اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

لحیم کردن AVR SMD (وات مناسب برای لحیم کردن?)

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

لحیم کردن AVR SMD (وات مناسب برای لحیم کردن?)

سلام
    برا لحیم کردن mega8 smd هویه باید حداقل و حداکثر چند وات باشه؟
    اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وآلِ مُحَمَّدٍ وعَجِّلْ فَرَجَهُمْ

اگه دوس دارید سریع به جواب برسید :
    1) قبل از پرسیدن سوال، بسرچید.
    2) سوالاتون رو با جزئیات کامل مطرح کنید.

پاسخ : وات مناسب برای لحیم کردن مگا8 smd ?

با همین هویه های SMD که فروشگاه هم داره میتونید...
    یه مدل هستش 35 وات با اون خیلی تمیز میشه لحیم کرد...
    تولید کننده تجهیزات برنامه پذیر اتوماسیون صنعتی

www.intelart.ir

ساخت کنترلر دما PID فازي با AVR [آموزشی]

دیدگاه

سلام
      من با 40 وات اما نوک smd لحیم میکنم راضیم
      گاهی نمی شود که نمی شود
      گاهی قرعه نگفته به نام تو می شود
      گاهی گدای گدایی و چاره چیست
      گاهی تمام شهر گدای تو میشود
      ای بنده بدان در این عالم ___هرچه خدا خواست همان می شور

دیدگاه

من یه هویه دیده بودم که دماش رو میشد تنظیم کرد
        به کمک دما چطور میشه وات رو تعیین کرد؟ :mrgreen:(ندانستن عیب نیست نپرسیدن عیب است! :redface
        ============================
        یعد من این هویه هایی که هم هیتر و هم هویه هستن رو بخرم یا جدا جدا بخرم اینا رو؟
        به نظرتون بهترین مدل چیه؟(هویه و هیتر) :question:

من تو سایت روبو Eq یکی دوتا مدل دیدم.....نمیدونم اصلا اینا خوبن بدن..نظرتون؟

دیدگاه

خب اگه حرفه ای میخاید کار کنید هیتر بگیرید اگه نه همین هویه 35 واتی ساده خیلی خوبه...

www.intelart.ir

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Mahdi.Faani
            خب اگه حرفه ای میخاید کار کنید هیتر بگیرید اگه نه همین هویه 35 واتی ساده خیلی خوبه...
            حرفه ای میخوام کار کنم
            این هویه هیتر ها(این دستگاه هایی که هویه و هیتر رو با هم دارن) بهتره یا هویه جدا + هیتر جدا؟

دیدگاه

والا اینکه کدوم بهتره که با کرتون بستگش داره...ولی معمولا تا جایی که دیدم جفتشون با هم بودن..

www.intelart.ir

دیدگاه

سوال1) این 30 وات برا Smd بر چه مبنایی هستش؟ تجربی یا علمی و...؟
                سوال2) برا لحیم کردن mega8 smd غیر از هویه و سیم لحیم به جیز دیگه ای نبازه؟
                سوال3) تو فیلم های لحیم کردن قطعات smd که میبینیم یه ماده جامد مثل جسب میزندن به برد و بعد هویه هوای گرم.....یه جور مثل سیم لحیم عمل میکنه انگار---این ماده چی هستش؟
                سوال4) همون طور که میدونید اندازه مگا8 smd اییش خیلی کوچیکه و این که بخوای روی برد قرارش بدی و موقع لیحم کردن حتما ic از روی برد تکون میخوره و نمیشه دقیق لحیم کرد با هویه....چیکار کنم که ثابت وایسه؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط md3848
                  سوال1) این 30 وات برا Smd بر چه مبنایی هستش؟ تجربی یا علمی و...؟
                  سوال2) برا لحیم کردن mega8 smd غیر از هویه و سیم لحیم به جیز دیگه ای نبازه؟
                  سوال3) تو فیلم های لحیم کردن قطعات smd که میبینیم یه ماده جامد مثل جسب میزندن به برد و بعد هویه هوای گرم.....یه جور مثل سیم لحیم عمل میکنه انگار---این ماده چی هستش؟
                  سوال4) همون طور که میدونید اندازه مگا8 smd اییش خیلی کوچیکه و این که بخوای روی برد قرارش بدی و موقع لیحم کردن حتما ic از روی برد تکون میخوره و نمیشه دقیق لحیم کرد با هویه....چیکار کنم که ثابت وایسه؟
                  1 )از نظر من حقیر تجربی (40 وات )
                  2) خمیر قلع و سیم قلع کش
                  3) خمیر قلع کش
                  4) یه چیزی درست کن که نگهش داری من از یه فنر استفاده کردم تو آشغالها پیدا کردم

آقا مهدی من سایت شما چیزای زیادی یاد گرفتم
                  فدایی داری دااااااااااااااااداااااااااااااااش
                  گاهی نمی شود که نمی شود
                  گاهی قرعه نگفته به نام تو می شود
                  گاهی گدای گدایی و چاره چیست
                  گاهی تمام شهر گدای تو میشود
                  ای بنده بدان در این عالم ___هرچه خدا خواست همان می شور

