اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

روبات مسیریاب حرفه ای - سوالات و ایرادات

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

روبات مسیریاب حرفه ای - سوالات و ایرادات

با سلام :smile:

خیلی خوشحالم که در فروم شما فعالیت خودم رو شروع کردم.
    این اولین تاپیک منه که بنا به نیازم ایجاد میکنم و امیدوارم که تجارب و صمیمت فضای اینجا من رو جذب بکنه.

عرض شود که بنده یک ساله روی روبات مسیریابم کار کردم و خودم صفر تا صدش رو طراحی و آنالیز کردم و حالا که دارم برای مسابقات آماده میشم ازونجا که تجربه کافی رو ندارم خواستم تا سوالاتی که برام طی کار پیش اومده رو اینجا مطرح کنم.
    مسابقاتی که شرکت خواهم کرد، لیگ مسیریاب ویژه یا مسیریاب ازاد خواهد بود. روبات من از نوع 24 سنسوره حرفه ای AVR هست. و قصد دارم روباتم رو مجهز تر درست کنم تا هم در زمینه سرعت و هم در زمینه پیست های با مانع و سطح شیب دار، بتونه حرفی برای گفتن داشته باشه.
    نمونه ای از مسابقات:
    http://www.aparat.com/v/aKR9J
    http://www.aparat.com/v/WgvxM

سوالاتم رو دسته بندی میکنم. و منتظرم تا نظرات همه دوستان رو در موردش بشنوم.

مهم: اگر سوال دیگه ای برام پیش اومد همینجا میپرسم. یا اگر سایر دوستان سوالی داشتن میتونن اینجا مطرح کنن تا اطلاعاتمون بره بالا. :nice:

الف) مدار تغذیه و سنسورها:
    1- اگر از باتری 24 ولت استفاده کنم، و ولتاژ دو قسمت مدار و موتور هام جدا باشن، برای بخش موتور ها خوبه که از چه نوع ولومی برای تغییر ولتاژ و در نتیجه سرعت موتور استفاده کنم؟؟ یک بار کسی بهم گفت که ولوم قابلیت تحمل اون ولتاژ و جریان (تا حداکثر 3 آمپر) رو نداره و باید سراغ ترفند دیگه ای رفت. اگر موافقید چه ترفندی رو پیشنهاد میکنید؟
    2- چرا اغلب تمایل به استفاده از چندین 7805 موازی هست؟؟ چرا نمیرن سراغ lm2576 که تا جریان 3 آمپر رو تحمل میکنه و نویز کمتری داره و اصلا داغ نمیکنه؟ بازده این آی سی حدود 88 درصد هست. 7805 چه مزیتی داره؟
    3- احتمالا دو پورت آزاد دارم. (بعلاوه Avref و Avcc) لطفا بگید از این ها بصورت کاملا ساده چطوری برای کار تشخیص بارکد رنگ استفاده کنم؟ فقط در حد دو رنگ قرمز و سبز. تا یه سیگنال بفرسته به میکرو و روبات مسیر صحیح رو بره. سنسور های تشخیص رنگ که برای تمام رنگ ها مناسب هستند 8 پایه و یک پورت مجزا لازم دارن که من ندارم.
    4- میتونم برای شروع به کار روبات روی پیست، از یک کلید switch سر راه Vcc میکرو استفاده کنم؟؟ اگر یک LED برای مشخص شدن وضعیت روبات (روشن/خاموش) بخوام استفاده کنم با توجه به ولتاژ باتری از چه مقاومتی باید استفاده کنم؟؟

ب) موتور:
    1- من برای این که هم قدرت خوبی داشته باشم، هم سرعت، سراغ موتور ZGX28 رفتم. با دور حدود 500. نظرتون چیه؟ آیا موتور بهتر، سبک تر، و مناسب تر برای مسیریاب هست؟
    2- دوستانی که تجربه استفاده از درایور l6203 رو دارن لطفا بگن که اولا خازن پایه boot باید چند فاراد باشه و چطوری نصب میشه؟ و این که این درایور از چه جریان به بعد داغ میکنه؟ l298 که کلا داغه تو روبات من! :surprised:

