اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

یه سوال درباره Bottom & Top Solder(لایه محافظ، چاپ سبز، برد با عایق نسوز، و...)؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

یه سوال درباره Bottom & Top Solder(لایه محافظ، چاپ سبز، برد با عایق نسوز، و...)؟

سلام دوباره :mrgreen:
    دوستان یه سوال دارم!!! :mrgreen: میگم این چاپ محافظ میخوام برای بردم قرار بدم.

1) من باید کل بردم رو چاپ محافظ قرار بدم براش یا فقط قسمتی از برد؟
    2) فقط برای اون لایه ای که مسیر مسی توش هستش باید لایه محافظ گزاشت یا توی اون لایه ای که مسیر مسی نیست هم باس گزاشت؟
    3) فقط باید توی آلتیوم لایه رو رویBottom & Top Solder قرار بدم و از منوی place گزینه line رو انتخاب کنم و دور مدار یه مربع بکشم؟..درست میگم؟
    4) راستی چرا تو آلتیوم این pad ها لایه آخرشون Top Solder داره؟ باشه چی میشه و نباشه چی میشه؟..... همیشه توی همه برد ها این لایه برای pad ها قرار داده میشه یا باید به اون شرکته بگیم برای مدار چاپ سبز(چاپ محافظ) بزنه؟

اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وآلِ مُحَمَّدٍ وعَجِّلْ فَرَجَهُمْ

اگه دوس دارید سریع به جواب برسید :
    1) قبل از پرسیدن سوال، بسرچید.
    2) سوالاتون رو با جزئیات کامل مطرح کنید.

پاسخ : یه سوال درباره Bottom & Top Solder(لایه محافظ، چاپ سبز، برد با عایق نسوز، و...)؟

بطور پیش فرض کل مدار به جز محیط اطراف پد (اونهم برای انجام لحیم کاری) چاپ سبز یا همون سولدر میخوره
    جاهایی از مدارت هم که نمیخوای چاپ سبز داشته باشه (مثلا یه روت رو میخوای با قلع ریزی تقویت کنی) سولدر ماسک (با رنگ پیش فرض بنفش که توی تصویر هم مشخصه) میذاری تا چاپ سبز نخوره
    شما موقع سفارش تنها بگو چاپ سبز میخوای برای کار شما کفایت میکنه

دیدگاه

پاسخ : یه سوال درباره Bottom & Top Solder(لایه محافظ، چاپ سبز، برد با عایق نسوز، و...)؟

ممنون
      یه سوال
      شما یه بار گفتین "چاپ سبز یا سولدر" (خب چاپ سبز همون سولدره دیگه)
      یه جا گفتین اگه نمیخوایم یه جایی چاپ سبز بخوره، سولدر بزنیم
      ممکنه بیشتر توضیح بدین؟ :nerd:
      http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=108455.msg777842#msg777842

دیدگاه

والا من اطلاعاتم مثل شما دوستان زیاد نیست :sad:، میشه سوالات رو مورد به مورد جواب بدید، مثلا بگید جواب سوال 1 میشه X و جواب سوال 2 میشه Y و... :nerd:

چون من الان جواب سوالا رو نفهمیدم و یکم گیج شدم :cry:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط md3848
          1) من باید کل بردم رو چاپ محافظ قرار بدم براش یا فقط قسمتی از برد؟
          2) فقط برای اون لایه ای که مسیر مسی توش هستش باید لایه محافظ گزاشت یا توی اون لایه ای که مسیر مسی نیست هم باس گزاشت؟
          3) فقط باید توی آلتیوم لایه رو رویBottom & Top Solder قرار بدم و از منوی place گزینه line رو انتخاب کنم و دور مدار یه مربع بکشم؟..درست میگم؟
          4) راستی چرا تو آلتیوم این pad ها لایه آخرشون Top Solder داره؟ باشه چی میشه و نباشه چی میشه؟..... همیشه توی همه برد ها این لایه برای pad ها قرار داده میشه یا باید به اون شرکته بگیم برای مدار چاپ سبز(چاپ محافظ) بزنه؟
          1. کل برد خودش داره. شما لازم نیست کاری بکنید.
          2. اگر برد دو رو هست (طبق عکسی که گذاشتید) هر دو رو باید چاپ سبز بخوره. برد یک رو فقط یک لایه چاپ سبز میخوره.
          3. همونطور که گفته شد برای چاپ سبز لازم نیست روی فایل کاری بکنید.
          4. نمیدونم. فقط بگید چاپ سبز باشه حلّه.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط سامان تقی پور
            ممنون
            یه سوال
            شما یه بار گفتین "چاپ سبز یا سولدر" (خب چاپ سبز همون سولدره دیگه)
            یه جا گفتین اگه نمیخوایم یه جایی چاپ سبز بخوره، سولدر بزنیم
            ممکنه بیشتر توضیح بدین؟ :nerd:
            دو عبارت یکی هست...
            منظور دوستمون اینه که جاهایی که نباید با چاپ سبز پوشونده بشه در لایه solder mask با رنگ بنفش مشخص بشه...

دیدگاه

* چاپ سبز علاوه بر محافظت از اکسید شدن و همچنین راحت تر شدن لحیم کای (چن باعث میشه قلع بیخودی روی تمام مسیر پحش نشه) یه کاربرد دیگش خوشگل شدن کار هست برای همین خیلی وقتا من فقط میخوام لایه بالایی چاپ سبز بخوره (تو لحیم کاری لایه پایین کمی دردسر ایجاد میشه اما بهتر از اینه که 35 تومن بخاطرش هزینه کنم)
              به شما هم توصیه میکنم اگه لایه پایینی رو چاپ سبز خواستین بالا رو هم بخواین
              * هر جایی که بخواین چاپ سبز یا همون سولدر نخوره باید mask اونو روش قرار بدین حالا اگه در لایه بالا باشه TOP SOLDER MASKآ‌ رو اونجایی که میخواین قرار میدین و برای پایین هم BOTTOM SOLDER MASK
              * لایه مارکاژ هم برای راحتتر شدن فرآیند مونتاژ (لحیم کاری)انجام میشه ولی با توجه به هزینه زیاد اون میتونید درخواست ندین. (پروژه های تعداد محدود چه در تعداد برد و چه در تعداد قطعات روی برد) که خودمون لحیم کاری میکنیم نیلازی نیست مگر اینکه به جنبه زیبایی بصری کار هم توجه داشته باشم

دیدگاه

OK گرفتم ، پس از این دو لایه(Bottom & Top Solder) وقتی ازشون استفاده میکنی که بخوای یه قسمت رو حذف کنی تا چاپ سبز نخوره وگرنه در حالت عادی کل مدار چاپ سبز میخوره

حالا یه سوال اساسی : کجا های مدار باید چاپ سبز بخوره و کجا ها نباید؟
                کجا ها بخوره مشکل ساز میشه و...
                کجا ها به صورت خودکار چاپ سبز نمیخوره و...؟

دیدگاه

وقتی توی محیط PCB هستی، دکمه شماره 3 کیبورد رو بزن
                  برا من 3 توی عددهای سمت راست جواب نمیده. اون یکی 3 رو بزن
                  نشون میده در حال حاضر وضعیت چاپ سبز مدار چجوریه
                  البته این میاد و مدار رو به صورت 3 بعدی نشون میده
                  http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=108455.msg777842#msg777842

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                  X