اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

حداقل مهارت برای ورود ب بازار کار؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

حداقل مهارت برای ورود ب بازار کار؟

سلام و عرض ادب

من ی سوالی دارم ،ممنون میشم دوستانی ک fpga کار هستن راهنماییم کنن

ی fpga کار تازه کار چی کار میتونه بکنه؟!

زمان مناسب برای شروع ب کار با fpga کی هستش؟

کسی ک در میکروکنترلر ها و arm تخصص و مهارت نداره

تویه بازار کار با fpga جایی داره؟

خیلیا میگن ک بازار فقط برای نیروهای ماهر ومتخصصه

این حرف رو چقد درست میدونید؟

از خیلیا شنیدم ک باfpga بیشتر کار پردازشی انجام میدن

اگر کسی هنوز ب dsp و پردازش سیگنال مسلط نیست

جایی در بازار کار fpga داره؟

کسی ک تازه کاره بعدز داشتن چه مهارت هایی میتونه تو حوزه fpga دنبال کار بگرده؟

پیشاپیش
    ممنون و سپاسگذارم از شرح مبسوط جوابتون...

پاسخ : حداقل مهارت برای ورود ب بازار کار؟

سلام

خوشبختانه روز به روز فرصت های شغلی این شاخه داره بیشتر میشه. اگر هنوز دانشجوی لیسانس هستین بهترین توصیه که میتونم بکنم این هست که پروژه زیاد انجام بدین. هم ARM و هم FPGA. یادمه وقتی ویدو های دکتر صدری رو میدیدم ایشون میگفتن مهندس FPGA باید میکرو رو خوب بلد باشه و واقعا هم همینطور هست.

اگر میخواین حرفه ایی تر بشین کتاب Advance FPGA Design رو توصیه میکنم. این کتابی هست که جواب گوی خیلی از سوالاهاتون میشه. ولی خوب هیچ چیز مثل تجربه کاری نمیتونه بهتون کمک کنه. بنابراین اگر فرصت دارین کارآموزی تون رو توی یک شرکتی انجام بدین که طراحی دیجیتال انجام بدن.
    فعلا اکثر کار ها به ارگان های نظامی مربوط میشه و خوب وارد شدن یکم سخت هست. ولی کار نشد نداره. مرحله استخدام معمولا خیلی تکنیکال هست و من تا ۳ ساعت هم شنیدم که مصاحبه گرفتن. معمولا باید بتونین نشون بدین که بر زبان های طراحی دیجیتال مثل Verilog و VHDL تسلط دارین. ولی اینها کافی نیست. برای مثال بعد از مرحله سنتز, باید بدونین که یک طرح از لحاظ زمانی چگونه عمل میکنه. از نرم افزار های Time Analysis داخل Xilinx بتونین استفاده کنین. علاوه بر کارهای پردازش سیگنال, ممکنه کارتون Verification باشه و اونجا باید بتونین Test Bench های قوی بنویسین.باید قوه ایجاد سناریوهای متفاوت رو داشته باشین.
    همه اینها رو کنار هم بگذارید میبینید که این مهارت ها از سطح کار ابتدایی و متوسط یکم بالاتر هست.

از خیلیا شنیدم ک باfpga بیشتر کار پردازشی انجام میدن اگر کسی هنوز ب dsp و پردازش سیگنال مسلط نیست

من خودم اصلا DSP کار نکردم و فعلا ندیدم جایی DSP رو هم بخوان. ولی میشه گفت انتظار میره که بلد باشین. مثلا حداقل یک فیلتر دیجیتال ساده رو بتونید پیاده کنید.

به نظر من داشتن مهارت های زیر خیلی مهم هست : ‍‍
    ۱- آشنایی نسبتا کامل با RTL
    ۲- پیاده سازی حداقل چند طرح بر روی FPGA
    ۳-آشنایی با زبان های Verilog و VHDL

علاوه بر اینها اگر مثلا SystemC و یا SystemVerilog که به ترتیب برای modelling و Verification استفاده میشه, آشنایی داشته باشید هم پوینت مثبت هست. همچنین سرکار با تکنیک هایی مثل Source Control آشنا میشید که اگر از قبل آشنایی داشته باشید میتونه توی انتخاب شما تاثیر گذارباشه. مثلا آشنایی با GIT و یا SVN میتونه گزینه خوبی باشه. یک نرمافزار Source Control این امکان رو به افراد یک گروه میده که بتونن به صورت همزمان و کنترل شده ایی روی یک پروژه کار کنن. یک نرمافزار Source Control به درخواست هر فرد گروه از کد اون فرد یک Backup میگره و داخل تاریخچه قرار میده. حالا مثلا اگر شما ورژن ۵ کدتون رو داخل پروژه قرار دادید و کار نکرد به شما این اجازه داده میشه که بتونید کدهای قبلیتون رو بازیابی کنید.