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mfazl22
                    1 )از نظر من حقیر تجربی (40 وات )
                    2) خمیر قلع و سیم قلع کش
                    3) خمیر قلع کش
                    4) یه چیزی درست کن که نگهش داری من از یه فنر استفاده کردم تو آشغالها پیدا کردم
                    1) آخه تو دیتاشیت میکرو ها یه حددکثر دمایی بود فک کنم....گفتم شاید از طریق اون این عدد 30؛40 به دست اومده
                    2) کلا برا قطعات SMD آز سیم قلع کش به جای این قلع کش دستی ها استفاده میشه؟ دلیل خاصی داره؟
                    4) میتونی یه عکس بگیری و بزاری اینجا تا ببینیم :mrgreen:

سوال5) این هویه هیتر ها روشون درجه داره، یعنی درحه حرارت رو بایت تعیین کنی، به کمک T چطور میشه وات رو تنظیم کرد(پیدا کرد)؟؟؟؟

سوال6) برا ثابت نگه داشتن PCB باس از گیره یا نگه دارنده بر استفاده کرد، میشه بگید شما از کدوم مدل گیره استفاده میکنید یا از روش دیگه ای استفاده میکنید بگیدش ممنون میشم.؟؟؟؟

سوال7) این مایع فلاکس همون کاربرد اسید رو داره یا فرق دارن با هم؟؟؟؟

سوال8) برا تمیز کردن برد از کدوم روش استفاده کنیم؟
                    1) اسپری خشک تمیز کننده
                    2) شستن معمولی(با دست) :mrgreen:
                    3) دستگاه تمیزکننده آلتراسونیک
                    4) اگه شما از روش دیگه ای استفاده میکنید لطفا ذکر کنید.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط md3848
                      1) آخه تو دیتاشیت میکرو ها یه حددکثر دمایی بود فک کنم....گفتم شاید از طریق اون این عدد 30؛40 به دست اومده
                      2) کلا برا قطعات SMD آز سیم قلع کش به جای این قلع کش دستی ها استفاده میشه؟ دلیل خاصی داره؟
                      4) میتونی یه عکس بگیری و بزاری اینجا تا ببینیم :mrgreen:

سوال5) این هویه هیتر ها روشون درجه داره، یعنی درحه حرارت رو بایت تعیین کنی، به کمک T چطور میشه وات رو تنظیم کرد(پیدا کرد)؟؟؟؟

سوال6) برا ثابت نگه داشتن PCB باس از گیره یا نگه دارنده بر استفاده کرد، میشه بگید شما از کدوم مدل گیره استفاده میکنید یا از روش دیگه ای استفاده میکنید بگیدش ممنون میشم.؟؟؟؟

سوال7) این مایع فلاکس همون کاربرد اسید رو داره یا فرق دارن با هم؟؟؟؟

سوال8) برا تمیز کردن برد از کدوم روش استفاده کنیم؟
                      1) اسپری خشک تمیز کننده
                      2) شستن معمولی(با دست) :mrgreen:
                      3) دستگاه تمیزکننده آلتراسونیک
                      4) اگه شما از روش دیگه ای استفاده میکنید لطفا ذکر کنید.
                      ببینید برای آی سی هایی که مهم هستند، برید داخل دیتاشیت. اونجا حداکثر دمای لحظه ای و زمان حداکثر برای هر دما رو توی یک نمودار کشیده.
                      هیچ دیتاشتی بر اساس وات نمیگه و همه بر اساس دما میگن.
                      به صورت تجربی متداوله که برای smd هویه 35 یا 40 وات میگیرن و برای دیپ هویه 60 وات.
                      2) اگر با قلع کش دستی قطه ریز رو بردای که کلا گم میشه و اگر بخوای باهاش آی سی بکشی بیرون که نمی تونی !!!! بهتره یک فیلم ببینی که توش توضیح داده چطور آی سی ها رو از برد برمیدارند.

5) چه کاری به وات داری، حداکثر دما رو تنظیم می کنی و ادامه کار.
                      6) حتما که نباید از گیره استفاده کرد، می تونی برد رو بزاری روی میز و لحیم کنی.
                      7) فلاکس حرارت رو نگه میداره و باعث میشه تا قلع بهتر به پایه ها بچسبه.
                      8) استفاده از دستمال کاغذی به همراه اسپری ناهید. (البته با پنبه بهتر میشه این کارو کرد)
                      ---------
                      .
                      .
                      ...........

