ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

جهت تبلیغ در وب سایت ECA کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

صفحه 1 از 2 12 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 15
    2014/06/18
    675
    51

قدم به قدم ساخت تسلا همراه عکس

سلام به دوستاي خوبم
    چن هفته اي بود زده بودم تو کار مدار هايHI VOLTAGE هم براي تفريح :twisted: و هم براي پروژه مدرسه. قرار بود که تسلا و جنتراتور مارکس بسازم که اول سراغ تسلا رفتم که هم کم خرج تر بود و جنراتور مارکس واسم کمي توش ابهام بود که اونم بعدا ميسازم، خب بريم بسازيم،

همين اول کار ميگم تسلا يه ابزار بسيار خطر ناک :twisted: هست اگه ارک اون بهتون بخوره دچار شوک وحشت ناکي ميشيد چون اين ابزار 50kv خروجي داره. نميخام منصرفتون کنم که نسازيدش ولي تمام نکات ايمني رو رعايت کنيد حتما تو مکان باز مثل تو حياط مدارتون رو تست کنيد از دست زدن به هر سيمي بعد از ترانس بپرهيزيد. دست زدن که صحله ممکنه با نزديک کردن هم دچار شوک شيد. و حتما از دمپايي پلاستيکي اسفاده کنيد، تمام وسايل الکترونيکي نزديک کويل ميسوزن پس گوشي يا ... دور کنيد، حداقل 2 متر از تسلا فاصله بگيريد تا خدا نکرده ارکش بهتون نزنه، همين قدر که تسلا براي ازمايشات مفيده ممکنه بهتون شک وارد کنه لطفا مواظب باشيد من هيچ مسوليتي ندارم خيلي واضح ميگم.
    مدار کلي:

خب اين مدار از سه قسمت تشکيل شده : 1-اسيلاتور 2-ترانس هاي ولتاژ 3-کويل تسلا
    اسيلاتور همون طور که ميدونيد نوسان ساز هست که ولتاژ DC رو بهAC تبديل ميکنه.که من براي راحتي کارتون مدار و PCB رو اينجا ميزارم
    2-ترانس هاي ولتاژ:

اين ترانس براي تبديل ولتاژ به 15KV استفاده ميشه و در واقع تغذيه کويل تسلا رو فراهم ميکنه، اين ترانس رو ميتونيد تو تلويزيون و مانيتور هاي قديمي CRT پيدا کنيد يا از کويل خودرو يا از ترانس فندک اجاغ گاز. من اينجا اموزش پيدا کردن ترانس تلويزيون بهتون ياد ميدم چون رايج تره با اين اموزش کمي فکر کردن ميتونيد پايه هاي باقيه ترانسو پيدا کنيد، (اخر کار توضيح ميدم)
    راستي اگه از ترانس تلويزيون يا مانيتور هاي رنگي استفاده کنيد چون داخلشون ديود هاي ولتاژ داره نيازي به خريد اين ديود هاي کم ياب نيست.

3-کويل تسلا و خازن و اسپارگ گپ:

کويل تسلا: کويلي که ولتاژ ترانس رو چند برابر ميکنه که بايد بسازيدش.
    خازن هاي ولتاژ:اين خازن ها هم واسه نتيجه بهتر هست که هم ميشه بسازيد و هم ميشه خازن هاي 2KV رو سري کنيد. بنظرم ساختش بهتره و ارزان تر.
    اسپارک گپ

: اسپارگ گپ دو ميله نزديک به هم (با فاصيه يک ميليمتر و شايد کمتر) هست که باعث ميشه خازن بدون اتصال دو پايه دشارژ شه و خراب نشه.
    اما اسپارک گپ در اين مدار يه وظيفه ديگه هم داره، سيم پيچ اوليه تسلا تقريبا 0.5 اهم مقاومت داره و اگه خروجي ترانس هاي ولتاژ به اين وصل بشه در چند ثانيه ترانس هاي ولتاژتون خواهد سوخت. با استفاده از اسپارک گپ ديگه جريان زيادي از ترانس کشيده نميشه و باعث ميشه نسوزه.

اموزش پيدا کردن پايه هاي ترانس: خب ترانس ما 8 تا پايه زيرش هست و يه سيم قرمز از بالاش مياد بيرون، اول بايد سيم پيچ اوليه رو پيدا کنيم. مولتي متر رو رو تست بوق بزاريد بين پايه ها دنبال پايه هايي باشيد که به هم راه بدن و بوق بزن. نتايج رو يادداشت کنيد.

بعد تروجي اسيلاتوري رو که ساختيد به اين پايه ها بديد . مدارو روشن کنيد اگه صدايي از ترانس اومد بدونيد پايه هارو درست پيدا کرديد :job:
    و حالا پيدا کردن دور هاي ثانويه: سيم قرمز بالاي تراتس رو به پايه ها نزديک کنيد(نزديک کنيد به هم نزنيدا) با ار پايه اي که ارک زد يعني سيم قرمز و اين پايه ميشن سيم پيچ ثانويه. خب پايه ها هم پيدا شد.

