اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

طراحی فیدبک

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

طراحی فیدبک

درود
    به کمک یکی از دوستان این مدار رو طراحی کردند و من هم عملی بستم و جواب گرفتم خوشون پیشنهاد دادند که برای بهینه کردن و اضافه کردن محافظ های رایج و مخصوصا اضافه کردن فید بک از اساتید کسب نظر کنم
    البته من برای تبدیل ولتاژ وردی 9-12 ولت به +- 15 از این استفاده کردم و یه اسنابر هم بعد از ترانس گذاشتم که توی شماتیک نیست .[glow=red,2,300]ممنون می شم برای اضافه کردن فید بک به مدار بهم کمک کنید[/glow]

لینک دانلود شماتیک با کیفیت مناسب

معجزه پس از معجزه می آید و شگفتی ها از تجلی باز نمی مانند.

پاسخ : طراحی فیدبک

درود بر شما،

در این مدار، مصرف کننده چه چیزی است و به کجا وصل می شود؟

این طور که شما طراحی کرده اید، خود ترانزیستورها مصرف کننده هستند و حرارت تولید خواهند کرد.

پیروز باشید

دیدگاه

درود دوست عزیز
      دقیقا درست می فرمایید نزدیک 200 میلی آمپر خود اون ترانزیستور ها مصورف دارند ممنون میشم حالا توی این قدم راهمنایی کنید که چه طور بهیه کرد این طراحی رو و مثلا این مصرف ترانزیستور ها کمتر شه

ممنونم ازتون

دیدگاه

???

دیدگاه

سلام
          با توجه به اینکه اشاره ای نکردید، فرضم اینه که مدار یه دونه مبدل DC به DC از نوع پوشو پوش (یا همون پوش-پول) ئه.

بسته به اینکه می خواید ایزوله باشه، یا نباشه، مدار فرق می کنه. من نوع غیر ایزوله رو می گم؛

ولتاژ VREF برابر 5 ولته، و پایه IN+ میشه 2.5 ولت. در حالت کارکرد پایدار مدار، ولتاژ IN- هم باید بشه 2.5 ولت. فلذا با 2 تا دونه مقاومت از خروجی و زمین (که زممین خروجی و ورودی یکسان هستند) می تونید یه تقسیم مقاومت بسازید که بشه 2.5 ولت و وصلش کنید به همین پین IN-. تمام. مثلاً اگه یه 10k و یه 1K بذارید تقسیم مقاومتی، خروجی میشه 27.5 ولت DC.
          بیایید با Google آشتی کنیم!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط محمد رستمی
            سلام
            با توجه به اینکه اشاره ای نکردید، فرضم اینه که مدار یه دونه مبدل DC به DC از نوع پوشو پوش (یا همون پوش-پول) ئه.

بسته به اینکه می خواید ایزوله باشه، یا نباشه، مدار فرق می کنه. من نوع غیر ایزوله رو می گم؛

ولتاژ VREF برابر 5 ولته، و پایه IN+ میشه 2.5 ولت. در حالت کارکرد پایدار مدار، ولتاژ IN- هم باید بشه 2.5 ولت. فلذا با 2 تا دونه مقاومت از خروجی و زمین (که زممین خروجی و ورودی یکسان هستند) می تونید یه تقسیم مقاومت بسازید که بشه 2.5 ولت و وصلش کنید به همین پین IN-. تمام. مثلاً اگه یه 10k و یه 1K بذارید تقسیم مقاومتی، خروجی میشه 27.5 ولت DC.
            سلام جناب رستمی خوب هستید ؟ خیلی وقت بود زیارتتون نکرده بودم .
            بله ، پوش پول هست ، دی سی به دی سی و باید ایزوله باشه
            ممنونم ازتون

دیدگاه

نوشته اصلی توسط (به یاد استاد آقازاده)john lock
              سلام جناب رستمی خوب هستید ؟ خیلی وقت بود زیارتتون نکرده بودم .
              بله ، پوش پول هست ، دی سی به دی سی و باید ایزوله باشه
              ممنونم ازتون
              سلام
              ارادتمندیم. هستیم در خدمت اسلام و مسلمین. منتها بار علمی انجمن یکمی کم شده و ما هم کمتر متن می نویسیم

ببین، باید از یه اپتوکوپلر و یه دونه TL431 و یه سری مقاومت و خازن استفاده کنی. راستش من تا حالا خودم مدارش رو نبستم، ولی چند نمونه مداراتش اینجا هست:
              https://www.google.com/search?q=flyb...IViu9yCh2SxA0S

دیدگاه

دقیقا درست می فرمایید توی طرح اولیه آقای محمد شاهی بود ولی بعدا گفتند فعلا حذف کنید
                ایشون این کار رو کردند فقط نمی دونم عملکردش جیه الان ، به نظرتون الان این درسته و چه طوری باید تست کنم ببینم درست عمل می کنه یا نه
                ممنون میشم

دیدگاه

شما باید جریان عبوری از دیودِ اپتوکوپلر رو محاسبه کنید، این رو در مقدار CTR اپتوکوپلر ضرب کنید تا جریان ترانزیستور خروجیش به دست بیاد. توی دیتاشیت اپتوکوپلر نمودار مقادیر مختلف CTR بر حسب درصد وجود داره.
                  حالا، باید جریان دیود اپتو رو طوری تنظیم کنید که ولتاژ خروجی همونی باشه که شما می خواید.

