اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

داغ کردن بیش از حد ترانس

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

داغ کردن بیش از حد ترانس

با سلام
    یک ترانس 12 ولت 500 میلی دارم: برایش یک مدار یکسوساز درست کردم زمانیکه به مدار وصل می کنم ترانس خیلی داغ می کند! به طوری دست ادم میسوزد! ایا عادی هست؟
    عکس هایی از قسمت طراحی شده میزارم!! ایا مشکل دارد طراحی من؟ t2 کلید هست.

سپاس

پاسخ : داغ کردن بیش از حد ترانس

سلام
    وقتی داغ میکنه یعنی بیش از توان ترانس داری ازش جریان میکشی
    باید برایه این کار ترانسی انتخاب کنی که جریان خروجیت مثلا 20 درصد بیشتر از مصرف مدار باشه و جعبه ای که استفاده میکنی تهویه داشته باشه و اگه جعیه فلزیه از همون جعبه به عنواتن خنک کننده میشه استفاده کرد
    عجب روزگاریست...! هیچکس به سکوت آدم نمیرسد،همه منتظرند به داد آدم برسند...!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ♥♫ حمید خان ♫♥
      سلام
      وقتی داغ میکنه یعنی بیش از توان ترانس داری ازش جریان میکشی
      باید برایه این کار ترانسی انتخاب کنی که جریان خروجیت مثلا 20 درصد بیشتر از مصرف مدار باشه و جعبه ای که استفاده میکنی تهویه داشته باشه و اگه جعیه فلزیه از همون جعبه به عنواتن خنک کننده میشه استفاده کرد
      ممنون دوست عزیز:ترانس را انداختم توی جای پلاستیکی که برای اداپتور متغیر 1.5 تا 12 ولت بود! حدود 45 دقیقه مدار کار می کرد ولی خیلی داغ کرده بود تا چند لحظه پیش رفتم به مدار سر زدم دیدم که کلابرق مدار قطع شده است و led از کار افتاده است !!! خلاصه از برق در اوردم اش !!!
      مدار اصلی من یک مدار میکروکنترلر هست که با ds1307 هست و رله و lcd و... گمان نکنم بیش از 500 میلی مدار جریان بکشد !!! چون با اداپتور سویچینگ نیم امپر کار می کرد!!! حالا نمی دانم ایا قضیه ترانس یا اداپتور سوییچنگ فرق داره یا نه!!؟؟ تلفات داره !؟
      سپاس

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ircaspianhero
        با سلام
        یک ترانس 12 ولت 500 میلی دارم: برایش یک مدار یکسوساز درست کردم زمانیکه به مدار وصل می کنم ترانس خیلی داغ می کند! به طوری دست ادم میسوزد! ایا عادی هست؟
        عکس هایی از قسمت طراحی شده میزارم!! ایا مشکل دارد طراحی من؟ t2 کلید هست.

سپاس
        برادر مدارت کاملا اشتباهه(عکس زیر رو نگاه کن) و در ضمن ترک هایی که کشیدی هم خیلی نازکه که خودشون باعث جریان کشی اضافه میشه
        خداوند بی نهایت است اما به قدر نیاز تو فرود می آید ، به قدر آرزوی تو گسترده می شود و به قدر ایمان تو کارگشاست.
        [hr]

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ™AG
          برادر مدارت کاملا اشتباهه(عکس زیر رو نگاه کن) و در ضمن ترک هایی که کشیدی هم خیلی نازکه که خودشون باعث جریان کشی اضافه میشه
          ممنون دوست عزیز: در مورد شماتیک بگم کجاش اشتباه هست!!! اگر اشتباه بود که اصلا مدار روشن نمی شد و ولتاژ مثبت و منفی نداشتم!!! شما یک بار به شماتیک من به دقت نگاه کن! دقیقا بگید کجای مدار اشکال داره!؟
          در مورد پد: یعنی چی پد ها باید بزرگ باشند! قضیه اش چی هست!؟ کدام ترک ها باید بزرگ باشند؟
          ترانس 1امپر را هم وصل کردم ولی هنوز باز داغ می کند!! راستی داغ بودن پل دیود ها (1n4007ها ) ایا طبیعی هست؟

