اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

دلم میخواد کارگاه الکترونیک راه اندازی کنم!

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

دلم میخواد کارگاه الکترونیک راه اندازی کنم!

سلام دوستان

خانه ای در اختیار من هست که شرایط مناسبی جهت کارگاه دارد. منم علاقه به الکترونیک دارم . البته اصل علاقه من طراحی مدار دلخواه خود و برنامه نویسی آن و درنهایت ساخت و تولید محصول بصورت انبوه و با نام تجاری خودم هست، ولی بنظرم فعلا برای چنین کاری زود است!

برای همین توی این فکر هستم که از کاری مثل تولید انبوه pcb برای دیگران شروع کنم ولی اطلاعاتی در این زمینه ندارم! مثلا اینکه احداث چنین شرکتی چقدر فضا میخواد؟ چه تجهیزاتی میخواد و هزینه تجهیزات چقدره؟ چند نیروی کار نیاز داره با چه تخصص هایی؟

و البته اگر پیشنهاد بهتری هم (در زمینه الکترونیک) باشه با گوش جان میشنوم!

زیاد به فکر سود و اینها هم نیستم و همین که ضرر ندم و بیکار نباشم برایم اولویت اول است! ان شاء الله سود اصلی بمونه واسه تولید محصول انحصاری خودم :nerd:

دوستان لطفا راهنمایی کنییییییییییییییییییییید

پاسخ : دلم میخواد کارگاه الکترونیک راه اندازی کنم!

هرکس دلش میخواد حداقل یک جوان بیکار از این مملکت کمتر شود راهنمایی کد لطفا :angry:

دیدگاه

سلام.
      تولید pcb کار اسونی نیست.معولا تک لایه و دولایه رو داخل ایران تولید میکنند و مولتی لایر بیشر داخل چین تولید میشه.و برای اینکه بری داخل کار pcb میتونی بازار پروژه های دانشویی رو انتخاب کنی و با یه یرچ تو گوگل اطلاعات کامل تری بدست میاری.
      http://upload7.ir/images/42355212667119477675.gif
      daydigi.com

دیدگاه

ممنون دوست عزیز
        ولی چی باید سرچ کنم دقیقا؟ من که از سرچ نتیجه ای نگرفتم!

دوست دارم کسی که توی کار هست یکمی راهنمایی کنه لطفا !

منم نمیخوام لقمه بزرگ بردارم و سرمایه آنچنانی هم ندارم. میخوام در حد یک کاری که واقعا بشه اسمش رو کار گذاشت و نقطه خوبی باشه برای استارت شروع کنم....حالا برای گشترش کار وقت زیاده و خدا هم بزرگــــــــــــ

دیدگاه

سلام و درود
          1- نظر من اینه که اقدام به تولید Little Bits کن. یک پروژه متن باز هست که وارداتش به صرفه نیست زیرا قیمتش بالا می رود ولی اگر خودتون بسازید چند برابر ارزان تر در می آید. بعد که این رو تولید کردید می تونید تبلیغات راه بندازید مثلا با عناوینی مثل آموزش الکترونیک به کودکان یا مثلا الکترونیک را آسان یاد بگیرید و.....
          همچنین کدها و مدارهای این پروژه توی سایت Github هست.

2- یا اینکه می تونی این بازوی رباتیک رو بسازی که نقشه های اون به صورت رایگان قرار داده شده.
          http://www.instructables.com/id/Build-a-Laser-Cut-and-Soldering-Dobot-arm/?ALLSTEPS
          instructables.com/id/Build-a-Laser-Cut-and-Soldering-Dobot-arm/?ALLSTEPS

دیدگاه

نوشته اصلی توسط فکر
            سلام و درود
            1- نظر من اینه که اقدام به تولید Little Bits کن. یک پروژه متن باز هست که وارداتش به صرفه نیست زیرا قیمتش بالا می رود ولی اگر خودتون بسازید چند برابر ارزان تر در می آید. بعد که این رو تولید کردید می تونید تبلیغات راه بندازید مثلا با عناوینی مثل آموزش الکترونیک به کودکان یا مثلا الکترونیک را آسان یاد بگیرید و.....

