اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

اتمگاهایی که دارای usb هستند(؟)

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

اتمگاهایی که دارای usb هستند(؟)

دوستان بعضی از اتمگاها دارای پشتیبانی usb هستند.
    حالا میخاستم بپرسم این مگاهایی که usb دارند، به چه کاری میآن و در کجا استفاده میشوند؟
    آیا میشه با یه زبان برنامه نویسی مثل C# به این میکرو بدونه هیچ رابطی و تبدیلی وصل شویم و بتوانیم کنترلشان کنیم؟

و هرچیزی در مورد این مگاهایی که یو اس بی پشتیبانی میکنند.

با تشکر از لطفطون.
    به سمت نور خورشيد حرکت کن،تو ميتوني تابش خورشيد رو حس کني ،حتي اگه کور باشي.
    (پيش به سوي هدف)

پاسخ : اتمگاهایی که دارای usb هستند(؟)

نوشته اصلی توسط hosseinam
    دوستان بعضی از اتمگاها دارای پشتیبانی usb هستند.
    حالا میخاستم بپرسم این مگاهایی که usb دارند، به چه کاری میآن و در کجا استفاده میشوند؟
    آیا میشه با یه زبان برنامه نویسی مثل C# به این میکرو بدونه هیچ رابطی و تبدیلی وصل شویم و بتوانیم کنترلشان کنیم؟

و هرچیزی در مورد این مگاهایی که یو اس بی پشتیبانی میکنند.

با تشکر از لطفطون.
    سلام.

اینا میکرو های usb دار هستن:
    AT90USB1286
    AT90USB1287
    AT90USB162
    AT90USB646
    AT90USB647
    AT90USB82

کاربرد usb هم مثل بقیه ارتباطات i2c یا spi یا سریال ، "ارتباط" هست دیگه ! واسه دستگاه هایی که از پورت usb کامپیوتر استفاده میکنن برای اینکه یه مبدل سریال به یو اس بی سر راهش نزارن میان از این میکرو ها استفاده میکنن.

سوال دومتون هم : شدنش که میشه ولی باید یه کتابخونه برا این کار پیدا کنید بعد به میکرو دستور بفرستین.
    [glow=green,2,300][b]بشر ممکن الخطاست
    درخت هرچه پربار تر سر به زیر تر[/glow]

دیدگاه

مگه این میکرو ها نباید همراه خودشون چیزی برای ارتباط از طریق کامپیوتر وجود داشته باشه؟
      اون کتباخونه رو از کجا گیر میآرن؟
      آها پس اینطور فهمیدم که میشه دوتا میکرو که از یو اس بی پشتیبانی میکنند میشه به هم با سرعت بالاتری ارتباط داد. درسته؟

با تشکر.
      (پيش به سوي هدف)

دیدگاه

مگه این میکرو ها نباید همراه خودشون چیزی برای ارتباط از طریق کامپیوتر وجود داشته باشه؟
        آها پس اینطور فهمیدم که میشه دوتا میکرو که از یو اس بی پشتیبانی میکنند میشه به هم با سرعت بالاتری ارتباط داد. درسته؟

با تشکر.
        یو اس بی 4 تا پایه داره : VCC,DP,DN,GND
        این میکرو ها پایه های DP و DN رو دارن. (D+ و D- هم میگن)

یعنی برای ایجاد ارتباط یو ای بی نیزی به واسطه ندارن. (شاید فقط چند تا مقاومت و خازن و دیود زنر {برای تنطیم سطح ولتاژ} لازم داشته باشن)

دو تا میکرو هم میتونن با هم ارتباط داشته باشن.

کتاب خونه رو اطلاعی ندارم چون تا حالا کار نکردم.

[glow=green,2,300][b]بشر ممکن الخطاست
        درخت هرچه پربار تر سر به زیر تر[/glow]

دیدگاه

حتی میکروهایی که رابط usb داخلی هم ندارند رو میتونید با USB متصل کنید...کتابخونه هاش هست داخل اینترنت یه برنامه هست که باید روی میکرو پروگرم بشه و دو تا از اینتراپت های میکرو رو اشغال میکنه که در واقع همون پایه های دیتای USB هستند...
          تولید کننده تجهیزات برنامه پذیر اتوماسیون صنعتی

www.intelart.ir

ساخت کنترلر دما PID فازي با AVR [آموزشی]

دیدگاه

سلام این تاپیک تو انجمن دیدم خودم فرصت مطالعه شو نداشتم ولی فکر کنم تاپیک خوبی باشه چون تو لیست تاپیکای مفیده
            http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=21747.0
            تنها دو روز در سال هست که نمیتونی هیچ کاری بکنیآ‌! یکیآ‌ دیروز و یکیآ‌ فردا . . .