سپاس

دیدگاه

ممنون دوست عزیز: در مورد شماتیک بگم کجاش اشتباه هست!!! اگر اشتباه بود که اصلا مدار روشن نمی شد و ولتاژ مثبت و منفی نداشتم!!! شما یک بار به شماتیک من به دقت نگاه کن! دقیقا بگید کجای مدار اشکال داره!؟
            در مورد پد: یعنی چی پد ها باید بزرگ باشند! قضیه اش چی هست!؟ کدام ترک ها باید بزرگ باشند؟
            ترانس 1امپر را هم وصل کردم ولی هنوز باز داغ می کند!! راستی داغ بودن پل دیود ها (1n4007ها ) ایا طبیعی هست؟

سپاس
            ببین دوست عزیز در شماتیک شما اگه توجه کنی دو سر ورودی به دیود D3 داده شده که این اشتباه و باعث میشه در یک نیم سیکل این دیود دو سر ترانس رو اتصال کوتاه بکنه و خودش هم داغ بشه ، اون ولتاژی هم که در خروجی دارین ناشی از یکسو سازی نیم سیکل شکل موج سینوسی هستش ( ضمنا جهت دیود D4 اشتباهه)
            اما در مورد PCB من نگفتم پدها کوچیکن بلکه ترک هاتون نازک هستن که این باعث میشه مقاومت ترک ها بالا بره و در صورت برقرار شدن جریان رفتار یه مقاومت رو از خودشون نشون بدن و باعث بالارفتن توان مصرفی بشه و رو ترانس فشار بیاد البته این مسئله زیاد محسوس نیست ولی بهتره در طراحی مدارتون این مسئله رو لحاظ کنید
            خداوند بی نهایت است اما به قدر نیاز تو فرود می آید ، به قدر آرزوی تو گسترده می شود و به قدر ایمان تو کارگشاست.
            [hr]

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ™AG
              ببین دوست عزیز در شماتیک شما اگه توجه کنی دو سر ورودی به دیود D3 داده شده که این اشتباه و باعث میشه در یک نیم سیکل این دیود دو سر ترانس رو اتصال کوتاه بکنه و خودش هم داغ بشه ، اون ولتاژی هم که در خروجی دارین ناشی از یکسو سازی نیم سیکل شکل موج سینوسی هستش ( ضمنا جهت دیود D4 اشتباهه)
              اما در مورد PCB من نگفتم پدها کوچیکن بلکه ترک هاتون نازک هستن که این باعث میشه مقاومت ترک ها بالا بره و در صورت برقرار شدن جریان رفتار یه مقاومت رو از خودشون نشون بدن و باعث بالارفتن توان مصرفی بشه و رو ترانس فشار بیاد البته این مسئله زیاد محسوس نیست ولی بهتره در طراحی مدارتون این مسئله رو لحاظ کنید
              ممنون دوست عزیز: دیدم دیود d3 یکبار ترکید و دود کرد و خیلی داغ می کند!!
              این فایل پروژه هست که با التیوم هست!! لطفا اگر زحمتی نیست ! تصحیح اش کنید اتصالات اشتباه اش را و عکس اش را بگذارید فقط شماتیک را!!! من با وصل کردن دیود کلا مشکل دارم !! راستی کدام ترک ها را بزرگ باید کرد تا کمتر جریان بکشد؟برای دبود یا خارن ...
              http://s3.picofile.com/file/8214747692/bridge.zip.html
              سپاس

دیدگاه

این را تغییر دادم! ایا درست هست اتصالات اش؟

سپاس

دیدگاه

حالا خودتون بگید داغ میکنه یا نه (این مدار حالا درسته و نباید مشکلی داشته باشید )
                  --------------------------- --------------------------

دیدگاه

نوشته اصلی توسط aswhu600
                    حالا خودتون بگید داغ میکنه یا نه (این مدار حالا درسته و نباید مشکلی داشته باشید )
                    سپاس دوست عزیز: پس مدار جدید درست هست! چی را بگم داغ میکنه یا نه!!؟؟ ان مدار قبلی که pcb زدم براش که مشکل داره !!دیود d3 اش داغ میکنه و ترانس هم وحشتناک داغ می کند!!!
                    الان برای این مدار اصلاح شده جدید باید pcb بزنم و چاپ کنم ومونتاژ و..
                    فقط به من بگید کدام ترک را قطراش را زیاد کنم تا جریان زیادن نکشد!!
                    سپاس

