اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

موج سینوسی به مربعی و برعکس

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

موج سینوسی به مربعی و برعکس

چگونه می شودخروجی سینوسی یک مولدموج رو به مربعی تبدیل کرد
    در حقیقت من می خواهم خروجی یک مولد موج رو که سینوسی هستش به مربعی تبدیل کنم و بعد اون رو به یک مذار دیجیتال بدهم و بعد خروجی مدار دیجیتال رو که یک موج مربعی هست دوباره به سینوسی تبدیل کنم.
    با شکر

پاسخ : موج سینوسی به مربعی و برعکس

برای سینوسی به مربعی از مقایسه کننده استفاده کن.
    برای مربعی به سینوسی ار مبدل D to A استفاده کن
    به جای اینکه یه اقیانوس کم عمق باشی, یه چاه ژرف باش.

دیدگاه

با عرض سلام به خدمت همگی .
      برای تبدیل یک موج سینوسی به مربعی اگه فرکانس موج مربعی همان فرکانس موج سینوسی می باشد با استفاده از یک تقویت کننده عملیاتی که پایه منفی ان به زمینو پایه مثبت ان به موج سینوسی متصل باشد استفاده نمود .
      و برای تبدیل موج مربعی اگر فرکانی موج سینوسی مد نظر همان فرکانس موج مربعی می باشد می توان از یک فیلتر پایین گذر استفاده نمود که فرکانس قطع ان برابر فرکانس موج مربعی ( هارمونیک اصلی موج مربعی ) می باشد استفاده نمایید .
      بگذارعشق خاصیت تو باشد نه رابطه خاص تو باکسی
      موفقيت پيش رفتن است نه به نقطه ي پايان رسيدن
      نلسون ماندلا

دیدگاه

مبدل سینوسی به مربعی اشمیت تریگر نام دارد و با OPAMP یا COMPARATOR هم می توان اشمیت ترگر ساخت. همچنین بصورت آی سی مثل 4584 موجود است.
        در حالت معکوس اگر فرکانس ثابت باشد ساده ترین راه استفاده از یک سلف و خازن در حالت تشدید است . یا فیلتر میان گذر. اگرفرکانس متغیر استفاده از PWM با یک فیلتر پایین گذر یا مبدل دیجیتال به آنالوگ
        با عرض پوزش خدمت دایی های عزیزم تا اطلاع ثانوی به اینترنت دسترسی ندارم.

دیدگاه

سلام .

من از یک پ امپ 741 برای تبدیل یک موج مثلثی به مربعی استفاده کردم .

VCC = 5+

-VCC = 0

ولی متاسفانه خروجی پ امپ من که به اشباع میرود ، به جای 0 و 5 ولت ، 1.5 و 4 ولت است که TTL نیست . و من می خوام که TTL باشد .
          مشکل چیست ؟ آیا مدار خاصی باید به کار ببرم ؟ آیا مشکل از نوع Opamp است ؟

دیدگاه

خب ، خودم متوجه شدم که اشکال کارم کجا بود .

توی 741 به خاطر ساختار داخلی اش 1 ولت از ولت اشباع بالا کم می کند و 1.5 ول به ولتاژ اشباع پایین اضافه می کند . به خاطر همین به جای 0-5 ولت من 1.5 و 4 ولت دریافت می کردم . همین خاطر از پ امپ LM358 با همین شماتیک قبلی استفاده کردم که باعث شد ولتاژ خروجی من 0 تا 4 ولت بشه که مناسب برای TTL هستش .

در ضمن این نوع OPamp خیلی بدرد تبدیلات سیگنال ها به هم و ساختن سیگنال ژنراتور می خوره . پهنای باندش زیاده و مصرف کمی هم داره .

دیدگاه

lm358یا741

ببخشید من یه فیلتری با741طراحی کردم که از ورودی ان5ولت وخروجی به نسبت کم اگه ازاینlm358 استفاده کنم خروجی را افزایش میده :question: :question

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sohrabi.sima
                ببخشید من یه فیلتری با741طراحی کردم که از ورودی ان5ولت وخروجی به نسبت کم اگه ازاینlm358 استفاده کنم خروجی را افزایش میده :question: :question
                لطف کنید بیشتر توضیح بدید . شماتیک مدارتون رو بذارید و مشکلتون رو دقیقا توضیح بدید .

اگر نسبت تقویت تون کمه ، باید به جای پ امپ ساختارتون رو تغییر بدید .
                اگر ولتاژ خروجی اشباعتون کمه ، بهتره که از LM358 استفاده کنید .

دیدگاه

با سلام
                  من می خواستم موجی که با میکرو درست می کنم رو (موج مربعی است و دامنه اش 7 میلی ثانیه است) با موج سینوسی تبدیل کنم البته فرکانس دو تا موج هم می خوام یکی باشه می شه لطف کنید و بگید چه جوری می شه ؟ یعنی این که مدارشو با اسم قطعاتش برام بذارید ممنونم در ضمن ببخشید که اومدم تو بحثتونا :redface:

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                  X