ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

جهت تبلیغ در وب سایت ECA کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

نمایش نتایج: از 1 به 9 از 9
    2014/05/29
    قدس
    1,228
    120

سوالات مرتبط با اپ امپ (یه سری سوال درباره اپ امپ دارم ^_^)

سلام یه سیر سوال درباره اپ امپ ها دارم...منون میشم دوستان راهنمایی کن

1) یکی از ویژگی های اپ امپ این است که بصورت مستقیم به سیگنال ورودی کوپل میشوند.....حالا کوپل مشوند یعنی چی؟
    2) مقدار بهره یک تقویت کننده ایده آل خیلی بزرگ ( بی نهایت ) است، این امر باعث میشود تا تقریبا در هیچ کاربردی از اپ امپ بصورت مدار باز استفاده نشود....الان این یعنی چی؟ و به صورت مدار باز استفاده کردن یعنی چی و کجا میشه از این ویژگی استفاده کرد؟
    3) چرا در اپ امپ مقاومت ورودی باید بینهایت باشه و جریان از طریق فید بد انتقال پیدا کنه و مقاومت خروجی 0 باشه؟ حالا مقاومت خروجی رو میشه یه کاری کرد و میگیم که اگه مقاومت خروجی زیاد بشه ولتاژ خروجی افت میکنه(کاهش پیدا میکنه) ولی مقدار مقاومت ورودی چرا باید بینهایت باشه؟ خوب این طوری که ولتاژ رودی میوفته رو این مقاومت بینهایت کهo_O
    4) تو اپ امپ زمین مجازی داستانش چیه؟
    5) یه مدار داشتیم برا جمع کردن ولتاژ ها با اپ امپ حالا برا تفریق و جمع+تفریق و ضرب و تقسیم مداری با اپ امپ هستش؟
    6) کدوم کتاب درباره اپ امپ توضیح داده؟اسم کتاب
    7) کار برد مدار "تقویت کننده تفاظلی و حذف سیگنال مشترک" چیه؟ و کاربرد مدار های دیگه ایی که وجود داره.
    8) تو مدار تقویت گر ناوارون گر اپ امپ حداکثر چقدر میتونه تقویت کنه؟حداکثر چند برابر میتونه کنه؟ فک کنم بستگی به ولتاژ + و - تغزیه اش داشته باشه.
    9) توضیح اصلاحات مقابل : رایانه ی مانسته - ولتاژ انحراف از میزان ورودی
    10) فرق بین تبدیل موج مربعی میکرو به موج مثلا SIN ایی با فیلتر و با مدارات اپ امپ؟ این دو چه تفاوت هایی و شباهات هایی با هم دارن؟؟؟
    11) تاثیر فرکانس بر بهره مدار؟
    12) محدودیت هایی که جلوی پای گین مدار یا همون بهره مدار هستش چه مواردی هستش؟
    13) اپ امپ غیر از ولتاژ جریان رو هم تقویت میکنه؟ میتونه تقویت کنه؟
    14) چرا ولتاژ ورودی رو به پایه + بدیم ، ولتاژ ورودی و خروجی همفاز میشن و اگه به پایه – بدیم، ولتاژ ورودی خروجی 180 درجه اختلاف فاز پیدا میکنن؟؟؟ چرا؟؟؟ حالا این برابری فاز و اختلاف فاز جایی بدرد میخوره یا جایی میتونه مشکل ایجاد کنه؟
    15) داستان فرکانس قطع در اپ امپ؟
