اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سوختن مرتب attiny13 زیر پروگرامر !

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سوختن مرتب attiny13 زیر پروگرامر !

سلام دوستان ی اتفاق عجیبی داره تکرار میشه مرتب 2 تا میکروم سوخت

اول اینکه برنامه به درستی نوشته شده ولی 2 بار 3 بار که پروگرام میکنم دیگه میکرو اصلا شناسایی نمیشه کریستال خارجیم گذاشتم ( با اینکه کریستال داخلی تنظیم بود فیوزبیت )
    این کد ساده رو ببینید مثلا با اینکه کریستال تنظیم بود همون یکی 2 باری ک میکرو کار کرد ، بجای مثلا 1 ثانیه 10 ثانیه تاخیر مینداخت !

نکته خاصی داره این تاینی ها ؟

علت اینکه دیگه توسط پروگرامر شناسایی نمیشن چیه ؟

کد:
    $regfile = "attiny13.dat"

$crystal = 128000

$hwstack = 32
    $swstack = 8
    $framesize = 16

Config Pinb.2 = Output

Wait 1

Set Portb.2
    Waitms 800
    Reset Portb.2

End
    اشک هایی که پس از هر شکست ریخته میشوند همان عرق هاییست که برای پیروزی ریخته نشده است

پاسخ : سوختن مرتب attiny13 زیر پروگرامر !

هیچ نکته خاصی نداره . من جدیدا" یکپروژه خونگی با همین تاینی 13 انجام دادم . البته تا جاییکه یادم میاد با فرکانس 4.8 مگاهرتز کار کردم مشکل داشتم درست یادم نیست جرا ولی فکر کنم تاخیر ها رو دقیق انجام نمیداد . فرکانس رو روی 9.6 داخلی گذاشتم زمان تاخیر ها درست شد .
    این جور مواقع چون ادم زیاد فیوز بیت ها رو دستکاری میکنه معمولا" مشکل از همین فیوز بیت ها بوجود میاد.
    پیشنهاد من اینه که روی همون 9.6 داخلی بذاری بهتر هست . مقدار پیش فرض progisp هم روی همین مقدار هست . دستش نزن. ( البته خودتون بهتر میدونید ). موفق باشید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط سایمون
      هیچ نکته خاصی نداره . من جدیدا" یکپروژه خونگی با همین تاینی 13 انجام دادم . البته تا جاییکه یادم میاد با فرکانس 4.8 مگاهرتز کار کردم مشکل داشتم درست یادم نیست جرا ولی فکر کنم تاخیر ها رو دقیق انجام نمیداد . فرکانس رو روی 9.6 داخلی گذاشتم زمان تاخیر ها درست شد .
      این جور مواقع چون ادم زیاد فیوز بیت ها رو دستکاری میکنه معمولا" مشکل از همین فیوز بیت ها بوجود میاد.
      پیشنهاد من اینه که روی همون 9.6 داخلی بذاری بهتر هست . مقدار پیش فرض progisp هم روی همین مقدار هست . دستش نزن. ( البته خودتون بهتر میدونید ). موفق باشید
      ممنون بعد از این که سه تا سوزوندم متوجه شدم با بسکام نباید مستقیم پروگرام کنم چ مشکلی داره نمیدونم ! تو ی فروم خارجی نوشته بود با avrdude گویا مشکل داره بسکام فکر میکنم از این واسط استفاده میکنه
      با همون progisp پروگرام کردم مشکلی پیش نیومد دیگه

فقط مشکلی که کلا بود این بود که فیوز بیتو رو همون 9.6 مگ هم که گذاشتم باز زمانش تنظیم نبود یکی از فیوز بیتهاش مشخص کرده بود کلاکو تقسیم بر 8 میکنه
      منم جرات نکردم دیگه دست بزنم ب فیوز بیتش و غیرفعال کنم! آخرین دونم بود
      زمان هایی که تو برنامه داشتمو تقسیم بر هشت کردم گذاشتم درست شد
      اشک هایی که پس از هر شکست ریخته میشوند همان عرق هاییست که برای پیروزی ریخته نشده است

دیدگاه

من بارها tiny13 را بصورت های مختلف تست کردم و حتی بر روی RC داخلی 128 کیلو و CKDIV8 را هم حتی فعال کردم که عملا فرکانس 16 کیلو خواهد شد.

