اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

چگونگی کسب دانش مورد نیاز جهت طراحی برد های الکترونیک

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

چگونگی کسب دانش مورد نیاز جهت طراحی برد های الکترونیک

سلام
    دوستان اگر کسی بخواد طراح مدارات الکترونیکی بشه، آیا دروس دوره لیسانس الکترونیک، برای طراحی مدارات ساده و متوسط، کفایت میکنه؟ یا باید کتاب یا کتاب هایی خارج از کتب دانشگاهی مطالعه بشه؟ یا نه این یک کار تجربی هست و با آزمون و خطا یاد گرفته میشه؟ یا نه فقط باید به دیتا شیت ها و شماتیک های ارائه شده به هر قطعه برای اینترفیس کردنش نگاه کرد؟

مثلا الان فردی تصمیم میگره برد اصلی و برد کنترلی یک کواد روتور رو طراحی کنه. میره میکروکنترولر مورد نظر رو از روی مشخصاتش انتخاب میکنه. ماژول های ارتباط رادیویی و سنسورها و ... رو هم انتخاب میکنه. حالا میخواد همه اینهارو بیاره روی یک برد برای قرار دادن روی کواد روتور، و یا بیاره روی یک برد دیگه برای ساخت کنترولر بی سیم!

یا مثلا کسی ربات مین یاب، تعقیب خط، فوتبالیست و یا هر برد الکترونیک مشابه میخواد طراحی کنه. این فرد نیاز به چه دانشی داره؟ یعنی چه کتاب هایی رو باید خوانده باشه تا توانایی طراحی اصولی این کار رو بدست بیاره؟

من چون رشته ام کامپیوتره فقط با قسمت برنامه نویسی قضیه آشنا هستم، ولی میخوام طراحی برد رو هم یاد بگیرم. چه کتاب هایی رو باید مطالعه کنم برای کسب این دانش؟ و کلا مراحل کار چطور هست؟

من شنیده ام برخی افراد صرفا به یوزر منوال میکرو و یا بقیه قطعاتی که میخوان استفاده کنن نگاه میکنن، و اونجا شماتیک و نحوه اینترفیس شدن رو توضیح داده، و یا به برد هایی که فبلا از اون میکرو و یا ماژول استفاده کردن نگاه میکنن، و از روی شمانیک اونها کپی میکنن، ولی آیا این روش اصولیه؟

آیا بهترین راه همینه؟ راه علمی تر و اصولی تر برای طراحی برد وجود نداره؟ یعنی فقط باید از روی یوزر هر قطعه نحوه اینترفیس رو نگاه کرد، و یکجورایی کپی کرد توی مدار خودمون؟

الان فرضا یکی تصمیم میگیره یه دستگاه gps بسازه. یک mp3 player بسازه. یه آیفون تصویری بسازه و ............. راه اصولی طراحی مدار الکترونیکی برای این وسیله ها چیه؟؟؟

کلا هر توضیحی در این زمینه بدهید شدیدا خوشحال میشویم

یا علی

پاسخ : چگونگی کسب دانش مورد نیاز جهت طراحی برد های الکترونیک

اول از همه رشته تخصصی شما باید الکترونیک باشه :wow: :wow:
    1-اول باید انگلیسی رو در حد مورد قبولی بلد باشی :nerd: :read:
    2-دوم باید انگلیسی رو در حد مورد قبولی بلد باشی :nerd: :read:
    3-داشتن یه اینترنت خوب برای دریافت user manual وآ‌data sheet قطعات و آموزش های تو اینترنت
    توانایی تحلیل مدارات الکتریکی و الکترونیکی
    توانایی تعمیر مدارات
    مهم تر از همه اینها کسب تجربه و سعی و خطا (سعی و خطا به روش علمی در عمل نه شانسی)

باز هم از اساتید در انجمن هستند که میتونند شما رو درست راهنمایی کنند
    از دو چیز بسیار زیاد یاد گرفتم (1) نمونه مدارهای موجود در سایت های خارجی (2) مهندسی معکوس بردهای غیر ایرانی. به نقل از آقای مرتضی امانی
    --------------------------------------------------------
    تمام دنیا ما را تحریم کرده اند؛ حداقل خودمان همدیگر را تحریم نکنیم. به نقل از pencil
    اشک هایی که پس از هر شکست ریخته میشوند همان عرق هاییست که برای پیروزی ریخته نشده است. mehran901