دیدگاه

با تشکر.
              اون تیکه سرعت بالاتر رو از کجا فهمیدید ؟؟؟
              اتفاقا USB اونقدر ها هم سرعتش بالا نیست . در ضمن اگه از میکرویی استفاده کنی که به صورت سخت افزاری USB رو نداره و بخوای نرم افزاری راه بندازی اونوقت میکروت تقریبا هیچ کار دیگه ای نمیتونه انجام بده ( مگر کار های ساده و خیلی سریع )

بالاترین سرعت ممکن توی ارتباط از طریق SPI هست و توی کلاک یکسان نسبت به USB حداقل 4 برابر سرعت بیشتری داره

دیدگاه

نوشته اصلی توسط یوسف شه نهاد
                اون تیکه سرعت بالاتر رو از کجا فهمیدید ؟؟؟
                اتفاقا USB اونقدر ها هم سرعتش بالا نیست . در ضمن اگه از میکرویی استفاده کنی که به صورت سخت افزاری USB رو نداره و بخوای نرم افزاری راه بندازی اونوقت میکروت تقریبا هیچ کار دیگه ای نمیتونه انجام بده ( مگر کار های ساده و خیلی سریع )

بالاترین سرعت ممکن توی ارتباط از طریق SPI هست و توی کلاک یکسان نسبت به USB حداقل 4 برابر سرعت بیشتری داره
                از اینجا فهمیدم :

الان برای ارتباط بین یو اس بی و میکرو برای یه نرم افزار من باید
                1- یه میکرو بگیرم و توش یه برنامه بریزم و وصلش کنم به یو اس بی کامپیوتر تا ارتباط برقرار شه.
                2- تبدیل یو اس بی به سریال بگیرم و فکر کنم یه پورت سریال دارم و با میکرو ارتباط برقرار کنم.

آیا درست فهمیدم و همین روش ها وجود داره فقط؟!!!
                کدوم روش ارزونتر و پایدارتره ؟

با تشکر دوستان.
                (پيش به سوي هدف)

دیدگاه

سلام
                  ارادتمند آقای شهنهاد

در مورد سوال استاتر تاپیک
                  چرا ATmega فقط؟

اما لیست کل avr ها بجز سری Xmega ها که USB دارند اینجاست

[code=text]
                  http://www.atmel.com/v2PFResults.aspx#%28actives:!%288238,8394,8362,828 2,8431,8300,8358,8392,8378,8445,8236,8449,8474,824 8,8264,8447,8256,8254,8286,8462,8429,8458,8466,840 0,8302,8278%29,data:%28area:%27%27,category:%27348 64[33180[33085]]%27,pm:!%28%28i:8238,v:!%284,14%29%29,%28i:8394,v: !%284,15%29%29,%28i:8362,v:!%2811,12%29%29,%28i:82 82,v:!%285%29%29,%28i:8431,v:!%285,22%29%29,%28i:8 300,v:!%284,8%29%29,%28i:8358,v:!%2812,55%29%29,%2 8i:8392,v:!%280,1%29%29,%28i:8378,v:!n%29,%28i:844 5,v:!%285,6,9%29%29,%28i:8236,v:!%287,12%29%29,%28 i:8449,v:!%281,6%29%29,%28i:8474,v:!%280%29%29,%28 i:8248,v:!%280,1%29%29,%28i:8264,v:!%281,4%29%29,% 28i:8447,v:!%280,1%29%29,%28i:8256,v:!%281%29%29,% 28i:8254,v:!%287,13%29%29,%28i:8286,v:!%280,1%29%2 9,%28i:8462,v:!%280,4%29%29,%28i:8429,v:!%281,5%29 %29,%28i:8458,v:!%280,2%29%29,%28i:8466,v:!%281,2% 29%29,%28i:8400,v:!%282,12%29%29,%28i:8302,v:!%280 %29%29,%28i:8278,v:!%280,1%29%29%29,view:table%29, sc:1%29
                  [/code]
                  برای کاری در حوزه اربعین نیاز به نیروی داوطلب هستیم.
                  http://hosseinwalkingday.com

دیدگاه

اول این که USB در حال حاضر سه نسخه مختلف داره : USB1.1 و USB2 و USB3
                    اگر از کتابخونه V-USB و یک میکروکنترلر معمولی استفاده کنید سرعت انتقال اطلاعات در این حالت حداکثر 1.5Mbps هست ! ( در ضمن تقریبا تمامی وقت میکرو صرف پرداختن به ارسال و دریافت اطلاعات میشه و نمیتونه همزمان کار دیگه ای بکنه )
                    اگر از یک میکروکنترلر با واحد سخت افزاری USB استفاده کنید سرعت انتقال اطلاعات میتونه 12Mbps باشه . البته اینجا یه نامردی شده ! یه PLL توی بخش USB گذاشتن تا فرکانس رو تا 48MHz افزایش بده وگرنه سرعت نمیتونست اینقدر زیاد بشه :دی

