اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ساخت سلول خورشیدی با ترانزیستور های خراب

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ساخت سلول خورشیدی با ترانزیستور های خراب

بنام خدا :
    اگر شما دارای ترانزیستور سوخته، با بدنه فلزی می باشید، با این قطعات دور ریختی می توانید یک سلول خورشیدی از روش زیر بسازید. بشرطی که بیس با یکی از پایه امیتر یا کولکتور ارتباط داشته باشد. ( با ترانزیستور های بدنه پلاستیکی یا سرامیکی هم می توانید انجام دهید به شرطی که به پیوند نیمه هادی آن ها آسیب نرسانید.)
    1- قسمت بالای بدنه فلزی ترانزیستور را با استفاده از اره آهن بر، سوهان بردارید.
    2- دوسر سیم ولت متر را به پایه بیس با امیتر یا کولکتور سالم با گیره سوسماری وصل کنید.
    3- ولت متر را در رنج زیر 2 ولت قرار دهید.
    4- با قرار دادن سمت بریده ترانزیستور بطرف نور ولتاژی در حدود 0.2 الی 0.5 ولت، بسته به شدت نور بوجود می آید، که با سری و موازی بستن این ترانزیستور های خراب می توانید از ولتاژ و جریان بالاتری برخوردار
    باشید. این هم شکل مدار مطروحه با توضیح کامل متن موفق باشید.
    علم را در آزمایشگاه باید یاد گرفت نه در دانشگاه
    نابغه بودن 99 درصد با پشتکار و یک درصد با الهام است. (ادیسون)

پاسخ : ساخت سلول خورشیدی با ترانزیستور های خراب

سلام دوست عزیز
    طرح شما خوب هست
    اما تا جایی که من اطلاع دارم درست یا غلط اینکار خطرناک هست چون داخل ترانزیستور مواد به کار رفته خطرناکی داره
    هر گاه خداوند تو را به لبه پرتگاه هدايت کرد به خدا اطمينان کن،يا تو را از پشت خواهد گرفت يا به تو پرواز کردن خواهد آموخت.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ehsanarn
      سلام دوست عزیز
      طرح شما خوب هست
      اما تا جایی که من اطلاع دارم درست یا غلط اینکار خطرناک هست چون داخل ترانزیستور مواد به کار رفته خطرناکی داره
      با سلام خدمت شما کاربر گرامی:
      اکثر ترانزیستورهای نسل کنونی از جنس سلیکون می باشند و هیچ خطری ندارند. در گذشته از ترانزیستور های ژرمانیومی استفاده می شد که مواد آن کمی سمی بودند ماننده ترانزیستور های ژاپنی 2SB56 و ... ولی در حال حاضر نسل آن ها در حال انقراض است. من از ترانزیستور خراب 2N3055 سلیکون استفاده کرده ام برای ولتاژ و جریان دهی بیش تر.

دیدگاه

با سلام

بله با اینکار ولتاژ کمی ایجاد میشه ولی به نظرم کاربرد ان چنانی نداره

اگر برای سنسور وجود نور بخواهید این نوع سنسور ها با قیمت کمی موجود است

و اگر برای تولید برق بخواهید سلول های خورشیدی که تقریبا هر واتش هفت هزار تومانه هم وجود داره
        --------------------------- --------------------------

دیدگاه

با سلام
          ایده جالبی بود
          یه عرضی هم خدمت اون دوستمون دارم که فرمودن این ایده کاربرد چندانی نداره
          دوست عزیز ایشون لطف کردن و یه روش ابداعی جدید رو در اختیار دیگران گذاشتن
          پس بجای این کلمات مایوس کننده باید از کار ایشون تقدیر شه
          البته بنده مخالف نقد و انتقاد نیستم ولی نقد سازنده
          چه بسا کسی با داشتن تعداد زیادی ترانزیستور معیوب بتونه یه منبع تقریبا مجانی بسازه یا یه شارژر
          شایدم نشه
          بازم بنده رو ببخشین که این موضوع رو یاد آوری کردم
          موفق باشین

دیدگاه

نوشته اصلی توسط plc1361
            با سلام
            ایده جالبی بود
            یه عرضی هم خدمت اون دوستمون دارم که فرمودن این ایده کاربرد چندانی نداره
            دوست عزیز ایشون لطف کردن و یه روش ابداعی جدید رو در اختیار دیگران گذاشتن
            پس بجای این کلمات مایوس کننده باید از کار ایشون تقدیر شه
            البته بنده مخالف نقد و انتقاد نیستم ولی نقد سازنده
            چه بسا کسی با داشتن تعداد زیادی ترانزیستور معیوب بتونه یه منبع تقریبا مجانی بسازه یا یه شارژر
            شایدم نشه
            بازم بنده رو ببخشین که این موضوع رو یاد آوری کردم
            موفق باشین
            با سلام

این روش ابداعی شاید باشه ولی جدید نیست .