دیدگاه

نوشته اصلی توسط moghani1376
      اول از همه رشته تخصصی شما باید الکترونیک باشه :wow: :wow:
      1-اول باید انگلیسی رو در حد مورد قبولی بلد باشی :nerd: :read:
      2-دوم باید انگلیسی رو در حد مورد قبولی بلد باشی :nerd: :read:
      3-داشتن یه اینترنت خوب برای دریافت user manual وآ‌data sheet قطعات و آموزش های تو اینترنت
      توانایی تحلیل مدارات الکتریکی و الکترونیکی
      توانایی تعمیر مدارات
      مهم تر از همه اینها کسب تجربه و سعی و خطا (سعی و خطا به روش علمی در عمل نه شانسی)

باز هم از اساتید در انجمن هستند که میتونند شما رو درست راهنمایی کنند
      دوست عزیز لطفا کتاب معرفی کنید، چون این حرف که : رشته شما باید الکترونیک باشه، از نظر من معنیش این میشه که شما باید فلان کتاب ها رو بخونی! ولی شما نگفتین چه کتاب هایی؟

در مورد زبان هم مشکلی ندارم

ممنون

دیدگاه

اول باید از کتاب های هنرستان شروع کنیم
        "الکترونیک ۱و۲" "تحلیل مدار" این کتاب ها رو میشه به صورت pdf از سایت www.chap.sch.ir دریافت کنید
        اما کتاب های دانشگاهی
        "تحلیل مهندسی مدار ویلیام هیت"
        اگر شما این کتاب رو بخونید میتونید در کنکنور کارشناسی به کارشناسی ارشد شرکت کنید
        یکدونه هم هست برای دیجیتال
        مدارهای منطقی موریس مانو

از دو چیز بسیار زیاد یاد گرفتم (1) نمونه مدارهای موجود در سایت های خارجی (2) مهندسی معکوس بردهای غیر ایرانی. به نقل از آقای مرتضی امانی
        تمام دنیا ما را تحریم کرده اند؛ حداقل خودمان همدیگر را تحریم نکنیم. به نقل از pencil
        اشک هایی که پس از هر شکست ریخته میشوند همان عرق هاییست که برای پیروزی ریخته نشده است. mehran901

دیدگاه

"الکترونیک ۱و۲" "تحلیل مدار" این کتاب ها رو میشه به صورت pdf از سایت www.chap.sch.ir دریافت کنید
          اما کتاب های دانشگاهی
          اگر شما این کتاب رو بخونید میتونید در کنکنور کارشناسی به کارشناسی ارشد شرکت کنید
          مدارهای منطقی موریس مانو
          ممنون از شما دوست عزیز
          ولی من دروس مدار الکتریکی 1و2 و همجنین الکترونیک و الکترونیک دیجیتال رشته سخت افزار که تشابه زیادی با دروس لکترونیک رشته برق داره و همچنین مدار منطقی و معماری کامپیوتر و ریزپردازنده 1 رو در دوران لیسانس پاس کردم!

منتهی حرف من اینه که ما اونجا همیشه دیاگرام میکشیدیم و شماتیک میکشیدیم و از کلیت ماجرا حرف میزدیم. و مثلا نگاه میکردیم به شکل و نحوه اینترفیس شدن یه آی سی 8086 به عنوان پروسسور با حافظه و گرافیک و ... ولی مثلا هیچوقت دیگه نمیومدیم بگیم چرا باید پایه ها قبل متصل شدن به فلان قسمت، مقاومت های فلان قدر بخورن. یا چرا فلان پایه ها حتما باید اول به خازن وصل بشن بعد خروجی بشن!

یا اصلا برای طراحی یک مدار از صفر، یا برای خواندن یک شماتیک که نمیدونیم کارش چیه، چطور باید عمل کرد؟
          یا به قول شما برای تعمیر یک برد الکترونیکی از کجای برد و جطور باید شروع کرد و ایراد رو چطور پیدا کرد و ...

ما چون رشته مون کامپیوتر بود دیگه زیاد وارد این جزئیات نمیشدیم و فقط به دیزاین های کلی توجه داشتیم و جزئیات رو بدون دونستن دلیل میپذیرفتیم!

اما حالا من میخوام سر از همه جزئیات دربیارم و بدونم هر مداری چرا به این شکلی که هست طراحی شده؟ چرا این مقاومن 10 هست و اونیکی 2 هست؟ اینجا چرا خازن گذاشته؟ از کجا فهمیده این قسمت رو باید اینطوری طراحی میکرده و ....