اما این رو هم بدونید که توی ارتباط USB یه سری اطلاعات سربار داریم که برای مشخص کردن سرعت ارتباط و start و stop و نوع اطلاعات ارسال میشن و در واقع همه ی اون 12Mbps دیتا نیستند
                    و در ضمن USB نیمه دوطرفه است یعنی اطلاعات در هر لحظه از یکی خارج میشه و به دیگری وارد میشه . اما توی SPI همزمان هم اطلاعات ارسال میشه و هم اطلاعات دریافت میشه و این یعنی سرعت دو برابر

اما راجع به سرعت SPI :
                    سرعت SPI میتونه حداکثر تا یک چهارم کلاک ورودی باشه . یعنی با کریستال 16MHz حداکثر 4Mbps ارسال میشه و 4Mbps دریافت میشه . و سربار هم نداریم یعنی همه ی این 4+4 مگابیت اطلاعات هستند .

اما خوب خود پروتکل SPI محدودیتی توی سرعت ارتباط نداره بلکه با توجه به محدودیت کریستال برای سری ATMega هست که این محدودیت ها رو داریم یعنی SPI حتی میتونه توی بعضی از جاها سرعتش خیلی خیلی بالاتر از این حرف ها باشه . مثلا توی LPC1768 سرعتش حداکثر 12.5Mbps میشه .

ابنم توضیحات از ویکی پدیا :

Advantages
                    Full duplex communication in the default version of this protocol.
                    Push-pull drivers (as opposed to open drain) provide good signal integrity and high speed
                    Higher throughput than I²C or SMBus
                    Complete protocol flexibility for the bits transferred
                    Not limited to 8-bit words
                    Arbitrary choice of message size, content, and purpose
                    Extremely simple hardware interfacing
                    Typically lower power requirements than I²C or SMBus due to less circuitry (including pull up resistors)
                    No arbitration or associated failure modes
                    Slaves use the master's clock, and do not need precision oscillators
                    Slaves do not need a unique address — unlike I²C or GPIB or SCSI
                    Transceivers are not needed
                    Uses only four pins on IC packages, and wires in board layouts or connectors, much fewer than parallel interfaces
                    At most one unique bus signal per device (chip select); all others are shared
                    Signals are unidirectional allowing for easy Galvanic isolation
                    Not limited to any maximum clock speed, enabling potentially high speed

دیدگاه

پاسخ : ارتباط کامپیوتر با میکرو توسط اتمگاهایی که دارای usb هستند(؟)

دوستان ضمن تشکر از شما اینم بگم که من الان گیج شدم. لطف کنید یکم سطح پایین تر بگید تا بگیرم چی شده و باید چیکار کنم،

ببینید من از گفته های شما الان فهمیدم که ، یک میکرو کنترلر یا پورت خودش usb داره یا ما توسط کتابخونه V-USB و ریختن یه برنامه داخلش ، میآیم یه پورت usb براش میسازیم.

خوب حالا برای کنترل یه led از طرف ما چندتا راه داریم

1- بیایم این میکرویی که usb دارند خودشون یا براشون usb ساختیم رو وصل کنیم به پورت usb کامپیوتر و ارتباط برقرار کنیم باهاش. حالا سوالم اینه که از طریق سی شارپ من چطوری باید اطلاعات رو از کامپیوتر بفرستم یا بگیرم ؟ یا مثلا از طریق میکرو چطور دریافت کنم یه بفرستم ؟!!(الان اینه که توش موندم)

2- یا بیایم یه پورت usb رو با نصب یک مبدل سریال ، اونو به سریال تبدیل کنم و به ارتباط سریال میکرو وصلش کنم ، حالا بیام از طریق سی شارپ که خودش دستورات ارتباط سریال و داره و همینطور طرف میکرو که ارتباط سریال و داره ، اقدام به دریافت و فرستادن اطلاعات کنم. که سرعت در این روش پایین هست.

من میخام از روش اول استفاده کنم ، لطفا راهنمایی کنید که برای ارتباط بین سی شارپ (یا هرچی دیگه) با میکرو باید چیکار کنم؟

با تشکر از دوستان.
                      (پيش به سوي هدف)

دیدگاه

سلام
                        این تاپیک رو بخونید
                        http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=102916.0
                        برای کاری در حوزه اربعین نیاز به نیروی داوطلب هستیم.
                        http://hosseinwalkingday.com

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                        X