اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مشکل دربرق سه فاز

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مشکل دربرق سه فاز

سلام ب همه دوستان گرامی یه مشکل برقی پیش امده امیدوارم راهنمایی کنید.یک کنتور سه فازه ک ب سه فیوز فشنگی وصله ونول هم ک طبق معمول در کنار سه فاز.این سه فاز ونول توسط یه کابل 4رشته بطول حد ود150 متررفته وداخل تابلو برق شده وسه فاز ب 3 فیوز فشنگی وصله ونول ب شینه نول واما مشکل اینه ک درنول برق هست ویک فاز برق نداره وفازمتر میزنیم روشن نمیشه اما باولتمتر بین نول وفاز قطع شده 230 ولت نشان میده و بین فازها 399 یا 400ولت وجود داره وجالبتر اینکه روشنایی سالنها واتاقها برقراره.حتی بین فاز قطع شده با فازهای دیگر 400ولت هست.از اداره برق امدند ودر خروجی برق را با ولتمتر ازمایش کردند ظاهرا درست بود اما فقط دوتا از فازها فازمتر را روشن میکر دوفاز سوم روشن نمیکرد واین جای سوال بود چرا روش نمیکنه درصورتی کباولتمتربین همه فازها 400ولت وبین فازها ونول 230ولت بودوقتی سیم نول خارج شده از کنتور ک ب کابل وصله راجداکردم نول برقداربود وفازمتر راروشن کردوکاملا گیج شدم .چطورممکنه نولی ک از کنتور بیرون امده برقدار باشه.

پاسخ : مشکل دربرق سه فاز

سلام . دوست من این که کاری نداره .

شما یه میله مسی یا میله ارث خریداری کن بعد بجای نول اصلی از این استفاده کن درست میشه،

فقط برق خطر ناکه و قابله جبران نیست ، خیلی خیلی دقت کن

دیدگاه

با درود
      ابتدا کابل را از بعد از کنتور قطع کن و با استفاده از دو عدد لامپ 100 وات که به صورت سری هستند ما بین فازها و هر فازونول تست کن باید بین فازها نور لامپ برابر باشد و مابین هر فاز و نول نور کمتر باشد و اگر بتوانی باید با استفاده از لوله آبی ویا هر وسیله فلزی متصل به زمین فازها و نول را تست بکنی باز مابین هر سه فازو وسیله اتصال به زمین نور لامپ مساوی و ما بین نول و وسیله اتصال به زمین نور لامپ خاموش باشد و ........

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hossein951ann
        با درود
        ابتدا کابل را از بعد از کنتور قطع کن و با استفاده از دو عدد لامپ 100 وات که به صورت سری هستند ما بین فازها و هر فازونول تست کن باید بین فازها نور لامپ برابر باشد و مابین هر فاز و نول نور کمتر باشد و اگر بتوانی باید با استفاده از لوله آبی ویا هر وسیله فلزی متصل به زمین فازها و نول را تست بکنی باز مابین هر سه فازو وسیله اتصال به زمین نور لامپ مساوی و ما بین نول و وسیله اتصال به زمین نور لامپ خاموش باشد و ........
        نیاز به این تست نیست اون سیم فاز که با فاز متر روشن نمیشه به زمین اتصال پیدا کرده برق رو از کنتور قطع کن و اتصالی رو پیدا کن اگر ارت درست و حسابی داری
        و نول با ارت ولتاژش خیلی کم بود نول رو به ارت وصل کن تا در صورت به وجود اومدن اتصالی فیوز بپره