وگرنه من فکر میکنم(اگر اشتباه میکنم بگید) یک کسی که فقط نرم افزار آلتیوم رو بلد باشه، و سواد الکترونیک نداشته باشه، نگاه کنه به دیتا شیت قطعات و نحوه اینترفیس شدنشون، بتونه همون رو توی آلتیوم عینا کپی کنه و شاید مدارشم کار کنه، اما بدون اینکه خودش بدونه واقعا چرا اینکارو کرده!

ولی من میخوام همینو بفهمم. یعنی اینکه چرا این مدار اینطوری طراحی شده و اونیکی مدار اونطوری!

همچنین از اون مهمتر، وقتی یک آیسی انتخاب میکنم(چه میکرو باشه و چه ساده تر)، و همچنین یکسری سنسور و ماژول و .... بهترین نحوه ای که میتونم اینهارو به هم متصل کنم تا مدار دلخواهم رو بسازم چطوریه؟ چطور باید چنین دانشی کسب کنم؟!

دیدگاه

الکترونیک هم مثل کامپیوتر؛ یکی از رشته هائی است که برای موفقیت و رقابت پذیری در آن، باید هم تئوری قضیه را به صورت ریشه ای آموخت و هم مهارتهای فنی مرتبط را با تجربه، پشتکار زیاد، هزینه مالی برای خرید تجهیزات و نیز پرس و جو به دست آورد. کلا دانشگاههای ایران به طور سنتی، روی وجه تئوری، حل ریاضی مسئله و زیر بناهای نظری تاکید دارند (دانشی محض که با چیزهائی مثل کتاب، وایت برد و جزوه هم قابل انتقال و آموزاندن است).

خودتان هم می دانید که مثلا یک لیسانس نرم افزار با معدل خوب، معلوم نیست بتواند یک برنامه نویس روزآمد و حرفه ای جاوا، php.net، اندروید، دلفی و ... هم باشد، مگر اینکه به موازات تحصیلات آکادمیک، برای خودش کار عملی هم کرده باشد.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط مهندس نوآور
              الکترونیک هم مثل کامپیوتر؛ یکی از رشته هائی است که برای موفقیت و رقابت پذیری در آن، باید هم تئوری قضیه را به صورت ریشه ای آموخت و هم مهارتهای فنی مرتبط را با تجربه، پشتکار زیاد، هزینه مالی برای خرید تجهیزات و نیز پرس و جو به دست آورد. کلا دانشگاههای ایران به طور سنتی، روی وجه تئوری، حل ریاضی مسئله و زیر بناهای نظری تاکید دارند (دانشی محض که با چیزهائی مثل کتاب، وایت برد و جزوه هم قابل انتقال و آموزاندن است).

خودتان هم می دانید که مثلا یک لیسانس نرم افزار با معدل خوب، معلوم نیست بتواند یک برنامه نویس روزآمد و حرفه ای جاوا، php.net، اندروید، دلفی و ... هم باشد، مگر اینکه به موازات تحصیلات آکادمیک، برای خودش کار عملی هم کرده باشد.
              دقیقا همینطوره
              منتهی من هنوز تئوری قضیه رو هم درست و حسابی بلد نیستم. حس میکنم ما یکسری چیزایی جزیره وار و ناقص در دوره لیسانس خوندیم که یک کلیت واحد نداشتن (یا شاید من اونطور که باید کامل و جامع مطالب رو نمیخوندم) و الانم 3-4 سال از آن زمان گذشته و خیلی هاش رو هم فراموش کردم.

ولی چون همیشه علاقه زیادی به کار رباتیک داشتم، و البته رشته ارشدم هم هوش مصنوعی بود، دیگه بیشتر وارد مباحث نرم افزاری و پردازش سیگنال و تصویر و صدا و ... شدم

اما همچنان علاقه به ساخت سخت افزار ربات رو به شدت دارم! تا جایی که شروع کردم دروس تخصصی الکترونیک رو از رو سایت مکتب خونه (واقعا دمشون گرم+ دم اساتیدی که باهاشون همکاری کردن) دانلود میکنم و میشینم نگاه میکنم.