2- یا اینکه می تونی این بازوی رباتیک رو بسازی که نقشه های اون به صورت رایگان قرار داده شده.
            http://www.instructables.com/id/Build-a-Laser-Cut-and-Soldering-Dobot-arm/?ALLSTEPS
            سلام و ممنون دوست عزیز
            راستش در مورد اون کیت ها که گفتید، من قیمت هاشو نگاه میکردم به جز مدل 40 دلاری و 90 دلاری بقیه اش بالای 160 دلار میشد! من دیدم بعضی شرکتها مثل رباتیک آراد و یا چنتا شرکت وارد کننده، کیت های خیلی ارزون تری میارن ولی مشتری نداره (کیت در حدل 10-15 هزار تومن!).
            این ایده شاید روی ژاپن امروز خیلی خوب جواب بده ولی روی ایران بعید میدونم!!

ضمن اینکه این کار بیشتر ساخت و تولید مکانیک هست بنظرم! و نهایت یک قسمت از بردش الکترونیک هست که خب من اگر pcb بزنم یعنی فقط روی این قسمت تمرکز کردم و این برای شروع عاقلانه تره تا ایکه حودم رو درگیر قطعات مکانیکی هم بکنم!

در مورد بازوی رباتیک هم همین استدلال رو دارم. هم برای فروشش آیا واقعا بازاری هست؟ و هم برای ساختش بازم حداقل 60-70 درصد کار مکانیکی هست و باید سفارش بدم. و نهایتا برد الکترونیکش رو خودم بزنم!

حرف من اینه فغلا فقط روی زدن برد تمرکز کنم، یکمی که کارم جلو رفت و برد زدن رو یاد گرفتم، بعدش گسترشش میدم و مثلا کیت های ساده شبیه اسباب بازی هم اضافش میکنم و بعدا همینطوری ربات های پیشرفته تر ........

هوم؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط rezaeeee
              سلام و ممنون دوست عزیز
              راستش در مورد اون کیت ها که گفتید، من قیمت هاشو نگاه میکردم به جز مدل 40 دلاری و 90 دلاری بقیه اش بالای 160 دلار میشد! من دیدم بعضی شرکتها مثل رباتیک آراد و یا چنتا شرکت وارد کننده، کیت های خیلی ارزون تری میارن ولی مشتری نداره (کیت در حدل 10-15 هزار تومن!).
              این ایده شاید روی ژاپن امروز خیلی خوب جواب بده ولی روی ایران بعید میدونم!!

ضمن اینکه این کار بیشتر ساخت و تولید مکانیک هست بنظرم! و نهایت یک قسمت از بردش الکترونیک هست که خب من اگر pcb بزنم یعنی فقط روی این قسمت تمرکز کردم و این برای شروع عاقلانه تره تا ایکه حودم رو درگیر قطعات مکانیکی هم بکنم!

در مورد بازوی رباتیک هم همین استدلال رو دارم. هم برای فروشش آیا واقعا بازاری هست؟ و هم برای ساختش بازم حداقل 60-70 درصد کار مکانیکی هست و باید سفارش بدم. و نهایتا برد الکترونیکش رو خودم بزنم!

حرف من اینه فغلا فقط روی زدن برد تمرکز کنم، یکمی که کارم جلو رفت و برد زدن رو یاد گرفتم، بعدش گسترشش میدم و مثلا کیت های ساده شبیه اسباب بازی هم اضافش میکنم و بعدا همینطوری ربات های پیشرفته تر ........

هوم؟
              در مورد Little Bits باید بگم که بیشتر کار اون مربوط به الکترونیک هست. قیمت بالای این ها به دلیل استفاده از قطعات خاص نیست بلکه سود بالای تولید کننده باعث بالا رفتن قیمت مدار های اون میشه و به همین دلیل هست که میگم بهتره توی کشور ساخته بشه.

این پیشنهاد من بود و از نظر خودم هم خوب هست و جای کار داره.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط فکر
                در مورد Little Bits باید بگم که بیشتر کار اون مربوط به الکترونیک هست. قیمت بالای این ها به دلیل استفاده از قطعات خاص نیست بلکه سود بالای تولید کننده باعث بالا رفتن قیمت مدار های اون میشه و به همین دلیل هست که میگم بهتره توی کشور ساخته بشه.