دیدگاه

ممنونم ازتون
                    من یه چیزی رو متوجه نمیشم (البته به این دلیله رشته ام کامپیوتر بوده ) من فکر می کردم فید بک برای کنترل عرض پالس خروجی هست
                    حالا اگه اینجوریه یعنی دیگه رگولاتر نیاز نداریم که ولتاژ رو ثابت کنیم ؟؟

ارادتمند

دیدگاه

در مورد سوئیچینگ خیلی بحث شده توی انجمن.
                      ببین جان لاک عزیز، فیدبک به طور عام یعنی از خروجی نمونه بگیری و به یه نحوی تحویلش بدی به کنترل کننده. کنترل کننده هم این نمونه رو با مقدار مرجع مقایسه می کنه و به یه طریقی خروجی رو اصلاح می کنه.

توی رگولاتورهای خطی اعم از 7805 و LF33 و LD1117 و همه انواع دیگه، مثبت یا منفی داخل آی سی 2 تا مقاومت مقسم ولتاژ هست که از خروجی نمونه می گیره و میده به یه تقویت کننده که به این طریق ولتاژ خروجی رو روی همون عدد ثابت (مثلاً 5 ولت) نگه می داره. شما این تقسیم مقاومت رو اصلاً نمی بینی!
                      برای انواع رگولاتورهای قابل تنظیم مثه LM317 و امثال اون، شما باید این مقاومت ها رو بیرون از آی سی توی برد قرار بدید.

برای رگولاتورهای سوئیچینگ اعم از LM2576 یا 34063 باز هم این قضیه برقراره، منتها، دیگه داخل آی سی تقویت کننده نیست، بلکه مقایسه گر وجود داره که توسط اون مقایسه گر با مرجع ولتاژ داخل آی سی، یه پالس PWM ایجاد می شه و بسته به نوع مدار این PWM می تونه یه ولتاژی در خروجی ایجاد بکنه. پس مقاومت ها یا داخلی هستند، یا باید خارج از آی سی قرار بدیمشون.

توی کنترل کننده های سوئیچینگ از نوع 3524 یا 3525 یا 3843 یا 3844 یا 3845 یا هر نوعِ دیگه، پایه های مقایسه گر داخلیِ آی سی اومده بیرون و شما باید خودتون سرِ مثبت مقایسه گر رو به ولتاژ مرجع وصل کنید و سرِ منفیش رو به یه نمونه ای از خروجی وصل کنید. برای مثالی که در مورد فیدبک غیرایزوله اون اول گفتم، همین مسئله برقراره. ولتاژ مرجع رو دادیم 2.5 ولت، و اون یکی پایه مقایسه گر رو یه ضریبی از ولتاژ خروجی قرار دادیم.

در مورد فیدبک ایزوله، شما باید به یه طریقی نمونه ولتاژ خروجی رو بگیری و ایزوله تحویلش بدی به پایه منفی مقایسه گر. برای این کار شما اول این ولتاژ رو به جریان تبدیل می کنی و به دیود یه اپتوکوپلر می دی. مثلاً اگه ولتاژ خروجی دقیقاً 12 ولت باشه، این جریان دقیقاً 5mA میشه. مثلاً گفتما... حالا، اپتوکوپلر یه نسبتی از این جریان رو میده توی خروجی. این نسبت خطی نیست ولی توی دیتاشیت با عنوان CTR بر حسب درصد عنوان شده. خوب، فرض کن CTR برابر 40% هست. پس جریانی که توی کلکتور اپتوکوپلر میاد برابر 2mA میشه. حالا کافیه این جریان رو از یه مقاومت عبور بدی و یه جوری ترانزیستوره رو بایاس کنی که ولتاژ مورد نظرِ شما تو پایه منفی مقایسه گر ظاهر بشه (در موردِ مدار شما، این ولتاژه باید بشه 2.5 ولت به ازای خروجیِ مورد نظر).

حالا اینکه این خروجی ولتاژ ریپل داره و یکم نوسان داره و وقتی ازش جریان می کشی یکم افت می کنه و اینا، بحثای ثانویه ست که تمامش راه حل داره.

این بود داستان فیدبک در منابع تغذیه خطی و سوئیچینگ.
                      خیلی حرف زدما! امیدوارم مفید بوده باشه

دیدگاه

حیف که این دکمه تشکر یک بار بیشتر کار نمیکنه

دیدگاه

بازم ممنونم ازتون جناب رستمی
                          اما در مورد تذکری که آقای مته به خشخاش دادند
                          نوشته اصلی توسط مته به خشخاش
                          درود بر شما،

این طور که شما طراحی کرده اید، خود ترانزیستورها مصرف کننده هستند و حرارت تولید خواهند کرد.
                          واقعا درست فرمایش می کنند توی حالت معمولی 200 میلی آمپر جریان میکشه خود مدار بدون مصرف کننده شما برای رفع این ایراد نظری ندارید با توجه به شماتیک

دیدگاه

به نظرم مشکلی نداره ها. چیزی اون وسط نیست که جریان مصرف کنه که. مگر اینکه ترانس سوئیچینگ رو درست طراحی نکرده باشید. یه ذره هم می شه درایو گیت ماسفت ها رو ارتقاء داد که تلفات دینامیک کمتری داشته باشه.

بیشتر از این چیزی نمی دونم :icon_razz:

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                            X