اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

(راهنمایی)ساخت یک تایمر ساده برای چراغ سقفی پراید

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

(راهنمایی)ساخت یک تایمر ساده برای چراغ سقفی پراید

سلام خدمت همه اساتید
    یک مدار ساده برای چراغ سقفی پراید پیدا کردم و اونو ساختم اما چراغ اصلا خاموش نمیشه
    برق کلید لا دری اصلا وصل نیست اما چراغا روشن موندن تا زمانیکه برقو قطع کنم البته هنوز تو ماشین کار نگذاشتم اما ببینید این مدار درسته
    و راهنمایی کنید
    ممنون
    فقط بجای ترانزیستور 135 از 139 استفاده کردم که به گفته فروشنده فرقی نداره قدرتش بیشتره

پاسخ : ساخت یک تایمر ساده برای چراغ سقفی پراید

سلام
    وقت بخیر
    نوشته اصلی توسط drmohsen007
    سلام خدمت همه اساتید
    یک مدار ساده برای چراغ سقفی پراید پیدا کردم و اونو ساختم اما چراغ اصلا خاموش نمیشه
    برق کلید لا دری اصلا وصل نیست اما چراغا روشن موندن تا زمانیکه برقو قطع کنم البته هنوز تو ماشین کار نگذاشتم اما ببینید این مدار درسته
    و راهنمایی کنید
    ممنون
    فقط بجای ترانزیستور 135 از 139 استفاده کردم که به گفته فروشنده فرقی نداره قدرتش بیشتره

بجای مقاومت موازی با خازن ، یک پتانسیومتر قرار دهید و زمان خاموش شدن لامپ را تغییر دهید .

با احترام
    94/7/28

دیدگاه

پاسخ : (راهنمایی)ساخت یک تایمر ساده برای چراغ سقفی پراید

سلام دوست خوبم
      من اون مقاومت رو از مدار خارج هم کردم مشکلم اینه که بدون اتصال منفی درب (door switch) لامپ روشنه با اتصال هم هیچ عکس العملی نشون نمیده
      اشکال از چیه

دیدگاه

دوست عزیز از سالم بودن ترانزیستورهاتون اطمینان پیداکنید مخصوصا BC558 PNP
        میتونید از مدار زیر هم استفاده کنید و بجای 2222 که به رله وصل شده BD139 خودتون رو بزارید و بجای رله لامپ سقفی رو بزارید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط G H A Z I
          دوست عزیز از سالم بودن ترانزیستورهاتون اطمینان پیداکنید مخصوصا BC558 PNP
          میتونید از مدار زیر هم استفاده کنید و بجای 2222 که به رله وصل شده BD139 خودتون رو بزارید و بجای رله لامپ سقفی رو بزارید
          واقعا ممنونم ولی این مدار کلید سر راه مثبت هست در حالی که چراغ سقفی پراید کلیدش منفی رو قطع میکنه و فکر کنم این مدار در دزدگیر هم اختلالاتی ایجاد کنه اما خیلی مدار خوب و جالبیه
          ممنون از لطفتون

دیدگاه

دوست عزیر شما کلید رو حذف کن و + رو به + مستقیم و - رو بده به کلید!
            فرقی نمیکنه

شما + لامپ و + این مدار رو بده به + سقف و - مدار رو هم بده به - سقف(همون DOOR SWICH) و - لامپ رو هم از مدار بگیر

در این حالت وقتی - مدار وصل میشه مستقیم - رو میده به لامپ و لامپ روشن میشه تا زمانی که خازن مدار تخلیه بشه
            برای مدت زمان روشن بودن لامپ هم میتونید با کم و زیاد کردن مقدار مقاومت و خازن (پایینی ها) اونو تنظیم کنید

دیدگاه

ممنون اجرا میکنم و نتیجشو میزارم الان سرم شلوغه انشاالله تو هفته آینده
              بازم ممنون

دیدگاه

سلام
                وقت بخیر
                نوشته اصلی توسط drmohsen007
                سلام دوست خوبم
                من اون مقاومت رو از مدار خارج هم کردم مشکلم اینه که بدون اتصال منفی درب (door switch) لامپ روشنه با اتصال هم هیچ عکس العملی نشون نمیده
                اشکال از چیه
                احتمالا دقت نفرمودید ! بنده عرض نکردم ، که مقاومت رو حذف کنید (که در اینصورت ، خازن دشارژ نشده و ترانزیستورها و در نهایت لامپ روشن باقی میماند).
                عرض شد ، بجای مقاومت موازی با خازن ، یک پتانسیومتر قرار دهید و زمان خاموش شدن لامپ را تغییر دهید .

به اینصورت :

البته مدار درصورتی بدرستی کار میکند که ترانزیستورها و خازن بصورت صحیح در مدار قرار گرفته باشند .

با احترام
                94/7/29

دیدگاه

کار نمیکنه .برای ورودی 12 از 4.7 شروع میشه تا صفر میاد.در هنگام تست مدار ولتمتر کنار لامپ قرار دهید.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                  X