اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

آیا pcb رو خودم بسازم یا بدم بیرون؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

آیا pcb رو خودم بسازم یا بدم بیرون؟

سلام
    چنتا سوال در مورد ساخت مدار داشتم:

1- چه زمان باید pcb رو خودمون بسازیم و چه زمان بدیم بیرون؟
    تیراژ بالا؟
    کیفیت بالا؟
    پیچیده تر شده یک برد از یک حد خاص؟ و یا چند لایه شدن
    یا ....؟

2- وقتی کسی pcb رو طراحی میکنه، چطور میتونه قبل از ساخت فیزیکی، ایرادات احتمالی رو متوجه بشه؟ آیا راه 100% برای پیدا کردن اشتباهات احتمالی وجود داره و یا باید برد بصورت فیزیکی ساخته و مونتاژ و تست بشه و بعد ایراداتش پیدا بشه؟

3- کسی که تازه کار طراحی و ساخت رو میخواد شروع کنه، بهتره دستگاه هایی مثل چاپ کارت(لمیننت؟) و اسید و ... رو بخره و بردهاش رو اول خودش بسازه و تست کنه و بعد از موفقیت بده بیرون به تعداد مورد درخواست بسازن؟ یا بهتره از همون اول طرح رو بده بیرون واسش بسازن؟

کلا کسایی که از چنین روشهایی برای ساخت برد در منزل استفاده میکنن، دلیلش چیه؟ چون اونها تعداد کم میسازن و کاری به طراحی ندارن و فقط میسازن و تحویل میدن؟! یا برای تست برد اولیه و رفع اشکالات احتمالی اول خودشون میسازن که ارزون تر بشه؟ یا ......؟

4- آیا شرکت هایی که pcb میسازن، سوراخکاری هم انجام میدن؟ و یا اینکار به هزینه اضافه میکنه؟
    همچنین آیا مونتاژ قطعات(یعنی قطعات رو لحیم کنن و برد آماده مصرف بدن) رو هم میشه ازشون خواست که انجام بدن؟ یا مونتاژ کار یک شرکت دیگه است؟
    اگر مونتاژ کنن، چند درصد به هزینه ی ساخت اضافه میشه؟

5- آیا برای سفارش، باید حضورا فایل طراحی برد و به مغازه یا شرکت مورد نظر تحویل داد و همون روز مدار ساخته شده(حداقل یک نمونه) تحویل گرفت؟ یا ممکنه چند روز طول بکشه؟
    همچنین شنیدم گویا برخی شرکت ها بصورت اینترنتی فایل میگیرن و بعدش با پست یا پیک ارسال میکنن! اینها معمولا چقدر کارشون طول میکشه؟ کدوم روش بهتره؟

ممنون میشم سوالات هرچند احتمالا تکراری و ابتدائی من رو پاسخ بدید

پاسخ : آیا pcb رو خودم بسازم یا بدم بیرون؟

سلام
    والا تا اونجایی که میدونم، ساخت بورد 2 رو خب سخته. مثلا باید متالیزه بشه
    ولی برای نمونه اگه بوردت 1 رو باشه، خودت میتونی بسازیش
    لمینت نمیخواد حتما. با اتو انجام بده. البته منم تو فکرشم که لمینت بخرم ولی خب پولش.... :sad:
    http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=108455.msg777842#msg777842

دیدگاه

نوشته اصلی توسط سامان تقی پور
      سلام
      والا تا اونجایی که میدونم، ساخت بورد 2 رو خب سخته. مثلا باید متالیزه بشه
      ولی برای نمونه اگه بوردت 1 رو باشه، خودت میتونی بسازیش
      لمینت نمیخواد حتما. با اتو انجام بده. البته منم تو فکرشم که لمینت بخرم ولی خب پولش.... :sad:
      سلام بر شما دوست عزیز
      این متالیزه کردن دقیقا یعنی چی؟ و چطور انجام میشه؟

