اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مشکل در درایور l298

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مشکل در درایور l298

سلام
    من یک برد برای راه اندازی 2 تا موتور DC 24 ولت با L298 طراحی کردم . ولی به مشکل برخوردم .
    شرح مدار :
    2 تا کانال L298 با هم موازی شدند . پایه های کنترل به AVR رفتن .
    از دیود محافظ استفاده شده . البته 1n4007
    جریان پیک موتور 700 میلی آمپر هست .
    مقاومت جریان هم نیم اهم است
    مدار گاها تا 3 -4 روز درست کار میکنه ولی بدون هیچ دلیلی L298 از کار میوفته . موقع از کار افتادن هم هیچ باری روی موتور نیست . موتور آزاد هست . این سومین آی سی هست که طی 2 روز گذشته سوخته .
    لطفا راهنمایی بفرمایید

نوفن پردازش هوشمند

پاسخ : مشکل در درایور l298

داداش هیت سینک گذاشتی براش؟
    حیدر قجا دونیا یالان دونیا دور...

دیدگاه

هر دو آیسی هیت سینک به علاوه خمیر سیلیکون دارند
      نوفن پردازش هوشمند

دیدگاه

اون دیود D29 توی عکس به نظر درست نمیاد . انگار OUT1 به مثبت دیود وصل شده
        کدوم یکی میسوزه؟ هردو؟

دیدگاه

سلام
          هر دو درایور یکی دوبار سوختن . دیودها دقیقا مثل دیتاشیت هست . ممکنه مال حرکت معکوس موتور و یا PWM باشه ؟ یعنی موتور داره میره جلو یکدفعه برعکس بشه ؟
          موتور ها هم والو Valeo آلمان هست
          نوفن پردازش هوشمند

دیدگاه

دوباره به شماتیکت دقت کن . میدونم شکل کلی اتصالات به همین شکل هست ولی اگر مثل این عکس اتصالات رو انجام داده باشی میبینی که دیود D2 یک خط از وسطش عبور کرده یعنی اینکه OUT1 به مثبت D29 متصل شده اپگر به همن شکل PCB زده بشه بدون اینکه متوجه بشید اتصال غلط انجام دادین .
            من برای اتصال موتور 6 ولت DC علاوه بر دیود ها از یک خازن عدسی 100nf هم استفاده میکنم . چون شما موتور بزرگتری دارید مقدار این خازن رو بیشتر کنید

دیدگاه

سلام
              چک کردم . اتصالی بین اند دیود d29 و out1 نیست . اون خط اتصالی ایجاد نکرده و فقط از وسط دیود گذشته .
              ولتاژ تغذیه موتورها 24 ولت است
              نوفن پردازش هوشمند

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ARST
                سلام
                من یک برد برای راه اندازی 2 تا موتور DC 24 ولت با L298 طراحی کردم . ولی به مشکل برخوردم .
                شرح مدار :
                2 تا کانال L298 با هم موازی شدند . پایه های کنترل به AVR رفتن .
                از دیود محافظ استفاده شده . البته 1n4007
                جریان پیک موتور 700 میلی آمپر هست .
                مقاومت جریان هم نیم اهم است
                مدار گاها تا 3 -4 روز درست کار میکنه ولی بدون هیچ دلیلی L298 از کار میوفته . موقع از کار افتادن هم هیچ باری روی موتور نیست . موتور آزاد هست . این سومین آی سی هست که طی 2 روز گذشته سوخته .
                لطفا راهنمایی بفرمایید

سلام
                ابتدا سوالم اینه که چرا دو کانال L298 رو موازی کردید؟ هر کانال جریانی بیش از جریان پیک موتور شما رو تحمل می کنه!! ضمن اینکه موازی کردن سوییچ های نیمه هادی به همین راحتی نیست و آدابی داره که باید رعایت بشه.
                در ادامه دقت کنید که دیود هرزگرد حتما باید از نوع Fast Recovery و یا از نوع Schottky باشه و نه از نوع دیود معمولی. دیود رو باید از روی مشخصات الکتریکی بار و با در نظر گرفتن حاشیه ی اطمینان انتخاب کنید.
                *** يا راهي خواهم يافت، يا راهي خواهم ساخت ... ***

دیدگاه

سلام . دیود ها هم امروز عوض کردم . شاتکی 3 آمپر . ولی در کمتر از 3 ثانیه آی سی ترکید و یک سوراخ روش ایجاد شد .
                  موتور پیوسته 700 میلی آمپر جریان میکشه ولی لحظه ای تا 1.6 آمپر هم بالا میره . 2 کانال موازی برای جریان لحظه موتور هست . دیگه نمیدونم چیکارش کنم
                  نوفن پردازش هوشمند

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ARST
                    سلام . دیود ها هم امروز عوض کردم . شاتکی 3 آمپر . ولی در کمتر از 3 ثانیه آی سی ترکید و یک سوراخ روش ایجاد شد .
                    موتور پیوسته 700 میلی آمپر جریان میکشه ولی لحظه ای تا 1.6 آمپر هم بالا میره . 2 کانال موازی برای جریان لحظه موتور هست . دیگه نمیدونم چیکارش کنم
                    طبق دیتاشیت L298 تا 4A رو تحمل می کنه. ینی 2A برای هر کانال. پس 2 کار انجام بدید :
                    1- کانال ها رو از حالت موازی خارج کنید. شما مجاز نیستید سوییچ های نیمه هادی رو بدون رعایت نکات مربوطه موازی و یا سری کنید.
                    2- از صحت برنامه مطمئن بشید. اگر اشتباه نکنم وقتی IN1 رو 1 می کنید، IN2 باید 0 بگیره.

لطفاً به صورت تک کانال روی برد بورد تست کنید و نتیجه رو اعلام کنید.

دیدگاه

سلام
                      موازی کردن کانال ها بر اساس مدار داخل دیتا شیت آی سی بوده و قاعدتا باید کار میکرده . برنامه هم درسته و در دیتا شیت توضیح داده که اگر 2 تا پایه همزمان یک و یا صفر باشند بمعنی فرمان توقف هست
                      نوفن پردازش هوشمند

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ARST
                        سلام
                        موازی کردن کانال ها بر اساس مدار داخل دیتا شیت آی سی بوده و قاعدتا باید کار میکرده . برنامه هم درسته و در دیتا شیت توضیح داده که اگر 2 تا پایه همزمان یک و یا صفر باشند بمعنی فرمان توقف هست
                        بله، دیتاشیت رو دیدم..
                        اگر شماتیک و برنامه درست باشه، تنها گزینه ی باقی مانده پیاده سازی شماتیک هست.
                        به توان هر کانال که معادل 25W هست نیز دقت داشته باشید. ممکنه جریان راه اندازی به اندازه ای بالا میره از از حد توان IC خارج میشه. در این صورت می تونید از ترکیب پل H با ترانزیستور های قوی تر نظیر سری TIP استفاده کنید.

دیدگاه

سلام
                          برد درایور را با l6203 راه اندازی کردم و فعلا به مشکلی بر نخوردم . بنظرم l6203 برای موتور های dc بهتر عمل میکنه
                          نوفن پردازش هوشمند

دیدگاه

سلام ایا می توان از دیود 1n4001 به عنوان دیود هرزگرد استفاده کرد
                            همچون دیود ی ام که با ورق معکوس روزگار شکسته شده ام

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mohammad daraie
                              سلام ایا می توان از دیود 1n4001 به عنوان دیود هرزگرد استفاده کرد
                              بهتره از دیود های پرسرعت (شاتکی) استفاده کنید.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X