اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

پروژه عمق سنج

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پروژه عمق سنج

سلام من پروژه دانشجوییم عمق سنج تا10متر به وسیله سنسور التراسونیک است می خواستم برای انجام این پروژه کمکم کنید ازجه قطعاتی باید استفاده کنم

پاسخ : پروژه عمق سنج

نوشته اصلی توسط 123saeed
    سلام من پروژه دانشجوییم عمق سنج تا10متر به وسیله سنسور التراسونیک است می خواستم برای انجام این پروژه کمکم کنید ازجه قطعاتی باید استفاده کنم
    سلام
    پروژه سنگینی برداشتی دوست عزیز اونم برای 10 متر
    نمیخوام نا امیدت کنم ولی یه همچین سیستمی باید خیلی روش کار کنی و الکترونیک آنالوگ قوی داشته باشی
    سطح سنج های اولتراسونیک یکی از محصولات شرکت ماست که میتونی توی سایتمون مشخصاتشونو ببینی
    درایور شبکه و nRF24L01
    کاتالوگ محصولات
    کنترلر CNC شش محوره براي پرينتر 3D و Pick n Place
    شبيه ساز تک تيرانداز و سيبل ديجيتال با پردازش تصوير
    فروش اسيلوسکوپ GWinstek GOS-630FC

دیدگاه

سلام
      من قبلا روی یک مدار شبیه به این برای سنجش فاصله از شیئ ثابت استفاده کردم اما خوب تا 4 یا 5 متر خوب جواب میداد ، الان اسناد این پروژه رو دیگه ندارم ولی چن تا نکته برام به یادگا رمونده
      * فرستنده و گیرنده شما باید توانایی کار در فاصله مستقیم کمی بیشتر از 20 متر رو داشته باشن و به راحتی امواج رو ارسال و دریافت کنن .
      دلیلش هم این هست که امواجی که شما میفرستی یک بار به مانع در حدود 10 متر برخورد میکنه و بعد بر میگرده و توسط گیرنده دریافت میشه که این میشه 20 متر و مار شما باید کارایی بالاتر از 20 متر داشته باشه تا خطای اون در اندازه گیری فاصله های نزدیک به 10 متر بالا نره .

*روند کار این هست که شما یک سیگنال حدود 41 کیلو هرتز رو میسازید و درایو میکنید و در یک لحظه اون رو به فرستنده آلترا سونیک میدین و از همین لحظه با استفاده از یکی از تایمرها زمان رو محاسبه میکنید ، این کار تا رسیدن امواج به گیرنده ادامه پیدا میکنه و بعد تایمر متوقف میشه . خوب حالا زمان رو داریم و با یک رابطه فیزیک مکانیک فاصله به دست میاد .
      بیان این رابطه به فارسی : فاصله طی شده موج صوتی (x ) برابر است با سرعت صوت ضرب در زمان به دست آمده تقسیم بر 2 .
      و دلیل تقسیم بر 2 کردن هم رفت و برخورد به مانع و برگشت به ماژول اندازه گیری هست .

مختصری در مورد صوت

سرعت صوت فاصلهآ‌ایآ‌ است که یک موج صوتی در مدت زمان یک ثانیه در یک سیال میآ‌پیماید. سرعت صوت مشخص میآ‌کند که این موج در بازهٔ مشخصی از زمان چه مسافتی را طی میآ‌کند. در هوای خشک و در دمای ۲۰ درجه سانتیآ‌گراد (۶۸ درجه فارنهایت)، سرعت صوت ۳۴۳٫۲ متر بر ثانیه (۱۱۲۶ فوت بر ثانیه)، ۱۲۳۶ کیلومتر بر ساعت (۷۶۸ مایل بر ساعت) یا به طور تقریبی، یک کیلومتر در سه ثانیه و یا تقریباً یک مایل در پنج ثانیه است. در دینامیک سیالات، سرعت صوت در یک سیال (گاز یا مایع)، به عنوان یک ابزار حسابآ‌گری نسبی خود سرعت استفاده میآ‌شود. سرعت یک شیئ (فاصله بر زمان) تقسیم بر سرعت صوت در سیال به عنوان عدد ماخ شناخته میآ‌شود. اشیایئ که با سرعت بیشتر از یک ماخ حرکت میآ‌کنند، در سرعتآ‌های سوپرسونیک حرکت میآ‌کنند.