ولی واقعا هیچ دید جامعی به مسئله ندارم و نمیدونم الان بشینم این دروس الکترونیک 2و3 رو ببینم، آیا کافیه؟
              اگر کافی نیست دیگه چه دروسی رو باید ببینم، یا برم کتابش رو بخونم؟

البته چون خود ما توی دوره لیسانس دروس مدار منطقی و معماری و ... که بالا نوشتم پاس کردیم، زیاد به این دروس دانشگاهی خوش بین نیستم! و فکر میکنم حتی با مرور دوباره ی همه اینها، بازم من یک طراح الکترونیک نمیشم!!!!

از طرف دیگه بسیار تعجب میکنم مثلا شخصی کاردانی یا کارشناسی الکترونیک داره، و حتی شاید دانشگاه معمولی درس خونده و معدل بالا هم حتی نداره! ولی فرضا حرف از طراحی برد و pcb و اینها میزنه! من واقعا نمیفهمم چطور؟ آیا منظورش از طراحی همون کپی کاری های ندانسته است(ندانسته یعنی واقعا نمیدونه اون قسمت که کپی کرده، پشت پرده اش چه خبره! چه محاسبات و فرمول هایی داره و چطوری داره کار میکنه)

میدونید منظورم چیه؟ فرضا ما تو مدار منطقی(شایدم معماری کامپیوتر) میگفتن آقا ترانزیسنورها رو که اینطوری بچینی، میشه گیت منطقی فلان! خب؟ ما هم حفظ میکردیم که این چینش یعنی گیت فلان(دیگه چرا و رو چه حسابی رو خیلی وارد نمیشدیم!)

یا فرضا میگفتیم طراحی حافظه فلان. یا طراحی cpu یا واحد محاسبات و ........
              توی کتاب 4 تا شمانیک بود و ما هم میکشیدیم، یا میرفتیم توی (اسم نرم افزارش یادم رفت) با زبان وری لاگ(آلزایمر گرفتم!) کد میزدیم و میشد یک حافظه ساده. یا یک پردازنده ساده!

یا تو درس ریزپردازنده1 ، یک پردازنده 8086 رو میذاشتیم وسط و طبق اون شماتیک ها اینترفیس میکردیم و چند خط کد اسمبلی مینوشتیم و میشد یک کامپیوتر ساده و ........

خلاصه از این کارهای ندانسته(نمیدونم چرا به دلم نمینشست!) زیاد انجام میدادیم ولی اگر میگفتن خب حالا یه کامپیوتر ساده هم از خودت بساز! یا فلان قسمت هارو تغییر بده و .... چون محاسباتش رو بلد نبودیم، و از اون مهمتر، چون اصل قضیه و مفاهیم رو درک نکرده بودیم، هرگز توانایی چنین کاری نداشتیم!!

اما الان شدیدا دنبال کسب این توانایی هستم! اما راهشو بلد نیستم! و البته خیلی هم دوست ندارم با آزمون و خطا جلو برم چون یکبار اینکارو کردم و دیدم خیییییییییییلی وقت آدم رو هدر میده و واقعا یک استاد راهنما نقشش غیر قابل انکاره توی خط دادن و جلوگیری از هدر رفت وقت!

برای همین اومدم اینجا از اساتید که طراحی برد میکنن بپرسم راهش چیه؟ خواهشا به من هم یک نقشه راه بدید تا بتونم به چنین مرحله ای برسم

با سپاس فراوان

دیدگاه

راستی یک نکته که شما هم اشاره کردید بحث هزینه است. متاسفانه بحث هزینه ها شاید یکمی پیشرفت توی الکترونیک رو سخت میکنه به نسبت کامپیوتر که شما تقریبا جز یه کامپیوتر نیاز به ابزار خاص دیگه ای ندارید!!

اما برای الکترونیک، آدم بخواد یک برد طراحی کنه و تستش کنه، واقعا هزینه بر و زمان بر است.
                البته گویا برنامه هایی مثل پروتئوس، و یا شبیه ساز آلتیوم، برای این منظور طراحی شدن که همه کارها مجازی انجام بشه و نیاز به هزینه نباشه.

اما سوال من اینه مشخصا » آیا واقعا با پروتئوس و یا آلتیوم، میشه یک میکرو انتخاب کرد، با ماژول های دلخواه اینترفیس کرد، و بعدشم تست کرد و در نهایت اگر موفقیت آمیز بود، برای ساخت واقعی هزینه کرد؟؟؟؟

خصوصا برای افراد تازه کار مثل من که تازه میخوان یاد بگیرن! یکمی در این زمینه هم راهنمایی کنید لطفا

دیدگاه

اما کتاب های دانشگاهی
                  مدارهای منطقی موریس مانو
                  متاسفانه جز کتاب الکترونیک 1 ، بقیه دانلود نشدن
                  اما همون الکترونیک 1 رو هم که نگاه کردم، دیدم هیچ حرفی از فرمول و ریاضی و پشت پرده قضیه گویا وجود نداره!
                  فقط گفته این مدار کارش اینه(شماتیک کشیده)، این یکی مدار کارش اینه و ....

