اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

نحوه پروگرم کردن فیوز بیت های AVR

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سلام
    محبت نيرومندترين جادوهاست

سلام
    از چه نرم افزاری استفاده می کنی؟
    احتمالا بتونی با یک پرگرامر موازی میکروهاتو درست کنی.
    در دیر مغان آمد یارم قدحی در دست
    مست از می می خواران از نرگس مستش مست

دیدگاه

دوست عزیز سلام.

اگه از نرم افزار BASCOM استفاده میکنی
      با این پروگرمری که گفتی اصلا کاری به پایه ی ریست نداشته باش.
      اگه کریستال را خارجی کردی هنگام برنامه ریزی مجدد حتما باید کریستال به میکرو متصل باشه.
      درضمن میکروهات نسوخته اگه یه پروگرمر بهتر گیر آوردی میتونی دوباره فیوز بیتها را تنظیم و از میکرو استفاده کنی.

موفق باشید.
      صلی الله علیک یا اباعبدالله الحسین.

صلی الله علی الباکین علی الحسین(ع).

دیدگاه

سلام

پروگرامر از دو بخش تشکیل شده : سخت افزار و نرم افزار

اگر پروگرامر شما از نظر سخت افزاری ok باشه ( stk200/300 ) با نرم افزار بسکام و یا codvision براحتی میتونید فیوز بیتها رو پروگرام کنید. البته کار با بسکام راحت تره .

در بسکام قسمت تنظیم فیوز بیتها LB مخفف Lock bits و FB مخفف Fusebits و FSH مخفف Fusebits High میباشد . شما باید توی قسمت Fusebits سطر چهارم فرکانس رو تنظیم کنید و روی دگمه Write FS کلیک کنید .
        گر جان عاشق دم زند آتش بر این عالم زند
        وین عالم بی اصل را چون ذره ها بر هم زند

دیدگاه

دوست عزیزمجددا سلام ،

توی اینکه اگه از کریستال خارجی استفاده می کنید (و بالطبع قبلا فیوز بیت مربوطه را تغییر دادید)، الزاما بایستی هنگام پروگرم کردن میکرو توسط STK200/300 کریستال به میکرو متصل باشه شک ندارم.

در رابطه با تغییر پایه ریست بعنوان I/O باید بگم که اگه این تغییر را توی فیوز بیت مربوطه بدید دیگه به هیچ وجه نمیتونید با این پروگرمر این پایه را تغییر بدین. بهتره قبل از اینکه این پایه را تغییر بدین از یه میکروی دیگه مثلا ATmega 16 برای تست برنامه کمک بگیرید این طوری به احتمال85 % میتونید از ATmega8 جواب بگیرید.

برای برنامه ریزی مجدد اکثر فیوز بیت ها از همین پروگرمر میتونید استفاده کنید. بجز برنامه ریزی مجدد پایه ریست و فیوز بیت مربوط به ارتباط SPI .(تا اونجایی که من اطلاع دارم).

موفق باشید.

دیدگاه

دوست گرامی ،

شما میتونید توی قسمت

فهرست انجمن تخصصی برق - الکترونیک -> پروژه های برنامه نویسی کامپیوتر و I/O -> پروگرمر حرفه ای

از همین سایت عالی یه پروگرمر عالی را بسازید.

دیدگاه

سلام
              با mega32 ، البته مطلبی که آقا حسین میگه کاملا درسته ، شما اگه فیوز بیت را طوری تنظیم کردید که avr با کریستال خارجی کار کنه ، هنگام پروگرام کردن یا تغییر فیوز بیت حتما باید کریستال به پایه های مربوطه وصل باشه.
              گر جان عاشق دم زند آتش بر این عالم زند
              وین عالم بی اصل را چون ذره ها بر هم زند

دیدگاه

DOOSTE AZIZ MAN YE NARF AFZAREH TOOP DARAM KE BE ZABANE FARSI ONU TARJOOME KARDAM SERI 89S VA avr RO PROGRAM MI KONEH AMA BALAD NISTAM CHETORI TO SITE BEZARAM TO MAN O RAHNEMAIE KON MAN NARM AFZAROO SHARE KONAM
                برای تشکر از امتیاز + استفاده کنید

