اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تولید ولتاژ - با IC 555

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

تولید ولتاژ - با IC 555

سلام به داشای گلم :bye ..... دو تا سوال

1) این فرمول مدار زیر رو چطور میشه محاسبه کرد؟.... اصلا فرمولش چیه؟ مثلا من میخوام یه ولتاژ دیگه تولید کنم، مقدار این خازن مقاومت ها رو چطور باید تغییر بدم؟

2) میگم تو مدار زیر با تغییر مقدار خازن C4 سرعت رسیدن خروجی به تعادل افزایش پیدا میکنه....حالا مشکلاتی که ممکنه رخ بده چی هستش؟ .... من تحلیلم در حد تیم ملی ایران هستش راسش رو بخواید :mrgreen: وگرنه مزاحم شما نمیشدم :redface:
    یه موردش اینه که مقتی ولتاژ به تعادل رسید هی بین یه مقداری بالا پایین مشه...حول یه مقداری کم و زیاد میشه و اگه مقدار خازن زیاد باشه درسته دیر به حالت تعادل و مقدار اصلیش میرسه ولی وقتی به تعادل رسید دیگه خیلی سخت مقدارش تغییر میکنه که این خیلی خوبه....درست گفتم؟
    مورد دیگه؟

http://www.electronicecircuits.com/electronic-circuits/555-negative-voltage-power-supply-circuit
    اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وآلِ مُحَمَّدٍ وعَجِّلْ فَرَجَهُمْ

اگه دوس دارید سریع به جواب برسید :
    1) قبل از پرسیدن سوال، بسرچید.
    2) سوالاتون رو با جزئیات کامل مطرح کنید.

پاسخ : تولید ولتاژ - با IC 555

درود بر شما،

وظیفه ی این مدار به شرح زیر است:

1- ایجاد موج مربعی با دامنه ای در حدود ولتاژ منبع تغذیه، توسط مدار یکپارچه ی 555،

2- دو برابر کردن ولتاژ دامنه ی خروجی 555 توسط دیودها و خازن الکترولیت در پایانه ی خروجی 555،

3- همزمان یکسو کردن ولتاژ حاصل.

در نتیجه، شما در خروجی این مدار ولتاژ DC دارید که مقدار آن تقریباً برابر است با دو برابر ولتاژ تغذیه منهای تقریبا یک ولت (ولتاژ فوروارد دیودها).

بنابراین، هر ولتاژی که در خروجی می خواهید، باید یک به آن اضافه کنید و حاصل را نصف کنید و مقدار به دست آمده را برای ولتاژ منبع تغذیه ی مدار خود انتخاب کنید. مثلا شما خروجی 19 ولت می خواهید. باضافه ی یک می شود 20. تقسیم بر دو می شود 10. منبع تغذیه باید 10 ولت باشد تا خروجی 19 ولت بدست آورید.

پیروز باشید

دیدگاه

حداکثر جریان دهی این مدار چقدر است؟
      Just God

دیدگاه

نوشته اصلی توسط md3848
        سلام به داشای گلم :bye ..... دو تا سوال

1) این فرمول مدار زیر رو چطور میشه محاسبه کرد؟.... اصلا فرمولش چیه؟ مثلا من میخوام یه ولتاژ دیگه تولید کنم، مقدار این خازن مقاومت ها رو چطور باید تغییر بدم؟

2) میگم تو مدار زیر با تغییر مقدار خازن C4 سرعت رسیدن خروجی به تعادل افزایش پیدا میکنه....حالا مشکلاتی که ممکنه رخ بده چی هستش؟ .... من تحلیلم در حد تیم ملی ایران هستش راسش رو بخواید :mrgreen: وگرنه مزاحم شما نمیشدم :redface:
        یه موردش اینه که مقتی ولتاژ به تعادل رسید هی بین یه مقداری بالا پایین مشه...حول یه مقداری کم و زیاد میشه و اگه مقدار خازن زیاد باشه درسته دیر به حالت تعادل و مقدار اصلیش میرسه ولی وقتی به تعادل رسید دیگه خیلی سخت مقدارش تغییر میکنه که این خیلی خوبه....درست گفتم؟
        مورد دیگه؟

http://www.electronicecircuits.com/electronic-circuits/555-negative-voltage-power-supply-circuit
        باسلام
        این یک مدار PWM است آدرس زیر راملاحظه فرماییدشایدپاسخ جنابعالی درآن باشد
        http://www.mohammadmcvandy.blogfa.com/post-4.aspx
        محمدرضامکوندی
        WWW.MMCVANDY.BLOGFA.COM
        MMCVANDY@YAHOO.COM