    16) بحث پایداری و فیدبک؟، فک کنم نظور پایداری ولتاژ باشه.
    17) تقویت کننده عملیاتی ، تقویت کننده هایی با کوپلاژ مستقیم هستند، حالا کوپلاژ مستقیم چیه دیگه؟
    18) تقویت فرکانس دریافتی موبایل با اپ امپ 741....میشه؟ و بعد دادنش به بلندگو؟////صدا پخش میشه؟
    19) نحوه طراحی یه اپ امپ؟
    20) slew rate چیه و چطور میشه کاهشش داد و یا افزایش و کاربردش چیه و کجاهاس؟
    21) آمپلی فایر چیه و نقش و کاربرد اپ امپ در آمپلی فایر
    22) یه چند تا پروژه بگید تا با اپ امپ انجام بدم و البته میکروکنترلر هم توش باشه
    23) نه تنها بهره ی ولتاژ حلقه-باز محدود است، بلکه این مقدار نیز تا بسامد حدود میان ده Hz تا یک (KHz) ثابت است؟
    24) داستان ولتاژ اشباع در اپ امپ چیه؟
    25) فرق بین ایجاد یه منبع تغزیه 5 ولت با اپ امپ، تقسیم ولتاژ و رگولاتور چیه؟
    26) مدار های تغییر دهنده شکل موج با اپ امپ شامل چه مدار هایی میشن؟ و چه شکل موج هایی رو چطوری میکنن؟
    27) توضیح انواع تقویت کننده موجود داخل یه اپ امپ؟(تقویت کنده قدرت، جریان، راه انداز و تفاضلی)
    28) توضیح این که چطور یه اپ امپ با وصل کردن چند تا خازن و مقاومت و تغییر حالات کاربرد و عملکرد مدار به کلی تغییر میکنه و چطور میشه فهمید که با وصل کردن این چیز به این قسمت اپ امپ، مدار این کارایی و عملکرد رو پیدا میکنه؟؟؟
    29) اپ امپ برا Ac هستش یا Dc و تا فرکانس min و max چند جواب گو هستش؟؟؟؟
    30) نقویت کننده جریان به ولتاژ و ولتاژ به جریان با اپ امپ؟؟؟
    31) چگونه میتوان از Op-amp حلقه باز به عنوان حلقه باز استفاده کرد؟(یعنی چی که میگه اپ امپ حلقه باز)
    32) فرق اپ امپ با مقایسه کننده چیه؟>>> تو جزوه شماره 2 شماتیک جفتشون رو گزاشته و مثل هم هستن و بازم مثل این که دو قطعه جداگونه هستن و... >>> در حالی که من فک میکردم از اپ امپ هم میشه به عنوان مقایسه کننده استفاده کرد، و اصلا پروژش رو بستم با 741، الان داستان چیه من یکم گیچ شدم؟
    33) پهنای باند یه تقویت کننده رو چطور میشه محاسبه کرد؟ و کلا پهنای باید تمام مدارهایی که با اپ امپ بسته میشه و کلا منظور از پهنای باند اپ امپ چیه ؟^_^
    34) نحوه محاسبه سرعت تغییرات خروجی؟؟؟(صفحه 2 pdf سایت ویکی پدیا)
    35) نحوه محاسبه فرمول تمام مداراتی که با اپ امپ بسته شده اند؟
    36) توضیحاتی درباره تغییرات دمایی Offset و نحوه حذف تغییرات دمایی Offset ؟
    37) اپ امپ غیر از ولتاژ، تقویت کننده جریان هم هستش ؟
    اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وآلِ مُحَمَّدٍ وعَجِّلْ فَرَجَهُمْ