یکم اگر بتونید گیکی(Geek)! بودن خودتون رو نشون بدید هم میتونه تاثیر گذار باشه. برای مثال میتونید پروژه های open source رو در زمینه طراحی دیجیتال دنبال کنید. مثلا https://github.com/ucb-bar/fpga-zynq
    و یا http://miaowgpu.org/ ( این آخری که مربوط به ۱-۲ هفته پیش هست, میشه گفت اولین پروژه درست حسابی هست که یک GPU از شرکت AMD رو به صورت open source و با document مناسب توی Github قرار دادن. هم برای ASIC و هم برای FPGA)

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : حداقل مهارت برای ورود ب بازار کار؟

نوشته اصلی توسط mohammadh1387
      سلام

خوشبختانه روز به روز فرصت های شغلی این شاخه داره بیشتر میشه. اگر هنوز دانشجوی لیسانس هستین بهترین توصیه که میتونم بکنم این هست که پروژه زیاد انجام بدین. هم ARM و هم FPGA. یادمه وقتی ویدو های دکتر صدری رو میدیدم ایشون میگفتن مهندس FPGA باید میکرو رو خوب بلد باشه و واقعا هم همینطور هست.

اگر میخواین حرفه ایی تر بشین کتاب Advance FPGA Design رو توصیه میکنم. این کتابی هست که جواب گوی خیلی از سوالاهاتون میشه. ولی خوب هیچ چیز مثل تجربه کاری نمیتونه بهتون کمک کنه. بنابراین اگر فرصت دارین کارآموزی تون رو توی یک شرکتی انجام بدین که طراحی دیجیتال انجام بدن.
      فعلا اکثر کار ها به ارگان های نظامی مربوط میشه و خوب وارد شدن یکم سخت هست. ولی کار نشد نداره. مرحله استخدام معمولا خیلی تکنیکال هست و من تا ۳ ساعت هم شنیدم که مصاحبه گرفتن. معمولا باید بتونین نشون بدین که بر زبان های طراحی دیجیتال مثل Verilog و VHDL تسلط دارین. ولی اینها کافی نیست. برای مثال بعد از مرحله سنتز, باید بدونین که یک طرح از لحاظ زمانی چگونه عمل میکنه. از نرم افزار های Time Analysis داخل Xilinx بتونین استفاده کنین. علاوه بر کارهای پردازش سیگنال, ممکنه کارتون Verification باشه و اونجا باید بتونین Test Bench های قوی بنویسین.باید قوه ایجاد سناریوهای متفاوت رو داشته باشین.
      همه اینها رو کنار هم بگذارید میبینید که این مهارت ها از سطح کار ابتدایی و متوسط یکم بالاتر هست.

از خیلیا شنیدم ک باfpga بیشتر کار پردازشی انجام میدن اگر کسی هنوز ب dsp و پردازش سیگنال مسلط نیست

من خودم اصلا DSP کار نکردم و فعلا ندیدم جایی DSP رو هم بخوان. ولی میشه گفت انتظار میره که بلد باشین. مثلا حداقل یک فیلتر دیجیتال ساده رو بتونید پیاده کنید.

به نظر من داشتن مهارت های زیر خیلی مهم هست : إ¾إ¾
      ۱- آشنایی نسبتا کامل با RTL
      ۲- پیاده سازی حداقل چند طرح بر روی FPGA
      ۳-آشنایی با زبان های Verilog و VHDL

علاوه بر اینها اگر مثلا SystemC و یا SystemVerilog که به ترتیب برای modelling و Verification استفاده میشه, آشنایی داشته باشید هم پوینت مثبت هست. همچنین سرکار با تکنیک هایی مثل Source Control آشنا میشید که اگر از قبل آشنایی داشته باشید میتونه

یکم اگر بتونید گیکی(Geek)! بودن خودتون رو نشون بدید هم میتونه تاثیر گذار باشه. برای مثال میتونید پروژه های open source رو در زمینه طراحی دیجیتال دنبال کنید. مثلا https://github.com/ucb-bar/fpga-zynq
      و یا http://miaowgpu.org/ ( این آخری که مربوط به ۱-۲ هفته پیش هست, میشه گفت اولین پروژه درست حسابی هست که یک GPU از شرکت AMD رو به صورت open source و با document مناسب توی Github قرار دادن. هم برای ASIC و هم برای FPGA)
      تشکر از متن شیوای شما،بنده در دوره فوق لیسانس میخوام روی fpga کار کنم و بشه تخصصم،چون واقعا از طراحی انالوگ خوشم نمیاد و بیشتر تو حوزه دیجیتال علاقه مندم
      میخواستم بپرسم بعنوان یک دستگاه ساخته شده fpga کجا کاربرد داره بغیر از پردازش تصویر و...
      چه پیش نیازهایی داره ورود به ا این حوزه؟
      و اینکه داخل ایران بازار کار داره؟
      و اینکه برای پایان نامه لیسانس بخوای کاری کنی که کاربردی باشه چه نوع کارهایی هست؟ یعنی چه چیز هایی روی بورس هست؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط شاید
        تشکر از متن شیوای شما،بنده در دوره فوق لیسانس میخوام روی fpga کار کنم و بشه تخصصم،چون واقعا از طراحی انالوگ خوشم نمیاد و بیشتر تو حوزه دیجیتال علاقه مندم
        میخواستم بپرسم بعنوان یک دستگاه ساخته شده fpga کجا کاربرد داره بغیر از پردازش تصویر و...
        چه پیش نیازهایی داره ورود به ا این حوزه؟
        و اینکه برای پایان نامه لیسانس بخوای کاری کنی که کاربردی باشه چه نوع کارهایی هست؟ یعنی چه چیز هایی روی بورس هست؟
        سلام

