمُونَ.
        کسانى که دوست دارند زشتی ها در میان مردم با ایمان شیوع یابد عذاب دردناکى براى آنها در دنیا و آخرت است، و خداوند میداند و شما نمی‏دانید. (نور19)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط " سید محمد "
          ولتاژ 36 ولت روی IC
          ولتاژ 5 ولت دو سر موتور !!!!!!!!!!!!!!!!

دیودها درستن !
          اهان اره سوتی دادم
          نمیدونم حواسم کجا بوده :mrgreen:
          ولتاژ ه او جا به جا زدی
          http://s6.uplod.ir/i/00674/9cm41hm4inx0.jpg

دیدگاه

کار خلاقانه ای انجام دادی !!!!!!!!!!!!!!!
            این مدار رو کجا دیدی ؟ vs رو وصل کردی به 36 ولت !
            دیگه اینقدرم بی سوات نیستیم مومن :rolleyes:

این مدار از جای کپی نشده . هدف از این کار در واقع یک ازمایش بود . آزمایش چی؟ عرض میکنم

توی یکی از مباحث استپر موتور ها استاد کی نژاد (که بنده بسیار ارادت دارم نسبت به ایشون) بحثی در مورد استپر موتور دوقطبی بود که در اونجا گفته شد به کمک تکنیک chopping ولتاژ ، میشه ولتاژ های خیلی بالاتری نسبت به ولتاژ نامی استپر موتور متصل کرد . عکس :

روش کار هم به این صورت هست ک با اتصال ولتاژ بالا نمودار جریان با شیب زیادی افزایش پیدا میکنه و در نتیجه ولتاژ روی مقاومتR هم به همون نسبت افزایش پیدا میکنه . حالا اگر بوسیله یک مقایسه کننده اجازه افزایش جریان داده نشه( از طریق قطع و وصل پایه EN ) میشه ولتاز بالایی رو به موتور وارد کرد .

مورد دیگه ای که دوستان توجه نکرد اینه که VS ولتاژ لاجیک نیست و مطابق با صفحه 3 دیتاشیت میتونه تا 46 ولت افزایش پیدا کنه که البته من در عمل 12 ولت وصل کردم که مدار در جا مرد ! در حالی که همون طور که بلوک دیاگرام L298 نشون میده فقط به کلکتور ترانزیستور های داخلی L298 متصل هست. و قاعدتا" نباید میکرو رو بسوزونه

البت شاید من برداشت صحیحی از تکنیک CHOPPING نداشته باشم اینه که اینجا مطرح کردم تا دوستان اگر میتونن راهنمایی کنن.

در مورد دیودها فکر کنم همون دو تا کافی باشه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط سایمون
              لطفا" به عکس توجه کنید:

سلام به همگی دوستان

دو سر دیود بالایی باید 36 ولت بدید، نه 5 ولت!

اینطوری ...

البته R sense رو باید کمتر انتخاب کنی تا موتور راه بیفته چون جریان راه اندازی موتور زیاد هست و برای حرکت کم میاره!

الگوریتم کار رو هم درست فهمیدی ؛ استاد کی نژاد ، شاگرد خوبی پیدا کرده سایمون جان. :nerd:

البته یه تاخیر هم باید برای میکرو مشخص کنی تا نوسان با فرکانس بالا نباشه!

دیدگاه

اقا مهدی عالی بود . مرسی
                چطور دقت نکرده بودم به این مساله!!. درسته دیود ها باید به منبع vs متصل بشن. فکر کنم دلیل سوختن میکرو هم باید همین باشه درسته? هر چند که بخاطر سوختن یکی دو تا ای سی دیگه جرات تست دوباره رو ندارم :smile:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط سایمون
                  اقا مهدی عالی بود . مرسی
                  چطور دقت نکرده بودم به این مساله!!. درسته دیود ها باید به منبع vs متصل بشن. فکر کنم دلیل سوختن میکرو هم باید همین باشه درسته? هر چند که بخاطر سوختن یکی دو تا ای سی دیگه جرات تست دوباره رو ندارم :smile:
                  خواهش میکنم سایمون عزیز

اونجوری بستن ، باعث سوختن میکرو بوده چون ولتاژ 36 وارد میکرو میشده !

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                  X