خب واسه راه اندازی جنین کارگاهی چه تجهیزاتی لازمه؟ چقدر هزینه اولیه میبره؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط فکر
                  سلام و درود

دوست عزیز این چیزها خیلی جذاب و خلاقانه است اما واقعیت اینه که تو ایران کسی برای این چیزها پول نمیده خوبش را بخواهید اصلا مردم ما برای این چیزها خرج نمی کنند غیر از یک عده بسیار کم حالا بر فرض هم بازارش تو ایران بگیره تا شما میایید از آب گل در بیایید و به سود برسید کپی کارها و وارد کننده های چین طوری بازار را نابود می کنند که در آخرین شما را به خاک سیاه مینشانند .تنها در صورتی می تونید مبارزه کنید که سالهای سال هزینه وقت و مالی کرده باشید و برند سازی کنید که اونم کار یکی دو سال نیست .یا اینکه سرمایه دار باشید دلتون به حال مملکت و بچه های آینده بسوزه رو این کارها سرمایه گذاری کنید که اگر گرفت چه خوب نگرفت هم فرض کنید پول را در راه خیر دادید رفته.

نوشته اصلی توسط فکر

هر چند موافقم که قیمت بالای اینها به خاطر سود بالای تولید کننده است اما تو بازار کوچیک و بسته ایران نمیشه گفت سود زیاده مثل بزنم همین لیتل بیتها بر فرض 2تا قالب پلاستیک بخواهد خودش 30-40میلیون هزینه است اون تولید کننده خارجی که داره به همه دنیا می فروشه 10هزارتا تولید کنه سر شکن هزینه قالب برای هر بسته میشه 4هزار تو ایران شما خیلی هنر کنید در سال 1000تا بفروشید میشه سر شکن هر بسته 40هزار تومن!!!!!حالا چین میاد کپی می کنه 50هزارتا می فروشه میشه 800تا تک تومن تازه بماند که همون 40میلیون سرمایه فقط قالب سود سالانه بانکی 9میلیونی داره!!!!تمام قوانین کشور هم ضد تولید کننده های خرد درستکار است .

نوشته اصلی توسط rezaeeee
                  سلام دوستان

خانه ای در اختیار من هست که شرایط مناسبی جهت کارگاه دارد. منم علاقه به الکترونیک دارم . البته اصل علاقه من طراحی مدار دلخواه خود و برنامه نویسی آن و درنهایت ساخت و تولید محصول بصورت انبوه و با نام تجاری خودم هست، ولی بنظرم فعلا برای چنین کاری زود است!

برای همین توی این فکر هستم که از کاری مثل تولید انبوه pcb برای دیگران شروع کنم ولی اطلاعاتی در این زمینه ندارم! مثلا اینکه احداث چنین شرکتی چقدر فضا میخواد؟ چه تجهیزاتی میخواد و هزینه تجهیزات چقدره؟ چند نیروی کار نیاز داره با چه تخصص هایی؟

و البته اگر پیشنهاد بهتری هم (در زمینه الکترونیک) باشه با گوش جان میشنوم!

زیاد به فکر سود و اینها هم نیستم و همین که ضرر ندم و بیکار نباشم برایم اولویت اول است! ان شاء الله سود اصلی بمونه واسه تولید محصول انحصاری خودم :nerd:

دوستان لطفا راهنمایی کنییییییییییییییییییییید
                  واقعیت اینه که ما به نسبت تولید کننده های الکترونیک در ایران تولیدی pcbبیش از حد نیاز هم داریم .در ابتدا هم هیچ فردی به شما تولید انبوه نمیده که شما انجام بدهید .اگر خانه نزدیک بورس الکترونیک شهرتون است شاید با تبلیغ و شیرینی دادن به مغازه ها بتونید سفارش خرد بگیرید در آینده شاید بتونید به تولید انبوه فکر کنید .

