اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کمک در رابطه با مدار کاهنده و کنترل دور موتو&

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کمک در رابطه با مدار کاهنده و کنترل دور موتو&

سلام به همه دوستان

یه موتور dc هست که ولتاژ ورودی 7.4 ولت توسط یه سرو موتر بهش اعمال میشه. برای کنترل دور موتور میخوام ولتاژ ورودی رو کم یا زیاد کنم. منبع تغذیه ای که به سرو موتور برق میرسونه رو نمیتونم کاری کنم که ولتاژ کمتری به مدار بده چون هم مدار و هم سرو موتور با کمتر از 7.4 ولت کار نمیکنند.
    سرو موتور دوتا سیم خروجی داره که وقتی دستور میگیره اون 7.4 ولت رو به موتور میرسونه و برای این کر دو تا کلید داره که هر کدوم از اونها مثبت و منفی خروجی سرو موتور رو جابجا میکنه برای چرخیدن و برعکس چرخیدن dc موتور.

من از دو تا کاهنده lm2596 برای کاهش ولتاژ ورودی به موتور استفاده کردم.

از اونجایی که مثبت منفی دو سر خروجی سرو موتور به نسبت فشار اون کلید ها جابجا میشه (یه بار سیم 1 مثبته سیم دو منفی و وقتی کلید دوم رو فشار میدیم سیم 1 منفیه و سیم دو مثبت) (برای کنترل حهت چرخش موتور) من دو تا دیود سر راه ورودی کاهنده ها گذاشتم که اگر ولتاژ سیم ها معکوس شد مدار کاهنده به صورت برعکس برق بهش نرسه و نسوزه.

تا اینجا همه چی درست کار میکنه یعنی با فشار کلید ها ولتاژ مورد نیازم رو برای اعمال به موتور دارم. ولی مشکل من از خروجی کاهنده هاست که به dc موتور وصل میشه... عکس زیر رو ببینید:

یه بار کاهنده 1 به موتور برق میده و یه بار کاهنده 2 با این تفاوت که مثبت و منفی ها که به ورودی موتور میخورن باید جابجا باشند. تا موتور بتونه در جهت درست بچرخه.

و این که چه دیودی برای کار من مناسبه ؟ 7.4 ولت و حدودا 2 آمپر جریانه! من الان از fr107 (تنها چیزی که دم دستم بود) استفاده کردم و اون چیزی که میخوام (یکسو سازی) رو انجام میده ولی موقع عبور جریان خیلی داغ میشه.

ممنون میشم راهنمایی کنید.
لطفا صبر کنید...
X