اگه دوس دارید سریع به جواب برسید :
    1) قبل از پرسیدن سوال، بسرچید.
    2) سوالاتون رو با جزئیات کامل مطرح کنید.
    2009/09/27
    1,128
    38

پاسخ : سوالات مرتبط با اپ امپ (یه سری سوال درباره اپ امپ دارم ^_^)

سوالات خیلی زیاده.
    1- کوپل یعنی زوج شدن یعنی اتصال. به خاطر مقاومت ورودی زیاد اپ امپ شما می تونی بدون نگرانی از اثر بارگذاری، اپ امپ رو به خروجی یک بلوک و یا یک سیگنال دیگه وصل کنی. مفهومش همون تطبیق امپدانس میشه.
    2- اگر بهره خیلی زیاد باشف، مثلا 100000. سیگنال ورودی باشه 1 میلی ولت، خروجی میشه 10 ولت. یعنی با تغذیه زیر 11 ولت (مثبت و منفی) خروجی به اشباع میره. پس عملا بهره زیاد به درد تقویت تو یک مرحله نمی خوره. به صورت مدار باز، تو مداراتی مثل مقایسه کنننده کاربرد داره.
    3- ببین وقتی مقاومت ورودی اپ امپ خیلی زیاده، یعنی از سیگنال ورودی جریان نمی کشه. یعنی مثل مدار باز می مونه. اصلا همین جریان نکشیدن پایه اپ امپ یکی از دو تا تکته مهم تحلیل مدارهای اپ امپ هستش.(تو حالت فیدبک دار) مقاومت خروجی هم پایین هستش تا بتونه به بارهای کوچیک جریان مناسب بده.(باز هم بحث تطبیق امپدانس)
    4- وقتی که خروجی به هر صورتی به پایه منفی اپ امپ وصل میشه، میگن فیدبک منفی داریم. در این حالت اصطلاحا گفته میشه پایه مثبت به منفی وصله. معمولا هم تو مدارهای فیدبک منفی، پایه مثبت به زمین وصل میشه(حالا با یک مقاومت شاید). چون اصطلاحا پایه مثبت به منفی وصله و پایه مثبت واقعا به زمین وصله، میگن تو پایه منفی زمین مجازی داریم. باهاش مثل زمین برخورد می کنند.
    5- بله. اگر به یک مدار با اپ امپ که فیدبک منفی داره، به پایه مثبت سیگنال بدی، میشه جمع کننده، (منظورم چند تا سیگنال به همزمان هستش). و اگر به پایه منفی سیگنال بدی میشه معکوس کننده (منفی کننده) مجموع سیگنال های ورودی. اگر به پایه مثبت یک سیگنال بدی، به پایه منفی هم یک سری سیگنال، خروجی میشه مجموع سیگنال های روی پایه مثبت منهای مجموع سیگنال های روی پایه منفی. تا دلت بخواد با اپ امپ مدار درست کردند. مثلا انتگرال گیر، مشتق گیر، مدار لگاریتم و ..... .
    6- هر کتاب فارسی که برای درس الکترونیک 2 نوشته شده باشه.
    برای انگلیسی اینو سرچ کن :
    op amp book
    7- خوب جواب روی سوالت هست. وقتی سیگنالی رو با تقویت کننده تفاضلی حذف می کنی، خروجی میشه (ورودی مثبت منهای ورودی منفی) ضرب در گین. حالا اگر یک پایه رو زمین کنی، پایه دیگر رو سیگنال بدی، تفاضلشون میشه خود سیگنال . (یک سری نویزهایی هست که روی هر دو پایه می افتند و تو این عملیات تفریق از بین میرن.
    8- درسته. تا یک مقداری پایین تر از تغذیه های مثبت و منفی می تونه بره. این یک مقدار برای هر اپ امپ نوشته شده. مثلا یک سری اپ امپ ها هستند تا 2 ولت زیر تغذیه هر طرف و یک سری هستند تا 10 میلی ولت از هر طرف تغذیه !!
    9- نشنیدم.
    10- نمی دونم.
    دیگه خسته شدم. بقیه باشه جلسه بعدی :mrgreen:
    ---------
    .
    .
    ...........
    2014/05/29
    قدس
    1,228
    120

دوستان کسی نبود؟

2007/06/06
    229
    1

سلام خیلی زیاده سوالات هر کدومو بتونم جواب میدم.

11- همن پارامتر gain bandwidth هست که هر چی گین زیاد بشه پهنای باند کم میشه یکی از دلایلش محدود بودن جریان خروجی مخصوصا تو لود خازنی

12-یکی از محدودیت ها نوع لود شماست که جریان رو محدود میکنه و اثراتی روی بهره و فرکانس میذاره

13- بله میتونند جریان رو تقویت کنند. مداراشام با یک سرچ پیدا کنید.

14- در همه کاربرداها لزوما ولتاژ به پایه مثبت داده نمیشه مخصوصا boost voltage. کلا مهم اینکه بین ورودی و خروجی 180 درجه اختلاف فاز باشه. این اختلاف فاز تضمین کننده پایداری سیستم هست.

15-هر اپ امپی در مدارات داخلی دارای خازن هستند در نتیجه اگه بخواییم ساده ترین حالت رو بگیریم و مدلش کنیم مثل یک مثل یک بود دارای یک قطب میشه این مدل بود در نتیجه نشون میده چه فرکانسی فرکانس قطعشه

16-در قسمت 14 یکم توضیح دادم راجع بهش

17- همون کوپلینگ دی سی هست وقتی دو امپلی فایر رو بشه مستقیم وصل کرد بهم مزایا و معایبی داره

18- نمیدونم

19- سخته

20- نسبت سرعت تغییرات ولتاژ بر حسب زمانه. کاربردشو بخوام بگم در لود خازنی هست. بدلیل محدود بودن جریان خروجی اپ امپ اتفاق میفته در فرکانس بالا. در فرکانس بالا لود خازنی جریان زیادی میکشه. در نتیجه پهنای باند علاوه بر محدود بودن خود اپ امپ با توجه به slew rate نیز کم میشه. یعنی عامل کاهش پهنای باند هم خود اگ امپه هم slew rate. در مدارات امپلی فایر اگه بتونید خروجی جریان امپلی فایر رو افزایش بدید مثل پوش پول بذارید ولی در کل خود جریان خروجی اپ امپ باید بتونه پوش پول رو درایو کنه و...

dv/dt هنون سرعت تغییرات ولتاژه که در خازن جریان میشه cdv/dt

21- امپلی فایر ها در سه مدل میتونند باشند تا جایی که من اطلاع دارم جریان یا ولتاژ یا توان. اپ امپ ها بدلیل طراحی خوبشون و جمع و جور بودن میتونند در یکی از این امپلی فایر ها نقش ایفا کنند. یا مستقیما یا با مداراتی در کنارشون شامل ترانزیستورها و...