لمیننت خوب قیمتش چقدره مگه؟

درباره بقیه سوالات نظری ندارید؟

دیدگاه

اگه توی این بوردهای خام دیده باشی، وسطش فایبرگلاسه، بالا و پایینش مسه. این مسا به هم وصل نیستن دیگه
        متالیزه کردن تا اونجایی که فهمیدم یعنی این که داخل Pad ها و Via ها رو قلع میزنن که باعث شه لایه پایین و بالا به هم وصل بشه

لمینت فکر کنم 100-150 باشه، من الان پولم ته کشیده

برو پاساژ امجد، اونجا خیلی جاها هستن که بورد میزنن. من از یه جا پرسیدم برا بورد نمونه (یعنی 1 دونه) گفت 14*14 که 2رو باشه و متالیزه هم باشه، 50 تومن، 3-4 روزه آماده میکنن
        یه جای دیگه رفتم گفت 60
        یه جا 90
        یه جا گفت با چاپ راهنما و چاپ سبز میشه 180

بیرون شنیدم اگه بخوای، بورد رو تست الکتریکی میکنن که نمیدونم چیه.

برای سوراخکاری فکر کنم پول اضافی بگیرن، شایدم نگیرن. ولی تو این مملکت احتمال اولی خیلی بیشتره

از یه جا که پرسیدم فایلو حضوری باید بدم؟ کارتشو داد گفت زنگ بزن، بعدش بهت میگیم که با ایمیل بفرستی

دیدگاه

بیرون شنیدم اگه بخوای، بورد رو تست الکتریکی میکنن که نمیدونم چیه.

تست الکتریکی برای مواقعی هست که مسیرهای برد خیلی بهم نزدیک هستند و ممکنه به هم متصل شده باشند. مثلا Clearance عدد 0.254 میلیمتر در حات عادی هست ولی تا 0.2 هم میتونه بدون تست الکتریکی تو ایران بزنند اما با تست الکتریکی تا 0.18 و حتی 0.17 هم میشه برد زد .
          نوفن پردازش هوشمند

دیدگاه

به نظرتون همون بردی که بیرون از 50 تا 100 قیمت دادن رو اگر آدم لمیننت بگیره و چاپگر لیزری داشته باشه، و برد و اسید و ... رو هم بخره، چقدر درمیاد توی خونه بزنه؟

من یه چاپگر لیزری p1005 hp دارم. به درد اینکار میخوره آیا؟
            یه لمیننت هم فوقش برم بخرم.

دیگه چیا باید بخرم؟
            توی خونه که نمیشه متالیزه کرد نه؟

دیدگاه

نمیدونم چجوری متالیزه میکنن
              برای بورد 2 رو توی خونه سخت میشه. چون باید طرح مدار در لایه Top را یه طرف بورد بزنی و لایه Bottom رو طرف دیکه. باید تنظیم کنی via ها و یا سوراخا روی هم بیفتن دیگه

دیدگاه

سلام تا اون جا که سواد من قد میکشه اینو میدونم که در روش لمینت ما کاری با چاپگر لیزری نداریم....
                روش لمینت خیلی درد سر داره و مقرون به صرفه نیست ولی خیلی کیفیت بالایی داره در روش لمینت باید پرینتر مخصوصی داشته باشی که بتونه فیلم منفی چاپ کنه با پرینتر لیزری نمیشه این کارو کرد....بهترین روش برای کار شما البته اگر تعداد پایین بخوای pcb بزنی روش اتو کاری هستش برو تو اپارت فیلم های آموزشی زیادی در این باره داره تو روش اتو کاری هم میشه فیبر تمیزی زد البته اگه دقت زیادی داشته باشی :biggrin: :biggrin: :biggrin:
                همچون دیود ی ام که با ورق معکوس روزگار شکسته شده ام

دیدگاه

در روش لمینت چرا پرینتر لیزری نمیخواد؟؟؟؟
                  توی هر دو روش (لمینت و اتو) باید طرح مدار به فیبر انتقال داده بشه. یعنی انتقال تونر به فیبر. تونر فقط توی پرینتر لیزری هست
                  انتقال دادن مدار از کاغذ به فیبر در روش لمینت و اتو با گرما انجام میشه. روش لمینت فقط راحت تره و در مدت کمتر از 1 دقیقه با کیفیت بالا انجام میشه.
                  اینو ببینین:
                  http://ultrakeet.com.au/write-ups/superFuserV2