ج) مکانیک:
    عمده سوالاتم مربوط به این بخشه.
    1- میخوام روباتم رو تا عمق 6-7 سانتی متری ضد آب کنم. که احتمالا موتور ها و برد سنسور زیر آب میره. چه پیشنهاد هایی دارید؟
    2- اگر بخوام روباتم بتونه از پله هایی با ارتفاع 2 سانتی متری بالا بره، علاوه بر چوب اسکی هایی که در جلو نصب میشه دیگه چی لازم داره؟
    3- برای افزایش قدرت مانور پیشنهاد میکنید مرکز جرم روبات وسط باشه یا نزدیک به چرخ ها؟
    4- چه نوع چرخی استفاده کنم؟ اگر پهنای چرخ زیاد باشه تا اصطکاک بره بالا، قدرت مانور کم میشه و اگر چرخ سبک باشه و کم عرض، اصطکاک کم میشه و با اون سرعت بالا، روی پیست سر میخوره و دقت از دست میره. بغیر از استفاده از چسب دو رو، میخوام بدونم چه نوع چرخی خوبه؟ البته این رو هم باید در نظر داشته باشید که چرخ اگر تو آب بره مسلما قضیه متفاوته. چسب ممکنه حساسیتشو از دست بده یا چرخ سر بخوره.
    5- چطوری باید محاسبه کنم که با توجه به وزن روباتم، چه موتوری با چه گشتاور و طول شفتی لازمه؟ وزن روباتم احتمالا 2.5 تا 3 کیلو خواهد بود.

با تشکر از همگی

پاسخ : روبات مسیریاب حرفه ای - سوالات و ایرادات

سلام
    برای کنترل سرعت موتور،بهتره یه ولوم یا پتانسیومتر وصل کنید به ADC و توسط PWM سرعت رو کنترل کنید.
    والا منم نمی دونم چرا 7805 رو موازی می کنن!! چون با این کار احتمال سوختن 7805 ها زیاده.lm2576 خیلی عالیه از اون استفاده کنید.
    LED رو میتونین با یه مقاومت مثلا 220 اهم،وصل کنین به خروجی رگولاتور.
    برای روشن شدن ربات،یا باید یه کلید سر راه تغذیه قرار بدین.یا هم وصل کنین به یکی از پین های AVR و با یک شرط اونو بررسی کنید و زمانی که کلید فشرده شد،کار ربات آغاز بشه.
    با تشکر
    وب سایت تخصصی برق و الکترونیک روبوتیها
    انجام کلیه پروژه های الکترونیک با نازل ترین قیمت
    www.Robotiha.ir

دیدگاه

پاسخ : روبات مسیریاب حرفه ای - سوالات و ایرادات

سلام
      در مورد l6203 خازن boot باید حدودا 30 یا 33 نانوفاراد باشه.در ضمن l6203 اگه ولتاژ از یه حدی بیاد پایین قطع می کنه.آمپر دقیق هم که مطمئنا نمیشه تعیین کرد. اگه جنس خوب بگیرید آمپر به اندازه کافی بدون اینکه خیلیل داغ بشه میده.حداقل خیلی بهتر از l298.

اگر می خواین کلید برای ربات بذارین سر راه موتور و میکرو جدا بذارید. برای اون LED هم 10 کیلو یا 5 کیلو. من تا حالا 5 کیلو گذاشتم. نورش مناسب بود.ولتاژ هم12 بود.

سنسور رنگ TCS230 فقط یک پایه خروجی به صورت فرکانس داره.تشخیص رنگ سبز بدون سنسور رنگ یه مقدار مشکله و تو شرایطی ممکنه نشه درست تشخیص داد.

برای ولوم هم همونطور که گفتن ولوم را به ADC وصل کنید.

در ضمن 2576 هم داغ میکنه. مخصوصا وقتی تعداد سنسور ها زیاد بشه.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
      X