گفتم برای هر دو کاربرد محصولات مشخصی وجود داره و فکر نمیکنم این حرفم مایوس کننده باشه بلاخره در انجمن وقتی مطلبی قرار داده میشه خواه نا خواه مورد نقد قرار میکیره و هر کسی نظر خودشا میگنه

در واقع اگر این ترانزیستور های معیوب برای کاربرد خاصی مد نظر دوستمون باشه که توجیه بهتری بشه آورد خیلی هم خوبه و در واقع ابداعی در نحوه بکار بردنش داشتن

--------------------------- --------------------------

دیدگاه

نوشته اصلی توسط aswhu600
              با سلام

بله با اینکار ولتاژ کمی ایجاد میشه ولی به نظرم کاربرد ان چنانی نداره

اگر برای سنسور وجود نور بخواهید این نوع سنسور ها با قیمت کمی موجود است

و اگر برای تولید برق بخواهید سلول های خورشیدی که تقریبا هر واتش هفت هزار تومانه هم وجود داره
              هدف از ارائه این تاپیک فقط ایجاد فکر و خلاقیت مخصوصا برای کاربران جوان می باشد که چگونه با وسایل دور ریختنی خود می توانند یک سلول خورشیدی بسازند (جنبه آموزشی). با سری و موازی کردن این سلول ها می توانید از برق با ولتاژ و جریان بالاتر استفاده کنید.

دیدگاه

جالب بود
                بدم نمیاد امتحان کنم!
                دیدگاه

نوشته اصلی توسط mramini
                  جالب بود
                  بدم نمیاد امتحان کنم!
                  فقط در هنگام برداشتن یا بریدن قسمت بالای ترانزیستور دقت کنید، که کمی بالاتر از پایه ها باشد تا به قسمت های چیپ آن که بشکل مربع کوچک آسیب نبیند. (لازم به ذکر است قسمت چیپ هما ترکیبات سلیکون ترانزیستور است که با ماده پی و ان با سیم های بسیار نازک به پایه های بیرون ترانزیستور متصل می باشد).

دیدگاه

این روش علاوه بر خطرناک بودن؛ هیچ کاربرد خاصی نداره و حتی جنبه آموزشی هم نداره؛
                    همونطور که دوست عزیزی اشاره کرد سلول های خورشیدی واتی 7 هزار تومن هست.
                    اگر همین زمانی که صرف تراش کلاهک دوقطبی میشه جاش یه چندتا مقاله توی حوزه خودتون بخونید کلی به علمتون اضافه میشه.
                    رفقا مهم نیست چطوری بازی می کنید؛ اگه شروع نکنید، قطعا بازنده هستید.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط pencil
                      این روش علاوه بر خطرناک بودن؛ هیچ کاربرد خاصی نداره و حتی جنبه آموزشی هم نداره؛
                      همونطور که دوست عزیزی اشاره کرد سلول های خورشیدی واتی 7 هزار تومن هست.
                      اگر همین زمانی که صرف تراش کلاهک دوقطبی میشه جاش یه چندتا مقاله توی حوزه خودتون بخونید کلی به علمتون اضافه میشه.
                      1- لطفا قسمت خطرناک بودن این کار را برایم تشریح کنید.
                      2- قیمت یک سلول خورشیدی 6 ولت 500 میلی آمپری حدود 85 هزار تومان است. ( به سایت نیو کیت مراجعه و لیست فایل P.D.F قیمت ها را ببینید.)
                      3- جایی که سلول های خورشیدی را با توانی 7 هزار تومان عرضه می کنند کجاست؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط علی تحیری
                        1- لطفا قسمت خطرناک بودن این کار را برایم تشریح کنید.
                        2- قیمت یک سلول خورشیدی 6 ولت 500 میلی آمپری حدود 85 هزار تومان است. ( به سایت نیو کیت مراجعه و لیست فایل P.D.F قیمت ها را ببینید.)
                        3- جایی که سلول های خورشیدی را با توانی 7 هزار تومان عرضه می کنند کجاست؟
                        1- بنده نمی دونم چقدر از الکترونیک سر در میارید اما در فرایند تزریق پوینت در مواد نیمه هادی از فلزاتی مثل فسفر و آرسنیک استفاده میشه و.... کسانی که خیلی کنجکاوی میکنن سرطان های فجیعی از بازی های ناشیانه با مواد اکتیو میگیرن، معروف ترینش هم استیو جابز که سرطان پانکراس گرفت!
                        http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18414634