دیدگاه

سلام وتشکرازراهنمایی دوستان.مشکل اینه ک اداره برق قبول نمیکنه ک برقشان ایراد واشکال داره .ازسه فازی ک از کنتور خارج میشه یکی ازفازها فازمتر راروشن نمیکنه ونول فازمتر راروشن میکنه ووقتی نول ب ارت وصل میشه جرقه قوی میزنه واینها درشرایطی رخ میده ک اصلا کابلی یا سیمی ب خروجی کنتور وصل نیست .اشخاصی ک جهت رفع اشکال ازاداره برق امده بودند برقداربودن نول راطبیعی میدانستند وان را ب عدم تعادل سه فازمصرفی ربط میدادند درصورتی ک اصلا باری روی خط نبود وحرفشان بیجا وغلط بود اما چون علت عیب را نفهمیدند چنین اظهار نظر کردند ودراخر یک سیم ب نول وسردیگر سیم راب ارت موجود درکنارتیر برق وصل کردند ورفتند.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط apex111
            سلام وتشکرازراهنمایی دوستان.مشکل اینه ک اداره برق قبول نمیکنه ک برقشان ایراد واشکال داره .ازسه فازی ک از کنتور خارج میشه یکی ازفازها فازمتر راروشن نمیکنه ونول فازمتر راروشن میکنه ووقتی نول ب ارت وصل میشه جرقه قوی میزنه واینها درشرایطی رخ میده ک اصلا کابلی یا سیمی ب خروجی کنتور وصل نیست .اشخاصی ک جهت رفع اشکال ازاداره برق امده بودند برقداربودن نول راطبیعی میدانستند وان را ب عدم تعادل سه فازمصرفی ربط میدادند درصورتی ک اصلا باری روی خط نبود وحرفشان بیجا وغلط بود اما چون علت عیب را نفهمیدند چنین اظهار نظر کردند ودراخر یک سیم ب نول وسردیگر سیم راب ارت موجود درکنارتیر برق وصل کردند ورفتند.
            اگر این کار رو کردن الان باید مشکل شما حل شده باشه

دیدگاه

نول فرقی با فاز نداره 50 بار رفت و 50 بار برگشت جریان در هر ثانیه هنگام بارداری فاز و نول برقرار میشه فقط چون نول سر پست و ترانسو تیرو ...... زمین میشه اصلاحا نول یا خنثی خوانده میشه
              ارتباط شما از طریق فاز زمین یا همان نول و فاز زمین نشده فاز خطریه تعیین کننده روشن شدن فاز متره
              مثلا یه سر فاز مترو بزن به نول و سر دیگشو بزن به فاز فاز متر روشن میشه نئون فاز متر به ولتاژ های بالا حساسه و روشن میشه
              حالا با این سردرد های بالا بریم سر اصل مطلب خود نول اگه خوب زمین نشه ممکنه در اثر بار موازی و افت ولتاژ در مسیر های طولانی ولتاژ دار شود یا تئوریش یه جور تقسیم ولتاژ شده ممکنه حدود 60 ولت ولتاژ بده که فاز مترو روشن میکنه
              واما چرا یکی از فازها فاز مترو روشن نمیکنه احتمالا ناحیه مصرفی شما نول گذاری خوبی نشده و اون فاز بی اثره زمین شده و چون زمین خوب نول نشده مبنا نولتون اون فازه و می تونه نول رو برقدار کنه این مشکل از نشتی ترانس و عیب ان یا از کابل حامل می تونه باشه

دیدگاه

احتمال میدم اداره برق کابلی که برای شما کشیده شده رو جابه جا به وصل کرده .به نظر من مشکل اداره برق هست .الان کنترل فاز نباید روشن بشه . چون در واقع نولی نداریم . برق شما این تازگیهای به علت بدهی یا به به دلایلی توسط اداره برق قطع شده بود؟اگر این طور باشه با احتمال زیاد در موقع وصل اشکالی رخ داده
                معلوليت محدوديت نيست

آنکس که عاجز از خلق لحظه هاست، معلول است. نه من...روح بلند آدمیت فراتر از هر معلولیتی است.

دیدگاه

سلام.نه کابل جابجا نشده کنتوراداره برق درروی تیربرقی هست ک دربالای ان ترانس قرارداره ویه کابل 4رشته بطول 4یا5متربرق 3فازراازترانس ب کنتوراورده ودرخروجی کنتور این مشکل ک عرض شد وجود داره ویه چیز جالب اینه ک پشت همین کنتور3 فازیه کنتورتکفاز ک ازهمان ترانس تغذیه میشه اما فازونولش عادیه .

