اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

شروع به پردازش تصویر

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

شروع به پردازش تصویر

سلام دوستان.
    من تازه میخام شروع کنم به پردازش تصویر.
    چنتا سوال داشتم ازتون.
    سنسور خطی( linear sensor) چیست؟؟
    کلا این سنسور چطوری میتونه تصویر رو به ما برسونه؟
    من یه کاتالوگ سنسور گرفتم ولی چیز زیادی از pinout ش نفهمیدم ممنون میشم اگر کمکم کنید.
    مثلا یه سری پین داشت به نام shift gate یا clamp gate یا transfer clock نقهمیدم اینا چین اصن؟!
    و اینکه اگر من بخوام یه پروژه ی پردازش تصویر (خیلی سخت نه) رو با Fpga انجام بدن آیا لازمه که به زبان های دیگه مسلط بشم یا متلب کار کنم و ... یا با همون دانش fpga و پیدا کردن الگوریتم مناسب میشه حلش کرد؟؟
    ممنون میشم اگر پاسخ بدید

پاسخ : شروع به پردازش تصویر

سنسور خطی همان سنسور دوربین هست منتها دوربین ماتریس دو بعدیه این یک بعدی یعنی فقط یک یا چند لاین محدود پیکسل داره!
    اسن سنسور برای گرفتن تصویر اونطوری که سنسور دوربین عمل میکنه نیست برای کاربردهای خاصی هست!
    ولی برای گرفتن تصویر از این سنسور باید سنسور کل طول تصویر رو اسکن کنه و خروجی میشه یک عکس!
    سنسور های مختلف اینترفیس های مختلف دارند ولی کار با اینس سنسور ها سخت نیست
    در مورد پردازش تصویر شما با هر قطعه ای که کار میکنی باید کار با اون قطعه رو بلد باشید
    پردازش تصویر روی میکرو های ارم و با زبان c++ امکان پذیره و مقرون به صرفه تر

دیدگاه

ممنون از پاسختون.
      خب این سنسور که یک بعدیه یعنی عرض نداره دیگه؟!
      در مورد pin ها ایده ای ندارین؟
      ببینین پروژم اینه :میخام مثلا یک سری ماده ی دونه شکل از یک سرسره ای سرازیر کنم با این سنسور رنگشونو تشخیص بدم.با fpga هم میخام انجام بدم.
      ایده ای نظری چیزی ندارین؟

دیدگاه

برای بررسی باید دیتا شیت باشه حداقل اسم قطعه رو بگو oo:
        مدلی که من دارم 16000 پیکسله که برای هر رنگ حدود 5 هزار و خورده ای
        برای هر رنگ یک پین دیتا و یک پین کلاک داره همین - و ریت هر رنگ در حدود 5 مگا هرتز هست یعنی به صورت سنکرون با کلاک دیتا رو از پایه های رنگ میخونید به این نحو که تعداد پالسهای خروجی هر رنگ(پین) برابر با تعداد پیکسلها به اضافه ی تعداد ی پالس فریمبندی در ابتدا و انتهای هر فریم میباشد که برای خوندن شدت رنگ هر پیکسل باید با یک ADC نسبتا سریع(10 تا 20 مگا سمپل پر سکند برا سنسوری با 5000 پیکسل برای هر رنگ ) و رزولوش 8 بیت برای هر رنگ! (3 عدد برای سه رنگ) میزان ولتاژ خروجی هر پالس (پیکسل) رو بخونید و شدت رنگ رو نرمالیزه کنید بر اساس دیتاشیت و مقادیر هر پالس رو در فریم قرار داده و فریم ها رو در ماتریس دو بعدی قرار میدید و تصویر شما اماده است :smile:
        حالا هر قدر رزولوشن لاین شما بالاتر باشه یعنی تعداد پیکسل ها بالاتر باشه به ADC سریعتری به ازای هر رنگ RGB نیاز دارید

دیدگاه

واقعا ممنون. :applause:
          یه چیزایی دستگیرم شد ها!! ولی یکم هنوز واسم گنگه. :read:
          الان مدلی که من میخام استفاده کنم برای پروژه TCD2564DG هستش که مال شرکت توشیباست.
          حالا اگر قطعه ای که کار باهاش آسونتره سراغ دارین که بتونم باهاش پروژمو انجام بدم میتونین بهم معرفی کنین.
          الان مواد که میان پایین سرعتی حدود 5 متر بر ثانیه دارن اونجور که میگن من باید حداقل با سرعت 30khz نمونه گیری کنم.
          شما بی زحمت این دیتاشیتشو یه نیگا بندازین یکم راهنماییم کنین بفهمم چه کنم.
          خیلی ممنون

http://www.glyn.com/data/glyn/media/...G_090629_E.PDF

دیدگاه

خروجی این سنسور ها مشابه هم هستند -هیچ فرقی نمیکنه از کدوم سنسور استفاده کنید فقط یه سری که سریعتر هستند گرونترن!
            این سنسور رو شما چند گرفتید ؟ سرعت خوبی داره
            اول از همه برای خوندن خروجی این سنسور نیاز به 3 کانال ADC دارید برای هر رنگ! و خروجی ADC رو میدید به Fpga!
            دیگه در این مرحله بیشتر از این توضیح فایده نداره
            اینکه سنسور چه سرعتی داشته باشه علاوه بر سرعت حرکت به اندازه ی ماده ی در حال حرکت هم بستگی داره هر قدر ابعاد کمتر باشه باید سنسور سرعت بیشتری داشته باشه!
            اینکه گفتن باید با 30 کیلو هرتز سنسور جواب بده احتمالا ابعاد ماده خیلی کم هست؟
            چون این سنسور و سرعت حرکت ماده هم سریع هست باید ADC هم به نسبت سریعتر باشه

دیدگاه

خیلی ممنون از پاسختون.
              والا هنوز نریدمش،قرار هستش که بخرمش.
              خب الان یک سری pin های دیگه داره این سنسور که من نمیدونم چی هستن! :angry:
              مثل clamp gate یا shift gate که اینارو نمیدونم چی هستن.ممنون میشم اگر کمکم کنید.
              کلا زیاد ایده ای واسه خوندن دیتا ندارم ازین نوع سنسور.
              بله مواد کوچیکن مثل شن یا کوچیکتر که سرعتشون هم موقع عبور ازین سنسور زیاده واسه همین باس سریع نمونه گیری کرد.

دیدگاه

این سنسور قیمت بالایی داره به خاطر سرعتش احتمالا 300 400 دلاری باید باشه
                شیفت گیت که برای انتقال مقادیر پیکسلهای به خروجی به صورت سریال هست
                چیزی در باره ی کلمپ گیت ننوشته ولی از بلوک دیاگرام به نظر میاد برای فعال یا غیر فعال کردن خروجی هاست
                بر اساس تایمینگ برنامه بنویسید مشکلی پیش نمیاد
                از اینها در خطوط سورتینگ استفاده میشه

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                X