و حتی در بسکام نیز همین نتایج تکرار شد؛ تصویر زیر :

اما در برنامه شما سرعت میکرو را بر روی 128 کیلو تعریف کردید که احتمالا همین سرعت را توسط فیوز بیت انتخاب کردید. شاید مشکل شما در تنظیم سرعت پروگرامر است. در این حالت سرعت پروگرامر را بر روی 4کیلو و یا کمتر تنظیم کنید.

اگر هم پروگرامر شما مد Auto را در تنظیم سرعت قبول میکند؛ در بسکام بسادگی سرعت را بر روی Auto قرار دهید. جالب است بدانید که مد Auto در ProgISP ساپورت نمیشود و فقط بسکام و AVRDUDE این مد را قبول میکنند!

نکات بسیار مهم در تهیه پروگرامر که متاسفانه فراموش میشود!

دیدگاه

دوستان صلا تینی13 قابلیت وصل کریستال خارجی را نداره!احتمالا پایه ریست میکرو را غیرفعال نکردی؟
          ضمنا کریستال داخلی با فرکانس پایین 128کیلو هرتز دقت میکرو را بشدت کاهش میده و اگه ازش استفاده نشه بهتره.
          الهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط shahpoori
            دوستان صلا تینی13 قابلیت وصل کریستال خارجی را نداره!احتمالا پایه ریست میکرو را غیرفعال نکردی؟
            ضمنا کریستال داخلی با فرکانس پایین 128کیلو هرتز دقت میکرو را بشدت کاهش میده و اگه ازش استفاده نشه بهتره.
            احتمالا منظورشون اسیلاتور خارجی بوده. و حق با شما است تاینی 13 فاقد گزینه کریستال خارجی است.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط shahpoori
              نه پایه ریست رو که دست نمیزدم! منظورم اسیلاتور خارجی بود عادته دیگه ...

نمیدونم چ اتفاقی میوفتاد با progisp پروگرام کردم دیگه مشکل خرابی کلا پیش نیومد

دیدگاه

خوب از خانواده atmega32 رو انتخاب کن

دیدگاه

مال منم همینطوری شد ولی مال من 3 تا میکروم سوخت تو میتونی از atmega32 استفده کنی این خانواده به صرفم هست بعد با تمام پروگرامر هام شناسایی میشه

دیدگاه

منم با بسکام پروگرام کردم
                    دو تا 13 سوزوندم
                    خخخخخ
                    پس باید به یه چی دیگه پروگرم کنم :applause:
                    عجب روزگاریست...! هیچکس به سکوت آدم نمیرسد،همه منتظرند به داد آدم برسند...!

دیدگاه

من بارها از این آی سی استفاده کردم و مشکلی سر قضیه بسکام نداشته. اوایل چند تا از آی سی های منم پرید که با خوندن دیتاشیت متوجه شدم یکسری حالات خاص وجود داره و نباید فیوزبیتها طبق اون حالات پیکربندی بشوند، وگرنه وارد حالت OTP میشن. اون آی سی های شما هم به احتمال زیاد نسوخته و فقط قفل کرده. یکی از دوستان پروگرمر TNM داشت و از طریق اون همه آی سی های من به زندگی برگشتند :biggrin:
                      ضمنا یه توصیه برادرانه : ول کنید این پروگرمرهای نوآوران و هاتل رو. دربسیاری از مواقع خود پروگرمر مسبب ایجاد ایراد هست. سعی کنید از نوع استاندارد استفاده کنید. من الان برای کارهای عادیم حدود 8 ساله از STK200/300 دست ساز خودم که برام 2000 تومن تموم شد استفاده میکنم و برای کارای تیراژ یه MKII گرفتیم خودمونو راحت کردیم. خیلی وقت پیش هم که جناب حمید نجفی مدل usb/asp رو معرفی کردند یکیشو ساختم و خوب جواب داد منتها من بهش اعتماد ندارم و با همین STK راحت ترم.

