اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مشکل در تغذیه رله

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مشکل در تغذیه رله

سلام

من یک سیگنال 20 ولتی با فرکانس 600 کیلوهرتز دارم که میخوام سر راهش یک رله قرار بدم به عنوان سوییچ. مشکل اینکه وقتی از منبع تغذیه استفاده میکنم و خروجی رله رو در هنگام وصل شدن میبینم نویز 50 هرتز به سیگنال 600 کیلوم اضافه میشه. ولی اگه از باتری به عنوان تغذیه استفاده کنم این مشکل رو ندارم. میخوام ببینم چطوری میشه از منبع تغذیه استفاده کرد تا این 50 هرتز رو سیگنالم نیفته؟ فعلا عمل قطع و وصل رله رو دستی انجام میدم در نهایت با میکرو قراره اینکارو بکنم.

ممنون

پاسخ : مشکل در تغذیه رله

نوشته اصلی توسط naser1363
    سلام

من یک سیگنال 20 ولتی با فرکانس 600 کیلوهرتز دارم که میخوام سر راهش یک رله قرار بدم به عنوان سوییچ. مشکل اینکه وقتی از منبع تغذیه استفاده میکنم و خروجی رله رو در هنگام وصل شدن میبینم نویز 50 هرتز به سیگنال 600 کیلوم اضافه میشه. ولی اگه از باتری به عنوان تغذیه استفاده کنم این مشکل رو ندارم. میخوام ببینم چطوری میشه از منبع تغذیه استفاده کرد تا این 50 هرتز رو سیگنالم نیفته؟ فعلا عمل قطع و وصل رله رو دستی انجام میدم در نهایت با میکرو قراره اینکارو بکنم.

ممنون
    سلام
    چندین کار میشه انجام داد!
    ساده ترین کار اینه که سر راه سیگنال خارج شده از رله که همراه با نویز هست، یک فیلتر میان گذر قرار بدین که 600KHz مابین فرکانس قطع بالا و پایینش باشه. همچنین فرکانس قطع پایینش بیش از 50Hz باشه.
    راه دیگه استفاده از تقویت کننده های تفاضلی هست که عامل مشترک رو حذف میکنن. برای این منظور از پ امپ در مد بافر می تونید استفاده کنید.
    از ترانزیستور هم میتونید استفاده کنید.

به نظر میاد منبع تغذیه از نوع ترانسی باشه. آیا از خازن فیلتر مناسب برای منبع استفاده شده؟
    در کل فکر می کنم اگر از منابع تغذیه ی سوییچینگ استفاده کنید، مشکل برطرف بشه.
    ضمن اینکه خود رله در هنگام سوییچ یک منبع نویز خواهد بود.
    *** يا راهي خواهم يافت، يا راهي خواهم ساخت ... ***

دیدگاه

ممنونم

بله منبع ترانسیه خازن مناسب هم گذاشتم اثری نداشت.
      قسمت استفاده از امپ در مد بافر رو متوجه نشدم میشه توضیح بدید؟
      در کل برای سیگنال انالوگ در این محدوده فرکانسی و با ولتاژ ماکزیمم 20 ولت و جریان کمتر از 200 میلی امپر رله بهتره یا انالوگ سوییچ؟ با توجه به اینچه انالوگ سوییچ ها croostalk دارند.

بازم ممنونم

دیدگاه

ممنونم

بله منبع ترانسیه خازن مناسب هم گذاشتم اثری نداشت.
        قسمت استفاده از امپ در مد بافر رو متوجه نشدم میشه توضیح بدید؟
        در کل برای سیگنال انالوگ در این محدوده فرکانسی و با ولتاژ ماکزیمم 20 ولت و جریان کمتر از 200 میلی امپر رله بهتره یا انالوگ سوییچ؟ با توجه به اینچه انالوگ سوییچ ها croostalk دارند.