دیدگاه

دوست گرامی

به این نوع مدارها Diode Pump یا پمپ دیودی گفته میشود و از آنها به منظور افزایش ولتاژ استفاده میگردد

اساس این مدارها برپایه سری موازی شدن یک خازن با منبع تغذیه استوار میباشد

به طور مثال در همین مداری که به عنوان نمونه مطرح فرمودید خازن C3 ایتدا از طریق 555 به مثبت وصل گردیده و از طریق دیود D1 شارژ میگردد و در نیم سیکل بعدی به منفی یا زمین متصل شده و در این حالت با منبع تغذیه اصلی سری میشود و باغث افزایش ولتاژ میگردد

در این مدارها افت ولتاژ دو دیود در شارژ و دشارژ خازن باین منظور نمود

جریان مدار به ظرفیت خازن و توان موج مربعی ( در ایجاد جریان ) بستگی پیدا میکند
          اغلب در مدارهای طراحی شده جریان تا حداکثر 50 میلی آمپر برای خازن ده میکرو و موج موریعی حدود 50 کیلوهرتز در نظر گرفته میشود ولی بنا به تجربه شخصی با خازنهای 1000 میکرو و زوج تزانزیستور BD139/40 براحتی تا 2 آمپر نیز قابل دستیابی میباشد
          پاره ای از رویکردهای دفاعی

دیدگاه

نوشته اصلی توسط emitor
            دوست گرامی

به این نوع مدارها Diode Pump یا پمپ دیودی گفته میشود و از آنها به منظور افزایش ولتاژ استفاده میگردد

اساس این مدارها برپایه سری موازی شدن یک خازن با منبع تغذیه استوار میباشد

به طور مثال در همین مداری که به عنوان نمونه مطرح فرمودید خازن C3 ایتدا از طریق 555 به مثبت وصل گردیده و از طریق دیود D1 شارژ میگردد و در نیم سیکل بعدی به منفی یا زمین متصل شده و در این حالت با منبع تغذیه اصلی سری میشود و باغث افزایش ولتاژ میگردد

در این مدارها افت ولتاژ دو دیود در شارژ و دشارژ خازن باین منظور نمود

جریان مدار به ظرفیت خازن و توان موج مربعی ( در ایجاد جریان ) بستگی پیدا میکند
            اغلب در مدارهای طراحی شده جریان تا حداکثر 50 میلی آمپر برای خازن ده میکرو و موج موریعی حدود 50 کیلوهرتز در نظر گرفته میشود ولی بنا به تجربه شخصی با خازنهای 1000 میکرو و زوج تزانزیستور BD139/40 براحتی تا 2 آمپر نیز قابل دستیابی میباشد
            جان من 2امپر :applause: :applause:من چن وقته دنبال یه منبع تغذیه واسه شوکر بودم اینو برم ببندم بجای خازن 3300میکرو و بجای ترانریستور bdx53یاtip122یا.....بزارم درضمن این ترانریستور رو دقیقا کجای مدار وصل باید بکنم به نظرم بیس رو میدیم به خروجی ای سی امیتر رو به منفی و کلکتور رو به ورودی خازن؟درسته
            Just God

دیدگاه

سلام
              بعضیا دیدم گفتن این مدارا 500 میلی امپر و این حرفا،
              این اشتباهه در واقع هر چی ظرفیت خازن بیشتر باشه ریپل خروجی کمتر میشه،اگه شما خازن هاتونو 10000 میکرو بزارید راحت 7 تا 8 امپر با ماسفت irf840 میده. فقط باید خازن ظرفیتش بالا باشه و ماسفت و قوی و فرکانس تقریبا 12 کیلو هرتز،
              طزر کارشم به این شکله که 2 تا خازن رو به صورت موازی شارژ میکنه و خازن های شارژ شده رو سری میکنه که در این حالت اختلاف پتانسیل در سر خازنا سری 2 برابر ولتاژ شارژشون هست،
              البته بگم 1 تا 2 ولت تو این مدارا اتلاف داره، کلا مدار بدون اتلاف نمیشه.اگه هم واسه استفاده 24 ساعته میخاید کلا بیخیالش شید جون خازنه بعد از یه مدت 100 درصد خراب میشه.(فک کن در یه ثانیه 12 هزار بار شارژ و دشارژ میشه :twisted
              چیز خوبیه در کل خودن با اینکه فکر میکردم خیلی خوب نشه عالی شد.
              یه پروژه داشتم روشن کردن فن 12 ولت پور با 2 باطری قلمی که از این مدار با کمی تغیرات تو خروجی 13 ولت داشتم .