22-یک ولتاز خیلی کم رو با اپ امپ تقویت کنید بعد با میکرو سیگنال انالوگ رو به دیجیتال تبدیل کنید. با مدارات dac یک سیگنال دیجیتال مثلا سینوسی رو با میکرو تولید کنید بعد بدید به اپ امپ تا ولتاژ خروجی رو تقویت کننده و باهاش لود های خازنی مختلف رو در فرکانس های مختلف تست کنید.

23- نفهمیدم منظورتون چیه

24- ولتاژ اشباع اپ امپ همون مقدار منبع تغذیه که برای تغذیه اپ امپ استفاده میکنید که از اون مقدار بیشتر نمیتونید تقویت انجام بدید. مثلا اگه تغدیه دی سی رو بذارید 5 ولت. یک ولتاژ یک ولت رو با گین ده بخواید تقویت کنید میشه ده ولت در خروجی که این ده ولت چون از 5 ولت تغذیه بیشتره عملا اشباع میشه.

خسته شدم :mrgreen:
    2009/09/27
    1,128
    38

21- معادل انگلیسی کلمه امپلی فایر میشه amplifier که از کلمه amplify اومده به معنی چندبرابر کردن (تقویت کردن). Op Amp هم مخفف عبارت operational amplifier هست به معنی تقویت کننده عملیاتی. فکر کنم فهمیده باشی قصه چیه.
    22- شما میخواهی یک LED رو روشن کنی و این وسط از پایه میکرو چریان نکشی، میای و با استفاده از یک پ امپ که تو آرایش بافر بسته شده، استفاده می کنی.
    می خواهی یک DAC درست کنی مثل همون چیزی که خودت درست کرده بودی.
    می خواهی از یک مقایسه گر آنالوگ خارجی برای کاربردی خاص استفاده کنی، میای و از پ امپ تو آرایش حلقه باز به عنوان مقایسه گر استفاده می کنی.
    می خواهی .... .
    25- تقسیم مقاومتی باعث میشه اتلاف توان داشته باشید. جریان زیادی نتونید بکشید.
    ام امپ باعث میشه تا اثر بارگذاری نداشته باشید (تطبیق امپدانس)، جریان زیاد تری نسبت به حالت قبل بکشید.
    رگولاتور هم شامل یک سری ترانزیستور هستش مثل مدار داخلی پ امپ می مونه. جمع و جور تره و طراحی نمیخواد.
    26- الان این جمله یعنی چی ؟!؟!
    27- ورودی پ امپ تفاضلی هستش پس طبقه اول میشه تقویت کننده تفاضلی.
    طبقه آخر نقش تامین جریان رو داره. پس میشه تقویت کننده قدرت.
    طبقه های وسط هم میشن همون راه انداز که میگی. معمولا طبقه راه انداز قبل از طبقه تقویت کننده قدرت کاربرد داره.
    28- با تحلیل مدارهای آم امپی به مرور زمان می فهمید قصه چیه.
    29- هر پ امپ ویژگی خاص خودشو داره. با اپ امپ میشه ولتاژ DC رو هم تقویت کرد.
    حد بالا محدودیت های خاصی داره. مثلا باید بتونه تا یک فرکانس خاصی کار کنه. هر چی این فرکانس بره بالاتر پ امپ خاص تر و گرون تر میشه.
    یک بحثی هم هست به اسم GBP یا همون حاصلضرب بهره در پهنای باند. این مقدار ثابته. یعنی اگر بهره بره بالاتر سیگنال های با فرکانس بالاتر تقویت نمیشن. و یا اینکه اگر بخواهید سیگنال های با فرکانس بالاتر رو تقویت کنید، باید بهره رو کمتر در نظر بگیرید.
    باز هم زیاد یا کم بودن این مقدار کاربرد خاص داره.
    مثلا برای کارهای مخابراتی پ امپی خوبه که GBP زیادی داشته باشه و برای کارهای مهندسی پزشکی خوبه که مقدار پایینی داشته باشه.
    30- اینو تو گوگل سرچ کن، بی نهایت جواب برات میاره.
    31- اگر خروجی اپ امپ به یکی از پایه های ورودی وصل بشه میشه حلقه بسته یا فیدبک دار. اگر به پایه مثبت بخوره میشه فیدبک مثبت و اگر به پایه منفی بخوره میشه فیدبک منفی. حلقه باز یعنی خروجی به ورودی وصل نشده باشه.
    32- از پ امپ هم میشه به عنوان مقایسه کننده استفاده کرد. اما بعضی جاها یک فرقی با هم دارن. مثلا توی سرعت. یکی از دوستان یک PDF گذاشته بود تو همین سایت در مورد تفاوت پ امپ های معمولی با مقایسه گر ها. بگرد پیدا می کنی. اگر پیدا نکردی بگو برات پلود کنم.
    33- تو جواب های قبلی توضیح دادم که چیه. مقدارش رو هم به صورت تئوری از دیتاشیت پیدا می کنند. به صورت عملی هم : فرکانس سیگنال ورودی رو توی یک مدار فیدبک دار منفی، زیاد کن. هر جا که بهره کمتر از 1 شد میشه همون GBP. هر جا هم که بهره از 0.7 کمتر شد میشه فرکانس قطع یا همون پهنای باند.
    34- یک پالس به ورودی اعمال کن. بعد خروجی رو همزمان ببین. این تغییر از صفر به یک چقدر زمان میبره. حالا تغییرات ولتاژ رو که داری، زمان رو هم داری. تقسیم بر هم کن و تموم.
    35- اول از همه اینکه قوانین کرشهف تو این مدارات کاربرد اصلی رو داره.
    اما دو تا قاعده براش در نظر می گیرن:
    *- اگر فیدبک منفی برقرار باشه، دو پایه مثبت و منفی به هم وصل هستند (به صورت مجازی).
    **- پایه های آم امپ به خاطر امپدانس ورودی خیلی بالا، هیچ جریانی نمی کشن.
    بقیه فرمول ها هم معمولا از این دو تا قاعده یا قواینین KVL و KCL استفاده می کنند.