دیدگاه

شما چرا کار خودتو سخت می کنی یه پل دیود بخر وباخروجی dcیه خازن موازی کن توم دیگه پی سی بی واین چیزا نمیخواد
                      عاشقان را سر شوریده به پیکر عجب است

دیدگاه

سپاس دوست عزیز: پس مدار جدید درست هست! چی را بگم داغ میکنه یا نه!!؟؟ ان مدار قبلی که pcb زدم براش که مشکل داره !!دیود d3 اش داغ میکنه و ترانس هم وحشتناک داغ می کند!!!
                        الان برای این مدار اصلاح شده جدید باید pcb بزنم و چاپ کنم ومونتاژ و..
                        فقط به من بگید کدام ترک را قطراش را زیاد کنم تا جریان زیادن نکشد!!
                        سپاس
                        از اونجایی که کل مدارتون مربوط به تغذیه هست باید تمام ترک ها را کمی پهن تر طراحی کنید و به طور مشخص خطوطی که به قطب منفی هستند البته تفاوت زیادی نداره

برای کاهش نویز تغذیه هم بهتر چهار تا خازن حدود 10 نانو فارادی به چهار دیود به صورت موازی ببندید یعنی هر دیود با یک خازن

و همچنین یه خازن 100 نانو فارادی هم به صورت موازی به خروجی منبع قرار بدید

دیدگاه

از اونجایی که کل مدارتون مربوط به تغذیه هست باید تمام ترک ها را کمی پهن تر طراحی کنید و به طور مشخص خطوطی که به قطب منفی هستند البته تفاوت زیادی نداره
                          ممنون دوست عزیز: میگم حالا من اگر بخوام به جای pcb زدن مدار را روی برد سوراخ دار ببندم ان وقت چی میشه؟ انجا دیگه ترک نیست! و به جاش پای سیم وسط می اید؟ ایندفعه چکار باید کرد؟ سیم قطور بزرگ انتخاب شود؟
                          راستی خازن برای چی؟ ترانس هم مگه نویز دارد!!؟
                          سپاس

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : داغ کردن بیش از حد ترانس

ممنون دوست عزیز: میگم حالا من اگر بخوام به جای pcb زدن مدار را روی برد سوراخ دار ببندم ان وقت چی میشه؟ انجا دیگه ترک نیست! و به جاش پای سیم وسط می اید؟ ایندفعه چکار باید کرد؟ سیم قطور بزرگ انتخاب شود؟
                            راستی خازن برای چی؟ ترانس هم مگه نویز دارد!!؟
                            سپاس
                            روی برد سوراخ دار هم مشکلی نداره و سیم بندی ها هم بهتر مثلا سیم نمره نیم استفاده کنید البته ترانس 12 ولت 1 امپر چیز زیادی نیست و با همون حداقل نیم میلی متر جواب میده

خازن ها تا حدودی نویز گیری دارن

بله ترانس هم نویز داره و یکی از اصلی ترین نویز ها در مدار هست البته به ساختار مدار هم بر میگرده که در نهایت نویز در خروجی باشه یا نباشه

میشه گفت 70 درصد مشکلات راه اندازی در مدارات حساس به نویز همین نویز تغذیه هست که افراد هم در این مورد کم اطلاع هستند

در نهایت اگر خواستید در منبع ای نویز را مهار کنید میتونید از رگلاتور ترانزیستوری با دیود زنر استفاده کنید

هر چه افت ولت روی امیتر و کالکتور بیشتر باشه نویز گیری بهتری دارید و البته از طرفی ترانزیستور بیشتر داغ میکنه

و .....

دیدگاه

روی برد سوراخ دار هم مشکلی نداره و سیم بندی ها هم بهتر مثلا سیم نمره نیم استفاده کنید البته ترانس 12 ولت 1 امپر چیز زیادی نیست و با همون حداقل نیم میلی متر جواب میده
                              ممنون مهندس: میشه بگید سیم نیم میلی متری چه مدلی هست!! همین سیم های افشان منظورتان هست که برای برق کشی ساختمان استفاده می شود!؟ که به رنگ قرمز یا سیاه و.... هستند!؟
                              سپاس

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X