اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کراس اوور پسیو

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کراس اوور پسیو

سلام دوستان من دارم برای خودم یه جفت باند بزرگ درست میکنم بلندگوهام شامل ساب ووفر و ووفر و میدرنج و توییتر و سوپر توییتر هست میخاستم دوستان راهنماییم کنن که چطور میتونم مدار کراس اوور با سه خروجی را به پنج خروجی تبدیل کنم ؟
    ور در ضمن سلف های مدار کراس اوور را چجور میشه تهیه کرد ؟
    آیا میشه از همین سلفای موجود در بازار استفاده کرد ؟

پاسخ : کراس اوور پسیو

اگه تهران هستی پاساژ امجد بگردی گیر میاری

دیدگاه

سلام ممنون که جواب دادید من شهرستانم اینجا کراس اوور با سه خروجی هست ولی من با پنج خروجی احتیاج دارم

دیدگاه

سلام دوست عزیز
        لینک زیر در مورد سلف ها

http://logicaudio.ir/content.php/524-%D8%A2%D9%85%D9%88%D8%B2%D8%B4-%D8%B3%D8%A7%D8%AE%D8%AA-%D8%B3%D9%84%D9%81-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%AD%D9%84%D9%82%D9%88%DB%8C
        هر گاه خداوند تو را به لبه پرتگاه هدايت کرد به خدا اطمينان کن،يا تو را از پشت خواهد گرفت يا به تو پرواز کردن خواهد آموخت.

دیدگاه

سلام دوستان میشه راهنماییم کنین در ساخت کراس اور میشه از سلف تورویدی که در بازار آماده موجوده استفاده کرد ؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط madar1
            سلام دوستان میشه راهنماییم کنین در ساخت کراس اور میشه از سلف تورویدی که در بازار آماده موجوده استفاده کرد ؟
            میشه ولی صدارو از خطی بودن درمیاره
            هسته هوا واسه صوت بهترین هسته هستش
            زکات علم نشر آن است
            بیشتر با من اشنا بشین :
            http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=1721.375
            ساخت منبع تغذیه ازمایشگاهی :
            http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=110170.0

دیدگاه

سلام ممنون که راهنمایی کردید
              راستش من فرمول سلف هسته هوا را دارم فقط نمیدونم برای هر بلندگو یا هر وات قدرت آمپلیفایر سیم باید چه قطری داشته باشه
              در ضمن اگر سلف را دور لوله pvc بپیچیم مشکلی براش پیش نمییاد ؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط madar1
                سلام ممنون که راهنمایی کردید
                راستش من فرمول سلف هسته هوا را دارم فقط نمیدونم برای هر بلندگو یا هر وات قدرت آمپلیفایر سیم باید چه قطری داشته باشه
                در ضمن اگر سلف را دور لوله pvc بپیچیم مشکلی براش پیش نمییاد ؟
                قطر سیم اندازه ای باشه که امپدانس دو سر سلف زیاد نباشه و بتونه جریان مورد نیاز باند رو تامین کنه.
                شما ببین چقدر جریان نیز داره باندتون نسبت به اون سیم رو انتخاب کنید (بیشتر جریان مهمه تا امپدانس )
                پی وی سی هم نارساناست مشکلی ایجاد نمیکنه
                زکات علم نشر آن است
                بیشتر با من اشنا بشین :
                http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=1721.375
                ساخت منبع تغذیه ازمایشگاهی :
                http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=110170.0

دیدگاه

سلام.چرا کراس اوور 5 راههو چرا این همه ووفر و سوپر تیوتر و .....؟
                  شما 3راهشو بسازید ولی درستشو بسازید،در انتخاب بلندگوها دقت کنید.
                  اما کراس اوور 5راهه یک مشکل دیگه ای هم داره اونم اینه که نمیتونه دقیق فرکانس هارو از هم جدا کنه.همون سه راهه در اینجا بهتره.
                  شما ساب ووفر و ووفرتون رو به هم،مید رنج که هیچ و تیوتر و سوپر تیوتر رو به هم موازی کنید ولی ترجیها یه خازن 0.47میکرو با سوپر تیوتر و یدونه سلف کوچیک با همون لوله برای سابووفر بسازید،اینجوری یه کراس اوور 5 راهه خواهید داشت.موفق باشید.
                  دماغم شکست،دوهفته ای خوب شد،دستم شکست،یه ماهه خوب شد،چاقوم زدند،10روزه خوب شد،
                  قلبم شکست،هیچ وقت خوب نشد.
                  ای روزگار لعنتی!