2- من صرفا دیدم رله مخابراتی 2 آمپر رو 40 هزار تومن هم بفروشن! بازار برق : امجد و توکل و عباسیان و فرشته و لاله زار جنوبی و... شما یه بار به بازار مراجعه کنید متوجه میشود.
                        3- به گزینه 2 مراجعه شود
                        رفقا مهم نیست چطوری بازی می کنید؛ اگه شروع نکنید، قطعا بازنده هستید.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط pencil
                          1- بنده نمی دونم چقدر از الکترونیک سر در میارید اما در فرایند تزریق پوینت در مواد نیمه هادی از فلزاتی مثل فسفر و آرسنیک استفاده میشه و.... کسانی که خیلی کنجکاوی میکنن سرطان های فجیعی از بازی های ناشیانه با مواد اکتیو میگیرن، معروف ترینش هم استیو جابز که سرطان پانکراس گرفت!
                          http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18414634

2- من صرفا دیدم رله مخابراتی 2 آمپر رو 40 هزار تومن هم بفروشن! بازار برق : امجد و توکل و عباسیان و فرشته و لاله زار جنوبی و... شما یه بار به بازار مراجعه کنید متوجه میشود.
                          3- به گزینه 2 مراجعه شود
                          حرف شما در مورد بکاربردن مواد سرطان زا در ساخت قطعات الکترونیک کاملا بجا و درست است اما نه در همه جا. مثلا برای ساخت لامپ کم مصرف از فسفر استفاده می کنند که باشکستن لامپ کم مصرف نباید به قسمت شیشه ای دست زد چون سزطان زا است اما نه مدار الکترونیک آن. اما به موادی که اشاره فرموددید ماننده فسفر و آرسنیک، بنده هم ااضافه می کنم به گالیم این مواد اصلا برای ساخت ترانزیستور ها بکار نمی رود، فقط یکی از کاربرد هایش برای ساخت ال ای دی ها می باشد. مثلا ال ای دی سبز را با فسفات گالیم می سازند. ال ای دی مادون قرمز را با گالیم آرسنیک و ال ای دی قرمز زرد و نارنجی را با گالیم آرسنیک فسفات درست می کنند. که همگی سمی و سرطان زا هستند. اما در مورد ساخت دیود ها و مخصوصا ترانزیستور ها از این مواد اصلا استفاده نمی کنند. ترانزیستور های امروزی فقط از سلیکون با فرایند ان و پی ساخته می شوند. مواد ان سلیکون دارای بار منفی و مواد پی سلیکون دارای بار مثبت. که نوع ان پی ان و پی ان پی بودن ترانزیستور ها از اینج مشخص می کنند.

دیدگاه

ببخشید میشه اینو با دیود هم ساخت ؟ :eek:
                            اگه میشه کجاشو باید سوراخ کنیم ؟ :eek:
                            میشه با ترانزیستور c1815 هم ساخت ؟ :eek:
                            چون من سوخته ی این ترانزیستور رو زیاد دارم :mrgreen:
                            کانال تلگرام الکترونیک ، فیزیک ، کامپیوتر ، اندروید و جوک
                            https://telegram.me/IT98_plus

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ابدالوند
                              ببخشید میشه اینو با دیود هم ساخت ؟ :eek:
                              اگه میشه کجاشو باید سوراخ کنیم ؟ :eek:
                              میشه با ترانزیستور c1815 هم ساخت ؟ :eek:
                              چون من سوخته ی این ترانزیستور رو زیاد دارم :mrgreen:
                              برای ساخت سلول خورشیدی ما احتیاج به دو پیوند P و N داریم، این دو پیوند هم در ترانزیستور ها وجود دارند هم در دیود ها. اما در ترانزیستور ها ما از 3 پیوند استفاده P.N.P یا N.P.N که نوع ترانزیستور را مشخص می کند. در دیود ها ما فقط دو پیوند P و N را داریم، پس فرق نمی کند که از دو پیوند پی و ان دیود استفاده کنیم یا ترانزیستور. اگر تمام ترانزیستور ها و دیود ها طوری قسمت پوشش خارجی آن ها را برداریم که به قسمت سلیکون پی و ان آسیب نبیندمی شود. اما اگر ما با یک دیود شیشه ای بخواهیم این کار را انجام دهیم به احتمال قوی آسیب می بیند و می شکند پس عملی نیست. اما دیود هایی که بدنه فلزی دارند و سالمند با برداشتن قسمت فلزی آن ها می شود این کار را کرد.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X