اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کمک فوری تو حوزه طراحی دیجیتال

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کمک فوری تو حوزه طراحی دیجیتال

سلام دوستان عزیز و استادان گرام

میخواستم بدونم توی طراحی برد مدارهای دیجیتالی با مقدار 100 تا 200 مگاهرتز نیاز به تطبیق امپدانس تراک و کانکتور ها و غیره و ذالک که تو مدارهای مخابراتی حیاتی هه نیازه؟ یا فقط همون اندازه ی طول تراک ها نسبت به هم مهم هست؟؟!!

به عنوان مثال طراحی برد یک نمونه مموری DDR با فرکانس 133 مگاهرتز

ممنون میشم راهنمایی هاتون رو بگین

پاسخ : کمک فوری تو حوزه طراحی دیجیتال

برای رم در این فرکانس تطبیق امپدانس خیلی مهم نیست فقط طول ترک ها رعایت بشه! ولی اگر طول ترک ها از یک حدی بیشتر نشه حتی اون هم خیلی نیاز نیست!
    تطبیق امپدانس در موارد دیگری بیشتر مطرحه!
    در مورد تطبیق امپدانس شرکتهایی که امپدانس مچینگ دارند خودشون این کار رو براتون در خط تولید انجام میدن ولی برای کل تعداد بردهاتون فقط یکبار هزینه ی تطبیق امپدانس رو میپردازید! به اینصورت که روی ترک ها ذکر میکنید که امپدانس این ترک باشه 50 اهم یا اون یکی 100 یا 90 اهم! و خودشون براتون انجامش میدن! ولی اگر خودتون میخواهید انجام بدید راهش معلومه!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط voyager2020
      برای رم در این فرکانس تطبیق امپدانس خیلی مهم نیست فقط طول ترک ها رعایت بشه! ولی اگر طول ترک ها از یک حدی بیشتر نشه حتی اون هم خیلی نیاز نیست!
      تطبیق امپدانس در موارد دیگری بیشتر مطرحه!
      در مورد تطبیق امپدانس شرکتهایی که امپدانس مچینگ دارند خودشون این کار رو براتون در خط تولید انجام میدن ولی برای کل تعداد بردهاتون فقط یکبار هزینه ی تطبیق امپدانس رو میپردازید! به اینصورت که روی ترک ها ذکر میکنید که امپدانس این ترک باشه 50 اهم یا اون یکی 100 یا 90 اهم! و خودشون براتون انجامش میدن! ولی اگر خودتون میخواهید انجام بدید راهش معلومه!
      ممنون . برای رم در این فرکانس منظورتون اینه که برای رم با فرکانس های بالا این قضیه ی تطبیق امپدانس صدق میکنه؟
      و اینکه من میخوام از پردازنده آرم ترک کشی کنم به رم . اگر شما جای من بودین چه پارامترهای رو رعایت میکردین؟

دیدگاه

در واقع تا الان ندیدم برای رم تطبیق امپدانس بدن
        در رم فقط تاخیر دیتا مهمه که از یه رنجی بیشتر نشه -ولی در سیگنالهای rf یا زمانی که منظور انتقال ماکزیمم توان باشه باید تطبیق امپدانس داده بشه
        طراحی پی سی بی نکته زیاد داره! خیلی از موارد در انجمن توضیح داده شده همینطوری نمیشه گفت ولی اگر طول ترک ها در یک محدوده باشه خیلی مشکلی پیش نمیاد

دیدگاه

ممنون از پاسختون . من به هوای گفته ی یکی از دوستان که فرمودند مثلا فرکانس 133 مگاهرتز از رو تراک بلند میشه و باید پارامترهای زیادی رو نگه داری که این از رو تراک بلند نشه سوالاتی تو ذهنم به وجود اومد و اینکه فرمودند پالس های دیجیتالی یا منطقی از نظر حساسیت نسبت به پالسهای مخابراتی حساس تر هستند و به عنوان مثال اگه تو یه فرکانس رادیویی فقط یک فرکانس مورد نظر هست در دیجیتال برای اینکه شما شکل موج مربعی رو کامل و قشنگ داشته باشین باید تمامی هارمونیک های مرتبط به اون رو به خوبی تو خط انتقالتون عبور بدین که این مستلزم یه چیزای اضافه بر پارامتر طول تراک هست که من دقیقا نمیدونم چیا هست

دیدگاه

ببین دوست من کلا امواج مربعی پالسی یا کلاک یا هر چیزی مشابه این امکان انتقال در محیط رو ندارند! مگر هارمونیک های سینوسی اونها!
            در رم توان اونقدر نیست که تشعشع داشته باشه! فقط تقدم و تاخر سیگنالها مهمه! در پاسخ قبلی هم گفتم وقتی منظور انتقال توان باشه باید امپدانس مچینگ باشه ولی در مورد شما اگر طول ترک ها از یک رنجی بیشتر نشه نیازی نیست
            حرف دوستتون در مورد هارمونیک های سیگنال مربعی درسته تا تضعیف سیگنال رخ نده ولی طول ترک ربطی به این نداره طول ترک به خاطر تصحیح فاز سیگنالهاست و امپدانس برای انتقال ماکزیمم توان یا مینیمم تضعیف
            شما طول ترک ها رو در یک محدود نگه دار از میکرو مشکلی پیش نمیاد

دیدگاه

سلام
              ببخشید من یکسوال دارم. تعریف دقیق برد دیجیتال چی هست؟ هر بردی که با کلاک کار کنه دیجیتال محسوب میشه؟

مثلا اگر بردی آنالوگ باشه ولی ما کنارش یک میکرو اضافه کنیم و یک قسمت مدار با کلاک کار کنه، این برد دیجیتال گفته میشه؟ ترکیبی؟ آنالوگ؟ هیچکدام؟

یکمی روشن کنید مسئله رو ممنون میشم

دیدگاه

برد دیجیتال نداریم که سیگنال دیجیتال و انالوگ داریم! حالا اگر در قسمتی از برد سیگنالها انالوگ باشند میشه قسمت انالوگ و در قسمتی که سیگنالها دیجیتال باشند میشه دیجیتال
                فرق سیگنال دیجیتال با انالوگ در دیجیتایز شدن اطلاعات در سیگنال دیجیتال هست یعنی فقط سطوح سیگنال معنی دارند نه میزان تغییرات اونها

دیدگاه

نوشته اصلی توسط voyager2020
                  برد دیجیتال نداریم که سیگنال دیجیتال و انالوگ داریم! حالا اگر در قسمتی از برد سیگنالها انالوگ باشند میشه قسمت انالوگ و در قسمتی که سیگنالها دیجیتال باشند میشه دیجیتال
                  فرق سیگنال دیجیتال با انالوگ در دیجیتایز شدن اطلاعات در سیگنال دیجیتال هست یعنی فقط سطوح سیگنال معنی دارند نه میزان تغییرات اونها
                  ممنون دوست عزیز
                  راستش اینکه دیدم میگم طراحی دیجیتال یا آنالوگ، و یا تو پروتئوس هم دیدم مثلا مقاومت رو میشه دیجیتال یا آنالوگ کرد، ابهام درست کرده واسم!

الان فرق طراحی دیجیتال با آنالوگ چیه دقیقا؟
                  آیا میشه بردی صرفا با طراحی دیجیتال ساخته شده باشه؟(مثلا راه اندازهای میکرو ها) یا نه هر بردی بالاخره قسمت های آنالوگ هم داره و باید با طراحی آنالوگ انجام بشه؟

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                  X