اموزش ساخت کويل تسلا: خب براي ساخت کويل تسلا به لوله پوليکا به قطر 4 سانت با لوله سبز نياز داريم. طول لولتون هم نيم متر خوبه.(البته اگه ميخايد پايه هم داشته باشه يک متر بگيريد،).
    سيم لاکي:سيم لاکي دور اوليه بايد 2 ميلي متر باشه به طول 30 سانت يا بيشتر و سيم لاکي ثانويه بايد 0.2 ميلي متر باشه و طول خيلي زياد 60 متر يا بيشتر.(البته من متر نکردم تقريبي ميگم :biggrin

خب ابتدا سيم نازک رو برميداريم و از سر لوله 1 سانت جا ميزاريم وسيم رو تا ته دور لوله ميپيچيم به اي شکل:

تموم شد ابتدا و انتهاي سيم پيچ و چسب ميزنيم تا باز نشه،

بعد سيم ضخيم رو برميداريم و در انتهاي سيم پيچ ثانويه 3 تا 4 دور ميپيچيم.و چسب ميزنيم.
    کويل ما امادست حالا نظرتون چيه که سر کويل يه سيم پيچ حلقوي بسازيم که وقتي روشن شه نماي خيلي خوشکلي بده. خب دس به کار شيد. يه هسته تيروئدي با سايز مناسب برداريد. دورش 20 دور سيم 0.6ميلي متر بپيچيد.تموم شد.
    شايد بعضي ها بپرسن چرا ترانس هسته نداره مگه بدون هسته هم ميشه oo:؟ منم در جوابشون ميگم ترانس هاي تبديل هاي ولتاژ به هاي ولتاژ نيازي به هسته نيست البته ميتونيد بزاريدا ولي نيازي نيست :smile: چون در واقع هسته عمل القاع ولتاژ رو انجام ميده ولي توي اين ترانس ها چون ولتاژ خيلي بالاست. نيازي به ترانس نيست خودشون القا ميشن

ساخت اسپارگ گپ

: ساختش خيلي راحته هر دو ميله اي که 1 ميلي متر از هم فاصله داشته باشه رو ميشه به عنوان اسپارگ گپ استفاده کرد. من اينجوري ساختم. اين قطعه پلاستيکي توي مغازه هايي که لوازم رباتيک دارن گير مياد نميدونم اسمش چيه عکسو بهشون نشون بدي بهت ميدن.

ساخت خازن ولتاژ بالا: چن عدد طلق پلاستيکي شفاف A5 يا A4 برداريد با فويل المينيومي.
    اگه طلق هاتون A4 هست از وسط ببريدش که بشه A5
    فويل هاتون هم در اندازه هاي 11 در 16 سانت ببريد.و کنار بزاريد،
    اول يه طلق بزايد رو ميز بعد يه فويل روش. يه سيم برداريد بهش لحيم کنيد اين ميشه پايه يک خازن، بعد رو فويلتون يه طلق بزاريد بعد يه فويل همينجوري 5 بار ادامه بديد، از اخرين فويلتون هم يه سيم ديگه لحيم کنيد و يه طلق روش بزاريد. بعد با کمي حوصله اينو ميپيچيد و چسب ميزنيد، تموم شد :nice:

البته من اين انوزو ساخت خازن رو از روي يه فيلم روسي ديدم اگه مشکلي داشت يا اشتباه بود بگيد،

خازن و اسپارک گپ رو هم نيازي نيست بسايد. يه استارت مهتابي برداريد

بازش کنيد.

به همين راحتي :smile:

ديود هاي ولتاژ: اين ديود باعث ميشه که جريان فقط از يه طرف وارد خازن بشه و خازن شارژ و دشارژ نشه. البته همونطور که گفتم ترانس تلويزيون رنگي داخلش ديود داره نيازي به استفاده ازش نداريد حالا اگه ترانستون سياه سفيد يا هر چيز ديگه اي بود بايد ديود هاي ولتاژ بگيريد اگه اين ديود هارو نداشت 7 تا ديود in4007 بگيريد و سري کنيد.

pcb و مدار اسيلاتور هم فردا ميزارم
    موفق باشيد

مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

2014/06/18
    675
    51

پاسخ : قدم به قدم ساخت تسلا همراه عکس

اسيلاتور
    شماتيک اسيلاتور:

اين مدار جناب هاي ولتاژ هست که از 555 استفاده کرده خيليم خوبه.
    اينم PCB هاش که من طراحي کردم.

K1 و K2 رو به يک کليد وصل کنيد. زير ايسي هم جامپره يادتون نره
    اينم يه PCB که خودم زدم البته هنوز دريل و اسيد ندارم :cry2:

2014/06/18
    675
    51

اگه ميخايد يه خازن قوي بسازيد اين تايپک اقا وحيد رو ببينيد بدردتون ميخوره،
    http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=86104.0
    خازن هاي داخل استارت ولتاژ تحملشون کمه ممکنه جواب نگيريد.

