اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

قدم به قدم ساخت تسلا همراه عکس

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

قدم به قدم ساخت تسلا همراه عکس

سلام به دوستای خوبم
    چن هفته ای بود زده بودم تو کار مدار هایHI VOLTAGE هم برای تفریح :twisted: و هم برای پروژه مدرسه. قرار بود که تسلا و جنتراتور مارکس بسازم که اول سراغ تسلا رفتم که هم کم خرج تر بود و جنراتور مارکس واسم کمی توش ابهام بود که اونم بعدا میسازم، خب بریم بسازیم،

همین اول کار میگم تسلا یه ابزار بسیار خطر ناک :twisted: هست اگه ارک اون بهتون بخوره دچار شوک وحشت ناکی میشید چون این ابزار 50kv خروجی داره. نمیخام منصرفتون کنم که نسازیدش ولی تمام نکات ایمنی رو رعایت کنید حتما تو مکان باز مثل تو حیاط مدارتون رو تست کنید از دست زدن به هر سیمی بعد از ترانس بپرهیزید. دست زدن که صحله ممکنه با نزدیک کردن هم دچار شوک شید. و حتما از دمپایی پلاستیکی اسفاده کنید، تمام وسایل الکترونیکی نزدیک کویل میسوزن پس گوشی یا ... دور کنید، حداقل 2 متر از تسلا فاصله بگیرید تا خدا نکرده ارکش بهتون نزنه، همین قدر که تسلا برای ازمایشات مفیده ممکنه بهتون شک وارد کنه لطفا مواظب باشید من هیچ مسولیتی ندارم خیلی واضح میگم.
    مدار کلی:

خب این مدار از سه قسمت تشکیل شده : 1-اسیلاتور 2-ترانس های ولتاژ 3-کویل تسلا
    اسیلاتور همون طور که میدونید نوسان ساز هست که ولتاژ DC رو بهAC تبدیل میکنه.که من برای راحتی کارتون مدار و PCB رو اینجا میزارم
    2-ترانس های ولتاژ:

این ترانس برای تبدیل ولتاژ به 15KV استفاده میشه و در واقع تغذیه کویل تسلا رو فراهم میکنه، این ترانس رو میتونید تو تلویزیون و مانیتور های قدیمی CRT پیدا کنید یا از کویل خودرو یا از ترانس فندک اجاغ گاز. من اینجا اموزش پیدا کردن ترانس تلویزیون بهتون یاد میدم چون رایج تره با این اموزش کمی فکر کردن میتونید پایه های باقیه ترانسو پیدا کنید، (اخر کار توضیح میدم)
    راستی اگه از ترانس تلویزیون یا مانیتور های رنگی استفاده کنید چون داخلشون دیود های ولتاژ داره نیازی به خرید این دیود های کم یاب نیست.

3-کویل تسلا و خازن و اسپارگ گپ:

کویل تسلا: کویلی که ولتاژ ترانس رو چند برابر میکنه که باید بسازیدش.
    خازن های ولتاژ:این خازن ها هم واسه نتیجه بهتر هست که هم میشه بسازید و هم میشه خازن های 2KV رو سری کنید. بنظرم ساختش بهتره و ارزان تر.
    اسپارک گپ

: اسپارگ گپ دو میله نزدیک به هم (با فاصیه یک میلیمتر و شاید کمتر) هست که باعث میشه خازن بدون اتصال دو پایه دشارژ شه و خراب نشه.
    اما اسپارک گپ در این مدار یه وظیفه دیگه هم داره، سیم پیچ اولیه تسلا تقریبا 0.5 اهم مقاومت داره و اگه خروجی ترانس های ولتاژ به این وصل بشه در چند ثانیه ترانس های ولتاژتون خواهد سوخت. با استفاده از اسپارک گپ دیگه جریان زیادی از ترانس کشیده نمیشه و باعث میشه نسوزه.

