اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مدار باتری بک اپ

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مدار باتری بک اپ

با سلام
    دنبال مداری باترب بک اپ برای میکرو می گردم که جلوگیری کنه از ریست میکرو در هنگام وصل شدن باتری به مدار!
    مدار با رله را امتحان کردم ولی جواب نداد و همچنین با دیود !! شنیدم مدار باید با ترانزیستور یا ماسفت باشه!! تا درست کار کنه!!
    نظرات در مورد این مدار زیر چی هست؟ایا به درد میخورد؟

سپاس

پاسخ : مدار باتری بک اپ

نوشته اصلی توسط ircaspianhero
    با سلام
    دنبال مداری باترب بک اپ برای میکرو می گردم که جلوگیری کنه از ریست میکرو در هنگام وصل شدن باتری به مدار!
    مدار با رله را امتحان کردم ولی جواب نداد و همچنین با دیود !! شنیدم مدار باید با ترانزیستور یا ماسفت باشه!! تا درست کار کنه!!
    نظرات در مورد این مدار زیر چی هست؟ایا به درد میخورد؟

سپاس
    سلام
    آیا منبع تغذیه و باتری ولتاژ های یکسانی دارن؟؟؟
    *** يا راهي خواهم يافت، يا راهي خواهم ساخت ... ***

دیدگاه

نوشته اصلی توسط K1.IEEE
      سلام
      آیا منبع تغذیه و باتری ولتاژ های یکسانی دارن؟؟؟
      سلام دوست عزیز:بله:منبع تغذیه اداپتور 5 ولتی هست و باتری هم 6 ولت 4.3 امپر هست(باتری خشک) که باید رگولاتور 5 ولت اش می کنم. لطفا اگر در ضمینه انالوگ تخصص دارید راهنمایی کنید!! خیلی نیاز دارم به این مدار.

سپاس

دیدگاه

سلام دوست عزیز:بله:منبع تغذیه اداپتور 5 ولتی هست و باتری هم 6 ولت 4.3 امپر هست(باتری خشک) که باید رگولاتور 5 ولت اش می کنم. لطفا اگر در ضمینه انالوگ تخصص دارید راهنمایی کنید!! خیلی نیاز دارم به این مدار.

سپاس
        ابتدا توجه کنید که طبق دیتاشیت، 7805 به 2V تا 2.5V افت ولتاژ نیاز داره. ینی شما مجاز نیستید ولتاژ کمتر از 7V تا 7.5V رو به ورودی رگولاتور اعمال کنید.
        مدارهای زیادی برای تعبیه ی باتری Backup میشه در نظر گرفت. استفاده از ترانزیستور (با صرف نظر از جریان نشتی اون) میتونه راهه خوبی باشه. البته نوع ترانزیستور فقط در مواردی چون ولتاژ اشباع و جریان نشتی اهمیت پیدا می کنه. میتونید از یک ترانزیستور BJT از نوع PNP هم استفاده کنید. اونچه که اهمیت داره، استفاده از خازن های با کیفیت و تا حدودی با ظرفیت بالا هست که بتونه شدت جریان مورد نیاز رو در زمان سوییچ کردن تأمین کنه.
        یک بار پارسال یک مدار دقیق با چند طبقه ترانزیستور برای همین منظور طراحی کردم و تو همین سایت قرار دادم..