دیدگاه

تشکر جناب jahan43 میشه بفرمایید اون سلف که گفتید قبل از ساب ووفر بزارمو مقدارشو چند بزارم ؟

دیدگاه

سلام دوستان
                      بنده یه امپ با دو خروجی ۱۷۰ وات میخوام بسازم که امپدانسش هم ۱۶ اهمه
                      برای هر خروجی ۳تا بلندگو شامل ساب-مید-توییتر که البته بلندگوها رو میخوام بخرم
                      باندهایی که دیدم امپدانسشون ۴-۴-۸ هست
                      اینا رو که توانهای مجموعشون حدود ۲۰۰ وات هست رو میخوام با هم سری کنم که امپدانس بشه ۱۶

چنتا سوال دارم:
                      ۱-الان توان تک تکشون به طور مثال اگه یکی ۳۰ باشه یکی ۷۰ یکی ۱۰۰ ، باتوجه به خروجی ۱۷۰ واتی مشکلی واسشون که پیش نمیاره (چون توان مجموع محاسبه میشه که اینجا حدودا ۲۰۰ هست...)
                      ۲-فروشنده میگفت نیازی به فیلتر پیچیده نداری و با چنتا خازن و سلف کارت راه میافته. سوالم اینه که الان توی هر باکس (که شامل ۳تا بلندگو هست) باید چه سلف و خازنی (یا حتی مقاومت) بذارم ؟
                      یعنی موازی یا سری با کدوم اسپیکر؟؟؟؟ نحوه محاسبه و......

ممنون میشم برای راه اندازیش ریز به ریز () راهنماییم کنید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط javado008 نمایش پست ها
                        چنتا سوال دارم:
                        ۱-الان توان تک تکشون به طور مثال اگه یکی ۳۰ باشه یکی ۷۰ یکی ۱۰۰ ، باتوجه به خروجی ۱۷۰ واتی مشکلی واسشون که پیش نمیاره (چون توان مجموع محاسبه میشه که اینجا حدودا ۲۰۰ هست...)
                        ۲-فروشنده میگفت نیازی به فیلتر پیچیده نداری و با چنتا خازن و سلف کارت راه میافته. سوالم اینه که الان توی هر باکس (که شامل ۳تا بلندگو هست) باید چه سلف و خازنی (یا حتی مقاومت) بذارم ؟
                        یعنی موازی یا سری با کدوم اسپیکر؟؟؟؟ نحوه محاسبه و......
                        1 - هم توان و هم آمپدانس باند باید بیشتر از آمپلی باشه
                        اگر مجموع توان باندها مثلا 100 و آمپ 200 باشه ، صدای آمپلی رو از 50درصد بیشتر نمیتونی بکنی

2 - دوتا خازن و دوتا سلف میخوای ، یه خازن به توییتر ، یه سلف به ساب و یه خازن و سلف به میدرنج
                        نحوه محاسبه هم توی اینترنت هست و برای محاسبه فرکانس مورد نظر و امپدانس هر باندو میدی مقدار خازن و سلف و میده

دیدگاه

بله ممنون
                          اینارو دیشب توی انجمن پیدا کردم
                          الان مشکل اینجاست که منظور از اینکه توی سایتایی ک مقدار خازن و سلف رو برای ۲وی یا ۳وی
                          محاسبه میکنن یه فرکانسی میخوا.....
                          خب مگه ۳ وی نمیذاریم که هر بلندگو فرکانس مختص خودش رو پخش کنه
                          پس چرا از ما میخواد
                          یه فرکانس رو مشخص کنیم
                          مثلا یکی از دوستان که اسکرین گرفته بود فرکانس رو ۱۵۰۰ برای ۲وی که شامل توییتر و ساب ۸ اهم بود انتخاب کرده بود
                          و مقدار خازن و سلف رو دراورد