اموزش پیدا کردن پایه های ترانس: خب ترانس ما 8 تا پایه زیرش هست و یه سیم قرمز از بالاش میاد بیرون، اول باید سیم پیچ اولیه رو پیدا کنیم. مولتی متر رو رو تست بوق بزارید بین پایه ها دنبال پایه هایی باشید که به هم راه بدن و بوق بزن. نتایج رو یادداشت کنید.

بعد تروجی اسیلاتوری رو که ساختید به این پایه ها بدید . مدارو روشن کنید اگه صدایی از ترانس اومد بدونید پایه هارو درست پیدا کردید :job:
    و حالا پیدا کردن دور های ثانویه: سیم قرمز بالای تراتس رو به پایه ها نزدیک کنید(نزدیک کنید به هم نزنیدا) با ار پایه ای که ارک زد یعنی سیم قرمز و این پایه میشن سیم پیچ ثانویه. خب پایه ها هم پیدا شد.

اموزش ساخت کویل تسلا: خب برای ساخت کویل تسلا به لوله پولیکا به قطر 4 سانت با لوله سبز نیاز داریم. طول لولتون هم نیم متر خوبه.(البته اگه میخاید پایه هم داشته باشه یک متر بگیرید،).
    سیم لاکی:سیم لاکی دور اولیه باید 2 میلی متر باشه به طول 30 سانت یا بیشتر و سیم لاکی ثانویه باید 0.2 میلی متر باشه و طول خیلی زیاد 60 متر یا بیشتر.(البته من متر نکردم تقریبی میگم :biggrin

خب ابتدا سیم نازک رو برمیداریم و از سر لوله 1 سانت جا میزاریم وسیم رو تا ته دور لوله میپیچیم به ای شکل:

تموم شد ابتدا و انتهای سیم پیچ و چسب میزنیم تا باز نشه،

بعد سیم ضخیم رو برمیداریم و در انتهای سیم پیچ ثانویه 3 تا 4 دور میپیچیم.و چسب میزنیم.
    کویل ما امادست حالا نظرتون چیه که سر کویل یه سیم پیچ حلقوی بسازیم که وقتی روشن شه نمای خیلی خوشکلی بده. خب دس به کار شید. یه هسته تیروئدی با سایز مناسب بردارید. دورش 20 دور سیم 0.6میلی متر بپیچید.تموم شد.
    شاید بعضی ها بپرسن چرا ترانس هسته نداره مگه بدون هسته هم میشه oo:؟ منم در جوابشون میگم ترانس های تبدیل های ولتاژ به های ولتاژ نیازی به هسته نیست البته میتونید بزاریدا ولی نیازی نیست :smile: چون در واقع هسته عمل القاع ولتاژ رو انجام میده ولی توی این ترانس ها چون ولتاژ خیلی بالاست. نیازی به ترانس نیست خودشون القا میشن

ساخت اسپارگ گپ

: ساختش خیلی راحته هر دو میله ای که 1 میلی متر از هم فاصله داشته باشه رو میشه به عنوان اسپارگ گپ استفاده کرد. من اینجوری ساختم. این قطعه پلاستیکی توی مغازه هایی که لوازم رباتیک دارن گیر میاد نمیدونم اسمش چیه عکسو بهشون نشون بدی بهت میدن.

ساخت خازن ولتاژ بالا: چن عدد طلق پلاستیکی شفاف A5 یا A4 بردارید با فویل المینیومی.
    اگه طلق هاتون A4 هست از وسط ببریدش که بشه A5
    فویل هاتون هم در اندازه های 11 در 16 سانت ببرید.و کنار بزارید،
    اول یه طلق بزاید رو میز بعد یه فویل روش. یه سیم بردارید بهش لحیم کنید این میشه پایه یک خازن، بعد رو فویلتون یه طلق بزارید بعد یه فویل همینجوری 5 بار ادامه بدید، از اخرین فویلتون هم یه سیم دیگه لحیم کنید و یه طلق روش بزارید. بعد با کمی حوصله اینو میپیچید و چسب میزنید، تموم شد :nice:

البته من این انوزو ساخت خازن رو از روی یه فیلم روسی دیدم اگه مشکلی داشت یا اشتباه بود بگید،

خازن و اسپارک گپ رو هم نیازی نیست بساید. یه استارت مهتابی بردارید

بازش کنید.