راستی یادم رفت
              بهتره یه پتانسیومتر واسه تغییر فرکانس بزارید چون زمان شارژ شدن این خازن ها با هم فرق دارن نمیشه مقداری معین کرد.
              اگه فرکانس کم باشه ولتاژ بیشتر میشه ولی جریان میاد پایین ولی اگه فرکانس زیاد بشه در این صورت خازن به خوبی شارژ نمیشه جریان میاد بالا ولی ولتاژ میاد پایین.
              یه پتانسیومتر بزارید متونید رو بهترین حالت تنظیم کنید
              موفق باشید،
              http://image.kocholo.ir/user/Sana/tazin/khat_gher.gif

دیدگاه

من تو پروژه صنعتی از این مدار استفاده کردم(برای تغذیه پ امپ)؛ یه نویز خیلی بدی تو فرکانس کاری خودش روی منبع تغذیه ایجاد میکرد که کلا بیخیالش شدم (دوستان اگه دلیلش رو میدونن بگن) :sad: یعنی طوری که وقتی پراب اسکوب رو میزدم به سر مثبت باطری به من شکل موج 50کیلو هرتز میداد oo: (دامنه اش هم حدود 3 ولت بود) و به جاش از 7665 استفاده کردم که مشکلم حل شد
                رفقا مهم نیست چطوری بازی می کنید؛ اگه شروع نکنید، قطعا بازنده هستید.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط erfan.astinhost نمایش پست ها
                  سلام
                  بعضیا دیدم گفتن این مدارا 500 میلی امپر و این حرفا،
                  این اشتباهه در واقع هر چی ظرفیت خازن بیشتر باشه ریپل خروجی کمتر میشه،اگه شما خازن هاتونو 10000 میکرو بزارید راحت 7 تا 8 امپر با ماسفت irf840 میده. فقط باید خازن ظرفیتش بالا باشه و ماسفت و قوی و فرکانس تقریبا 12 کیلو هرتز،
                  طزر کارشم به این شکله که 2 تا خازن رو به صورت موازی شارژ میکنه و خازن های شارژ شده رو سری میکنه که در این حالت اختلاف پتانسیل در سر خازنا سری 2 برابر ولتاژ شارژشون هست،
                  البته بگم 1 تا 2 ولت تو این مدارا اتلاف داره، کلا مدار بدون اتلاف نمیشه.اگه هم واسه استفاده 24 ساعته میخاید کلا بیخیالش شید جون خازنه بعد از یه مدت 100 درصد خراب میشه.(فک کن در یه ثانیه 12 هزار بار شارژ و دشارژ میشه :twisted
                  چیز خوبیه در کل خودن با اینکه فکر میکردم خیلی خوب نشه عالی شد.
                  یه پروژه داشتم روشن کردن فن 12 ولت پور با 2 باطری قلمی که از این مدار با کمی تغیرات تو خروجی 13 ولت داشتم .

راستی یادم رفت
                  بهتره یه پتانسیومتر واسه تغییر فرکانس بزارید چون زمان شارژ شدن این خازن ها با هم فرق دارن نمیشه مقداری معین کرد.
                  اگه فرکانس کم باشه ولتاژ بیشتر میشه ولی جریان میاد پایین ولی اگه فرکانس زیاد بشه در این صورت خازن به خوبی شارژ نمیشه جریان میاد بالا ولی ولتاژ میاد پایین.
                  یه پتانسیومتر بزارید متونید رو بهترین حالت تنظیم کنید
                  موفق باشید،
                  میشه کامل این مدار رو طراحی کنید بزارید همینجا؟
                  پتاسیومتر برا تغییر ولتاژ
                  ماسفت و خازن ظرفیت بالاتر برا تقویت جریان
                  منبع 12 ولت 20 آمپری دارم میخوام تا 30 ولت متغییر و بشه افزایشش داد همون 20 آمپرم جواب بده کافیه

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                  X