سرعت صوت در یک گاز ایدهآ‌آل، مستقل از فرکانس است (این جمله نیاز به ذکر منبع دارد) وتابعی از ریشهٔ دوم دمای مطلق است ولی به فشار یا چگالی آن گاز وابسته نیست. برای گازهای مختلف، سرعت صوت به طور معکوس به ریشه دوم میانگین جرم مولکولی گاز بستگی دارد.

https://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%B3...B5%D9%88%D8%AA

شما باید تراندیوسر های الترا سونیک با کیفیتی تهیه کنید و قدرت فرستنده رو به اندازه کافی تقویت کنید و البته در سمت گیرنده هم مدار با حساسیت ورودی بالا و سرعت آشکارسازی بالا در نظر بگیرید . :read:

فکر کنم الان یکم روشن شد که چرا دوستمون میگه پروژه پیچیده ای رو انتخاب کردین .
      موفقیت یک فرایند است نه یک اتفاق...

******** استفاده از گزينه تشكر نشانه اهميت و احترام شما به پيگيري شخص نظر دهنده است ********

دیدگاه

سلام به دوستان
        سوالی برام پیش اومده بعد از خوندن متن هاتون...
        فرکانس دلخواه که ساخته شد با التراسونیک ایجاد میشه؟ منظورم اینه که ابزار تولید فرکانس چیه؟
        فرکانس جنسش چیه؟
        اینکه میگن میکرو فرکانس فلان تولید میکنه چجوری ملموس میشه؟ باید بده به التراسونیک ؟؟ چه ابزاری هست برا ایجاد موج با فلان فرکانس؟
        مدتیه گیج این موضوعم
        در دایره قسمت ...

دیدگاه

نوشته اصلی توسط spolid
          سلام به دوستان
          سوالی برام پیش اومده بعد از خوندن متن هاتون...
          فرکانس دلخواه که ساخته شد با التراسونیک ایجاد میشه؟ منظورم اینه که ابزار تولید فرکانس چیه؟
          فرکانس جنسش چیه؟
          اینکه میگن میکرو فرکانس فلان تولید میکنه چجوری ملموس میشه؟ باید بده به التراسونیک ؟؟ چه ابزاری هست برا ایجاد موج با فلان فرکانس؟
          مدتیه گیج این موضوعم
          این که چیز سختی نیست
          ما یه فرکانس رو بسته به رنجش با میکرو یا مدارات نوسانساز ایجاد میکنیم
          و اونو در صورت نیاز تقویت میکنیم
          برای کاربردهای خاص ممکنه فرکانس سینوسی مربعی دندانه اره ای یا هر شکلی باشه
          بعد سیگنال رو مثل کاری که اسپیکر میکنه میدیم به پیزو و اون هم فرکانس رو تبدیل به ارتعاش و بعد منتشر میکنه
          در بعصی موارد برگشتشو با خود همون پیزو و گاهی هم با یک پیزو دیگه دریافت میکنیم
          درایور شبکه و nRF24L01
          کاتالوگ محصولات

دیدگاه

نوشته اصلی توسط بسطام بیرامی
            این که چیز سختی نیست
            ما یه فرکانس رو بسته به رنجش با میکرو یا مدارات نوسانساز ایجاد میکنیم
            و اونو در صورت نیاز تقویت میکنیم
            برای کاربردهای خاص ممکنه فرکانس سینوسی مربعی دندانه اره ای یا هر شکلی باشه
            بعد سیگنال رو مثل کاری که اسپیکر میکنه میدیم به پیزو و اون هم فرکانس رو تبدیل به ارتعاش و بعد منتشر میکنه
            در بعصی موارد برگشتشو با خود همون پیزو و گاهی هم با یک پیزو دیگه دریافت میکنیم
            ممنونم از توجهتون ...پس چیزی که باعث میشه فرکانس جنبه فیزیکی پیدا کنه پیزو هست؟
            پس اینکه من از میکرو فرکانس میخوام تا یچیزی مث پیزو بهش وصل نکنم فرکانسی ندارم؟
            در دایره قسمت ...

دیدگاه

نوشته اصلی توسط spolid
              ممنونم از توجهتون ...پس چیزی که باعث میشه فرکانس جنبه فیزیکی پیدا کنه پیزو هست؟
              پس اینکه من از میکرو فرکانس میخوام تا یچیزی مث پیزو بهش وصل نکنم فرکانسی ندارم؟
              اره دقیقا
              مثل بلندگو کار میکنه یه صوت رو بش میدی و اون با ارتعاش صفحه دیافگرام ملمول های هوا رو به حرکت در میاره
              برای هم پیزو همینه فقط رنج فرکانسیش بالاتره پیزو
              درایور شبکه و nRF24L01
              کاتالوگ محصولات

دیدگاه

نوشته اصلی توسط بسطام بیرامی
                اره دقیقا
                مثل بلندگو کار میکنه یه صوت رو بش میدی و اون با ارتعاش صفحه دیافگرام ملمول های هوا رو به حرکت در میاره
                برای هم پیزو همینه فقط رنج فرکانسیش بالاتره پیزو
                چه جالب ... واقعا اینو خیلیا متوجهش نیستن!
                تشکر.لطف کردین
                در دایره قسمت ...

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                X