نظر من اینه فعلا با گرفتن سفارش مونتاژ شروع کنید و کم کم اگر دیدید کار جواب داد و بلد بودید مشتری جذب کنید به فکر pcbو.......باشید اما اینو بدونید اگر خانه به بورس الکترونیک نزدیک نیست کارتون 2چندان سخت میشه غیر از اینکه یک نفر مغازه دار در بورس پیدا کنید و براتون کار بگیره درصدی باهاش حساب کنید که با حساب سود وهزینه های این گونه کارها چیز زیادی برای خودتون نمی مونه

کسی که به کشورش به درستی خدمت کند،نیازمند تکیه به خاطره ی گذشتگانش نخواهد بود
                  ولتر

دیدگاه

خانه خیلی نزدیک بورس الکترونیک نیست (اگر منظورتون خیابان جمهوری بعد از پلاسکو باشه)، خانه سمت خیابان قزوین هست و تقریبا 10دقیقه تا 1 ربع با موتور(یعنی بدون ترافیک) راه هست تا اونجا .

مونتاژ برد به تعداد بالا؟ یعنی با دست؟؟
                    چون من قبلا یادمه توی سایتها دیدم مونتاژ به وسیله ماشین های خاصی انجام میشه و لحیم کاری میشه!

آیا منظورتون اینه از اون دستگاه ها بخرم و بعد سفارش مونتاژ smd بگیرم؟

یا نه منظورتون اینه بشینم با دست لحیم کنم؟ اونم به تعداد بالا؟

دیدگاه

با توجه به گسترده بودن و وسعت تهران نظر منم اینه که حتما کارگاهتون نزدیک به بورس الکترونیک تهران(خیابان جمهوری)باشه و یا باید تبلیغات خیلی قوی داشته باشین .
                      همنجور که محمد جان گفتن مونتاژ برد ها رو قبول کنین بهترین کارگاه میشه.که شما باید برای کارتون با شرکت های ک در زمینه الکترونیک کار رو شروع کنیید و بخش مونتاژ برد رو به عهده بگیرن ک این خودش به اعتیار نیاز داره.
                      یا به سمت پروژه های صنعتی و دانشویی رو بیارید.
                      daydigi.com

دیدگاه

نوشته اصلی توسط !Matrix
                        با توجه به گسترده بودن و وسعت تهران نظر منم اینه که حتما کارگاهتون نزدیک به بورس الکترونیک تهران(خیابان جمهوری)باشه و یا باید تبلیغات خیلی قوی داشته باشین .
                        همنجور که محمد جان گفتن مونتاژ برد ها رو قبول کنین بهترین کارگاه میشه.که شما باید برای کارتون با شرکت های ک در زمینه الکترونیک کار رو شروع کنیید و بخش مونتاژ برد رو به عهده بگیرن ک این خودش به اعتیار نیاز داره.
                        یا به سمت پروژه های صنعتی و دانشویی رو بیارید.
                        آخه مونتاژ به چه صورت؟ دستی یا ماشینی؟ تنهایی یا با استخدام نیروی کار؟ چه تجهیزات و چه سرمایه ای؟

درباره پروژه دانشجویی- صنعتی، منظورتون اینه که کل پروژه از طراخی مدار تا چاپ و مونتاژ رو خودم تنها انجام بدم؟ از همین روش هایی مثل لمینت؟

آیا بازار کاری داره واقعا؟ چون من هر سایتی باز میکنم 10 تا گهی زده که انجام پروژه های دانشجویی و صنعتی!!

بعدشم این پروژه هارو فکر کنم هرکس تو خونه خودش و تو اتاق خوابشم بتونه انجام بده!
                        من دنبال یه کاری بودم که از این فضای خونه هم استفاده کرده باشم!