چون از عدد 35 خوشم میاد، بقیه رو جواب نمیدم :mrgreen:
    ---------
    .
    .
    ...........
    2014/05/29
    قدس
    1,228
    120

دمتون گرم بابا :mrgreen:
    ===============

32) فرق اپ امپ با مقایسه کننده چیه؟>>> تو جزوه شماره 2 شماتیک جفتشون رو گزاشته و مثل هم هستن و بازم مثل این که دو قطعه جداگونه هستن و... >>> در حالی که من فک میکردم از اپ امپ هم میشه به عنوان مقایسه کننده استفاده کرد، و اصلا پروژش رو بستم با 741، الان داستان چیه من یکم گیچ شدم؟
    والا یه کتاب با عنوان " Op-ampكننده مقايسه و ! 1نگيريد اشتباه يكديگر با را ها آن -" پیدا کردم - توش میگه اپ امپ با مقایسه کننده 2 قطعه مجزا هستن - الان یه قطعه داریم با نام اپ امپ که میتونی به عنوان مقایسه کننده ازش استفاده کنی ولی کتاب بالا گفته این کارو نکن و از قطعه مقایسه کننده استفاده کن ............ الان من هنگیدم در حد بنز........

چیزی که من حدس میزنم اینه که اومدن اپ امپ رو چیز میز بهش چسبوندن و بهینش کردن و به عنوان یه قطعه جدید با نام مقایسه کننده عرضه کردن..... درسته؟

یعنی اگه خواستیم از اپ امپ به عنوان مقایسه کننده استفاده کنیم به جای قطعه ی اپ امپ میریم و از قطعه مقایسه کننده استفاده میکنیم.

سرم گیج رفت :mrgreen:

2018/01/12
    3
    0

سلام بچه ها منم چندتا سوال راجب امپ امپ دارم کسی میتونه راهنمایی کنه؟؟؟؟؟؟؟؟
    2017/08/27
    648
    516

نقل قول نوشته اصلی توسط ناهیدالکترونیک

مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

سلام . اینجا ساخته شده واسه سوال کردن شما سوال را بپرس فوقش کسی نمیتونه جواب بده. هیچ اتفاقی نمیافته خیالت تخت
    2011/08/07
    اصفهان
    974
    66

نقل قول نوشته اصلی توسط ناهیدالکترونیک

مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

سلام
    شما سول رو بپرسید خیلی ها هستن که جواب بدن اگر هم کسی نتونه جواب نمیده
    ویرایش توسط ehsanbagheri : 2018/01/13 در ساعت 20:55
نمایش نتایج: از 1 به 9 از 9