بازم ممنونم
        با عرض پوزش.. در مورد مدار بافر مطمئن نیستم که بتونه نویز رو حذف کنه. چون حذف نویز در طبقه ی دیفرانسیلی در ورودی انجام میشه، ولی در نهایت شما باز هم تغذیه ی ترانسی دارید و ممکنه نویز منتقل بشه.
        بهترین راه همون طور که گفتم استفاده از فیلتر میان گذر هست که از ترکیب دو فیلتر پایین گذر و بالا گذر تشکیل شده.
        در زیر لینکی میذارم که کمکتون می کنه. فرمول ها برای محاسبات خازن و مقاومت هم هست. مثلاً فیلتر بالا گذر رو برای فرکانس 500KHz و فیلتر پایین گذر رو برای فرکانس 700KHz طراحی کنید.

http://www.electronics-tutorials.ws/filter/filter_7.html

دیدگاه

نوشته اصلی توسط K1.IEEE
          با عرض پوزش.. در مورد مدار بافر مطمئن نیستم که بتونه نویز رو حذف کنه. چون حذف نویز در طبقه ی دیفرانسیلی در ورودی انجام میشه، ولی در نهایت شما باز هم تغذیه ی ترانسی دارید و ممکنه نویز منتقل بشه.
          بهترین راه همون طور که گفتم استفاده از فیلتر میان گذر هست که از ترکیب دو فیلتر پایین گذر و بالا گذر تشکیل شده.
          در زیر لینکی میذارم که کمکتون می کنه. فرمول ها برای محاسبات خازن و مقاومت هم هست. مثلاً فیلتر بالا گذر رو برای فرکانس 500KHz و فیلتر پایین گذر رو برای فرکانس 700KHz طراحی کنید.

http://www.electronics-tutorials.ws/filter/filter_7.html
          خیلی ممنونم

چون تعداد خطهای سوییچینگم زیاده اگه بخوام برای هر خط یک فیلتر بذارم اپ امپ زیادی میخواد و هزینه بالا میره. بنظرتون همون منبع سوییچینگ جواب میده؟
          در ضمن چون 600 کیلو ممکنه تغییر بدم مثلا بشه 300 کیلو یا کمتر و بیشتر در نتیجه فیلترو مجبورم همواره مقادیر خازنی و مقاومتیشو تغییر بدم که کار سختیه.
          بازم ممنونم

دیدگاه

خیلی ممنونم

چون تعداد خطهای سوییچینگم زیاده اگه بخوام برای هر خط یک فیلتر بذارم اپ امپ زیادی میخواد و هزینه بالا میره. بنظرتون همون منبع سوییچینگ جواب میده؟
            در ضمن چون 600 کیلو ممکنه تغییر بدم مثلا بشه 300 کیلو یا کمتر و بیشتر در نتیجه فیلترو مجبورم همواره مقادیر خازنی و مقاومتیشو تغییر بدم که کار سختیه.
            بازم ممنونم
            هر LM324 دارای 4 عدد تقویت کننده هست. مسلماً حجمش و هزینه اش از رله کمتر خواهد بود.
            اگر تعداد خطوطتون زیاده به مالتی پلکسر هم فکر کنید. با کنترل آدرس به راحتی سیگنال مورد نظر در خروجی ظاهر میشه و مشکلات رله ی الکترو مکانیکی رو هم نداره.
            منبع تغذیه ی سوییچینگ با کیفیت قطعاً مشکل نویز رو نخواهد داشت.
            اگر رنج کسترده ای از فرکانس ها رو نیاز دارید و تنها عامل مزاحم فرکانس 50Hz هست، می تونید تنها از یک فیلتر بالا گذر با فرکانس قطع پایین بیشتر از 50Hz (مثلاً 150Hz)استفاده کنید. به این ترتیب تنها فرکانس های بالای 150Hz در خروجی ظاهر خواهند شد.

لطفاً یک نگاهی به این مطالب بندازید : http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=61015.0

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
            X