دیدگاه

بازار کار رو خودت باید برای خودت درست کنی.
                          برای کار قوانیین سه گانه پ به کار میاد.پول.پارتی.پررویی
                          اول ببین کدومش رو داری؟؟
                          بعد نسبت به بازار کارت چیزایی مشخص میشن.
                          که کارت چقدر تیراژ داره که نیروی کار میخواد یا نه؟
                          یا در طراحی چ بردی احتیاج هست؟که تک لایه هست یا دو لایه یا مولتی و....
                          و انجام پروژه ها معمولا تنهایی انجام میشه.مگر پروژه خیلی بزرگ یا پیچیده باشه.
                          daydigi.com

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mohamad-h
                            دوست عزیز این چیزها خیلی جذاب و خلاقانه است اما واقعیت اینه که تو ایران کسی برای این چیزها پول نمیده خوبش را بخواهید اصلا مردم ما برای این چیزها خرج نمی کنند غیر از یک عده بسیار کم حالا بر فرض هم بازارش تو ایران بگیره تا شما میایید از آب گل در بیایید و به سود برسید کپی کارها و وارد کننده های چین طوری بازار را نابود می کنند که در آخرین شما را به خاک سیاه مینشانند .تنها در صورتی می تونید مبارزه کنید که سالهای سال هزینه وقت و مالی کرده باشید و برند سازی کنید که اونم کار یکی دو سال نیست .یا اینکه سرمایه دار باشید دلتون به حال مملکت و بچه های آینده بسوزه رو این کارها سرمایه گذاری کنید که اگر گرفت چه خوب نگرفت هم فرض کنید پول را در راه خیر دادید رفته.

هر چند موافقم که قیمت بالای اینها به خاطر سود بالای تولید کننده است اما تو بازار کوچیک و بسته ایران نمیشه گفت سود زیاده مثل بزنم همین لیتل بیتها [shadow=white,left]بر فرض 2تا قالب پلاستیک بخواهد خودش 30-40میلیون هزینه است[/shadow] اون تولید کننده خارجی که داره به همه دنیا می فروشه 10هزارتا تولید کنه سر شکن هزینه قالب برای هر بسته میشه 4هزار تو ایران شما خیلی هنر کنید در سال 1000تا بفروشید میشه سر شکن هر بسته 40هزار تومن!!!!!حالا چین میاد کپی می کنه 50هزارتا می فروشه میشه 800تا تک تومن تازه بماند که همون 40میلیون سرمایه فقط قالب سود سالانه بانکی 9میلیونی داره!!!!تمام قوانین کشور هم ضد تولید کننده های خرد درستکار است .

واقعیت اینه که ما به نسبت تولید کننده های الکترونیک در ایران تولیدی pcbبیش از حد نیاز هم داریم .در ابتدا هم هیچ فردی به شما تولید انبوه نمیده که شما انجام بدهید .اگر خانه نزدیک بورس الکترونیک شهرتون است شاید با تبلیغ و شیرینی دادن به مغازه ها بتونید سفارش خرد بگیرید در آینده شاید بتونید به تولید انبوه فکر کنید .

نظر من اینه فعلا با گرفتن سفارش مونتاژ شروع کنید و کم کم اگر دیدید کار جواب داد و بلد بودید مشتری جذب کنید به فکر pcbو.......باشید اما اینو بدونید اگر خانه به بورس الکترونیک نزدیک نیست کارتون 2چندان سخت میشه غیر از اینکه یک نفر مغازه دار در بورس پیدا کنید و براتون کار بگیره درصدی باهاش حساب کنید که با حساب سود وهزینه های این گونه کارها چیز زیادی برای خودتون نمی مونه
                            با سلام و درود
                            1- شما ببینید چقدر اون افرادی که توانایی مالی دارند بچه هاشونو می فرستند کلاس های مختلف از کلاس فوتبال گرفته تا زبان، رباتیک و.... حالا اگر شما بتوانی به مردم این نکته رو بگی که این تولیدات شما می تواند برای فرزندانشان اثر مثبتی داشته باشد، آن ها هم برای تهیه چنین مواردی هزینه خواهند کرد.

2- شما ببنید مثلا این آردوینو متن باز هست و حتی نقشه آردوینو Mega 2560 به صورت رایگان جزء مثال های نرم افزار Eagle است و شما می توانید اون رو بسازید و بفروشید ولی آیا شرکت آردوینو ورشکست شده است؟ خیر این طور نیست. پس شما اگر بتوانی خوب برنامه ریزی داشته باشی می توانی این مسئله رو هم حل کنی. و همچنین دقت داشته باشید که Little Bits متن باز است و هر شخصی حق دارد آن را بسازد و پس عملا کپی کاری معنایی ندارد.

