اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

بحث پیرامون بازوی رباتیک Dobot Arm با قابلیت انجام چاپ 3 بعدی، برش لیزر، CNCو...

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

بحث پیرامون بازوی رباتیک Dobot Arm با قابلیت انجام چاپ 3 بعدی، برش لیزر، CNCو...

سلام و درود
    یک پروژه متن باز به نام Dobot Arm هست که یک بازوی رباتیک چند کاره هست و از قابلیت های اون میشه به کنترل با فرامین صوتی، کنترل به وسیله رایانه، کنترل به وسیله حرکات دست اشاره کرد.
    همچنین از این بازوی رباتیک میشه به جای چاپگر 3 بعدی استفاده کرد و توانایی چاپ اجسام رو داره.و میشه از این بازوی رباتیک برای نقاشی کشیدن یا حک کردن نقوش مختلف به وسیله ی لیزر استفاده کرد.
    فایل های SolidWork اون توی اینترنت قرار داده شده و میشه با اون ها این ربات رو ساخت.
    Build a Laser Cut and Soldering Dobot Robot Arm

instructables.com/id/Build-a-Laser-Cut-and-Soldering-Dobot-arm/?ALLSTEPS

در این جا می توانید در مورد این بازوی رباتیک بحث نمایید.
    جدیدترین ویرایش توسط فکر; ۰۷:۴۳ ۱۳۹۵/۰۷/۳۰.

پاسخ : بحث پیرامون بازوی رباتیک Dobot Arm با قابلیت انجام چاپ 3 بعدی، برش لیزر، CNCو...

با کمی تغییر در ساختار ربات ذکر شده و همچنین استفاده از هویه با نوک SMD احتمالا بتوان دستگاه را به یک ربات مونتاژ و نصب سطحی قطعات تبدیل نمود.
    رفقا مهم نیست چطوری بازی می کنید؛ اگه شروع نکنید، قطعا بازنده هستید.

دیدگاه

پاسخ : بحث پیرامون بازوی رباتیک Dobot Arm با قابلیت انجام چاپ 3 بعدی، برش لیزر، CNCو...

سلام و درود
      بله. این ربات حتی می تواند با یک خودکار نقاشی بکشد. پس توانایی لحیم کاری را هم خواهد داشت.

من نتوانستم نقشه درایور موتور پله ای اون رو پیدا کنم. کسی می دونه آیا این درایور هم متن باز هست یا نه؟

اضافه شده در تاریخ :
      هر کی قصد و اراده ساخت این ربات رو داره این جا اعلام کنه.

دیدگاه

دوست عزیز پروژه ی خیلی جالبیه
        تا جایی ک من اطلاع دارم نیازس نیست درایور باز باشه.چون عملا کنترلره که باید یاز باشه وبتونه بصورت حرفه ای درایور و استپ ها رو کنترلر کنه.
        درضمن چون کارت دقیقه از درایورهای میکرو استپ استفاده کن.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط فکر
          سلام و درود
          بله. این ربات حتی می تواند با یک خودکار نقاشی بکشد. پس توانایی لحیم کاری را هم خواهد داشت.

من نتوانستم نقشه درایور موتور پله ای اون رو پیدا کنم. کسی می دونه آیا این درایور هم متن باز هست یا نه؟

اضافه شده در تاریخ :

هر کی قصد و اراده ساخت این ربات رو داره این جا اعلام کنه.
          سلام فکر جان. من هم قصدش رو دارم و هم ارادش رو.از کجا شروع کنیم داداش؟؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hesan
            سلام فکر جان. من هم قصدش رو دارم و هم ارادش رو.از کجا شروع کنیم داداش؟؟
            با سلام و درود
            1- ابتدا باید در مورد این پروژه تحقیق کتی و انواع منابع آموزشی در مورد اون رو جمع آوری کنی و باید ببینی از چه قطعاتی درش استفاده شده مثلا آیا این قطعات توی کشور گیر می آید یا نه و اگر گیر نمی آید باید به فروشگاه ها بگیم برامون تهیه کنند.(مثلا فروشگاه آفتاب رایانه می تواند این کار را انجام دهد.)

2- باید برنامه نویسی آردوینو رو یاد بگیری برای اینکه در ربات از Arduino Mega2560 استفاده می کند.

3- باید یک مقدار SolidWork یاد بگیری زیرا بخش های مکانیکی اون با این نرم افزار طراحی شده و فایل های SolidWork اون هم رایگان توی اینترنت هست.

