اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

یه سوال از تقسیم ولتاژ با مقاومت و خازن؟؟؟؟؟؟؟؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

یه سوال از تقسیم ولتاژ با مقاومت و خازن؟؟؟؟؟؟؟؟

سلام
    تو مدار زیر.....چرا وقتی مقاومت خازن(Xc) با مقاومت R2 برابر میشه به جای این که ولتاژ نصف بشه، توان نصف میشه(ولتاژ خروجی 70.7% ولتاژ ورودی میشه که یعنی توان نصف میشه)؟

اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وآلِ مُحَمَّدٍ وعَجِّلْ فَرَجَهُمْ

اگه دوس دارید سریع به جواب برسید :
    1) قبل از پرسیدن سوال، بسرچید.
    2) سوالاتون رو با جزئیات کامل مطرح کنید.

پاسخ : یه سوال از تقسیم ولتاژ با مقاومت و خازن؟؟؟؟؟؟؟؟

سلام،
    اگر از Pspice استفاده می کنی و ولتاژ سینوسی می دی از vsin استفاده کن نه vac.
    در ضمن حواست باشه که امپدانس خازن با فرکانس رابطه داره.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط smehdia
      سلام،
      اگر از Pspice استفاده می کنی و ولتاژ سینوسی می دی از vsin استفاده کن نه vac.
      در ضمن حواست باشه که امپدانس خازن با فرکانس رابطه داره.
      ممنون از شما
      بله درسته - از همین نرم افزار استفاده میکنم.
      والا منبع رو گزاشتم رو Vac تا پاسخ فرکانسی رو پیدا کنم.....
      میخوام همین بحث برابر شدن امپدانس خازن با مقدار اون مقاومته رو بررسی کنم....

من میخوام ببین با این قطعات که در مدار بالا میبینی، به ازای چه فرکانسی(فرکانس منبع ac) مقدار ولتاژ خروجی نصف ولتاژ ورودی میشه.
      طبیعتا وقتی مقدار Xc با R2 برابر بشه ولتاژ خروجی نصف وتاژ ورودی میشه.(درست میگم دیگه؟؟؟؟؟)
      تو محاسبات مقدار فرکانس برابر 160 میشه تقریبا ولی تو اورکد برابر 275 هرتز.

چرا؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

دیدگاه

علتش اینه که جریان و ولتاژ خازن با هم اختلاف فاز دارند.
        و شما باید تو محاسبه از Zc استفاده کنید نه Xc .
        Zc=-jXc

دیدگاه

نوشته اصلی توسط DesignerEng
          علتش اینه که جریان و ولتاژ خازن با هم اختلاف فاز دارند.
          و شما باید تو محاسبه از Zc استفاده کنید نه Xc .
          Zc=-jXc
          یا حضرت عباس :surprised:.........من همینا رو هم از کتاب های درسی هنرستان که دانلود کردم و خوندم و یادگرفتم و....
          یه منبع آموزشی(کتابی، pdf ایی، جزوه ای، سایتی، لینکی :redface در این زمینه(Zc) سراغ داری؟؟؟اصلا اطلاعاتی دبارش ندارم :cry:

اضافه شده در تاریخ :
          خوب طبق عکس زیر

این قسمت حقیقی(R - مقاومت حقیقی خازن) رو چطوری حساب کنم؟

دیدگاه

تحلیل این مدار رو من تو زیر نوشتم بازم اگه سوالی بود در خدمتم:

برای پیدا کردن قسمت حقیقی هم می تونید اندازه ی جریان رو در کسینوس فازش ضرب کنید.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط smehdia
              تحلیل این مدار رو من تو زیر نوشتم بازم اگه سوالی بود در خدمتم:

برای پیدا کردن قسمت حقیقی هم می تونید اندازه ی جریان رو در کسینوس فازش ضرب کنید.
              دمت گرم :applause:

یا حضرت فیل :mrgreen:

سوال1) فرق موج سینوسی با Ac?
              ببین درست میگم یا نه : هر ولتاژی که مقدارش ثابت نباشه و دارای فرکانس غیر 0 باشه بهش میگن ولتاژ AC که ولتاژ سینوسی زیر مجموعه ای از AC هستش.