میخوام ببینم اون ۱۵۰۰ چیه رو چه حساب گذاشته
                          و من وقتی ساب دارم و فرکانس زیر ۲۰۰ میخوام تکلیفم چیه؟؟؟؟؟؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط javado008 نمایش پست ها
                            بله ممنون
                            اینارو دیشب توی انجمن پیدا کردم
                            الان مشکل اینجاست که منظور از اینکه توی سایتایی ک مقدار خازن و سلف رو برای ۲وی یا ۳وی
                            محاسبه میکنن یه فرکانسی میخوا.....
                            خب مگه ۳ وی نمیذاریم که هر بلندگو فرکانس مختص خودش رو پخش کنه
                            پس چرا از ما میخواد
                            یه فرکانس رو مشخص کنیم
                            مثلا یکی از دوستان که اسکرین گرفته بود فرکانس رو ۱۵۰۰ برای ۲وی که شامل توییتر و ساب ۸ اهم بود انتخاب کرده بود
                            و مقدار خازن و سلف رو دراورد

میخوام ببینم اون ۱۵۰۰ چیه رو چه حساب گذاشته
                            و من وقتی ساب دارم و فرکانس زیر ۲۰۰ میخوام تکلیفم چیه؟؟؟؟؟؟
                            اون فرکانس دلخواهه
                            یعنی من دوست دارم سابم زیر 120 هرتز میدرنج بین 120 تا 1200 و تویت از 1200 بیشتر پخش کنه پس مقدار ساب رو میذارم 120 و مقدار تویت رو میذارم 1200
                            این سایت بنظر من بهترینه تو محاسبه

توی سایت این مقدار ها رو میخواد ازت
                            Enter desired low crossover frequency ( FqL ) : مقدار فرکانس دلخواه برای ساب
                            Enter desired high crossover frequency ( FqH ) : مقدار فرکانس دلخواه برای توییتر
                            Enter impedance ( R t ) of tweeter : مقدار اهم توییتر
                            Enter impedance ( R m ) of mid driver : مقدار اهم میدرنج
                            Enter impedance ( R w ) of woofer : مقدار اهم ووفر

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

اینم یه عکس که مقدار فرکانسها رو نوشته که میتونی با کمک این عکس تصمیم بگیری چه فرکانسی میخوای

طبق عکس ووفر از20 تا 150
                            ساب ووفر از 150 تا 300
                            میدرنج از 300 تا 2500
                            و توییتر هم از 5000 تا 20000

دیدگاه

مجدد تشکر میکنم
                              ۳ سوال دیگه داشتم که الان موقعیتش پیش اومده با اجازه میپرسم:
                              منظور از امپدانس ورودی که روی مشخصات امپلی میزنن چیه
                              یا مثلا میگن امپدانس ورودیت رو تغییر بده، یعنی چی؟
                              ربطی به امپدانس خروجی امپ داره که مثلا میگیم ۱۰۰ وات رو ۴ اهم میده
                              یا نه ربطی نداره؟

۲-من وقتی بخوام پلیر (ایپاد) رو به دوتا امپ استریو وصل کنم کافیه یه تبدیل از این سوکتای aux )یک به دو) بذارم سر راهش
                              حله؟ ( بدون افت کیفیت و حجم صدا) یا نه مدار خاصی نیازه؟

۳-آقای احمدی عزیز یه جا به یکی از دوستان که میخواست یه خروجی فیلتر رو با امپ به ساب وصل کنه گفتن: 《واسه ساب یه فیلتر پایین گذر کافیه دوتا کانال رو یکی می کنی با مقاومت و وصلش می کنی به ورودی فیلتر پایین گذر》
                              خب یعنی اگه بدون اون مقاومته ول بشن ایرادی داره؟ دلیل اتصالش وجود صدای هر دو کانال توی خروجیه دیگه؟
                              جدیدترین ویرایش توسط javado008; ۰۲:۰۶ ۱۳۹۶/۰۸/۰۵.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X