2013/07/24
    اهل خوانسارم من ( اورشلیم ایران)
    252
    36

فکر کنم مدارتون یه مشکل داره چرا که ولتاژ یکسو شده به ترانس تسلاتون اعمال میکنید که نمیتوان با این ولتاژ عمل چندین برابری ولتاژ را انجام داد بنا بر این باید از ترانس های ولتاژی استفاده کرد که دیود داخلی نداشته باشد یا بتوان ان را حذف کرد :read:
    یکی یدونه هستم------------ واسه نمونه هستم
    2014/06/18
    675
    51

نقل قول نوشته اصلی توسط SSTK
    فکر کنم مدارتون يه مشکل داره چرا که ولتاژ يکسو شده به ترانس تسلاتون اعمال ميکنيد که نميتوان با اين ولتاژ عمل چندين برابري ولتاژ را انجام داد بنا بر اين بايد از ترانس هاي ولتاژي استفاده کرد که ديود داخلي نداشته باشد يا بتوان ان را حذف کرد :read:
    نه دوست عزيز ظرفيت خازن خيلي کم هست و نميتونه موج رو حذف کنه.
    ولي براي احتياط فرکانس اسيلاتور نبايد زياده زياد بشه چون قدرتش مياد پاييين.

2015/03/21
    درایو c
    114
    25

سلام من علیرضا هستم
    به کویل تسلا خیلی علاقه دارم .
    برای همین دست به کار شدم
    یکی خازن شیشه ای 60 کیلو ولتی 35 نانو فاراد درست کردم وقتی دشارژ میشه خیلی صدای وحشتناکی داره ! :twisted:
    عکسش رو فردا میزارم
    من هنوز تو منبع تغذیه های ولتاژ برای کویل موندم !
    خیلی چیزها رو امتحان کردم مثل همین ترانس تی وی و هزار و یک چیز دیگه اخر هم به این نتیجه رسیدم که می شه دو کویل خودرو رو به صورت انتی پارال ( وارو موازی ) بست و با یک دیمر 500 واتی و یک خازن 8 میکرو 400 ولتی به برق شهر وصل کرد !
    اینطوری از هر کویل حدود 30 کیلو ولت میگیریم :evil: که جمع دو کویل میشه 60 کیلو ولت ! 30 میلی آمپر :twisted:
    ولی مشکل دیگه ای که دارم "دیود" های ولتاژ هست

ولی اونم حل میشه
    خیلی خوشحالم که این تایپک رو دیدم
    امیدوارم ادامه بدید
    با آرزوی سعادت و خوشبختی برای شما
    2015/03/21
    درایو c
    114
    25

نقل قول نوشته اصلی توسط SSTK
    فکر کنم مدارتون یه مشکل داره چرا که ولتاژ یکسو شده به ترانس تسلاتون اعمال میکنید که نمیتوان با این ولتاژ عمل چندین برابری ولتاژ را انجام داد بنا بر این باید از ترانس های ولتاژی استفاده کرد که دیود داخلی نداشته باشد یا بتوان ان را حذف کرد :read:
    اون اسپارگپ باعث میشه وقتی خازن شارژ شد دو سرش جرقه بزنه و برق رو عبور بده و به صورت سوزنی و با فرکانس خیلی بالا به اولیه کویل اعمال میشه برای همین تو ثانویه جریان القا میشه.
    2017/05/28
    2
    1

سلام خوبید توی مدار کویل تسلا سیم که عکس اتصال به زمین زیرشه
    به کجا وصل میشه؟؟؟؟؟؟؟ اگه به زمین من چرا رو هوا گذاشتم کار داد
    ویرایش توسط محمد مهدی تمیزی : 2017/06/08 در ساعت 23:40
    2017/06/16
    15
    3

سلام مدار عالیه .فقط من برای اسیلاتور از پاور کامپیوتر استفاده کردمروش هم به این صورت :دو تا سیم از ورودی ترانسی که دارین ((اولیه ترانس)) به اولیه ترانس تلوزیون وصل کنید اما مواظب باشد چون ولتاژ زیاده چیزی در حدود 110 ولت با فرکانس 100K هرتزالبته روش های تکمیلی تری هم وجود داره که میتونید از اینترنت پیدا کنی.دوستان لطفا نظر بدین
    ویرایش توسط Ali0045 : 2017/09/06 در ساعت 12:01
    2017/11/25
    1
    0

وبسایت

هم روش ساده و خوبی رو معرفی کرده که البته اون ضعیف تر و در حالت پایه حدود 1300ولت خروجی داره که البته میتونید بیشترش هم کنید اما برای ی آزمایش و دیدن طرز کار تسلا کویل کار رو راه میندازه
    ویرایش توسط hrostami : 2017/11/26 در ساعت 09:45
صفحه 1 از 2 12 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 15