خب اینطوری شما باید حفظ کنی فقط و نمیفهمی چرا این مدار کارش اینه!

و بعید میدونم این مدارها یک استاندارد کلی داشته باشه که کسی بتونه به راحتی مثل پازل، اینهارو کنار هم بچینه و مدارهای بزرگتری بسازه! چون فکر کنم شما باید محاسبات رو بلد باشی تا بدونی وقتی میخوای مدار تقویت کننده رو به مدار مثلا یکسو کننده وصل کنی، باید از چه مقاومت و خازن و .... با چه ظرفیتی استفاده کنی!

و شما تا ریاضیات و فرمولها و از همه مهمتر، پشت پرده و فلسفه ی کار این مدار رو ندونی، عملا حفظ کردن شماتیکش از نظر من بی ارزش میرسه!! (فقط به درد امتحان مدرسه و تست کنکور شاید بخوره!)

من نمیخوام چرخ رو از اول اختراع کنم، ولی میخوام فلسفه طراحی چرخ، و همه روابط و فرمولهای حاکم بر اون و طرز کارش رو بشناسم تا فردا اگر خواستم برای خودرویی چرخ بسازم، دقیقا بدونم چه چرخی، از چه جنسی، با چه قطر و شعاع و ... و .... باید واسش طراحی کنم تا بهترین پرفورمنس رو بده به اون خودروی خاص!

مدارات هم از نظرم همینطورن. صرفا با اینکه بدونی اگر چنتا مقاومت و دیود و ترانزیستور رو بچینی کنار هم و مثلا میشه یک مدار امپلیفایر، دردی رو دوا نمیکنه، مگر اینکه دقیقا بدونی چرا این مقاومت هارو گذاشتن، چرا این خازن رو گذاشتن، چرا فلان قطعه رو گذاشتن، اینها ظرفیت هاشو چطور باید تعیین بشه و .................

من میخوام این چیزارو بدونم و یاد بگیرم

فکر کنم اگر اینهارو خوب بفهمم، بعدش دیگه باقی کار میشه کنار هم گذاشتن این ماژول ها و محاسبه کردن ظرفیت های متناسبشون و ساخت مدارهای بزرگتر و دلخواه

لطفا اساتید هرجایی رو که اشتباه میگن تصحیح بفرمایند
                  ممنون

دیدگاه

نوشته اصلی توسط rezaeeee

...ولی چون همیشه علاقه زیادی به کار رباتیک داشتم، و البته رشته ارشدم هم هوش مصنوعی بود، دیگه بیشتر وارد مباحث نرم افزاری و پردازش سیگنال و تصویر و صدا و غیره شدم.

اما همچنان علاقه به ساخت سخت افزار ربات رو به شدت دارم! تا جایی که شروع کردم دروس تخصصی الکترونیک رو از رو سایت مکتب خونه (واقعا دمشون گرم+ دم اساتیدی که باهاشون همکاری کردن) دانلود میکنم و میشینم نگاه میکنم...
                    ظاهرا دوست دارید در حوزه ساخت ربات کار کنید و کارشناسی ارشد هوش مصنوعی هم دارید که می تواند در این راه بسیار به شما کمک کند. اولا در پروژه های حرفه ای رباتیک، نیاز به یک Team Work قوی هست با تخصصهای عملی - تئوری مختلف مثل الکترونیک، مکاترونیک، نرم افزار، افراد ایده پرداز برای تحلیل و حل خلاق مسائلی که در حین کار پیش می آیند و البته یک مدیر هماهنگ کننده خوب و متعهد.
                    بعد گزینش افراد باید به گونه ای باشد که حاضر باشند دانش یکدیگر را هم افزائی کنند تا در حین کار؛ همه افراد گروه، فنون و مهارتهای لازم را یاد بگیرند و آموزش همه تکمیل تر شود.
                    حالا یک ایده ناب قابل تجاری سازی پیدا کنید. مثلا با دقت مشاهده می کنید که یک فرد نانوا چگونه مرتبا یک قطعه خمیر را برداشته و آن را با وردنه پهن و گرد کرده و سپس روی تنور دوار قرار می دهد. این کار به طور تکراری تا شب هزاران بار انجام می شود. حالا فکر کنید چگونه می توانید یک ربات شاطر خوش قیمت و با دوام را به طور کامل جایگزین این کارگر کنید. این ربات باید چه الزاماتی را داشته باشد؟ با چه توانی کار کند؟ نیروی خود را از حرکت دوار تنور برقی بگیرد و یا تغذیه الکتریکی مستقل داشته باشد؟ چه درجه حرارتها و رطوبتهائی را باید تحمل کند؟ چگونه در برابر ذرات آرد و گرد و غبار محیطی ایزوله شود؟ چگونه کاربری آسان و ایمنی برای افراد بیسواد داشته باشد؟ چگونه با مدلهای مختلف ماشینهای پخت سازگار و تنظیم شود؟ چگونه سرعت کار آن به دلخواه کاربر تنظیم شود؟ آیا باید برای تعمیرات و سرویس سریع، به صورت ماژولار طراحی شود؟ آیا اداره بهداشت به متریال استفاده شده گیر می دهد؟