4- شما نیاز هست برای ساخت بخش مکانیکی از چیزهایی مثل CNC کاری فلز، خم کاری فلز و شاید هم چاپ 3 بعدی و ریخته گری استفاده کنید.

5- بدنه اون از آلیاژ آلومینیوم 6061 (Aluminium Alloy 6061) ساخته شده.

6- راه های ازتباطی اون UART و Bluetooth هست.

7- قیمت بسته Early اون با امکاناتی مثل خود ربات + چنگک + حسگر آنالوگ + قلمو + لیزر + بلوتوث و... 399 دلار هست.

و بسته Pro اون با امکاناتی مثل خود ربات + چنگک + حسگر آنالوگ + قلمو + لیزر + بلوتوث + حسگر حرکت دست (Leap motion) + حسگر امواج مغر (EEG) + و Electric Toll Kit + و Food Dispenser و... 799 دلاز قیمت داره.
            8- نرم افزارهای این ربات هم به صورت رایگان توی Github است.

9- اینکه چقدر ساخت این ربات براتون هزینه داشته باشه بستگی به این داره که بخواهید از چه قطعات و امکاناتی استفاده کنید و همچنین اینکه چقدر تخصص داشته باشید.

10- توصیه می کنم ابتدا بخش الکترونیک اون رو بسازید و اگر بخش الکترونیک اون جواب داد اقدام به ساخت بخش مکانیک کنید. برای اینکه امکان خطا در بخش الکترونیک بیشتر است.

11- در ساخت این ربات از چیز هایی مثل:
            https://github.com/grbl/grbl
            https://github.com/MarlinFirmware/Marlin
            استفاده شده.

12- من هم تا همین حد توانایی راهنمایی شما رو داشتم و بیشتر نمی تونم چیزی بگم. برای اینکه نه تخصص لازمه رو دارم و نه فعلا قصد ساخت این رو دارم. و قصد من این بود که این ربات به بچه های انجمن معرفی بشه تا اگر شخصی علاقه داشت اون رو بسازه.

13- همچنین به این نکته دقت داشته باشید که ممکنه در این راه به سختی هایی برخورد داشته باشید که اون جا هست که مشخص میشه آیا حقیقتاً "اراده و قصد" ساخت این ربات را داشته اید یا نه.

14- یک مطلب جدید توی انجمن CNC ایجاد کن و مراحل پیشرفت کار خودت رو در اون جا بنویس و از مراحل کار تصویر بزار. این طوری هم برای بقیه و هم برای شما انگیزه ی بیشتری ایجاد می شود.

دیدگاه

در مورد قطعات مکانیکی فکر نکنم خیلی نیاز به کار خاصی باشه.تمام مشخصاتش تو آدرس زیر هست.البته با Ip ایران باز نمیشه!!

توصیه شماره 10 تون به عنوان قدم اول عالیه.در زمینه بخش الکترونیک، نتونستم مشخصات دو تا از بردها رو پیدا کنم.
              1) dobot transfer board

2)motor drive

دیدگاه

خیلی خوبه و خوشحالم که پیگیر ساخت این ربات هستی. من مطمئنم که اگر تلاش کنی موفق خواهی شد. آفرین.....
                بهتره ابتدا به قسمت پشتیبانی سایتشون پیام بفرستی که آیا اون مدار هم متن باز هست یا نه. و اگر نیست آیا میشه اون رو به صورت تکی تهیه کرد یا نه.
                http://dobot.cc/

توی سایتشون یک متنی رو نوشته بود که این احتمال می رود که در آینده همه فایل هاشونو قرار دهند.

4. Developer-friendly Open Source Hardware
                After successfully reached our goal on Kickstarter, we will make all the design documents of the hardware open to everyone, including mechanics, electronics and firmware.
                We are more than happy to invite developers, designers and all robot lovers to help improve our design. Processing, Scratch, C#, Javascript, Python, App Inventor and more open source code libraries and cases will be continuously updated.

اگر فایل های بخش مکانیک اون رو هم دانلود کردی توی انجمن قرار بده تا بقیه هم بتوانند استفاده کنند.