دیدگاه

نوشته اصلی توسط K1.IEEE
          ابتدا توجه کنید که طبق دیتاشیت، 7805 به 2V تا 2.5V افت ولتاژ نیاز داره. ینی شما مجاز نیستید ولتاژ کمتر از 7V تا 7.5V رو به ورودی رگولاتور اعمال کنید.
          مدارهای زیادی برای تعبیه ی باتری Backup میشه در نظر گرفت. استفاده از ترانزیستور (با صرف نظر از جریان نشتی اون) میتونه راهه خوبی باشه. البته نوع ترانزیستور فقط در مواردی چون ولتاژ اشباع و جریان نشتی اهمیت پیدا می کنه. میتونید از یک ترانزیستور BJT از نوع PNP هم استفاده کنید. اونچه که اهمیت داره، استفاده از خازن های با کیفیت و تا حدودی با ظرفیت بالا هست که بتونه شدت جریان مورد نیاز رو در زمان سوییچ کردن تأمین کنه.
          یک بار پارسال یک مدار دقیق با چند طبقه ترانزیستور برای همین منظور طراحی کردم و تو همین سایت قرار دادم..
          ممنون دوست عزیز: ان مدار شما را پیدا کردم تقریبا شبیه ان چیزی هست که میخوام!!
          ولی نمیدانم مدار چند امپر جریان میکشه به خاطر 7805 میگم! مدار ام مدار تایمر هست که با ای سی مگا8 هست و ds1307 و رله و lcd و.. که نمیدانم کلا چقدر جریان می کشند!!
          راستی این مداری که طراحی کردید تست شده جسارتا : چوت استارتر ان تایپیک نتیجه را اعلام نکرد!!
          لطفا در مورد عملکرد مدار یکم توضیح بدهید!! مثلا ان دیود ها شاتکی هستند یا زنر؟ مشخصاتشان چی هست؟
          به جای 9 ولت نمیشه باتری 6 ولت داد ! درسته؟

تایپیک مورد نظر:
          http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=97305.15
          سپاس

دیدگاه

ممنون دوست عزیز: ان مدار شما را پیدا کردم تقریبا شبیه ان چیزی هست که میخوام!!
            ولی نمیدانم مدار چند امپر جریان میکشه به خاطر 7805 میگم! مدار ام مدار تایمر هست که با ای سی مگا8 هست و ds1307 و رله و lcd و.. که نمیدانم کلا چقدر جریان می کشند!!
            راستی این مداری که طراحی کردید تست شده جسارتا : چوت استارتر ان تایپیک نتیجه را اعلام نکرد!!
            لطفا در مورد عملکرد مدار یکم توضیح بدهید!! مثلا ان دیود ها شاتکی هستند یا زنر؟ مشخصاتشان چی هست؟
            به جای 9 ولت نمیشه باتری 6 ولت داد ! درسته؟

تایپیک مورد نظر:
            http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=97305.15
            سپاس
            عجب کاری کردم !!! :biggrin:
            کل مواردی که نام بردید فکر نکنم از 0.5A بیشتر نیاز داشته باشه!
            متأسفانه نتیجه رو اعلام نکردن و من هم خودم تستش نکردم. ولی اگر درست به خاطر داشته باشم، تو شبیه سازی جواب داده بود.
            دیود ها از نوع Schottky هستند. هر زمان که برق قطع بشه، باتری به صورت خودکار وارد مدار میشه. البته همونطور که گفتم، خازن های مدار اصلی بسیار اهمیت دارند.
            (دیود Schottky : شماره ی 1N5819)
            در مورد باتری دلیلش رو در کامنت قبلی عرض کردم.
            اگر بتونید از یک منبع مثلاً 12V و باتری 9V استفاده کنید، مدار ساده تری رو میشه پیاده سازی کرد که کم هزینه تر هم هست و خودم تست کردم.

دیدگاه

ممنون دوست عزیز:
              عجب کاری کردم !!! :biggrin:
              منظورتون چی هست عجب کاری کردید!
              کل مواردی که نام بردید فکر نکنم از 0.5A بیشتر نیاز داشته باشه!
              یک باتری 9 ولت با 7805 : را وصل کردم به مدار اصلی ام خوشبتخانه کم نیاورد و نور ال سی دی اش خوبه!! حالا نمی دانم تا چند روز یا چند ساعت این باتری می تونه مدار را سر پا نگاه داره!
              متأسفانه نتیجه رو اعلام نکردن و من هم خودم تستش نکردم. ولی اگر درست به خاطر داشته باشم، تو شبیه سازی جواب داده بود.
              من میخوام قطعات را بخرم !! و تست کنم!! امیدوارم کار کنه !! خیلی نیاز دارم وگرنه... :angry:
              دیود ها از نوع Schottky هستند. هر زمان که برق قطع بشه، باتری به صورت خودکار وارد مدار میشه. البته همونطور که گفتم، خازن های مدار اصلی بسیار اهمیت دارند.
              (دیود Schottky : شماره ی 1N5819)
              در حالت عادی زمانیکه اداپتور به مدار وصل هست یعنی زمانیکه برق قطع نیست !! ایا از باتری جریان کشیده می شود یعنی باتری مصرف می شود؟
              از چه لحاظ خازن های مدار اصلی بسیار اهمیت دارند؟
              اگر بتونید از یک منبع مثلاً 12V و باتری 9V استفاده کنید، مدار ساده تری رو میشه پیاده سازی کرد که کم هزینه تر هم هست و خودم تست کردم.
              فعلا همان 9 ولت را انتخاب کردم : فقط می ترسم 9 ولت کم بیاره !! از طرفی دیگه: ماهی شاید یکبار برق بشه یا حداکثر 3 بار!!
              سپاس