بعد از مشاهدات و مصاحبات کافی و تسلط به چم و خم موضوع؛ می توانید یک پلان کاری طراحی کنید که مثلا برای به سرانجام رساندن یک ساله مراحل نمونه سازی چنین پروژه ای، به چه تعداد و چه نوع نیروی متخصصی نیاز دارید؟ چه کارگاه، چه نوع تجهیزات و امکانات و چه مقدار سرمایه در گردش نیاز است؟ بعد پروسه را برآورد زمانی و مالی کرده و ایده اولیه را با یک سرمایه گذار کار آشنا و خوش قلق مطرح می کنید. بعد از مجاب کردن وی و عقد قرارداد رسمی با سرمایه گذار؛ افراد مناسب، با انگیزه، خستگی ناپذیر و کار بلد را پیدا می کنید(مهمترین مرحله) و با فراهم آوردن مقدمات، پروژه را جزء جزء کرده و برنامه کاری و نیز وظایف هر نفر را مشخص می کنید. کار را استارت می کنید و با تعهد به رعایت زمان بندی برنامه ریزی شده و مدیریت مالی درست، آن را ادامه می دهید. نمونه های اولیه را به سرعت اصلاح می کنید و تستهای کارگاهی و عملیاتی (در شرایط واقعی) طولانی و بی رحمانه را انجام می دهید. بعد از بهینه سازی و تست نهائی، از سازمانهای مربوطه تاییدیه فنی و بهداشتی، گواهی اختراع، مجوزهای اداری لازم و ... می گیرید و به امید خدا می روید برای بازار یابی و راه اندازی خط تولید پایلوت و ...

شاید تعجب کنید اما مطمئن باشید تا پایان کار؛ هر آنچه دانش فنی لازم داشته باشید، آموخته اید، چون انگیزه و احساس نیاز واقعی، این گونه ایجاب می کند. @};-

دیدگاه

منظورم از مدا, تحلیل مدارهای الکتریکی و الکترونیکی هست هر کدومش یک ترم هستند
                      برای یادگیری به قول شما"چنتا مقاومت و دیود و ترانزیستور رو بچینی کنار هم و مثلا میشه یک مدار امپلیفایر، دردی رو دوا نمیکنه، مگر اینکه دقیقا بدونی چرا این مقاومت هارو گذاشتن، چرا این خازن رو گذاشتن، چرا فلان قطعه رو گذاشتن، اینها ظرفیت هاشو چطور باید تعیین بشه و ................."
                      باید کاربرد هر قطعه رو چه در عمل و چه در تئوری به وسیله کتاب و تجربه یاد بگیرید
                      در مورد ماژول ها تمام توضیحات در دیتاشیت به صورت کامل(به انگلیسی)ذکر شده
                      یه سوال از شما و مهندس نوآور شما انگلیسی رو از کجا یاد گرفتید ؟
                      من انگلیسی بلدم اما میخوام به صورت کامل بلد باشم
                      به نظر شما کلاس رفتن خوبه یا سی دی های آموزشی
                      چون الکترونیک علمی کاملا کاملا بیگانه نصبت به ما هست یادگیری انگلیسی در حد اعلا ضروری هست :cry2:

دیدگاه

...یک سوال از شما و مهندس نوآور شما انگلیسی رو از کجا یاد گرفتید ؟
                        من انگلیسی بلدم اما میخوام به صورت کامل بلد باشم
                        به نظر شما کلاس رفتن خوبه یا سی دی های آموزشی
                        چون الکترونیک علمی کاملا کاملا بیگانه نصبت به ما هست یادگیری انگلیسی در حد اعلا ضروری هست :cry2:
                        برای تسلط نسبی به زبان تخصصی در حوزه الکترونیک (که با انگلیسی مکالمه ای فرق دارد)، هیچ راه میانبری وجود ندارد مگر زحمت زیاد و طولانی برای آموختن ندریجی واژگان عمومی و تخصصی و اصطلاحات فنی در حین مطالعه همین کتابها، صفحات وب، دیتا شیتها و Manualها و ...
                        استفاده از فرهنگهای لغات تخصصی نرم افزاری بهترین یاور شما در این راه طولانی هستند.

دیدگاه

برای تسلط نسبی به زبان تخصصی در حوزه الکترونیک (که با انگلیسی مکالمه ای فرق دارد)، هیچ راه میانبری وجود ندارد مگر زحمت زیاد و طولانی برای آموختن ندریجی واژگان عمومی و تخصصی و اصطلاحات فنی در حین مطالعه همین کتابها، صفحات وب، دیتا شیتها و Manualها و ...
                          استفاده از فرهنگهای لغات تخصصی نرم افزاری بهترین یاور شما در این راه طولانی هستند.
                          همین فرهنگ لغات و دیکشنری تخصصی رو از کجا میتونم تهیه کنم
                          اگر راهنماییم کنید بی نهایت ممنون میشم

دیدگاه

همین فرهنگ لغات و دیکشنری تخصصی رو از کجا میتونم تهیه کنم
                            اگر راهنماییم کنید بی نهایت ممنون میشم
                            من که برای بیشتر متون از دیکشنری نارسیس استفاده می کنم (که یک قابلیت مفید به نام Narcis anywhere دارد) و نیز دیکشنری آنلاین Translate.google.com

برای تقویت مکالمه هم؛ به نظرم بهترین راه، شرکت در کلاسهای معتبر و مشاهده مرتب کانالهای تلویزیونی به زبان اصلی است (هر چند معمولا در ابتدا به نظر می آید هیچ کلمه ای را تشخیص نمی دهید اما کم کم مغزتان شروع به یادگیری غریزی و خودکار برخی المانهای زبان هدف می کند).

دیدگاه

ظاهرا دوست دارید در حوزه ساخت ربات کار کنید و کارشناسی ارشد هوش مصنوعی هم دارید که می تواند در این راه بسیار به شما کمک کند. اولا در پروژه های حرفه ای رباتیک، نیاز به یک Team Work قوی هست با تخصصهای عملی - تئوری مختلف مثل الکترونیک، مکاترونیک، نرم افزار، افراد ایده پرداز برای تحلیل و حل خلاق مسائلی که در حین کار پیش می آیند و البته یک مدیر هماهنگ کننده خوب و متعهد.
                              بعد گزینش افراد باید به گونه ای باشد که حاضر باشند دانش یکدیگر را هم افزائی کنند تا در حین کار؛ همه افراد گروه، فنون و مهارتهای لازم را یاد بگیرند و آموزش همه تکمیل تر شود.
                              حالا یک ایده ناب قابل تجاری سازی پیدا کنید. مثلا با دقت مشاهده می کنید که یک فرد نانوا چگونه مرتبا یک قطعه خمیر را برداشته و آن را با وردنه پهن و گرد کرده و سپس روی تنور دوار قرار می دهد. این کار به طور تکراری تا شب هزاران بار انجام می شود. حالا فکر کنید چگونه می توانید یک ربات شاطر خوش قیمت و با دوام را به طور کامل جایگزین این کارگر کنید. این ربات باید چه الزاماتی را داشته باشد؟ با چه توانی کار کند؟ نیروی خود را از حرکت دوار تنور برقی بگیرد و یا تغذیه الکتریکی مستقل داشته باشد؟ چه درجه حرارتها و رطوبتهائی را باید تحمل کند؟ چگونه در برابر ذرات آرد و گرد و غبار محیطی ایزوله شود؟ چگونه کاربری آسان و ایمنی برای افراد بیسواد داشته باشد؟ چگونه با مدلهای مختلف ماشینهای پخت سازگار و تنظیم شود؟ چگونه سرعت کار آن به دلخواه کاربر تنظیم شود؟ آیا باید برای تعمیرات و سرویس سریع، به صورت ماژولار طراحی شود؟ آیا اداره بهداشت به متریال استفاده شده گیر می دهد؟

