اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

برنامه نویسی فازی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

برنامه نویسی فازی

سلام
    دوستان برنامه نویسی فازی یعنی چه؟ ایا این نوع از برنامه نویسی یه نوع منطق؟ آیا باید اصول خاصی رو رعایت کرد در این نوع از برنامه نویسی؟
    منطق های دیگه ای هم وجود داره؟
    باتشکر
    در کشور هاي غربي انتقال تجربيات و دانش به افراد مبتدي يک پيشرفت محسوب شده و به آن مديريت دانش مي گويند. ولي متاسفانه اين فرهنگ هنوز در کشور ايران رايج نشده است !!!

پاسخ : برنامه نویسی فازی

دوستان هیچ کس اطلاعی ، نظری و حرفی نداره !!!؟
    در کشور هاي غربي انتقال تجربيات و دانش به افراد مبتدي يک پيشرفت محسوب شده و به آن مديريت دانش مي گويند. ولي متاسفانه اين فرهنگ هنوز در کشور ايران رايج نشده است !!!

دیدگاه

سلام دوست عزیز.
      خسته نباشی. :nerd:

همونطوری که میدونید منطق فازی توسط پروفسور لطفی زاده( استاد رشته کامپیوتر دانشگاه برکلی کالیفرنیا) در سال 1965 برای اولین بار مطرح شد.
      منطق دوارزشی:
      در این منطق هر گزاره ای یا درست است(1)، یا نادرست(0).

مثلا هوا گرم است. اگر معیار درستی این گزاره دمای 21 درجه باشد، در دمای 21.1 این گزاره درست و در دمای 20.9 این گزاره غلط است.
      مشکلات این منطق :
      1- هدم تطابق با منطق انسان( تو خیلی خوبی. چقدر خوبی؟ برای هرکسی فرق میکند)
      2- ایجاد مشکل به محض وقوع عدم قطعیت یا مشخص نبودن مقادیر دقیق( هوا سرد است)
      منطق فازی یک منطق چند ارزشی است و علم استدلال تقریبی.
      در منطق کلاسیک یک عضو به یک مجموعه تعلق دارد یا ندارد ولی درمنطق چند ارزشی دقیقا عضو بودن یا نبودن مطرح نیست بلکه میتواند بادرجه ای عضو باشد.
      و ....
      اما در متلب :
      تا اونجایی ک بنده اطلاع دارم کدنویسی انچنانی نداره و فقط تولباکس داره.
      اگه خواستی، بگو تا برات یه مثالی ازش میذارم.(ببخشید الان درگیر تمریناتم هستم ، برا همین وقتم تنگه.اگر مایل بودی، اماده میکنم، قرار میدم. البته تو نت هم هست.)
      من الله التوفیق oo:
      رو به خودت نسبت هستی مده!**دل به چنین مستی و پستی مده! //زانچه نداری ز چه افسردهآ‌ای*و زغم و اندوه دل آزردهآ‌ای؟!//گر ببرد ور بدهد دست دوست*ور بِبَرد ور بنهد مُلک اوست//ور بِکِشی یا بکُشی دیو غم **کج نشود دست قضا را قلم//آنچه خدا خواست همان میآ‌شود**وآنچه دلت خواست نه آن میآ‌شود.
      ....

دیدگاه

نوشته اصلی توسط amanver
        سلام دوست عزیز.
        خسته نباشی. :nerd:

همونطوری که میدونید منطق فازی توسط پروفسور لطفی زاده( استاد رشته کامپیوتر دانشگاه برکلی کالیفرنیا) در سال 1965 برای اولین بار مطرح شد.
        منطق دوارزشی:
        در این منطق هر گزاره ای یا درست است(1)، یا نادرست(0).

مثلا هوا گرم است. اگر معیار درستی این گزاره دمای 21 درجه باشد، در دمای 21.1 این گزاره درست و در دمای 20.9 این گزاره غلط است.
        مشکلات این منطق :
        1- هدم تطابق با منطق انسان( تو خیلی خوبی. چقدر خوبی؟ برای هرکسی فرق میکند)
        2- ایجاد مشکل به محض وقوع عدم قطعیت یا مشخص نبودن مقادیر دقیق( هوا سرد است)
        منطق فازی یک منطق چند ارزشی است و علم استدلال تقریبی.
        در منطق کلاسیک یک عضو به یک مجموعه تعلق دارد یا ندارد ولی درمنطق چند ارزشی دقیقا عضو بودن یا نبودن مطرح نیست بلکه میتواند بادرجه ای عضو باشد.
        و ....
        اما در متلب :
        تا اونجایی ک بنده اطلاع دارم کدنویسی انچنانی نداره و فقط تولباکس داره.
        اگه خواستی، بگو تا برات یه مثالی ازش میذارم.(ببخشید الان درگیر تمریناتم هستم ، برا همین وقتم تنگه.اگر مایل بودی، اماده میکنم، قرار میدم. البته تو نت هم هست.)
        من الله التوفیق oo:
        ممنون از پاسختون
        اینطور که من از حرف های شما متوجه شدم یعنی اینکه ممکنه ما هر لحظه ورودی هایی داشته باشیم اما در عین حال اون شرطی که داره این ورودی ها رو بررسی میکنه هم تغییر کنه(یعنی اینکه درستی شرط ما هم نسبی باشه). درسته؟
        اگه این مطلب درست باشه ، بر چه اساسی شرط های ما تغییر میکنه ؟
        من میخام این نوع از منطق رو در میکروکنترلرها پیاده سازی کنم اما خب مفهومشو هنو نمیدونم و اینکه چطور و در چه مواردی میتونم از این منطق استفاده کنم.
        متلب چیزی نمیدونم :icon_razz:
        یاعلی مدد

دیدگاه

چرا اقا برنامه نویسی داره من برای PLC دیدم کتاب هم داره تو بازار برای ++C هم داره توی گوگل سرچ کنید
          گویند سنگ لعل شود در مقام صبر اری شود ولی به خون جگر شود
          همیشه آخر همه چیز خوبه، اگر هم هنوز خوب نشده پس هنوز آخرش نشده(چارلی چاپلین)

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
          X