به همین راحتی :smile:

دیود های ولتاژ: این دیود باعث میشه که جریان فقط از یه طرف وارد خازن بشه و خازن شارژ و دشارژ نشه. البته همونطور که گفتم ترانس تلویزیون رنگی داخلش دیود داره نیازی به استفاده ازش ندارید حالا اگه ترانستون سیاه سفید یا هر چیز دیگه ای بود باید دیود های ولتاژ بگیرید اگه این دیود هارو نداشت 7 تا دیود in4007 بگیرید و سری کنید.

pcb و مدار اسیلاتور هم فردا میزارم
    موفق باشید
    http://image.kocholo.ir/user/Sana/tazin/khat_gher.gif

پاسخ : قدم به قدم ساخت تسلا همراه عکس

اسیلاتور
    شماتیک اسیلاتور:

این مدار جناب های ولتاژ هست که از 555 استفاده کرده خیلیم خوبه.
    اینم PCB هاش که من طراحی کردم.

K1 و K2 رو به یک کلید وصل کنید. زیر ایسی هم جامپره یادتون نره
    اینم یه PCB که خودم زدم البته هنوز دریل و اسید ندارم :cry2:

دیدگاه

اگه میخاید یه خازن قوی بسازید این تایپک اقا وحید رو ببینید بدردتون میخوره،
      http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=86104.0
      خازن های داخل استارت ولتاژ تحملشون کمه ممکنه جواب نگیرید.

دیدگاه

فکر کنم مدارتون یه مشکل داره چرا که ولتاژ یکسو شده به ترانس تسلاتون اعمال میکنید که نمیتوان با این ولتاژ عمل چندین برابری ولتاژ را انجام داد بنا بر این باید از ترانس های ولتاژی استفاده کرد که دیود داخلی نداشته باشد یا بتوان ان را حذف کرد :read:
        یکی یدونه هستم------------ واسه نمونه هستم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط SSTK
          فکر کنم مدارتون یه مشکل داره چرا که ولتاژ یکسو شده به ترانس تسلاتون اعمال میکنید که نمیتوان با این ولتاژ عمل چندین برابری ولتاژ را انجام داد بنا بر این باید از ترانس های ولتاژی استفاده کرد که دیود داخلی نداشته باشد یا بتوان ان را حذف کرد :read:
          نه دوست عزیز ظرفیت خازن خیلی کم هست و نمیتونه موج رو حذف کنه.
          ولی برای احتیاط فرکانس اسیلاتور نباید زیاده زیاد بشه چون قدرتش میاد پاییین.

دیدگاه

سلام من علیرضا هستم
            به کویل تسلا خیلی علاقه دارم .
            برای همین دست به کار شدم
            یکی خازن شیشه ای 60 کیلو ولتی 35 نانو فاراد درست کردم وقتی دشارژ میشه خیلی صدای وحشتناکی داره ! :twisted:
            عکسش رو فردا میزارم
            من هنوز تو منبع تغذیه های ولتاژ برای کویل موندم !
            خیلی چیزها رو امتحان کردم مثل همین ترانس تی وی و هزار و یک چیز دیگه اخر هم به این نتیجه رسیدم که می شه دو کویل خودرو رو به صورت انتی پارال ( وارو موازی ) بست و با یک دیمر 500 واتی و یک خازن 8 میکرو 400 ولتی به برق شهر وصل کرد !
            اینطوری از هر کویل حدود 30 کیلو ولت میگیریم :evil: که جمع دو کویل میشه 60 کیلو ولت ! 30 میلی آمپر :twisted:
            ولی مشکل دیگه ای که دارم "دیود" های ولتاژ هست

ولی اونم حل میشه
            خیلی خوشحالم که این تایپک رو دیدم
            امیدوارم ادامه بدید
            با آرزوی سعادت و خوشبختی برای شما

دیدگاه

نوشته اصلی توسط SSTK
              اون اسپارگپ باعث میشه وقتی خازن شارژ شد دو سرش جرقه بزنه و برق رو عبور بده و به صورت سوزنی و با فرکانس خیلی بالا به اولیه کویل اعمال میشه برای همین تو ثانویه جریان القا میشه.

