اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

اندازه گیری ولتاژ برق شهر

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

اندازه گیری ولتاژ برق شهر

سلام دوستان
    میخوام ولتاژ برق شهر رو اندازه گیری کنم اینجور که توی فروم ها دیدم باید با یه ترانس برسونمش به زیر 5 ولت و ازش نمونه برداری کنم و بزرگترین مقدار رو به عنوان پیک در نظر بگیرم و آخرش با همون مقدار rms رو حساب کنم.
    از اونجایی که من دارم دو تا ولتاژ دیگه هم با همین میکرو میخونم و برای اونا حداقل هر کدوم 500 میلی ثانیه تاخیر دارم(اجباری) برای همین امکانش نیست که اونجور نمونه برداری کنم
    سوال 1: میتونم خروجی ترانس رو به پل دیودی و بعد به خازن بدم تا صاف بشه بعد بخونمش؟
    سوال 2: زمین ولتاژ برق شهر جدا از زمین تغذیه ی مدار من هست. یعنی وقتی میکرو ولتاژی رو سنس میکنه نسبت به زمین خودش میخونه ولی من نسب به زمین برق شهر میخوامش باید چیکار کنم؟ اصلا این حرفی که زدم درست هست؟ نمیشه یه مقاومت بزارم دو سرش رو به دو تا پایه ی adc میکرو بدم و تفاضلشون رو به عنوان خروجی بگیرم؟
    اگه متوجه منظورم نشدین اشکال نداره چون خودم هم نمیفهمم oo:

پاسخ : اندازه گیری ولتاژ برق شهر

نوشته اصلی توسط mohsen68sh
    سلام دوستان
    میخوام ولتاژ برق شهر رو اندازه گیری کنم اینجور که توی فروم ها دیدم باید با یه ترانس برسونمش به زیر 5 ولت و ازش نمونه برداری کنم و بزرگترین مقدار رو به عنوان پیک در نظر بگیرم و آخرش با همون مقدار rms رو حساب کنم.
    از اونجایی که من دارم دو تا ولتاژ دیگه هم با همین میکرو میخونم و برای اونا حداقل هر کدوم 500 میلی ثانیه تاخیر دارم(اجباری) برای همین امکانش نیست که اونجور نمونه برداری کنم
    سوال 1: میتونم خروجی ترانس رو به پل دیودی و بعد به خازن بدم تا صاف بشه بعد بخونمش؟
    سوال 2: زمین ولتاژ برق شهر جدا از زمین تغذیه ی مدار من هست. یعنی وقتی میکرو ولتاژی رو سنس میکنه نسبت به زمین خودش میخونه ولی من نسب به زمین برق شهر میخوامش باید چیکار کنم؟ اصلا این حرفی که زدم درست هست؟ نمیشه یه مقاومت بزارم دو سرش رو به دو تا پایه ی adc میکرو بدم و تفاضلشون رو به عنوان خروجی بگیرم؟
    اگه متوجه منظورم نشدین اشکال نداره چون خودم هم نمیفهمم oo:
    باید اول ولتاژ رو dc کنید بعد با تقسیم ولتاژ به وسیله مقاومت اونو به زیر 5 ولت برسونید(ترانس لازم نیست،)
    در اینصورت واسه زمین مدار هم مشکلی ندارید راحت منفی پل دیود رو به زمین مدار بدید ولی قبل از پل دیود زمینش جداست.
    http://image.kocholo.ir/user/Sana/tazin/khat_gher.gif

دیدگاه

ممنون از جوابت
      من میخوام مدارم از برق شهر ایزوله باشه واسه همین باید ترانس بزارم
      من الان یه ترانس با پل دیودی و خازن به برق شهر زدم و خروجی حدود 15 ولت رو با تقسیم ولتاژ 1 به 10 به میکرو دادم و همونجور که گفتین منفی پل دیودی رو به منفی مدار زدم. الان یه چیزایی نشون میده در حدود 1.00 ولت در حالی که باید حدود 1.37 ولت نشون بده. مشکل از همون زمین هست؟ یا adc بد میخونه؟ (با ولتمتر که ولتاژ روی adc رو اندازه میگیرم 1.37 افتاده)
      میگم شاید این اطلاعات به درد بخوره: من دارم از کریستال 20 مگا هرتز استفاده میکنم، ولتاژ مرجع adc به طور مستقیم به زمین و vcc وصل شده (بدون خازن) و از همه مهمتر اینکه منبع تغذیه مدار من 6.5 ولت هست(ضریب تصحیح 6.5 به 5 رو در 11 ضرب کنیم میشه 14.5 تقریبا نزدیک 15!!!)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mohsen68sh
        ممنون از جوابت
        من میخوام مدارم از برق شهر ایزوله باشه واسه همین باید ترانس بزارم
        من الان یه ترانس با پل دیودی و خازن به برق شهر زدم و خروجی حدود 15 ولت رو با تقسیم ولتاژ 1 به 10 به میکرو دادم و همونجور که گفتین منفی پل دیودی رو به منفی مدار زدم. الان یه چیزایی نشون میده در حدود 1.00 ولت در حالی که باید حدود 1.37 ولت نشون بده. مشکل از همون زمین هست؟ یا adc بد میخونه؟ (با ولتمتر که ولتاژ روی adc رو اندازه میگیرم 1.37 افتاده)
        میگم شاید این اطلاعات به درد بخوره: من دارم از کریستال 20 مگا هرتز استفاده میکنم، ولتاژ مرجع adc به طور مستقیم به زمین و vcc وصل شده (بدون خازن) و از همه مهمتر اینکه منبع تغذیه مدار من 6.5 ولت هست(ضریب تصحیح 6.5 به 5 رو در 11 ضرب کنیم میشه 14.5 تقریبا نزدیک 15!!!)
        بنظرم مشکل از همون ترانس هست میگم که ترانس لازم نیست و ربطی به ایزوله کردن نداره .
        الان یه ترانس 12 ولت بردار بزن تو برق ببین خروجیت چن ولته؟ انجام بدی میشه حدود 17 ولت اما چرا.
        چون این ولتاژ بار هست و ولتاژ واقعی وقتی معلوم میشه که یک مصرف کننده به اون وصل کتید الان به هجون ترانس یه مقاومت 100 اهمی وصل کنید میبینید ولتاژ رو درست نشون میده پس حتما یا از ترانس استفاده نکنید یا اگه استفاده میکنید یه مصرف کننده بزارید.
        واسه چه کاری میخاید؟شاید بتونید با اضافه کردن یه 0.37 به ولتاز یا ضربش مشکلو حل کنید بجای اینکه لقمرو دور سرتون بچرخونید.
        http://image.kocholo.ir/user/Sana/tazin/khat_gher.gif

دیدگاه

کلا هدف من خوندن ولتاژ rms برق شهر هست با میکرو pic
          اینکه میفرمایید ترانس ربطی به ایزوله کردن نداره رو متوجه نمیشم میشه یه مقدار بیشتر توضیح بدین؟
          فرمایشتون در مورد خروجی ترانس در حالت بدون بار و با بار رو قبول دارم و من چون میخوام فقط ولتاژ رو اندازه بگیرم نیازی به جریان کشیدن ندارم
          فرمودید 0.37 اضافه کنم. مگه همینجوری میشه یه عددی اضافه کرد؟ شاید اساسا داره ولتاژ رو اشتباه میخونه(توجه کنید که من تازه کار هستم و امکان داره یه اشتباه اساسی داشته باشم)
          ممنون از اینکه وقت میزاری

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
          X