اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

محاسبه راکتانس یک خازن

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

محاسبه راکتانس یک خازن

سلام دوستان این راکتانس خازن ساده برام توضیح میدین
    و یه سوال دیگه از من برق 220 ولت رو از یک خازن با ظرفیت 1 میکروفاراد 400 ولت عبور بدم خروجی چند ولت و چند میلی آمپر خواهم داشت؟

پاسخ : محاسبه راکتانس یک خازن

دوست عزیر

به طور ساده فرمولش

و برای محسبه عملی مقادیر هم میتوانید از لینک زیر استفاده نمایید

http://www.sengpielaudio.com/calculator-RC.htm
    پاره ای از رویکردهای دفاعی

دیدگاه

نوشته اصلی توسط امیر محتشم
      و یه سوال دیگه از من برق 220 ولت رو از یک خازن با ظرفیت 1 میکروفاراد 400 ولت عبور بدم خروجی چند ولت و چند میلی آمپر خواهم داشت؟
      بستگی به مقاومت بارتون داره
      اشک هایی که پس از هر شکست ریخته میشوند همان عرق هاییست که برای پیروزی ریخته نشده است

دیدگاه

مقاومت بار یعنی چی؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط emitor
          دوست عزیر

به طور ساده فرمولش

و برای محسبه عملی مقادیر هم میتوانید از لینک زیر استفاده نمایید

http://www.sengpielaudio.com/calculator-RC.htm
          شد 3183.098861837907
          یعنی حدود 3 کیلو اهم مفومت از خودش نشون میده در برابر برق 220 ولت؟

دیدگاه

یعنی مقاومت بار شما باعث به وجود اومدن جریانی میشه ک این جریان در امپدانس اون خازن میشه افت ولتاژ حاصل از راکتانس خازن
            پس ولتاژ کل منهای ولتاژ افت کرده میوفته روی بارتون
            اشک هایی که پس از هر شکست ریخته میشوند همان عرق هاییست که برای پیروزی ریخته نشده است

دیدگاه

خوب فرض بر این میگیریم که مصرف کننده ما 10 تا ال ای دی به صورت سری شده باشه

دیدگاه

دوست عزیز

معمولا ولتاژ LED سفید 3.6 ولت در نظر گرفته میشود برای ده تا باید 36 ولت از 220 کم کنید و بعد 184 تقسیم بر 3100 که میشه جریان مدار 0.057 یا 57 میلی آمپر که البته کمی زیاده

دقت کنید در صورت یکسو سازی تمام موج ولتاژ مستقیم متناسب با ولتاژ پیک میباشد که از 220 بیشتر خواهد بود
                پاره ای از رویکردهای دفاعی

دیدگاه

نوشته اصلی توسط emitor
                  دوست عزیز

معمولا ولتاژ LED سفید 3.6 ولت در نظر گرفته میشود برای ده تا باید 36 ولت از 220 کم کنید و بعد 184 تقسیم بر 3100 که میشه جریان مدار 0.057 یا 57 میلی آمپر که البته کمی زیاده

دقت کنید در صورت یکسو سازی تمام موج ولتاژ مستقیم متناسب با ولتاژ پیک میباشد که از 220 بیشتر خواهد بود
                  خوب دوست عزیز ببینید من برای این خازن محاسبه کردم با ظرفیت 330 نانوفاراد
                  راکتانس خازن شد 9645 اهم
                  خوب من 5 تا ال ای دی 3 ولتی دارم با جریان مصرفی 20 میلی آمپر که باهم سری شون کردم
                  جمع ولتاژشون میشه 15 ولت که منهای 220 ولت میشه میشه 205 ولت که تقسیم بر 9645 اهم میشه 22 میلی آمپر
                  ولی در عمل فقط یه دونه از ال ای دی هام روشن میکنه
                  مشکل کجاست؟