دیدگاه

جناب apex111 مطمئن هستین نول شما برقراره؟ قطع نیست؟ با یه لامپ تست کنید ببنید نول هست؟ اگر سیم نول قطع باشه فاز نشون میده

مثلا اگر یه موتور داشته باشیم که با برق 220 کار کنه وقتی به ورودیش فاز ونول رو وصل کنیم اگر فاز باشه ونول قطع باشه فاز از سیم پیچ عبور میکنه و چون نول قطع شده وموتور کار نمیکنه در نتیجه وقتی رو سیم نول تو تابلو فاز متر بزنیم فاز عبوری از سیم پیچ موتور و که یه طرفشم سیم نول هست فازمتر روشن میشه

کوتاه ومفید وقتی نول ما قطع باشه ( از برق ورودی) در این حالت تمام جاهایی که نول داریم فاز دارن ووقتی با فاز متر تستشون بکنیم میبینیم نول برق داره . این موردم یه تستی بکنید مطمئن بشین نول برقراره
                    معلوليت محدوديت نيست

آنکس که عاجز از خلق لحظه هاست، معلول است. نه من...روح بلند آدمیت فراتر از هر معلولیتی است.

دیدگاه

دوست عزیز نول برقرار نیست چون همانگونه ک عرض شد درخروجی کنتور نول برقداره وبرق القایی وغیره هم نیست چون ب محض تماس با ارت بشدت جرقه میزنه وحتی برقش هم مرا گرفت.ویه فازهم برق نداره ک البته فازمتررا روشن نمیکنه اما با فازهای دیگر 380 ولت را نشان میده.

دیدگاه

شما اون فازی که میگویید با فاز متر روشن نمیشه را به یک لامپ صد وات وصل کنید و به جای استفاده از نول در سرپیچ لامپ از ارت استفاده کنید
                        اگر روشن نشد بروید به اداره برق بگویید که چرا این فاز من برق ندارد؟
                        اگر روشن شد که یعنی برق دارد و...

در مورد نول هم به همین ترتیب ، نول را به یک لامپ صد وات وصل کنید و سیم دیگر سرپیچ لامپ را به ارت وصل کنید اگر روشن شد به اداره برق بگویید چرا نول من برق دارد
                        اگر روشن نشد که یعنی نول شما برق ندارد

این دو تست را در پای کنتور انجام بدهید و تمام مصرف کننده ها قطع باشن
                        و حتما اینجا اعلام کنید برای من هم جالب شده است

برای بنده چنین مشکلی پیش اومده بود که شب ها نول خونه برقدار میشد نزدیک به 90 ولت از یک فاز دیگر (مثلا فاز b) و فاز خونه از فاز a بود ، با کلی مکاتبه و بحث و دعوا به اداره برق فهموندم که این برق القایی نیست ، آخر سر که طرف باور نمیکرد من جلوش لامپ با نول و ارت روشن کردم باز میگفت القایی چون نور لامپ کم بود که من گفتم مگه نمیگی القایی بیا بهش دست بزن ........ سر آخر معلوم شد که شب ها بعد از روشن شدن روشنایی یه نشتی وارد نول میشد که هیچ وقت هم درست و حسابی به من نگفتن همه این ها سه هفته طول کشید تا ادارهپ برق بفهمد و رفع مشکل کند
                        دوست عزیز همه ما اینجا هستیم تا در کنار هم و با کمک هم بر دانسته های خودمان بیافزاییم و سطح علمی و فنی خودمان و جامعه علمی کشورمان را بالا ببریم.

دیدگاه

اگر فازمتر با فاز روشن نمیشه یعنی اختلاف پتانسیل بین فاز و زمین وجود نداره پس زمین شما به آن فاز اتصالی دارد. برای تست با ولت متر اندازه گیری کنید در این حالت ولتاژ نول با زمین 220 ولت و ولتاژ بین فاز های سالم و زمین بجای 220 ولت 380 ولت خواهدبود

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                          X