سوال2) این ولتاژ AC توی اورکد از چه نوعی هستش؟....مثلا منبع ولتاژ VAC رو که انتخاب میکنیم چه فرقی با منبع ولتاژ VSIN داره(تو اورکد)؟؟؟؟؟

سوال 3) ولتاژ های AC همیشه فرمولشون به صورت زیر هستش؟

سوال 4) فاز چیست؟
              ببین درست میگم : مثلا میگن موج1 نسبت به موج 2؛ X تا اختلاف فاز داره، یعنی به اندازه X واحد موج 1 از موج 2 جلوتر هستش و دیرتر شروع میشه یا به عبارت دیگه سمت راست تر هستش

سوال 5) این محاسباتی که انجام دادی تو کدوم کتاب توضیحش داده....چون خیلی جاهای این عکسه که گزاشتی من مشکل دارم....مثلا
              1- چرا تو خط اول نوشتی COS و نه SIN
              2- چرا تو خط دوم اون مشتق ولتاژ رو اون طور نوشتی؟.....مشتق COS مگه SIN نمیشه؟----چرا مشتق یه عبارت حقیقی شد موهومی؟
              3 - اون KVL توی خط سوم رو چطور زدی؟

شرمنده اگه سوالام زیاد شد :redface:

دیدگاه

کمک کنم به دوستمون :mrgreen:
                2- ببین هر کدوم برای مقصود خاصی هستند. مثلا از Vsin برای تحلیل زمانی و از VAC برای تحلیل فرکانسی استفاده میشه.
                3- ظاهرا بله.
                4- ببین این فاز خیلی بحث کوفتی هستش. تئوری رو درست گفتی. یک مثال می زنم :
                احتمالا الک 1 پاس کردی. توی تقویت کننده ترانزیستوری امیتر مشترک، بعد از تقویت، خروجی نسبت به ورودی 180 درجه اختلاف فاز داره.حالا :
                * سیگنال خروجی ضریبی منفی از سیگنال ورودی هستش.
                * سیگنال خروجی به اندازه 180 درجه از سیگنال ورودی عقب تر هستش.
                توصیف عملی میشه : اگر یک تقویت کننده صوتی با امیتر مشترک درست کنی (مثلا)، وقتی شما تو ورودی مدار صحبت کنی، صدای تقویت شده شما با کمی تاخیر نسبت به ورودی پخش میشه. این میشه معنی عملی اختلاف فاز. کلا تو بحث سیگنال ها اختلاف فاز یعنی تاخیز.
                یک بحث هم توی قدرت داره که من بلد نیستم !!
                5- معمولا توی مدار 1، قسمت فازور از cos به جای sin استفاده میشه. دلیلش رو یادم نیست.
                قسمت سوم این سوال رو هم از شما بعیده !! خوب یک منبع داری که به دو تا المان داره جریان دهی می کنه. پس مجموع ولتاژ قطعات میشه ولتاژ منبع.
                ---------
                .
                .
                ...........

دیدگاه

ماشاالله این آقا/خانم Des_B هم تو همه انجمن ها میبینم فعال هستن و دوستان رو راهنمایی میکنن و به سوالاشون جواب میدن :applause:

الکترونیک1 رو هنوز یادتونه O_o....من یادم نمیاد دیشب شام چی خوردم چه برسه به این که... :mrgreen:

الان یعنی اون مداره به این صورت بوده که : یه منبع ولتاژ+خازن+مقاومت....درسته؟
                  پس یه kvl زده، و راکتانس خازن ضربدر جریان مدار + مقاومت ضربدر جریان مدار = ولتاژ منبع.

من بازم اون خط 1 و 2 شکلی که دوستمون گزاشت رو مشکل دارم و متوجه نشدم. :cry:

وای خدا...
                  خواستیم یه موج سینوسی با Avr تولید کنیم....ببینم تا کجا ها پیش رفتیم
                  این قسمت رو هم مشکلش رو حل کنم یه چند تا پروژه هم با آی سی ها میبندم که کاری نداره و نردبات مقاومتی رو هم که کار و تحلیلش رو کردم و...فقط مونده این فیلتر....غیر این 3 تا هم راه برا تبدیل موج مربعی به سینوسی ندارم یا اگه داریم من خبر ندارم.

ولی خداییش این فیلتر رو به سلامت بگذرونمش عجب مطلب کلفتی میشه که نگو....میزارم تو سایت تا ملت استفاده کنن :mrgreen:

فعلا این فکر و خیالا فایده نداره....باس این فیلتر رو کارش رو یه سره کنم....دهنم رو چیز کرد این 4-5 تا فیلت ....
                  ولی خدایییش بحث قشنگی هستش جان داش :mrgreen:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط md3848
                    ماشاالله این آقا/خانم Des_B هم تو همه انجمن ها میبینم فعال هستن و دوستان رو راهنمایی میکنن و به سوالاشون جواب میدن :applause:

الکترونیک1 رو هنوز یادتونه O_o....من یادم نمیاد دیشب شام چی خوردم چه برسه به این که... :mrgreen:
                    :mrgreen: :mrgreen:
                    الان یعنی اون مداره به این صورت بوده که : یه منبع ولتاژ+خازن+مقاومت....درسته؟
                    پس یه kvl زده، و راکتانس خازن ضربدر جریان مدار + مقاومت ضربدر جریان مدار = ولتاژ منبع.
                    اون فرمول شامل مقاومت و امپدانس خازن هستش. (امپدانس کلی تر از راکتانس هستش).
                    این KVL برای همون مداری هستش که شکلشو توی پست اول گذاشتی.
                    من بازم اون خط 1 و 2 شکلی که دوستمون گزاشت رو مشکل دارم و متوجه نشدم.
                    خط اول : ببین همونطور که گفتم توی مدار 1 علاقه دارند (استاندارد شده) که ولتاژ یا جریان ورودی رو به صورت COS نمایش بدن. حالا همونطور که یادت میاد برای نمایش منبع به شکل فازور، یکی اندازه (یا همون ضریب) منبع مهمه و یکی فازش. اینجا ضریب A هستش و فاز 0. پس دیگه فاز رو ننوشته.
                    خط دوم : اولش رو نمیدونم چه کرده !!! راشتس تا حالا نرفتم دنبال اینکه چرا امپدانس خازن و سلف به این شکل هستند !! مهم برام کاربردشون بوده.
                    وای خدا...
                    خواستیم یه موج سینوسی با Avr تولید کنیم....ببینم تا کجا ها پیش رفتیم
                    این قسمت رو هم مشکلش رو حل کنم یه چند تا پروژه هم با آی سی ها میبندم که کاری نداره و نردبات مقاومتی رو هم که کار و تحلیلش رو کردم و...فقط مونده این فیلتر....غیر این 3 تا هم راه برا تبدیل موج مربعی به سینوسی ندارم یا اگه داریم من خبر ندارم.

ولی خداییش این فیلتر رو به سلامت بگذرونمش عجب مطلب کلفتی میشه که نگو....میزارم تو سایت تا ملت استفاده کنن :mrgreen:

فعلا این فکر و خیالا فایده نداره....باس این فیلتر رو کارش رو یه سره کنم....دهنم رو چیز کرد این 4-5 تا فیلت ....
                    ولی خدایییش بحث قشنگی هستش جان داش
                    شما میخوای فیلتر کار کنی، به این بحثا چیکار داری !!!
                    ببین فیلتر رو معمولا دو دسته در نظر میگیرند :
                    پسیو که میشه شامل RLC و اکتیو که پ امپ هم داره.
                    من درس فیلتر رو پاس کردم، اصلا توش کوچکترین اشاره ای به این صحبتای شما نمیشه. بعدشم یک فیلتر پایین گذر ساده RC فرمول خودشو داره. فقط فرکانس قطعش مهمه. خیلی خودتو علاف نکن !!
                    -- ببین پالس مربعی همونطور که تو درس ریاضی مهندسی و سیگنال گفته میشه، شامل فرکانس های زیادی هستش. اون قسمتای صاف میشن فرکانس پایین و اون قسمتای تیز (لبه بالا و پایین رونده) میشن فرکانس های بالا. حالا شما میخوای شکلت سینوسی بشه، پس باید اون قسمتای تیز، نرم تر بشن. پس نیازه که بتونی فرکانس های بالا رو فیلتر کنی. این شد قصه سیگنال سینوسی.
                    ---------
                    .
                    .
                    ...........

دیدگاه

اعصابم خورد شده در حد تیم ملی....2 تا از دندونام هم درد میکنه، دانشگاه هم نتوستم 4 تا درس رو بگیرم(حالا منتظرم ببینم میزارن انتخاب کنم یا نه) اصلا حالم خوش نیست...پ

الان من میخوام به پایه OCR1A (که پالس مربعی درست میکنه) یه فیلتر LPF (فیلتر پایین گذر با خازن---RC) وصل کنم تا این پالس مربعی دیجیتال به ولتاژ آنالوگ تبدیل بشه(که من میخوام SIN ایی بشه)

اما 2 تا مشکل دارم و جوابش رو نمیدونم.