دیدگاه

سلام
                    در منابع تغذیه ی خازنی، خازن با امپدانسی که در برابر جریان متناوب ایجاد می کنه، مقدار جریان عبوری از مدار رو تعیین می کنه.
                    طبق فرمول راکتانس خازن که دوستان فرمودند و همچنین فرمول قانون اهم، میزان جریان عبوری موثر برای ورودی 220V و 50Hz، به ازای هر میکرو فاراد در حدود 70mA خواهد بود.
                    این منابع در برابر جریان مصرفی بار به شدت ناپایدار هستند. به نحوی که هر چقدر جریان بیشتری به بار اعمال بشه، افت ولتاژ بیشتر خواهد بود. همچنین اگر تمام جریان گذرنده از خازن را از بار عبور دهیم، ولتاژ تغذیه به اندازه ی ولتاژ مورد نیاز بار افت می کند.
                    برای پایداری بیشتر این منابع می توان منبع را طوری طراحی کرد که جریان گذرنده از خازن بیشتر از جریان مورد نیاز بار باشد و به کمک دیود زنر عمل رگولاسیون ولتاژ رو انجام دهیم. به این ترتیب اضافه جریان هم از مسیر زنر عبور خواهد کرد.
                    *** يا راهي خواهم يافت، يا راهي خواهم ساخت ... ***

دیدگاه

نوشته اصلی توسط K1.IEEE
                      سلام
                      در منابع تغذیه ی خازنی، خازن با امپدانسی که در برابر جریان متناوب ایجاد می کنه، مقدار جریان عبوری از مدار رو تعیین می کنه.
                      طبق فرمول راکتانس خازن که دوستان فرمودند و همچنین فرمول قانون اهم، میزان جریان عبوری موثر برای ورودی 220V و 50Hz، به ازای هر میکرو فاراد در حدود 70mA خواهد بود.
                      این منابع در برابر جریان مصرفی بار به شدت ناپایدار هستند. به نحوی که هر چقدر جریان بیشتری به بار اعمال بشه، افت ولتاژ بیشتر خواهد بود. همچنین اگر تمام جریان گذرنده از خازن را از بار عبور دهیم، ولتاژ تغذیه به اندازه ی ولتاژ مورد نیاز بار افت می کند.
                      برای پایداری بیشتر این منابع می توان منبع را طوری طراحی کرد که جریان گذرنده از خازن بیشتر از جریان مورد نیاز بار باشد و به کمک دیود زنر عمل رگولاسیون ولتاژ رو انجام دهیم. به این ترتیب اضافه جریان هم از مسیر زنر عبور خواهد کرد.
                      ولی من منبع تغذیه های خازنی زیادی رو دیدم که بدون زنر هم خیلی خوب کار میکنن
                      فک کنم مشکل از جایی دیگه باشه

دیدگاه

ولی من منبع تغذیه های خازنی زیادی رو دیدم که بدون زنر هم خیلی خوب کار میکنن
                        فک کنم مشکل از جایی دیگه باشه
                        خوب کار می کنن چون برای اون کار خاص کالیبره شدند. ولی به محض تغییر شرایط بار، پایداریه منبع دچار اشکال میشه. (مثلاً اینکه وقتی یک LED در یکی از شاخه ها دچار اشکال بشه، اضافه جریان اون شاخه به جای خروج از مسیر زنر، بین شاخه های دیگه تقسیم میشه و باعث آسیب رسیدن به اون LED ها می شه.)
                        کلیات این منابع همینی بود که عرض کردم..

دیدگاه

خوب پس موضوع با یه زنر حل میشه؟

دیدگاه

خوب پس موضوع با یه زنر حل میشه؟
                            موضوع خاصی نیست..
                            زنر هم یک روشه! بستگی به خودتون داره که چطوری می خواید LED رو روشن کنید.
                            سوال شما در مورد خازن و راکتانس خازن بود و من سعی کردم براتون توضیح بدم.
                            امیدوارم به دردتون خورده باشه..

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                            X