دیدگاه

سلام خوبید توی مدار کویل تسلا سیم که عکس اتصال به زمین زیرشه
                به کجا وصل میشه؟؟؟؟؟؟؟ اگه به زمین من چرا رو هوا گذاشتم کار داد
                جدیدترین ویرایش توسط محمد مهدی تمیزی; ۰۰:۴۰ ۱۳۹۶/۰۳/۱۹.

دیدگاه

سلام مدار عالیه .فقط من برای اسیلاتور از پاور کامپیوتر استفاده کردمروش هم به این صورت :دو تا سیم از ورودی ترانسی که دارین ((اولیه ترانس)) به اولیه ترانس تلوزیون وصل کنید اما مواظب باشد چون ولتاژ زیاده چیزی در حدود 110 ولت با فرکانس 100K هرتزالبته روش های تکمیلی تری هم وجود داره که میتونید از اینترنت پیدا کنی.دوستان لطفا نظر بدین
                  جدیدترین ویرایش توسط Ali0045; ۱۳:۰۱ ۱۳۹۶/۰۶/۱۵.

دیدگاه

وبسایت circuit digest هم روش ساده و خوبی رو معرفی کرده که البته اون ضعیف تر و در حالت پایه حدود 1300ولت خروجی داره که البته میتونید بیشترش هم کنید اما برای ی آزمایش و دیدن طرز کار تسلا کویل کار رو راه میندازه
                    جدیدترین ویرایش توسط hrostami; ۱۰:۴۵ ۱۳۹۶/۰۹/۰۵.

دیدگاه

با سلام:
                      در نقشه شماتیک ارسالی سیاه رنگ برق آیسی 555 از باتری20 ولت استفاده شده که تصحیح می شود که حداکثر ولتاژ کار آی سی 555 پانزده ولت می باشد. البته در نقشه دوم ارسالی ولتاژبین 12الی15ولت رعایت شده است.
                      علم را در آزمایشگاه باید یاد گرفت نه در دانشگاه
                      نابغه بودن 99 درصد با پشتکار و یک درصد با الهام است. (ادیسون)

دیدگاه

برای ساخت خازن بهتره از یروش دیگه استفاده کنید که راحتترم هست و خودم نتیجه راضی کننده گرفتم.
                        به این صورت که بک بطری پلاستکی دلستر رو میارین،بهش چسب کاغذ یا هر چسب دیگه ای میزنید(من خودم چسب مووو زدم که خوب بود واسه اینکار)بعد دور بطری یه لایه فویل میپیچی.البته یادتون باشه که گردن بطری،همون قسمت بالایی که باریک هست رو فویل نپیچید.فقط قسمت کلفت بطری و فقط با یک دور فویل یکدست و صاف.و بعد از این کار داخل بطری رو با آب نمک پر میکنید.در بطر رو هم سوراخ میکنید و یا میلی فلزی از هر جنسی فرو میکنید تو بطری.فویل ی قطب خازن هستش و میله قطب دیگر.چندتا درست کن با هم سری کن و ایشالا نتیجه مطلوب میگیری ازش در صورت انجام دادنش

دیدگاه

میشه بیشتر توضیح بدید در مورد اسیلاتور؟

دیدگاه

چتوری با کویل تسلا آهنگ بنوازیم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ی نبیزاده نمایش پست ها
                              چتوری با کویل تسلا آهنگ بنوازیم
                              برو تو چنل electroboom سرکتش رو ساخته و توضیح داده مهدی عزیز! کلا توی youtube بگردی افراد مختلفی ساختن و مدارش هست

امیرحسین ضیا

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X