1) مگه تو بحث تقسیم ولتاژ، ولتاژ 2 مقاومت برابر باشه، ولتاژ خروجی نصف ورودی نمیشه؟
                      پس چرا من وقتی فرکانس قطع رو طوری تعیین میکنم که R و Xc با هم برابر بشن، ولتاژ خروجی نصف نمیشه و برابر %70.7 ولتاژ ورودی میشه؟

2) مگه این LPF این طور نیست که از فرکانس 0 تا فرکانس قطع رو از خودش عبور میده؟
                      من PWM رو گزاشتم رو 10 بیت، که تو این حالت فرکانس موج من میشه 976.5625 (فرکانس میکرو = 8میگ _ فرکانس تایمر = 1میگ _ 1024 تا 1میکرو ثانیه = 1024 میکرو ثانیه _ که فرکانس این 1024 میکرو ثانیه میشه 976.5625 هرتز)
                      حالا من فرکانس قطع رو مثلا 2K هرتز در نظر میگیرم تا با توجه به این که فرکانس PWM تقریبا 1K هرتز هستش(1K ~ = 976.5625) ، این فیلتر بتونه فرکانس PWM رو از خودش به آسونی عبور بده و نسبت ولتاژ ورودی به خروجی فیلتر کم باشه و زیاد ولتاژ کاهش پیدا نکنه.

ولی اصلا شکل موج یه جور دیگس

این اعصاب منو خورد میکنه

این پروژه منه - اگه نگاش کنی ممنون میشم

http://upload.dmf313.ir/do.php?filename=ac4f25e601da1.rar

دیدگاه

شما رشتت چیه برادر؟
                        1- امپدانس خازن موهومی است پس وقتی تقسیم خازن و مقاومتی میزنی باید تو حوزه اعداد مختلط حساب کنی نه اعداد حقیقی . برادر smehdia محاسباتش را نوشتند و کافیه تا اندازه I را در امپدانس خازن ضرب کنی تا ولتاژ خازن بدست بیاد.
                        تو فرکانس قطع ولتاژ نصف نمیشه بلکه بر رادیکال 2 تقسیم میشه.
                        2- موج مربعی از جمع تعداد زیادی موج سینوسی تشکیل شده پس اگر مربعی شما 1کیلوهرتز باشد فرکانس های 2و3و4و5و... کیلوهرتز هم در سیگنال وجود دارند که هرکدام به میزان خاصی تو فیلتر تضعیف می شوند که باعث تغییر شکل موج می شود.

دیدگاه

ببینید برای فهم کامل یه خورده باید ریاضیتون رو تقویت کنید
                          در تحلیل فرکانسی ما میایم مدار رو از فضای زمان به فضای فرکانس می بریم در واقع به فضایی که دیگه شما نمی نویسی v(t) می نویسی V(w) برای انتقال از فضای زمان به فضای فوریه (فرکانسی) باید از متغیرهایی که با زمان تغییر می کنند تبدیل فوریه بگیرین.و بعد مدار رو تو حوزه فوریه حل کنید(میشه اثبات کرد که KVL و KCL در حوزه فریه هم برقراره) بعدش دوباره جوابمون رو با عکس تبدیل فوریه میاریمش تو فضای زمان.
                          خب ممکنه بپرسید آخه چه کاریه!مگه مرض داریم؟!جوابش میشه نه! :biggrin: فضای فرکانسی خیلی خواص خوبی داره در واقع در دنیای زمان اگر شما از یک چیزی مشتق بگیرید در اونجا انگار فقط تو jW ضربش کردید و یا همین طور انتگرال!و کلا چیزایی که سختن ممکنه اونجا خیلی آسون باشن!در نتیجه اگر شما یک مدار شامل خازن و مقاومت داشته باشی اگر تو فضای زمان بنویسی یک معادله دیفرانسیل میشه که حلش درسته اینجا آسونه ولی اگر معادلتون درجه 3 4 بود سخت بود!در صورتی که با بردن مدار در حوزه ی فوریه کلا همه چیز مثله مدار های مقاومتی میشه چون که مثلا خازن که رابطهی جریان و ولتاژش مشتق داره تو فضای فوریه به صورت ضرب هست یعنی ولتاژ میشه یک ضریبی از جریان و ما به این ضریبه میگیم امپدانس!تنها فرقش اینه که دیگه خازن مثله یک مقاومتی هست که قسمت موهومی داره!لازم به ذکره که بگم قسمت موهومی سیگنال e^jwt می تونه sin رو بوجود بیاره!
                          در مورده تغییر فاز هم باید بگم کلا فاز یعنی زاویه ی یک چیز مثلا اگر ولتاژتون Acos(wt+pi/2) باشه فازتون pi/2 هست!این اختلاف فاز می تونه مثلا sin رو به cos تبدیل کنه!شما نموداره sin رو بکش ببین چقدر باید بیاریش عقب یا ببریش جلو که تبدیل به cos بشه!بعد اختلاف فازش رو بگو که مطمئن بشیم فهمیدی!
                          موفق باشید

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                          X