دیدگاه

سلام
                  آقا من می خوام یه پرینتر سه بعدی طرح دلتا بسازم ولی می خوام ببینم که این بازو بهتره یا پرینتر سه بعدی دلتا ..؟
                  بودجه هم فعلا 600 تومن دارم که کم پول دستم میاد سختیش فقط همون قدم اوله بقش دیگه خود به خود راه میوفته
                  اگه ساخت این بازوی رباتیک دردسرش زیاده کمکم کنین یه پرینتر سه بعدی دلتا درست کنم چون گیج موندم که باید از کجا شروع کنم و از قسمت الکترونیک و چگونگی کنترل و همچنین مکانیکش سر در نمیارم
                  فقط لطفا راهنماییم کنین چون واقعا قصد ساختن دارم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mahdi8 نمایش پست ها
                    سلام
                    آقا من می خوام یه پرینتر سه بعدی طرح دلتا بسازم ولی می خوام ببینم که این بازو بهتره یا پرینتر سه بعدی دلتا ..؟
                    بودجه هم فعلا 600 تومن دارم که کم پول دستم میاد سختیش فقط همون قدم اوله بقش دیگه خود به خود راه میوفته
                    اگه ساخت این بازوی رباتیک دردسرش زیاده کمکم کنین یه پرینتر سه بعدی دلتا درست کنم چون گیج موندم که باید از کجا شروع کنم و از قسمت الکترونیک و چگونگی کنترل و همچنین مکانیکش سر در نمیارم
                    فقط لطفا راهنماییم کنین چون واقعا قصد ساختن دارم
                    با سلام و درود
                    این بازوی رباتیک امکانات بیشتری دارد اما طی کردن مراحل ساخت این مورد نیاز به دقت و صرف وقت دارد.

دقت داشته باشید که میزان قابل توجهی از اصول CNC و چاپگر 3 بعدی با هم مشترک است پس مطالعه ی مطالب مربوط به CNC به یادگیری ساخت چاپگر 3 بعدی کمک می کند.

طرحی متن باز هم هست که هدفش این است که ساخت چاپگر های 3 بعدی را از انحصار شرکت های بزرگ در بیاورد و کاری کند که افراد هم بتوانند با قیمت کمتر بسازند:
                    reprap.org
                    reprap.ir

همچنین می توانید از بخش چاپگرهای 3 بعدی این انجمن استفاده کنید:
                    forum.arduino.ir

این هم آموزش کار با چاپگر 3 بعدی:
                    با سلام قصد دارم اینجا اطلاعات مفیدی از نحوه کار با پرینتر سه بعدی و تجربیات خودم از طراحی قطعه تا ساخت رو بهتون آموزش بدم. اگر کسی سوالی داره، حداقل سه ، چهارتا پست تحمل کنه تا یکم آموزشم جلو بره و بعد بپرسه. در ضمن من جای مناسبی برای آموزش پیدا نکردم. اگر مدیر فروم نیاز دید، این تاپیک رو جابجا کنه. دلیل: ادغام دو پست برای

کد:
                    http://www.eca.ir/forums/thread71876.html

دیدگاه

نوشته اصلی توسط pencil نمایش پست ها
                      با کمی تغییر در ساختار ربات ذکر شده و همچنین استفاده از هویه با نوک SMD احتمالا بتوان دستگاه را به یک ربات مونتاژ و نصب سطحی قطعات تبدیل نمود.
                      اگه شکل بازو این هست باید بگم که درجات آزادی این شکل محدوده و نمیتونه مثل cnc یا پرینتر سه بعدی عمل کنه. بازوی رباتی در پیشرفته ترین حالت ممکن 6 درجه آزادی داره(دست انسان 7 درجه آزادی داره) و در بدترین حالت باید سه درجه ازادی داشته باشه (گردش حول محور z و x و حرکت در جهت y) تا بشه بهش گفت بازو.

شکل باید تصحیح بشه
                      جدیدترین ویرایش توسط Sahar.73; ۱۱:۵۴ ۱۳۹۵/۰۵/۰۱.

دیدگاه

یکی دو سال پیش شبکه چهار یه مستند نشون داد خیلی رو من تاثیر گذاشت...

توی یکی از کشورای افریقای جنوبی یه پسره ی 17-18 ساله تونسته بود با خرت و پرتایی که از یه اسکنر میشه در اورد یه پرینتر سه بعدی بسازه...بعد ما تو ایران ،تو اوج رفاه (البته نسبت به افریقا) به هر کی که از این جور کار کنه میخندیم....

امید وارم بتونید بسازیدش

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                        X