اضافه شده در تاریخ :
                      اینم نکته ای که بهش اشاره کردم:

البته ممکنه در سری جدید این ایراد رو رفع کرده باشن که باید دیتاشیتش(به روز) رو مطالعه کنید

دیدگاه

منم با فیش پرینتر مستقیم پروگرام میکنم
                        همونstk 200 300 خیلی راضیم فقط تو فیوزبیت کریستال تاینی ور رفتم اینتوری شد یه مشکل که دارند رو سیستم جدید پورت پیرینتر نیست
                        تو دانشگاه یه پروگرامر درست حسابی داشتیم باهاش این آیسیا رو بر میگردوندیم حیف دیگه دسترسی ندارم :redface:
                        عجب روزگاریست...! هیچکس به سکوت آدم نمیرسد،همه منتظرند به داد آدم برسند...!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط .Alone.
                          من بارها از این آی سی استفاده کردم و مشکلی سر قضیه بسکام نداشته. اوایل چند تا از آی سی های منم پرید که با خوندن دیتاشیت متوجه شدم یکسری حالات خاص وجود داره و نباید فیوزبیتها طبق اون حالات پیکربندی بشوند، وگرنه وارد حالت OTP میشن. اون آی سی های شما هم به احتمال زیاد نسوخته و فقط قفل کرده. یکی از دوستان پروگرمر TNM داشت و از طریق اون همه آی سی های من به زندگی برگشتند :biggrin:
                          ضمنا یه توصیه برادرانه : ول کنید این پروگرمرهای نوآوران و هاتل رو. دربسیاری از مواقع خود پروگرمر مسبب ایجاد ایراد هست. سعی کنید از نوع استاندارد استفاده کنید. من الان برای کارهای عادیم حدود 8 ساله از STK200/300 دست ساز خودم که برام 2000 تومن تموم شد استفاده میکنم و برای کارای تیراژ یه MKII گرفتیم خودمونو راحت کردیم. خیلی وقت پیش هم که جناب حمید نجفی مدل usb/asp رو معرفی کردند یکیشو ساختم و خوب جواب داد منتها من بهش اعتماد ندارم و با همین STK راحت ترم.
                          بله مطلب فوق صحت دارد و در این مشکل نمیتوان پروگرامر رامقصر دانست و باگی است که اتمل نیز به آن اشاره داشته است. و تنها راه حل آن از استفاده از روش ولتاژ بالا برای برنامه ریزی است. که طبیعتا پروگرامرهایی خاصی این روش را ساپورت میکنند.
                          اینکه پروگرامر بعضا مشکل ساز میشود را بنده هم قبول دارم؛ اما مقایسه کردن هاتل با نوآوران را به هیچ عنوان! نوآوران فقط کپی برداری محض انجام داده و علاوه بر آن با قرار دادن زیف سوکت به روش غیر استاندارد و اتصال کوتاه کردن پین های مختلف مشکلات زیادی را برای میکروها ایجاد میکند. کلا پروگرامرهایی که فقط با اتصال کوتاه کردن زیف سوکت آنرا به پروگرامر خورانده اند، قابل اعتماد نیستند. به تصویر زیر نگاه کنید :

من توصیه میکنم این بخش از تاپیک را حتما مطالعه کنید :
                          http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=113874.msg740479#msg740479

اما در مورد هاتل باید گفت که در بین پروگرامرهای فعلی بازار داخلی از نوآوران بسیار بهتر است. به هر حال هر پروگرامر معایب و مزایای خودش را دارد و مثلا STK200/300 برای بسیاری قابل استفاده نیست و علاوه بر آن سرعت بسیار کمی دارد. حتی شما در arduino هم که سخت افزار محبوبی در دنبا است اثری از STK200/300 نخواهید دید ولی در عوض USBasp هست!

حتی در مورد TNM هم ایراداتی وجود دارد. مثلا اینکه اصلا قادر به تشخیص درج غلط میکرو در زیف سوکت نیست! و ممکن است شما را به اشتباه بیاندازد و زمانیکه میکرو را جابجا زده اید و دستور پروگرامر را زدید، بدون اینکه به شما پیام خطا دهد؛ اعلام موفقیت آمیز بودن عملیات را میدهد! یعنی توهم با درجه 101 درصد. امتحانش هم ضرری ندارد یک میکرو مثلا 20 پین مثل Tiny24 را در نزدیکی اهرم زیف سوکت برخلاف راهنما قرار دهید و دستور خواند و نوشتن فیوز بیت ها را هم بدهید.

در مورد مشکل تاینی 13 هم به نظر من اتفاقا بسکام گزینه ای دارد که ProgISP فاقد آن است. و آن گزینه تنظیم فرکانس کلاک پروگرامر بصورت AUTO است.

در این حالت درصورتیکه پروگرامر شما این حالت را ساپورت کند، بصورت اتوماتیک سرعت پروگرام توسط پروگرامر تعیین میشود. و به نظر من اشکال پیش آمد توسط اکثر دوستان هم انتخاب سرعت بالاتر از حد قابل قبول برای tiny13 بوده است. کافیست که سرعت را بر روی 4 کیلوهرتز و یا کمتر تنظیم کنید.