[shadow=white,left]3- الان شرکت هایی که تزریق پلاستیک انجام می دهند زیاد اند و شما می توانی مسئله ساخت قطعات پلاستیکی Little Bits را برون سپاری کنید. حتما نیاز نیست خود شما دستگاه آن را تهیه کنید. در این مورد می توانید با دانشجویان و اساتید رشته مهندسی پلیمر گفتگو نمایید.[/shadow]

به عنوان حرف پایانی این نکته رو عرض می کنم که اگر از ورود به عرضه های مثبت و نوین علمی ترسی بر خود راه دهیم و اجازه دهیم این ترس بر ما چیره شود پیشرفتی حاصل نخواهد شد.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط فکر
                              با سلام و درود
                              1- شما ببینید چقدر اون افرادی که توانایی مالی دارند بچه هاشونو می فرستند کلاس های مختلف از کلاس فوتبال گرفته تا زبان، رباتیک و.... حالا اگر شما بتوانی به مردم این نکته رو بگی که این تولیدات شما می تواند برای فرزندانشان اثر مثبتی داشته باشد، آن ها هم برای تهیه چنین مواردی هزینه خواهند کرد.

2- شما ببنید مثلا این آردوینو متن باز هست و حتی نقشه آردوینو Mega 2560 به صورت رایگان جزء مثال های نرم افزار Eagle است و شما می توانید اون رو بسازید و بفروشید ولی آیا شرکت آردوینو ورشکست شده است؟ خیر این طور نیست. پس شما اگر بتوانی خوب برنامه ریزی داشته باشی می توانی این مسئله رو هم حل کنی. و همچنین دقت داشته باشید که Little Bits متن باز است و هر شخصی حق دارد آن را بسازد و پس عملا کپی کاری معنایی ندارد.

[shadow=white,left]3- الان شرکت هایی که تزریق پلاستیک انجام می دهند زیاد اند و شما می توانی مسئله ساخت قطعات پلاستیکی Little Bits را برون سپاری کنید. حتما نیاز نیست خود شما دستگاه آن را تهیه کنید. در این مورد می توانید با دانشجویان و اساتید رشته مهندسی پلیمر گفتگو نمایید.[/shadow]

به عنوان حرف پایانی این نکته رو عرض می کنم که اگر از ورود به عرضه های مثبت و نوین علمی ترسی بر خود راه دهیم و اجازه دهیم این ترس بر ما چیره شود پیشرفتی حاصل نخواهد شد.
                              من نمیخوام "من میدونم که نمیشه" بازی دربیارم و پالس منفی بفرستم
                              ولی به قول دوستمون حرف شما، حرف از یک پروژه بلند مدت و پر پیج و خم و حتما پر دست اندازه!

اگر تهرانی ختما سری به سرای محلات بزن! اونجا کلاس رباتیم و مسابقات و ... برگزار میکنن! من چندین سرای محله در شمال تهران (جامعه هدف مورد نظر شما) رفتم و خواستم کار کنم! دیدم مشتری و طالب نداره!

این ایده شما یکی رو میخواد حداقل 2-3 سال دنبال کار بدووه و پشتکار اساسی داشته باشه! و البته احتمال یک سرمایه قابل قبول و خاک خوری طولانی!

وگرنه بله اگر بازارش رو بسازید کار خوبیه! هرچند من بازم میگم محصولات مشابه چینی به وفور و قیمت های باورنکردنی موجوده! من کیت های ربات 10 هزارتومنی (تازه قیمت مشتری!!) دیده ام در بازار ... روی نت بگردید میاد .... با انواع اقسام تنوعات و کارایی ها !

مگر اینکه این لیتل بیتز واقعا یه تفاوت اساسی با اونها کنه که من دیگه دقیق و ریز نشدم ببنم جریانش چیه؟

ولی من همه جوره کیت رباتیک در بازار دیده ام با قیمت های خییییییییییییییییلی پایینتر!

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X