دیدگاه

فیلم زیر رو ببینید انواع قطعات SMD با پکیج های متفاوت رو لحیم میکنه...کیفیت خوبی هم داره...
                        در مورد فلاکس و خمیر و این چیزا هم کامل روشن میشید...
                        حتما ببینیدش:
                        http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=93370.0

www.intelart.ir

دیدگاه

آقا تبریک :mrgreen:
                          اینم از اولین لحیم کردن قطعه smd توسط ما :redface:.......یعنی چیزیدم تو MEGA8 :cry:
                          مشکل کار کجاس؟
                          من لحیم میکردم با هویه(از این رومیزی ها که دماشون تغییر میکنه) وقتی لحیم میکرد اون سیم لیحم به برد نمیچسبید و وقتی هم میچسبید خیلی اضاف مضاف میومد و به پایه های بقلی میچسبید و در آخر هم مثل شکل زیر شد.

سوال1) مشکل کار کجاس؟
                          سوال2) برای حل این گندی که زدم چی کار کنم؟

دیدگاه

من جدیدا یه هیتر تک خریدم 230 تومن Quick 850A
                            فقط گذاشتن خمیر قلع یکم اذیت میکنه
                            توی ویدئو ها یه نوع سرنگی بود، ولی توی بازار پیدا نکردم
                            اگه بوردت داغ باشه و خمیر قلع رو بذاری روی بورد، آب میشه و پخش میشه همه جا . بورد کثیف میشه
                            فلاکس هم که خشک میشه، جای لک زیادی میمونه
                            سوال: چیکار کنم حالا؟
                            از یه مغازه دار پرسیدم برای تمیز کردن بورد چیکار کنم؟ گفت با الکل پروپانول تمیز کن. خریدمش ولی تمیزش نمیکنه :|

این سیم قلع کش هم که داغ که میشه
                            قلع خوب بهش نمیچسبه
                            بوردو کثیف میکنه
                            لحیم های روی بورد رو سیاه میکنه
                            یک بوی بدی هم میده که نگو
                            http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=108455.msg777842#msg777842

دیدگاه

پاسخ : لحیم کردن AVR SMD (وات مناسب برای لحیم کردن?)

سلام
                              فکر کنم قید ای سی رو که باید بزنی .پس با قلع کش اون کپه لحیمی که دورش درست کردی رو بکن و قشنگ لحیم های روی برد رو با قلع کش و سیم قلع کش(اسم دقیقش یادم نیست) پاک کن فقط در این پروسه حواست باشه برد رو زیاد داغ نکنی که پد آی سی کنده بشه.بعد این فیلم های آموزشی تو اینترنت رو یه نگاه بنداز ولی هیچ چیز مثه این نیست که وردست یه آدم حرفه ای این کار بشینی و چند بار چندتا ای سی بردهای خراب رو بکنی جابزنی تا دستت بیاد چه کنی.بعد رو این برد خودت عملیات نهایی رو صورت بدی.برای این لحیم کاری هم روش های مختلفی رو میگن ولی روشی که به شخصه انجام میدم اینه که اول یک یا دوتا از پد ها رو مقدار کم لحیم می زنم بعد خمیر فلکس مرغوب میزنم رو همه ی پدا بعد با یه پنس ای سی رو دقیق روی پدا تنظیم میکنم و نگه میدارم و اون پدی رو که لحیم زده بودم رو هویه رو یه لحظه روش میگیرم حالا ای سی یکم محکم شده و نیازی به گرفتنش با پنس نیست حالا طرف دیگه ای سی رو لحیم میکنم و به همین ترتیب تمام پایه ها رو .نکته ای که شما به نظر در بالا اصلا رعایت نکردی اینه که کپه لحیم درست کردی oo: در حالی که یکم لحیم کفایت میکنه و از یه حدی به بعد بیشتر لحیم زدن استحکام قطعه رو کمتر میکنه.
                              در خصوص هویه هم به نظر من بلوور(هیتر) جدا از هویه بگیری بهتره چون اغلب موارد نیازی به بلوور نداری .هویه هم توصیه میکنم یه دونه تفنگی گوت یا پروسکیت که فروشگاه سایت هم داره و متغیرن بگیری.من با این پروسکیت کار نکردم ولی با گوت که از 20 تا 200 وات فکر کنم متغیر بود کار کردم فوق العاده بود.دو ثانیه این کلیدش رو میگرفتی چنان داغ میکرد که هر نوع لحیمی رو از جا میکند :twisted: حیف امانتی بود :cry2: دلم براش تنگ شده :cry2: این تفنگی رو هرکدوم خواستی بگیری حواست باشه که سرشون مثه سر هویه های هیتری(هویه + بلوور)باشه (یه نوع دیگه تفنگی تو فروشگاه هست 13 تومن که سرش مثه هویه های معمولیه از اونا نگیری بهتره چون نمیتونی انواع سر هویه رو بهشون بزنی)
                              ای خدا ، من باید از نظر علم از همه برتر باشم، تا مبادا که دشمنان مرا از این راه طعنه زنند. باید به آن سنگدلانی که علم را بهانه کرده و به دیگران فخر میآ‌فروشند، ثابت کنم که خاک پای من هم نخواهند شد. باید همه آن تیره دلان مغرور و متکبر را به زانو در آورم، آنگاه خود خاضع ترین و افتاده ترین مرد روی زمین باشم.
                              شهید دکتر مصطفی چمران

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X