اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

چطور از درایور Led استفاده کنم؟؟؟؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

چطور از درایور Led استفاده کنم؟؟؟؟

سلام دوستان . من قصد دارم یه باکس بسازم برای نورپردازی لمینت . برای اینکار نیاز به 4 تا مهتابی UV بود که متاسفانه هیچ جا گیر نیاوردمش . به همین خاطر رفتم 5 تا پاور LED 3 وات ماورای بنفش خریدم . یک درایور هم گرفتم که تا 18 وات رو ساپورت میکنه .
    وروردی درایور برق شهر هستش و خروجیش نوشته : 36 تا 65 ولت دی سی . و جریانش هم نوشته 280 میلی آمپر ، بعدش هم نوشته مثبت منفی 3 درصد .
    الان سوالم اینه که این درایور آیا برای پاور ال ای دی های 3 وات مناسب هست؟؟؟ و اینکه اگر بخوام این درایور رو به ال ای دی وصل کنم باید مستقیم وصل کنم یا مثل LED های معمولی مقاومت باهاش سری کنم؟؟؟ چه مقاومتی به نظرتون میتونم باهاش سری کنم؟؟؟

پاسخ : چطور از درایور Led استفاده کنم؟؟؟؟

این منابع تغذیه برعکس منابع دیگری که تا بحال دیدی ولتاژشون ثابت نیست...بلکه جریانشون ثابت و ولتاژشون متغیره...
    یعنی برای روشن کردن الیدی 3 وات جریانی حدود 600 میلی امپر لازم داری که این منبع جوابگو نیست...پس باید منبعی بزاری که 600 میلی امپر یا بیشتر رو داشته باشه(ترجیحا همون 600 یا 700 میلی امپر که نیاز به مقاومت نداشته باشه )...و در این صورت ولتاژ حد اقل برای روشن کردن 5 تا الیدی (در صورتی که ولتاژ هر الیدی 3 ولت باشه) میشه :
    5*3.3=16 ولت
    که البته روی خود منبع نوشته شده 5*3w یعنی 5 تا الیدی 3 وات رو روشن میکنه...

دیدگاه

نوشته اصلی توسط amin tal
      این منابع تغذیه برعکس منابع دیگری که تا بحال دیدی ولتاژشون ثابت نیست...بلکه جریانشون ثابت و ولتاژشون متغیره...
      یعنی برای روشن کردن الیدی 3 وات جریانی حدود 600 میلی امپر لازم داری که این منبع جوابگو نیست...پس باید منبعی بزاری که 600 میلی امپر یا بیشتر رو داشته باشه(ترجیحا همون 600 یا 700 میلی امپر که نیاز به مقاومت نداشته باشه )...و در این صورت ولتاژ حد اقل برای روشن کردن 5 تا الیدی (در صورتی که ولتاژ هر الیدی 3 ولت باشه) میشه :
      5*3.3=16 ولت
      که البته روی خود منبع نوشته شده 5*3w یعنی 5 تا الیدی 3 وات رو روشن میکنه...
      بسیار عالی . الان دقیقا متوجه شدم روش کار چطوریه . من اشتباها همین منبع 280 میلی آمپری رو بدون مقاومت به led های 3 وات وصل کردم و سوختن .

دیدگاه

جاااااااااان!!!!! :eek:
        همونطور که گفتم الیدی 3 وات جریانی حدود 700 میلی امپر میخواد و شما بهش کمتر جریان دادید...پس جای سوختنی نداره که....البته شاید تعداد کمی الیدی بهش وصل کردید و منبع شما صرف نظر از این که جریان رو ثابت نگه داشته> ولتاژ رو نتونسته از حدی پایینتر بیاره(چون ولتاژ که بر حسب مقاومت الیدی متغیر میشه شاید کمترین حدش همون 36 ولت بوده که الیدی ها سوختن) و سوخته اما تا بحال بنده چنین چیزی ندیدم...
        پس مراغب باشید که منبع جریان ثابت رو به تعداد معینی الیدی که در مشخصاتش هم نوشته وصل کنید.چون ولتاژ تا یه حدی میتونه پایین بیاد..همه الیدی ها هم باید سری بشن...در ضمن این منابع هیچ مقاومتی نمیخوان...
        شما برای 5 تا الیدی باید درایوری بگیرید که روش نوشته شده 3w*5 ...یهنی جریانش 600 یا 700 میلی امپر و محدوده ولتاژش 16 ولت باشه....مثل این:
        http://eshop.eca.ir/%D8%AF%D8%B1%D8%A7%DB%8C%D9%88%D8%B1-power-led/3514-led-driver-6-10x3w-%D8%B3%D8%A7%D8%AF%D9%87.html
        البت به تعداد الیدیهاتون بهتره یکی اضافه بشه یا مقاومت جاش گذاشته بشه....

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
        X