البته گزینه AUTO در اغلب پروگرامرهای USBasp پشتیبانی نمیشود. و فقط برخی مدل های چینی وارداتی و پروگرامر سانا این قابلیت را دارند.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ابوالفضل نورمحمدی طایمه
                            مال منم همینطوری شد ولی مال من 3 تا میکروم سوخت تو میتونی از atmega32 استفده کنی این خانواده به صرفم هست بعد با تمام پروگرامر هام شناسایی میشه
                            مشکل اینه 32 تا پایه ناقابل اضافی میاد و ی 5 سانتی برد بزرگ تر میشه!

از دوستان تشکر میکنم همگی دست مریزاد

دیدگاه

نوشته اصلی توسط lachini
                              بله مطلب فوق صحت دارد و در این مشکل نمیتوان پروگرامر رامقصر دانست و باگی است که اتمل نیز به آن اشاره داشته است. و تنها راه حل آن از استفاده از روش ولتاژ بالا برای برنامه ریزی است. که طبیعتا پروگرامرهایی خاصی این روش را ساپورت میکنند.
                              اینکه پروگرامر بعضا مشکل ساز میشود را بنده هم قبول دارم؛ اما مقایسه کردن هاتل با نوآوران را به هیچ عنوان! نوآوران فقط کپی برداری محض انجام داده و علاوه بر آن با قرار دادن زیف سوکت به روش غیر استاندارد و اتصال کوتاه کردن پین های مختلف مشکلات زیادی را برای میکروها ایجاد میکند. کلا پروگرامرهایی که فقط با اتصال کوتاه کردن زیف سوکت آنرا به پروگرامر خورانده اند، قابل اعتماد نیستند. به تصویر زیر نگاه کنید :

من توصیه میکنم این بخش از تاپیک را حتما مطالعه کنید :
                              http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=113874.msg740479#msg740479

اما در مورد هاتل باید گفت که در بین پروگرامرهای فعلی بازار داخلی از نوآوران بسیار بهتر است. به هر حال هر پروگرامر معایب و مزایای خودش را دارد و مثلا STK200/300 برای بسیاری قابل استفاده نیست و علاوه بر آن سرعت بسیار کمی دارد. حتی شما در arduino هم که سخت افزار محبوبی در دنبا است اثری از STK200/300 نخواهید دید ولی در عوض USBasp هست!

حتی در مورد TNM هم ایراداتی وجود دارد. مثلا اینکه اصلا قادر به تشخیص درج غلط میکرو در زیف سوکت نیست! و ممکن است شما را به اشتباه بیاندازد و زمانیکه میکرو را جابجا زده اید و دستور پروگرامر را زدید، بدون اینکه به شما پیام خطا دهد؛ اعلام موفقیت آمیز بودن عملیات را میدهد! یعنی توهم با درجه 101 درصد. امتحانش هم ضرری ندارد یک میکرو مثلا 20 پین مثل Tiny24 را در نزدیکی اهرم زیف سوکت برخلاف راهنما قرار دهید و دستور خواند و نوشتن فیوز بیت ها را هم بدهید.

در مورد مشکل تاینی 13 هم به نظر من اتفاقا بسکام گزینه ای دارد که ProgISP فاقد آن است. و آن گزینه تنظیم فرکانس کلاک پروگرامر بصورت AUTO است.

در این حالت درصورتیکه پروگرامر شما این حالت را ساپورت کند، بصورت اتوماتیک سرعت پروگرام توسط پروگرامر تعیین میشود. و به نظر من اشکال پیش آمد توسط اکثر دوستان هم انتخاب سرعت بالاتر از حد قابل قبول برای tiny13 بوده است. کافیست که سرعت را بر روی 4 کیلوهرتز و یا کمتر تنظیم کنید.

البته گزینه AUTO در اغلب پروگرامرهای USBasp پشتیبانی نمیشود. و فقط برخی مدل های چینی وارداتی و پروگرامر سانا این قابلیت را دارند.
                              oo:
                              جاااااااان؟!!!!!!!
                              الان با بنده بودید؟! oo:
                              من در جایی از حرفهام TNM رو تایید کردم که معایبش رو گوشزد شدید؟ oo:
                              [-(

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X