اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

راه اندازی موتور

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

راه اندازی موتور

سلام .ممنون میشم کسی راهنماییم کنه
    هدف مدارم اینه که موتور تو دو سرعت پایین متفاوت شروع به چرخش کنه و البته با فشردن کلید on/off با سرعت پایین شروع به چرخش کنه ولی وقتی من کلیدو میزنم با سرعت خیلی زیاد میچرخه! چطور میتونم با سرعت پایین موتور رو start کنم؟)
    http://s3.picofile.com/file/8211924384/l298.rar.html
    اگه فرصت کردین به سوال اولم جواب بدین ممنون میشم ولی اگه فقط میتونین تو یه سوال راهنماییم کنین اولویت با سوال دوممه که میخوام بپرسم. بهم گفتم به جای درایور از ماسفت استفاده کنم و یه 7seg هم بزارم که مدت زمان فعالیت موتور رو نشون بده (با همون عملکرد کلیدها)

http://s3.picofile.com/file/8211920784/mosfet.rar.html

بدون موتور عملکرد ساعت درسته ولی با موتور 7seg چراغهاش نیمه یک در میون خاموش روشن میشه. فکر میکنم فرکانسش به هم ریخته!

پاسخ : راه اندازی موتور

مدارت اشکال زیاد داره

اول اینکه کلید on /off اصلا اونی نیست که باید باشه . از یک SWITCH استفاده کن( با همین اسم)
    SPEED2 هم باید یک BUTTON باشه. مثل SPEED 1 اینطوری که همیشه وصله که !!
    فعلا همین دو تا رو برطرف کن اگر برنامت درست باشه احتمالا کار کنه
    برای راه اندازی اهسته باید از پالس های PWM اسفاده کنی
    برای سوال دوم : درایور با ماسفت نوی نت زیاد هست
    دیگه اینکه باید اول استفاده از سون سگمنتو یاد بگیری بعد باید برنامه مناسب نوشته بشه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط 21.eli
      سلام .ممنون میشم کسی راهنماییم کنه
      هدف مدارم اینه که موتور تو دو سرعت پایین متفاوت شروع به چرخش کنه و البته با فشردن کلید on/off با سرعت پایین شروع به چرخش کنه ولی وقتی من کلیدو میزنم با سرعت خیلی زیاد میچرخه! چطور میتونم با سرعت پایین موتور رو start کنم؟)
      http://s3.picofile.com/file/8211924384/l298.rar.html
      اگه فرصت کردین به سوال اولم جواب بدین ممنون میشم ولی اگه فقط میتونین تو یه سوال راهنماییم کنین اولویت با سوال دوممه که میخوام بپرسم. بهم گفتم به جای درایور از ماسفت استفاده کنم و یه 7seg هم بزارم که مدت زمان فعالیت موتور رو نشون بده (با همون عملکرد کلیدها)

http://s3.picofile.com/file/8211920784/mosfet.rar.html

بدون موتور عملکرد ساعت درسته ولی با موتور 7seg چراغهاش نیمه یک در میون خاموش روشن میشه. فکر میکنم فرکانسش به هم ریخته!
      سلام
      یکم سوالاتتون نا مفهومه!! لطفاً یکم بهتر توضیح بدید که می خواید چه کاری انجام بدید. یک سناریوی مشخص رو در نظر بگیرید و عنوان کنید.

برای کنترل سرعت موتور DC می تونید از تکنیک PWM استفاده کنید. ینی پالس های مستطیلی با عرض های متفاوت به موتور اعمال کنید تا سرعت موتور تغییر کنه. برای مثال فرض کنید ولتاژ 12V و موتور 12V در اختیار دارید. اگر پالس های مربعی با دامنه ی همون 12V و با دیوتی سایکل %50 رو در فرکانس قابل قبول به موتور اعمال کنید، موتور در ورودی خود ولتاژ 6V رو خواهد دید و با سرعت کمتر خواهد چرخید.
      برای سوال دومتون هم فکر می کنم اشکال در برنامه نویسی هست. ضمناً به نظرم کد های 7seg رو اشتباه نوشتین، چون یکی از LED ها اصلاً روشن نمیشه.

اون کریستال ساعت اون وسط چی میگه؟ کریستال ساعت برای IC مربوطه مناسبه! وقتی از میکرو استفاده می کنید از کریستال معمولی و با فرکانس بالا استفاده کنید! مثلاً کریستال 16MHz.
      اگر در نوشتن برنامه ی ریفرش برای 7seg ها مشکل دارید، از 7seg های مجزا به همراه لچ استفاده کنید.
      همچنین می تونید از یک مدار منطقی شمارنده با IC مربوطه استفاده کنید و فقط پالس شمارش اون رو با میکرو تولید کنید.
      در کل اگر بتونید برنامه ی همین مدار رو اصلاح کنید، بهینه ترین حالت همین هست.

چند توصیه ی مهم :
      1- بستن کلید ها به این صورت اشتباه هست. همونطور که می بینید وقتی کلید ها فشرده نیستند، پایه های مربوطه در میکرو خاکستری رنگ میشن. این ینی وضعیت نامشخص!! در این حالت شما وارد باند ممنوعه ی ولتاژ در دنیای دیجیتال شدید و وضعیت PullDown مشخص نیست. نحوه ی صحیح بستن کلید ها رو در شکل زیر قرار دادم.
      2- کاتد 7seg ها رو مستقیم به میکرو متصل نکنید. (کلا هیچ مصرف کننده ای رو مستقیم به میکرو متصل نکنید.) از سوییچ های ترانزیستوری برای دادن زمین به کاتد ها استفاده کنید، و ترانزیستور ها رو با میکرو کنترل کنید.

***موارد بالا میتونن عامل ایجاد نویز باشن. حتماً این موارد رو برطرف کنید و سپس تست نمایید.

*** يا راهي خواهم يافت، يا راهي خواهم ساخت ... ***

دیدگاه

سلام. ممنون از راهنمایی دوستان. متاسفم که نتونستم جواب لطف شما رو بدم. درگیر یه سری مسائل شخصی شده بودم و از پروژه دور افتادم.
        دیشب یه مقدار روش کار کردم ولی نتونستم جواب بگیرم.
        نمیدونم چرا وقتی موج pwm رو به میکرو میدم سون سگمنت که به درستی زمان رو نشون میداد به هم میریزه...
        من باید برای موتور سه سرعت در نظر بگیرم (میخوام با زدن هر کلید رو سرعت مورد نظر بچرخه) ولی در همون قدم اول سون سگمنت به هم میریزه!
        قبل از اینکه بخوام کاری کنم از بیس مشکل پیدا میکنه

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
        X