دیدگاه

سام دوست عزیز
                  خیلی ممنون که اطلاعاتتون را با دوستانتون سهیم میشین .
                  تو قسمت اطلاعات و اخبار سایت یک تاپیک هست با عنوان قالب ، فرمت و نحوه فرستادن مقالات به انجمن . http://www.forum.eca.ir/viewtopic.php?t=1354 حتما کمکتون می کنه در پلود کردن مطالب.
                  فقط یک لطفی بکنید و از این به بعد فارسی تایپ کنید.
                  متشکر.

دیدگاه

پاسخ : نحوه پروگرم کردن فیوز بیت های AVR

سلام، منم mega32 رو بعد از اینکه فیوزبیتهتشو تغییر دادم دیگه توسط پروگرمر شناسایی نمی شه ، فکر نکنم سوخته باشه چون جریان نکشیده ، می خواستم ببنیم نتیجه کار چی شد آیا با پروگرمر موازی مشکل حل شد یا نه؟

دیدگاه

اگه یادته فیوز بیت رو روی کدوم مد تنظیم کردی روی مدار پروگرمت از همون سخت افزار به همراه نوسان ساز مناسب برای اون مد تنظیمی فیوز بیت
                      مثلا تنظیم کردی روی کریستال ولی روی مدار کریستال نذاشتی وقتی دوباره بخوای پروگرم بکنی نمیشه راه حلش اینه که میکرو رو با کریستال به پروگرمرت وصل بکن

همه چی حله

دیدگاه

من با فرکانس داخلی 8مگاهرتز پروگرم کردم حالا توسط پروگرمر شناخته نمی شه :cry2:

دیدگاه

چند احتمال می تونه باشه

1- پروگرمر رو بدن بافر ببند امتحان کن
                          2- تغذیه پروگرمر رو از مقدار جریان دهی اش مطمئن باش
                          3- با تست اتصال اوومتر همه اتصالات مخصوصا کابل پرینتر رو چک بکن وصل باشه
                          4- روی برد برد اول ای سی رو روی یه سوکت نظامی بنداز و بعد روی برد برد ببنید( خود من به میکرو چند بار این مشکل رو ادشتم مخصوصا مگا 8 روی برد برد با دست فشارش می دادم اتصالاتش درست وصل می شد 3 روز الافم کرد :cry2: )

ضمنا یه موردی رو هم بگم بعضی از میکرو کنترلر هایAVR رو میشه پایه Reset اونا رو بصورت IO عمومی تعریف کرد شما هیچ وقت این کار رو نکن چون پروگرمرت دیگه درست کار نمی کنه

فقط اگه همیشه با فیوز بیت ها مشکل داری حتما اونا رو توی محیط بسکام پروگرم بکن ( بهتر همه کاراتو اونجا انجام بدی )
                          فقط مطمئنی با 8 مگا هرتز RC کالیبره شده داخی میکرو رو پروگرم کردی؟
                          روی مدارتم بدون کریستال با همین RC داخلی مدار بستی دیگه آره؟؟

خبر بده
                          موفق باشی

دیدگاه

من به صورت isp با استفاده از tnm universal programmer پروگرام کردم، که به مشکل برخوردم ، حالا منتظرم pcb پروگرمر پارالل آماده بشه، ببینم مشکل حله !یا نه من با codevision کار می کنم.فقط بعد از اینکه آماده شد اگه با اون پروگرم کردم مشکل حله یا باید با یک میکروی دیگه امتحان کنم!

دیدگاه

نیازی نبود شما می تونستی با 30 سانت کابل پرینتر خودت زود روی برد برد پروگرم بکنی بدون بافر و بدون ترس از اینکه پورتت بسوزه
                              همین
                              باز باشه اره برای اطمینان با یه میکروی سالم کارتو انجام بدی بهتره

موفق باشی

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X