دیدگاه

سلام برای لمینت من شنیدم ما نیاز به یه فیلم منفی داریم بعد باید برد تمیز شود و فیلم منفی رو فیبر قرار داده شودبعد باید فیبر را در جلوی نور شدید گذاشت تا از رو فیلم منفی پد ها منتقل شود و......
                    با دستگاه پرینتر لیزری نمی توان فیلم منفی چاپ کرد
                    اگر اشتباها به عرض من رسانده اند لطفا تصحیح کنید
                    با سپاس

دیدگاه

از اونا هم شاید بشه. من تاحالا ندیدمشون اصلا :nerd:
                      ولی برای لمینت اگه لینکی که بالا گذاشتم رو نگاه کنی، میبینی که کاغذ گذاشتن. در ضمن این تاپیک رو هم بخون: :NO:
                      http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=50478.0

شاید بعضی ار پرینتر ها روی اون فیلم نگاتیو پرینت نمییگیرن. همونطور که بعضی از پرینتر ها روی کاغذ گلاسه پرینت نمیگیرن (من فایل رو pdf میکنم میبرم یه عکاسی، میگم که فایل رو واسم روی کاغذ گلاسه نازک پرینت بگیرن)
                      ولی برای این کار حتما باید پرینتر لیزری باشه. چون جوهرش قابل انتفال دادن هست.
                      لمینت اصلا نور نمیخواد که.
                      طرحی که روی کاغذ هست رو میذاری روی فیبر و فیبر رو میذاری توی لمینت. یا اگه لمینت نداری، با اتو روش بکش
                      همین
                      5 تا عکس آخر این لینکو ببین:
                      http://ultrakeet.com.au/write-ups/superFuserV2

دیدگاه

منظور من دستگاه لمینت (پرس کارت نبود) یه روش لمینت هم داریم من خودم با همین روش شما فیبر میزنم ولی به جای استفاده از دستگاه لمینت از اتو استفاده می کنم.... روش های خیلی زیادی است واسه فیبر زدن اون دوستمون که این کارو کرده بود خیلی با کیفیت در آورده ازش پرسیدم چجوری از چه روشی رفتی اونم گفت لمینت و فیلم منفی و خلاصه اینجوری حرفا....بگذریم قیمت دستگاه های لمینت چند هست چون اگر آدم بخواد از اتو استفاده کنه پ د رش در میاد

دیدگاه

آهان :nerd:
                          آره روش اتو سخته....
                          اول اینکه لمینت باید تا 180 درجه بتونه گرم شه. بعضیا کمترن آخه
                          فکر کنم 100- 150 تومن باشه

دیدگاه

از کجا میشه این دستگاه رو خرید با قیمت مناسب
                            بعد اگر یک بار فیبرو بزاری توش کامل پد ها میوفته یا باید چند بار این عمل تکرار بشه
                            جنس خوبش 150 تومنه یا بهتر هم داره

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mohammad daraie
                              از کجا میشه این دستگاه رو خرید با قیمت مناسب
                              بعد اگر یک بار فیبرو بزاری توش کامل پد ها میوفته یا باید چند بار این عمل تکرار بشه
                              جنس خوبش 150 تومنه یا بهتر هم داره
                              دستگاهش همون دستگاه پرس کارت هست که اندازه A4 اون حدود 180 هزارتومن قیمت داره.
                              کافیه پلاستیک نرم لمینت رو کامل جدا کنی بعد روی فیبر بزاری و بعدشم حرارت دسگاه رو بزاری روی 80 درجه و سه تا چهار بار رد کنی!!
                              لمینت کامل به فیبر میچسبه!!!
                              قیمت لمینت هم بالا نیست!!!
                              یه لمینت در اندازه های 30 در 50 سانت حدود 5 هزار تومن قیمت داره!!
                              اگه مشکلی بود در خدمتم!!!
                              معيار واقعي بودن تصميم، آن است که دست به عمل بزنيم.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X