بعد از مشاهدات و مصاحبات کافی و تسلط به چم و خم موضوع؛ می توانید یک پلان کاری طراحی کنید که مثلا برای به سرانجام رساندن یک ساله مراحل نمونه سازی چنین پروژه ای، به چه تعداد و چه نوع نیروی متخصصی نیاز دارید؟ چه کارگاه، چه نوع تجهیزات و امکانات و چه مقدار سرمایه در گردش نیاز است؟ بعد پروسه را برآورد زمانی و مالی کرده و ایده اولیه را با یک سرمایه گذار کار آشنا و خوش قلق مطرح می کنید. بعد از مجاب کردن وی و عقد قرارداد رسمی با سرمایه گذار؛ افراد مناسب، با انگیزه، خستگی ناپذیر و کار بلد را پیدا می کنید(مهمترین مرحله) و با فراهم آوردن مقدمات، پروژه را جزء جزء کرده و برنامه کاری و نیز وظایف هر نفر را مشخص می کنید. کار را استارت می کنید و با تعهد به رعایت زمان بندی برنامه ریزی شده و مدیریت مالی درست، آن را ادامه می دهید. نمونه های اولیه را به سرعت اصلاح می کنید و تستهای کارگاهی و عملیاتی (در شرایط واقعی) طولانی و بی رحمانه را انجام می دهید. بعد از بهینه سازی و تست نهائی، از سازمانهای مربوطه تاییدیه فنی و بهداشتی، گواهی اختراع، مجوزهای اداری لازم و ... می گیرید و به امید خدا می روید برای بازار یابی و راه اندازی خط تولید پایلوت و ...

شاید تعجب کنید اما مطمئن باشید تا پایان کار؛ هر آنچه دانش فنی لازم داشته باشید، آموخته اید، چون انگیزه و احساس نیاز واقعی، این گونه ایجاب می کند. @};-
                              ممنون مهندس
                              ولی حرف شما بیشتر توضیح درس طراحی و تحلیل سیستم ها شد بنظرم(یادمه یه درس داشتیم این چیزارو توضیح میداد).

اما من سوالم فقط مربوط به قسمت الکترونیک قضیه است.
                              اینکه واقعا من چرا اینقدر دنبال الکترونیکم با اینکه رشته ام چیز دیگست، واسه اینه که تو ارشد یک درسی هست به اسم شبکه عصبی. قبلا شبکه های عصبی روی کامپیوترهای با معماری هاروارد پیاده سازی میشدند. بعدا متخصصین با خودشون فکر کردن که این راهکار صحیح نیست و حتی مسخره است که شما روی کامپیوتر 0و1 بیای شبکه عصبی طراحی و اجرا کنی!

برای همین اومدن و روی ساخت شبکه های عصبی سخت افزاری کار کردن! یعنی معماری های جدید مبتنی بر معماری مغز انسان و ........

اینجا استارت یادگرفتن الکترونیک در سر من بصورت جدی خورد (البته قبلا هم تو تیم aut-man امیرکبیر بودم ولی کارم برنامه نویسی پردازش تصویر بود. و میدیدم اونجا بچه های دیگه رو که طراحی برد واسه کواد روتور یا بقیه ربات های دیگه شون انجام میدادن. و یا همین کنترلر فرعی(کنترل موتورها و سنسورها) ربات های خودمون هم توسط برد دستساز یکی از بچه ها انجام میشد! اما هیچوقت بصورت جدی ازشون سوال نکردم چطوری این بردهارو میسازن و الان واقعا افسوس میخورم(اونموقع غرور بی جا داشتم و برای همین اینکارو نکردم))

در مورد تیم ورک کاملا حرف شما درسته. اما چه اشکال داره کسی 2 تا تخصص داشته باشه؟ چون من هم به لحاظ همون بحث پیاده سازی سخت افزاری شبکه های عصبی، و هم کلا به لحاظ علاقه مند بودن به ساخت فیزیکی یک ربات، دوست دارم الکترونیک و طراحی مدار رو هم یاد بگیرم!

اما دقیقا راهشو بلد نیستم :cry2:

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X