دیدگاه

خب آمپرمتر رو با مدارتون سری می کردید ببینید چقدر جریان مصرف می کنه!!! (این کار رو انجام بدید حتماً)
                در حالت عادی یک مقدار بسیار جزئی جریان نشتی در Q3 وجود داره که میتونید مقدارش رو از دیتاشیت بخونید. مقدار بسیار کمی ( < 100uA) هم در Q1 برای خاموش نگه داشتن Q2 مصرف میشه.
                خازن ها اگر از جنس مرغوب ژاپنی و با ظرفیت های قابل قبول در مدار اصلی استفاده بشن، در هنگام سوییچ جریان مورد نیاز مدار رو تأمین می کنن و از ریست شدن میکروکنترلر جلوگیری میشه.
                اگر بتونین از تغذیه ی 12V هم استفاده کنید، مدار سوییچ بسیار ساده تر و بهینه تر خواهد شد. (این کار رو توصیه می کنم)
                برای رفع نگرانی در مورد باتری میتونید 2 یا 3 عدد باتری کتابی رو با هم موازی کنید و در مدار قرار بدید.

دیدگاه

ممنون دوست عزیز:
                  خب آمپرمتر رو با مدارتون سری می کردید ببینید چقدر جریان مصرف می کنه!!! (این کار رو انجام بدید حتماً)
                  متاسفانه بلد نیستم ! تا حالا تست نکردم !! بیسیک الکترونیکم تعطیل هست :mrgreen:
                  در حالت عادی یک مقدار بسیار جزئی جریان نشتی در Q3 وجود داره که میتونید مقدارش رو از دیتاشیت بخونید. مقدار بسیار کمی ( < 100uA) هم در Q1 برای خاموش نگه داشتن Q2 مصرف میشه.
                  مثل رله که نیست !!؟؟ که 1 الی 2 ثانیه مکث می کنه و باعث ریست میشه!!؟ این مدار اش درجا سوییچ میشه دیگه؟؟؟

منظور تان کدام خازن ها هست؟ همه عدسی هستند !! من الکترولیت نمی بینم !! راستی اگر مقادیر خارن های عدسی تغییر کند ! مدار با مشکل رو به رو می شود؟
                  330 نانو عدسی گیر نمی تونم بیارم ایا می تونم 330 نانو مولتی لایر بگذارم یا به دیود شاتکی 5819 از 5822 استفاده کرد؟
                  اگر بتونین از تغذیه ی 12V هم استفاده کنید، مدار سوییچ بسیار ساده تر و بهینه تر خواهد شد. (این کار رو توصیه می کنم)
                  منظورتان این هست که به جای 9 ولت کتابی از 12 ولت خشک 4 امپر استفاده کنم؟ 12 ولت خشک گمان کنم 33 تومنی باشه !! اگر به جای 9 ولت 12 بزاریم : برای مدار مشکلی که پیش نمی اید؟
                  برای رفع نگرانی در مورد باتری میتونید 2 یا 3 عدد باتری کتابی رو با هم موازی کنید و در مدار قرار بدید.
                  منظورتان چی هست؟ یعنی به جای 9 ولت بزارم یا همینطوری؟ این کار چه سودی داره؟
                  کلا من با مبحث موازی و سری مشکل دارم