در مورد کاربرد FPGA مطالب خیلی زیادی توی سطح اینترنت هست. ولی برای مثال میتونم بهتون توصیه کنم فصل ۵ این کتاب رو بخونین: http://www.zynqbook.com/ کتاب مجانی هست و در مورد FPGA های سری ZYNQ توضیح داده.

پیش نیاز های شروع کار با FPGA درس های طراحی دیجیتال هست. از مدار منطقی تا VLSI توی کار با FPGA به دردتون میخوره. برای شروع کار عملی میتونین از کتاب زیر شروع کنین :
        اسم کتاب:
        FPGA PROTOTYPING BY VHDL EXAMPLES
        نویسنده:
        Pong P. Chu
        لینک:
        http://goo.gl/R39keh
        این ورژن با VHDL وضیح داده با Verilog هم هست که اگر سرچ کنین پیدا میشه.
        همچنین ویدوهای آقای دکتر صدری هم توی مکتب خونه عالی هست.

فکر کنم بالا توضیح دادم! آره قطعا بازار کار داره. ولی برای یک کار خوب باید یکم تجربه داشتیه باشین.

توی سایت دکتر صدری چند تا ایده برای پروژه با FPGA طرح شده. یک سر بزنید.
        http://www.googoolia.com/wp/

موفق باشید

دیدگاه

پاسخ : حداقل مهارت برای ورود ب بازار کار؟

سلام مجدد

در مورد کاربرد FPGA مطالب خیلی زیادی توی سطح اینترنت هست. ولی برای مثال میتونم بهتون توصیه کنم فصل ۵ این کتاب رو بخونین: http://www.zynqbook.com/ کتاب مجانی هست و در مورد FPGA های سری ZYNQ توضیح داده.

در مورد بازار کار با توجه ب اینکه خودتون هم کتاب zynq رو معرفی کردید

و از طرفی ise دیگه updateنمیشه و ...

و ازون طرف ما باید از سری spartanشروع کنیم

بازار کار از ما توانمندی fpgaسری zynq و vivado رو میخواد ؟

بیشتر پروژه ها با سری spartan انجام میشه یا zynq ?

و اینکه اگر یک کد زدیم مثلا فیلتر fir برای سری اسپارتان

چه تغییراتی باید اعمال بشه تا در سری zynq و vivado همون کد قابل استفاده باشه ؟!!

میخوام بدونم اگر تمرکز کنیم روی spartan برای کسب تجربه ای ک قبلتر فرمودید در حالیکه بازار کار در سری zynq هست

چی رو از دست میدیم؟

ممنون ازاینکه با حوصله راهنمایی میکنید :smile:
          پیشاپیش تشکر میکنم...

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mohammadh1387
            سلام

در مورد کاربرد FPGA مطالب خیلی زیادی توی سطح اینترنت هست. ولی برای مثال میتونم بهتون توص
            موفق باشید
            WoOw ممنون از این همه لطف شما. واقعا افرادی مث شما انگشت شمار هستند.بسیار بسیار ممنون از خوبی ها تون.
            اشتباه تایپی شده بود و برای مقطع فوق لیسانس میخوام.
            بنده پایه دیجیتال خوبی دارم و به درس vlsi هم بسیار علاقه مند هستم.
            از طراحی مدار آنالوگ که خیلی بهتره مخصوصا با این تکنولوژی های 22 نانو متر و سطح ولتاژ های پایین طراحی انالوگ فوق العاده سخت شده.
            خلاصه من میخواستم بین کار رو طراحی مبدل آنالوگ به دیجیتال و fpga یکی رو انتخاب کنم.
            مخصوصا که تو فرستنده ها a/D ها کاربرد دارند و میخوام نزدیک به صنایع دفاع بشم تا شغل هم ردیف بشه انشالله.

ته A/D ها رو درآوردم و میدونم باید چکار کرد ولی تو fpga هنوز دید ندارم و نمیتونم آیا میشه تبدیل بشه به یک تخصص و باهاش نون دراورد؟
            و چقدر تخصص میخواد، باز خیلی هم فضایی نباشه که....
            شرمنده اگر یکم از موضوع تاپیک دور شدیم

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
            X