در حالت عادی زمانیکه اداپتور به مدار وصل هست یعنی زمانیکه برق قطع نیست !! ایا از باتری جریان کشیده می شود یعنی باتری مصرف می شود؟
                  جواب این سئوال لطف بدهید که خیلیییییییییییی مهم هست!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
                  سپاس

دیدگاه

سری ینی همونجور که مدارتون رو تست کرده بودید، دوباره تست کنید، با این تفاوت که آمپرمتر رو در مسیر جریان قرار بدید. (سری کردن) اگر به کارای الکترونیکی علاقه دارید، یکم بیسیک الکترونیکتون رو قوی کنید لطفاً. چون این نوع اشکالات کلاً آدم رو مأیوس می کنه.
                    رله یک سوییچ الکترومکانیکیه و برای همین نسبت به سوییچ های ترانزیستوری بسیار کند تر هست. اون خازن های عدسی 470pF که در مدارم هست، خازن های افزایش سرعت سوییچ هست و تغییرش ممکنه موجب کند شدن سوییچ بشه.
                    خازن های مهم رو گفتم، خازن های داخل مدار خودتونه!! برای پایداری مدار حتماً باید خازن های مناسب استفاده کنید.
                    دیود 5819 دیود 1A هست و 5822 دیود 3A هست. اگر ابعاد بزرگش براتون مسئله ای نیست، اشکالی نداره.
                    خازن 330nF مولتی لایر اشکالی نداره و اتفاقاً نسبت به عدسی دقیق تر هم هست.
                    منظورم از تغذیه ی 12V، تغذیه ی آداپتوری هست. ینی باتری 9V و آداپتور 12V.
                    موازی کردن باتری ها رو هم من نمیدونم چطوری توضیح بدم که متوجه بشین!!!
                    جواب اون سوال خیلی مهم رو هم دادم در کامنت قبلی!!! در مورد مصرف از باتری در زمانی که برق قطع نشده :

دیدگاه

ممنون دوست عزیز
                      چند ابهام وجود داره لطفا راهنمایی کنید: چون میخوام مدار را تست کنم و اگر جواب داد پی سی بی براش درست کنم: چند تا شک دارم.
                      داخل عکس زیر:
                      1.رنگ قرمز: جایی هست که باید اداپتور 12 ولت وصل بشود؟ درسته؟ شما چون گفتید 12 ولت استفاده کنم پس بیخیال 5 ولت می شوم.
                      2.رنگ سبز: جاهایی هست که باتری کتابی 9 ولت باید وصل شود؟ gnd اش همان قسمتی هست که با رنگ سبز مشخص کردم؟ درسته؟
                      3.رنگ نارنجی هم خروجی 5 ولتی هست که خروجی مدار میده: فقط حتما باید از بالای دیود شاتکی باشه؟
                      راستی ان خطی که با رنگ قهوه ای مشخص کردم چی هست؟ الکی هست؟

سپاس

دیدگاه

ممنون دوست عزیز
                        چند ابهام وجود داره لطفا راهنمایی کنید: چون میخوام مدار را تست کنم و اگر جواب داد پی سی بی براش درست کنم: چند تا شک دارم.
                        داخل عکس زیر:
                        1.رنگ قرمز: جایی هست که باید اداپتور 12 ولت وصل بشود؟ درسته؟ شما چون گفتید 12 ولت استفاده کنم پس بیخیال 5 ولت می شوم.
                        2.رنگ سبز: جاهایی هست که باتری کتابی 9 ولت باید وصل شود؟ gnd اش همان قسمتی هست که با رنگ سبز مشخص کردم؟ درسته؟
                        3.رنگ نارنجی هم خروجی 5 ولتی هست که خروجی مدار میده: فقط حتما باید از بالای دیود شاتکی باشه؟
                        4.راستی ان خطی که با رنگ قهوه ای مشخص کردم چی هست؟ الکی هست؟

سپاس
                        1- اگر میتونید از آداپتور 12V استفاده کنید، مدار تغذیه بسیار ساده تر میشه. اگر از آداپتور 12V و باتری 9V استفاده می کنید، بگید که مدار رو اصلاح و بهینه کنم.
                        اما در صورت استفاده از همین مدار، تمام قسمت هایی که با 5V مشخص شده، محل اتصال آداپتور 5V هست (هم قرمز و هم نارنجی). این مدار برای آداپتور 5V و باتری 9V طراحی شده و نباید تغییر کنه.
                        2- بله، محل اتصال باتری 9V است. تمام GND ها به هم متصل هستند. GND باتری به GND آداپتور وصل هست و از هم جدا نیستند!!
                        3- همونطور که در مورد 1 توضیح دادم، قسمت نارنجی هم مثل قرمز محل اتصال آداپتور 5V هست.
                        4- خط قهوه ای روش نوشته شده! به سمت مدار. ینی مدار خودتون رو با اتصال به این نقطه تغذیه کنید. زمین ها هم که مشترک هستند.

دیدگاه

سلام به ircaspianhero و K1.IEEE عزیز

بحث شما رو مطالعه کردم و خطاب به دوست خوبمون ircaspianhero :

اول اینکه آفرین که جسارت طراحی رو دارید ولی سعی کنید همیشه طراحی شماتیک رو زیبا و اصولی بکشید تا در یک نگاه تحلیل بشه مثل طراحی جناب K1.IEEE .

مدار شما این شکلی زیبا تر میشد ...

بعد اینکه شما چون از رگولاتور استفاده میکنید ؛ همون طور که دوستمون K1.IEEE گفتن باید ولتاژ رو بالا ببرید و ساده ترین راهتون اینه که با همون دیود ، تغذیه ها رو در کنار هم قرار بدید ...

این جوری ...

البته در مدار باید خازن الکترولیت 220 میکرو هم قرار داده باشید و در خروجی ترانس هم که خازن الکترولیت هست ؛ دیود هم که داره پس دیگه نمیذاریم.

در رابطه با سادگی مدار بیشتر دقت کنید ؛ همیشه راه ساده تر وجود داره!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط مهدی مشرقی
                            سلام به ircaspianhero و K1.IEEE عزیز

بحث شما رو مطالعه کردم و خطاب به دوست خوبمون ircaspianhero :

اول اینکه آفرین که جسارت طراحی رو دارید ولی سعی کنید همیشه طراحی شماتیک رو زیبا و اصولی بکشید تا در یک نگاه تحلیل بشه مثل طراحی جناب K1.IEEE .

مدار شما این شکلی زیبا تر میشد ...

بعد اینکه شما چون از رگولاتور استفاده میکنید ؛ همون طور که دوستمون K1.IEEE گفتن باید ولتاژ رو بالا ببرید و ساده ترین راهتون اینه که با همون دیود ، تغذیه ها رو در کنار هم قرار بدید ...

این جوری ...

البته در مدار باید خازن الکترولیت 220 میکرو هم قرار داده باشید و در خروجی ترانس هم که خازن الکترولیت هست ؛ دیود هم که داره پس دیگه نمیذاریم.

در رابطه با سادگی مدار بیشتر دقت کنید ؛ همیشه راه ساده تر وجود داره!
                            سلام دوست عزیز: والا عرض کنم که من جسارت طراحی مدار ندارم :mrgreen: اشتباه نگیرید ان مداری که شما تغییر دادید را از یک انجمن خارجی گرفتم : من خیلی علاقه دارم به طراحی مدار ولی نه منبع درست حسابی پیدا میشه و نه وقت و....... : دیگه از سن سال ما گذشته :rolleyes: ولی شاید......
                            الان ان مداری که شما ساده اش کردید چه کاری انجام میده!!؟؟ اصلا توش ترانزیستور برای سوییچ کردن نیست!!؟؟ مدار جناب K1.IEEE حرفه ای تر باید باشه!

سپاس

دیدگاه

با تشکر از لطف دوستان
                              مدار آقای مهدی مشرقی دقیقاً مداریه که مورد نظر من بود (البته با تغییرات جزئی)
                              همونطور که عرض کردم اگر از آداپتور 12V استفاده کنید، میشه مدار تغذیه رو ساده تر طراحی کرد..
                              مدار مورد نظر من به این صورت هست :

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X